Count Three and Pray (1955)

Tak jsem se konečně dostal k filmu, co mám na usb min. 14 dní (už jen kvůli tomu, že zabírá 3.4GB v HD:) a stálo to za to. Sice byl původně stažen kvůli Hayesové (která zde hraje docela tragickou postavu, nikoli myšleno v pejorativním významu) ale podobně jako u Gunslingera jsem zjistil, že díky 1 (ale za to zatraceně výraznému) důvodu, se to stalo podružné. Ten důvod přátelé jest film. debut (jak jsem si pak zjistil) Joanne Woodwardové, která alespoň z mého pohledu, ovládá jakoukoli scénu (včetně té 1., která mě tak dostala, že jsem se poněkud přestal soustřediti na hl. postavu Lukea Farga, což bylo dáno buď režií, nebo hercem, páč on je celý děj poněkud nevýrazný) kde se objeví a má bezesporu napsané ty nejlepší věty (dnes by se řeklo hlášky) a interakce s ostatními postavami, které díky ní, ihned zvýrazní svůj credit v ději aby ho vzápětí zase ztratily, jakmile 18 letá (jejíž věk Fargo chybně odhadoval na 14, 15:) prodavačka doutníků Lissy, která umí dobře stříleti, krade slepice, páč místnímu bohatému obchodníkovi Hugginsovi, který má na Luka spadeno, přece 2 slepice týdně chyběti nebudou;) je pyšná squatterka a nechce se mýt (což Luke v 1 scéně vyřeší tak, že ji hodí do jezera oblečenou a hodí jí tam mýdlo:) včetně její stylizace do mladistvého delikventa 2.pol. 19.st. zmizí ze scény. Ještě minimálně do pol. jsem si byl jist, že to nebude na víc, jak 3.5 s tím, že to dám za 3, ale za těch posl. 10 min. kde dojde na to, na co dychtivý divák toužebně čeká, tu čtvrtou dám. Je to i díky vtipně napsané postavě biskupa, který přijede vyšetřiti obvinění, která se týkají Farga. Za pozornost (byť je její postava nevyužitá) stojí z několika důvodů zásadní postava madam Selmy, což je další žena z Fargovy minulosti. Přece jen ale musím na závěr napsati něco více i o něm. Jeho postava vám na konci při zpětném pohledu příjde jako dítě, které chce konati dobro, ale tak nějak po svém a v některých př. nedomýšlí důsledky svých činů i když mají kladný výsledek, jak něco v tomto smyslu řekl biskupovi během onoho šetření. Dlužno též podotknouti, že upgradeovaná (pardon, ale i když se to do tohoto komentu nehodí, nemohl jsem si pomoci:) verze Lissy udělala na biskupa dojem a to nejen kvůli vzhledu. Závěrečná scéna je jen třešní na dortu, ale nebudu spoilerovati, takže si to musíte zjistit sami. ;-) P. s. je nabíledni, že dle toho, co jsem napsal, se v blízké budoucnosti hodlám zaměřiti na Lissy, ehm Joanne W. Kdo ví? Třeba se z ní pro mne stane další Anne Baxterová. Pokud bude míti podobný flák jako Vše o Evě. Jen ji prostě už asi navždy budu viděti v podobě, v jaké se prezentuje zde. Zkrátka, několikráte jsem se zasmál (díky komu, to je snad jasné), parkrát i dojmul a ani chvíli, nenudil. Dobře strávených 102 min. A i když je zde vedle žánru drama což souhlasí, uveden též western, tak se nemylte. Klasickotypický western to dle mého není. Jen to má to prostředí. Já za western považuji něco trochu jiného než film, který se odehrává v pohraničním městečku ve 2.pol. 19.st. Má to pár rvaček, ale na kolty zde nedojde, takže příznivci W pif paf klasiky, si moc nepošmáknou. Za to já ano. Jen 1 věc bych v anotaci upravil, píše se zde, že díky tomu, že Luke žije na zanedbané faře s Lissy, mu způsobuje velké potíže. No, to není tak zcela pravda, páč jsem narazil snad jen na 2 scény, kde mu to někdo vytýká, ale zbytek děje se točí okolo Luka, Lissy, občas Georginy a stavbě nového kostela. Velké potíže (alespoň v 1.pol.) mu spíše způsobuje fakt, že bojoval na straně Unie.

Zrádné srdce (1953)

Tohle bych měl ohodnocené už před 5 lety. Pokud by to tady vůbec bylo. Tak konečně. Je to bezchybné a to je všechno, co potřebují znalci E.A.Poea věděti. Já to objevil kdysi dávno na bonusech k 1. Hellboyovi. Jo i takto se dá přijíti k nenápadným lahůdkám.

Pán času - Eve of the Daleks (2022) (epizoda)

Nejsem purista, ani HC fanda/znalec (leč minimálně základy vím) dr.Kdovíto, tudíž mě v tomto speciálu nějak netočí, že je nejnovější dr. ženská (ovšem naprosto chápu, že spousta lidí z toho má infarkt, páč mě udělati z Kirka např. asiatku a ze Spocka černošku, to bych už asi nerozdýchal) a ještě k tomu tradiční a notně profláklá bloncka (v UK jako u nás, zřejmě neznají jinou barvu/odstín na vlasy, co takhle zrzka či černovláska, hm?) páč to byla bžunda, docela jsem se nasmál a málem pozvracel při pohledu na toho korektně obsazeného obrýleného krasavce s podivně vypadajícím trsem na palici silně hadovitého charakteru. J.Whittakerová je excentrická, dělá squellé xichty a pořád (krom toho mnohočetného umírání) pobíhá po budově, jako by byla na pérku.;-) Aisling Bea aka Sarah, je neskutečná (nedivím se, že je známou stand-up komičkou a komičkou obecně a ještě je to navíc Irka, takže tu vzdorovitou přidrzlost má prostě v genech:) a bylo potěšením sledovati na oplátku její xichty a již od samotného počátku (tedy ještě před čas. smyčkou) totálně znechucený výraz a k jejímž vrcholům dozajista patří její utržkovité telefonáty s matkou, které ale až na posl. vyjímku se dějí pouze z matčiny strany ,,Mami, musím ti něco říct. Ty jsi opilá? Ne! O můj bože, tak jsi nemocná. Ne!´´..... Možná, že z ní, by mohli udělati novou dr. Kdo. A Dalekové (jak by řekla Sarah, dost stupidní jméno pro robota:) tak ti byly hl. důvod mého shlédnutí, už jen qulli faktu, že se prakticky od 63 nezměnili. Akorát jsou v barvě a mají díky dnešní úrovni SFX, efektnější zbraně.;) Ta jejich jódlovací fistulka (která se též v podstatě od 63 nezměnila) při křiku, Exterminovat! je prostě k nezaplacení.

Star Trek: Aurora (2012) (seriál)

Série prozatímně existujících 2 kompletních dílů se odehrává v r.2270 tj. po konci TOS, či chcete-li Kirkovy 5letky. Je animován ve formě CGI. Samotný tvůrce mluví 1 z vedlejších postav v 1.díle a Jeanette Viningová mluví (perfektně, dodám) 2 hl. postavy Karu Carpenter (což je bezesporu zajímavá složenina mé nejoblíbenější comics.postavy a jistého rež. Ovšem pochybuji, že je to více než náhoda:) kpt. nákladní lodi Aurora a jejího jediného člena posádky, Vulkánku T´Ling. Musím se přiznati, že jsem zprvu při objevení (asi před 7 lety) tohoto vskutku originálního (v mnoha směrech) ST fan projektu nebyl zcela nadšen myšlenkou, že bych měl sledovati nějakou pidi obchodní kocábku s pouhými 2 členy posádky (a vzdáti se zcela Hvězdné Flotily a všeho, co k tomu patří, ale nebojte, hned v 1.díle se část děje odehrává na U.S.S.Yorktown, takže TOSkaři si příjdou na své a díky tomu jsem tomu dal šanci) ale z mužského pohledu mě zaujalo už jen to, že jde o 2 ženské postavy (z nichž Kara C. je zrzka, což už od dob TOS není častým zjevem a ta druhá jest Vulkánec) takže vzájemný vztah sliboval, odlišné pojetí konfliktů, interakcí a chemie (ano i na tu ve 2.díle s lákavým názvem Mudd in your I, dojde) a nutně se nabízejícího humoru, zvláště když je kpt. Kara docela živelná (což při zjištění toho, co se jí přihodilo jako dívce, když byla se svými rodiči a sourozenci na jejich lodi Mercury Rising, moc nepřekvapí a díky tomu se též jedná o jeden z mála př., kdy nenávidím Romulany) a dosti upřímná, což ji pochopitelně dostává do problémů, z nichž ten s Klingony během barové rvačky je ještě ten nejmenší.;-) T´Ling se sice snaží Karu nasměrovati poněkud méně hubatým směrem, ale to by pak byla nuda, no ne? Co se týče technické stránky věci, tak je třeba zdůrazniti, že Tim Vining až na hudbu a zbytek hlasového castingu, dělá celý projekt kompletně sám (byť s malou technickou pomocí) což je již při 1.shlédnutí prostě ohromují. Možná, že pro někoho, kdo naskočil do fan ST vlaku před rokem už tak ne. Páč se nedá srovnati skupinka lidí v TOS uniformách, postávajících někde v lese či na poušti v Utahu a plně CGI renderovaná skoro hodinová episoda, když i při tom nejtěžším, což jsou bezesporu pohyby rtů a postav samotných není v podstatě co vytknouti, tak jsem si jist, že STA obstojí i dnes. I když mě trvalo asi 2, 3 zkouknutí, než jsem objevil všechny nuance a ocenil to na plno, ale už na první dobrou jsem poznal quallitní scénář a opravdu živě napsané postavy (vedle kterých jsou ty z DSC a částečně i v STP jen dvojrozměrní panáci bez nějakého náznaku propracovanosti či hloubky) a to počítám i ty vedlejší. Ještě extra zmíním hudbu, která je v 1.díle naprosto na ST netypická (elektronický ambient, něco jako Twin Peaks meets John Carpenter) a já si ji hned oblíbil. Zvláště vyzdvihnu až psychedelicky dojemný (1.díl je hodně emotivní/psychologický a 2 zase šílený a vtipný, což při něčem s Muddem v názvu znalce nepřekvapí) motiv od Johna Catneyho. Konkrétně jde o skladbu New Day Ending, bez které si Auroru už nedovedu představiti. Stejně jako TOS bez onoho megakultovního a poněkud strašidelného ženského vocálu.;-) 9 trackový ost v podstatě existuje. Rozhodně čekám na 3.díl.

Bylo, nebylo - Ve jménu bratra (2013) (epizoda)

Tuhle episodu velmi ocení fandové Whaleova Frankensteina. Ano, všechny části s ním, jsou monochromatické.;-) I když je fakt, že mě teď mnohem více zajímá Regina s máti (ta potvora ji zřejmě zase ukecala) a Carlyle s Bellou co má díky Hákovi vymazanou paměť, včetně pátrání po jeho synovi.

Star Trek: Picard - Mercy (2022) (epizoda)

Tady si někdo vzpoměl (i když náhodou) na Carbon Creek z STE, který ovšem tuto 2.s. od 3.dílu, překonává min. o 200% což není u hraných ST projektů od 2017 žádný šok. Rozhodně lepší, než ta vata posledně, ale to považuji za zprdele kliku, než cílený úmysl. Guinan byla tentokráte dobře napsaná, ale nikdy nepochopím, proč se nešlo do digiomlazené Goldbergové. To by mělo totální koule. A chudák 7dmá je asi díky vlivu té sechliny, čím dál starší, takže tipuji že ve 3.s. bude vypadati na 90. A ´´borgská´´ queen? Tak je v těch křuskách a červených hadrech, fakt bizár na entou. Závěr bude zřejmě absolutní náser, který hravě překoná vše, co bylo v ST vytvořeno od 64 do 05. Ještě že to (když chybí Tallinn) zachraňuje Rios a jeho linka. P. s. Červená procenta u tohoto dílu, vyjímečně chápu. Pokud by ti Vulkánci tam byli déle, uvažoval bych i o 4. Ale to by nesměl býti Kurtzman a spol. Příjmení pana FBI, který hrál důstojníka na U.S.S.Relativity, je asi vtip, nebo pomrknutí na ST znalce. Moc to ale nefunguje. Učte se od McMahana, jak se to dělá. Nebo od tvůrců ST Prodigy.

Bylo, nebylo - Srdcová královna (2012) (epizoda)

Další hostovačka Wonderlandu, což vždy potěší. Co mě ale velmi přequapillo byla na poměry tohoto tv s. až triková smršť a několik zásadních odhalení a návrat 2 postav do Storybrooku, což bych rozhodně těsně před pol. série nečekal. Akce, ždímačka slz a několik (jak jinak) nezapomenutelných vět/hlášek. Je mi sice jasné, že takto to nemůže jíti donekonečna a OUAT se časem poněkud vyčerpá, ale prozatím na takovéto chmury, jež obestírají Začarovaný Hvozd, kašlu. Další díl brilantního scénáristického počinu jm. STP, mě jistě vrátí zpět na zem či do reality, chcete-li. Na 2.str. jak jsem již vzpomenul u 1.s., tento tv s. mi prozatím příjde mnohem reálnější, než všechny ty pseudoscifoidy dohromady.

Bylo, nebylo - Dítě měsíčního svitu (2012) (epizoda)

Pokr. dílu z 1.s. o Červené karkulce s následným rozšířeným její mytologie a ukázkou několika osobních tragédií. ,,Jmenuji se Gus. Žil jsem v Popelčině spižírně, jedl jsem sýr, ohlodával dřevo, ale spíše sýr.´´ Červená k. ,,Dnes se mi to nehodí. Holčičí noc. Přinesu sýr k vínu, což vůbec nesouvisí s tím, že jsi myš.´´ ;-)))

Bylo, nebylo - Cesta do Tallahassee (2012) (epizoda)

Pestrá minulost Emmy Labuťové...kultovní fazolový stonek, obr a Emmu svádějící kpt. Hák.;-)  Sněhurka (ve 2.s. rozhodně akční) na Šípkovou Růženku aka Auroru  ,,Kdy jsi naposledy spala?´´ Aurora  ,,Teď moc nespím. Ne po tom, čí jsem si prošla´´. Dobrá hláška a zároveň krutá ironie.