Duel (1971) (TV film)

Původně jsem chtěl dáti jen 3, ale za ten závěrečný fígl, co náš pan řidič zkusil na toho démonického psychokamióňáka (jehož vůz s cisternou vypadá jako něco mezi o 5 let mladším the Autem a Megatronem z Transformers 3+budoucím Mad Maxem 2) jednu přihodím. Stále ale odmítám věřiti, že tohle spáchal TEN Spílberg a ještě s Mathesonem. Zřejmě jeho jediný normální film, nepodělaný vynuceným dementně family koncem typu Minority Report či Wálka Světů a spousta dalších. Nejsem sice řidič, ale dokáži si představiti, jaké to asi je. Ostatní, co pravidelně řídí na velké vzdálenosti, si můžou ještě 1 přihoditi. Možná, že to bylo tím vypětím sdíleným s hl. postavou, ale moc jsem se nasmál při scéně v motorestu, kdy Mann žádá jednoho chlápka, aby toho už nechal a vy už dopředu tušíte, že to není ON. A pak ještě ta paní s hady a pavouky, která přišla o klece a telefonní budku+ to, jak tajemný řidič asi 2x mává rukou, aby Mann klidně předjel. Vyniklo to zvláště po2., kdy je již jasné, že to bude jen další provokace na entou.;-) Cz verze v našich končinách by byla bezesporu zajímavá, i když by to nejspíše bylo komediální=trapné. Joo, 70tky...já to říkám pořád.

Bylo, nebylo - Doktor (2012) (epizoda)

Představte si toto: Šílený (v tomto tv s. ne tak šílený) Kloboučník, který občas pracuje pro Rumplcimprcampra, seznámí Reginu s dr. Frankensteinem (zde ftypně pojmenovaným jako dr. Whale) aby jí oživil mrtvého (dík té svini její matince) milovaného Daniela. To nevymyslíš. Pokud bych něco takového vymyslel po 15 pivech já, nedávalo by to smysl. Zde to ale smysl dává. Scénáristé např. ST Pikrda, by se od těchto měli učiti. A rozhodně bych přál Regině, aby na konci této série, dostala nějaké to rozhřešení, páč na něj má svaté právo. Ona a Šípková Růženka totiž nikoho nemá. Zjednodušeně řečeno. Ta 5. jest za posl. 2 min.

Doctor Who - The Daleks: The Dead Planet (1963) (epizoda)

Klasika, po které jsem sáhl záměrně z důvodů, že je první, čb a silně jako spíše z 50tek. Ale bože..ta znělka! Já ji znám již přes 20 let díky jednomu LP Orbital z 2001, ale z toho mám husinu až na prdeli. Sice jsem se před lety po tom pídil, ale očividně jsem to buď zapoměl, nebo wikipedie (na kterou se jinak mohu na 98% spolehnouti) mi lhala, páč v mnoha článcích se psalo, že ryze elektronická hudba vznikla až na poč. 70tek. A tady hraje něco neskutečného rok před ST a 10 let před Carpenterem. Ron Grainer, John Carpenter a Michael Stein a Kyle Dixon (Stranger Things). Co se týče znělky či main theme...právě jsem zamiloval. Dal jsem si tu práci a našel všechny znělky od 1963-2020 (ještě se mrknu na současnost) a to je teprve síla. 37min. v kuse a nemůžu se toho nabažiti. Musím si to dáti jako vyzváněčku. Až na symfonické verze. Ne, že by nebyly efektní a tak, ale electroniku nelze nehraditi. Tohle je asi můj nejoriginálnější komentář, páč v podstatě nejni o tv s. či dílu samotném, ale jen o 1 z aspektů.;-) Netuším, zda půjdu až za hranici 60tkového Doktůrka, ale znám hudebně i vizuálně ty jednotlivé znělky. Hl. ty 70tkové jsou vizuálně totálně psychedelické.;) A už je mi konečně jasná ta prdlá narážka v jednom z SW dílů Family Guye. Hehe. Dr.Kdo a ST, nejdelší SF tv s. v historii. Má to svůj důvod a nebude to jen znělkou.;-)

Čarodějnice (2015)

Téměř mistrovské (a dokonalý př. toho, co se dá poříditi za směšných 4 000 000 dolarů) i z historického hlediska dílo, na poli psychologie a psychopatologie a navíc herecký koncert Any Taylor-Joy (New Mutants, tam ovšem neměla trestuhodně šanci předvésti to, co zde) a silně charismatického (ten HLAS) Ralpha Inersona (Chernobyl). Nevím, kterému z nich (asi oběma) bych dal Oscara, který sice pro mne už nemá zdaleka takovou hodnotu jako kdysi, ale ti 2 by si ho i tak, zasloužili. samoz. i ostatní byli bezchybní, včetně těch 2 nezvedených fakanů. Ano, už tenkráte byli, což jen dotváří nadčasovou plasticitu tohoto díla. Doplňuje to vynikající minimalistická hudba, která mi tu a tam připoměla např. 2001, Jokera či Janu Eyrovou 2011 od Marka Korvena (Cube, Terror). Plné 4.5 s tím, že opravdu nemám problém, se přikloniti k slabším 5. Jen 1 věc ale za to výrazně, bych autorovi (klobouk dolů, pane Eggersi) vytknul. Několik scén tone v absolutní temnotě, takže když to sledujete za slunečného jarního dne a nemáte možnost (jako v 17.st.) si zatlouci okna a dveře pevnými prkny, budete asi trochu nadávati, páč téměř nic neuvidíte. Zřejmě to byl záměr, ale nic se nesmí přeháněti. Konec mě ani nepřequapill, i když já bych to ještě o 5min. prodloužil a možná trochu upravil. Viděna 89min. verze. A to, že zde, jako tak často v jiných historických filmech podobného typu, absolutně nefigurují menšiny, považuji za velké PLUS, páč tím by se to akorát zkurvilo, než co jiného. ,,Očarovala jsi svého bratra, ty hrdá děvko! Myslíš, že jsem neviděla, jak se na něho chlípně díváš, uhrančivýma očima prostituky?´´ K tomu jen dodám (mimo to, že jsem se u tohoto projevu zasmál opovržlivým smíchem) že taková pobožnice se nějak vyzná. Ano správně, pobožní křesťané jsou ti největší pokrytci (a mnoho dalších věcí) v dějinách lidstva. A to se nezměnilo a pochybuji, že někdy změní. Special quest star...Černý Filip. ,,Chceš ochutnat máslo a mít krásné šaty? Ano. A vidět svět? Ano´´.

Příběhy ze záhrobí - The Man Who Was Death (1989) (epizoda)

Nuda. 2x jsem u toho usnul. Což se u dílu, který nemá ani 25min. děj, dá považovati za vskutku výmluvné. Ani Sloan tomu moc nepomohl. Ty 2 jsou v podstatě jen za Strážce Krypty, páč v Kassirově podání je prostě neuvěřitelný.

Star Trek: Picard - Monsters (2022) (epizoda)

Linka s Riosem dobrá. Dokonce snad classicky STovská. Tallinn/Laris jako vždy světlý bod v temnotách. Pikrdův žalář, nůďo. Doporučuji rychloposuv. Ale aspoň mi to připomělo svým včleněním do děje, TOSku. Ani Orla B. tomu nepomohla. A Picardův otec vypadá jako dr.House.;-) Páč bych v něm dr.Baltara z BSG v.2.0 nepoznal ani omylem. To ty fousy, no. Souhlas s tím koncem. Ale 4. kvůli tomu nedám. Jinak tradičně vatoidní, takže mé podezření, že z této série bude nejlepší 1., 5. a 10.díl neustále sílí.

Star Trek - Fenomén - Kobajaši (2022) (epizoda)

Začal jsem záměrně až od tohoto dílu (pilot nepočítám) a opět dobře udělal. Už jen kvůli tomu, míti možnost vidět na můstku třídy Galaxy dr. Crusherovou (ta se obličejově povedla cgi kouzelníkům asi nejméně) Uhuru, Spocka, Oda a později příjde i Scotty v uniformě z ST II a dál éry.;-) A to, jak Dal (když už se sám pasoval na kpt.) dělá min. 70x onen neporazitelný (až na 1 vjímku;) test, mi připomělo styl LD, takže plus. No a na konci, příjde ono odhalení, kdo je kpt. U.S.S.Protostar.

Star Trek - Fenomén - Mravní hvězda, 2. část (2022) (epizoda)

Začínám pomalu souhlasiti, že jak se na tom na 100% nepodílí Kurtzman, je to ST. Prý to platí i zde, nejen u LD. Byť v tomto př. s jasně zaměřenou cílovkou, která to pochopitelně zjednodušuje (nikoli ohlupuje) ale v tomto ´´závěrečném´´ 2díle jsem našel dost ST prvků na to, abych mohl zatím opatrně (nechci přechvalovat) říci/napsati, že vedle LD to vypadá, že zatím hrané experimenty jsou v lepším př. rozporuplné, tak animované ST odnože stojí pevně na nohou a neplácají se ode zdi ke zdi jako STP. Hl. padouch co má pifku na UFP ,která po jeho osvětlení ovšem jest zcela pochopitelná (zase jeden 1.kontakt, co se nevyvedl dle příručky) je SPOILER po zásluze potrestán (nebo se to aspoň tak jeví) a ta neskutečně super kůůůl loď (která sice vypadá, že přílétla z Kelvin timeline, ale těžko ji nesnášeti, když je uvnitř a zvenku tak fascinující:) s protowarpem (žádný posr. houbičky) se opět vydává na cestu kurz Hvězdná Flotila. To jsem si nevymyslel, to tam fakt zazní.;-) Medusan Zero je super TOS prvek  a postavy nejsou v této fázi příběhu už tak otravné, jako v tom ultraslabém pilotu, který vskutku moc nenavnadí. Jen ta posedlost tvůrců nových ST neustále měniti uniformy a to i v období, kdy se tento i LD odehrávají v podstatě ve stejné době (byť na jiném místě) což je pro mě osobně zajímavé v tom, že tento tv s. začíná v roce, kdy LD teprve budou míti 4.s. je trochu únavná. A jako člověk, který nikdy neměl rád kpt. Káťu, musím zmíniti fakt, že jako hologram je o dost více zajímavější, než její živý protějšek z STV. Ironie.:) Grafika je opravdu právem vychvalovaná a v HD to vypadá (zvláště když je v záři reflektorů U.S.S. Protostar) fantasticky. Bylo by to stejně jako pt.I za 4., ale když jsem viděl tu neskutečnou posl. 2minutovku, musel jsem z nadšení (které jsem naposledy na takové úrovni zažíval při 4.s. STE, nebo při prvním objevení se Borgů v STV, to se nezapomíná) fláknouti tu 5. Dále mě velmi zajímá, co se stane dál, páč při zjištění na konci 6.dílu, kdo jest kpt. Protostar, mi poněkud poklesla čelist, co jsem též u ST, velmi dlouho nezažil. To, že je STProdigy vlastně kousek po kousku jasným pokr. STV včetně (po dlouhé době nedávno shlédnutého Endgame, což byla náhoda, páč jsem fakt neměl v plánu se podívati na další díly STProd. v podstatě nikdy) je další přidaná hodnota. Opravdu jsem si myslel, že to bude až moc dětinské, ale díky těm díl od dílu, zvýšenému počtu flotilovských (jak to nazývám u nových ST) věcí, i té grafice, která tomu hodně dává a s jejíž pomocí, zvládnete tu dětskou příměs (aspoň u mě to platí) zatím leč stále optimisticky opatrně mohu prohlásiti, že po LD je tu další ST seriál. A když nesklouzně k infantilnosti, budu jen rád. Akorát toho Tellarita, bych vůbec nepoznal, pokud bych si to nevygůglil.