Jen ho nechte, ať se bojí (1977)

Svým způsobem je to dobrá hudební komedie, která ale ovšem stojí na zcela zbytečných a dnes již zábavu spíše kazících klišé typu zamkl jsem se v bytě a musím jít přes sousedku, která má žárlivého manžela. Tyto žárlivé nitky příběh provázející jsou pro tuto komedii naprosto zbytečné a celkový dojem kazí. Nicméně linka se strachem baví dodnes. 65%

Battle at Big Rock (2019)

Velice dobrý kraťas, který ukazuje krásnou a určitě ne levnou akční sekvenci, která maximálně využívá interiér jednoho karavanu. Skoro tak dokonale, jako Steven Spielberg svého času využil jedno prosklené auto v prvním Jurském Parku (na cestě, převrácené a zabořené do bahna, vykloněné ze svahu, na stromě a poté sjíždějící ze stromu a pád na zem). Jen za toto přidávám hvězdu navíc, protože samozřejmě v devíti minutách není čas představit postavy a fandit jim. Tady se to může uhrát jen na tu akci a to se podařilo za plný počet. 75%

Henryho deník (2017)

Kupodivu funkční snímek, který obsahuje dva filmy v jednom. První film je o super inteligentním chlapci s vážnou nemocí, který přijde na to, že je jeho spolužačka zneužívaná otčímem. Rozhodne se tedy připravit plán na jeho odstranění. Druhá odlišná polovina je pak o matce tohoto nadaného chlapce, která se rozhodne daný plán zrealizovat. Ač navenek se vše může zdát dvojaté, kupodivu to jako celek šlape. Nejvíce v necelé polovině, kdy se dané hlavní role protočí. To skutečně Colin Trevorrow má nejsilnější moment. Jinak se vše dále drží na průměrně kvalitní úrovni. Přesto ale velká chvála za představené a dobře napsané charaktery. Normálně nesnáším příliš chytré děti, ale zde jsou podaný natolik přirozeně a uvěřitelně, že jsem je bez nejmenších problémů přijal. Na druhou stranu je zde záporák nejslabší stránkou příběhu. Ani totiž jako záporák nepůsobí. Celek tedy u mě bazíruje na pomezí 3-4 hvězd. Za bod obratu v polovině příběhu jednu hvězdu přidám. A také samozřejmě za excelentní dětské herce. 75%

Forman vs. Forman (2019)

Výborný dokumentární obšírný přehled o kinematografii a názorech zesnulého Miloše Formana. Byla opravdu slast to vidět, a to i přes to, že řada zajímavostí nebyla zmíněna a vše spíše než o kvalitativní stránku jednotlivých projektů, se jede o kvantitativní souhrn všeho podstatného. Což samozřejmě není špatně. Jako úvod k tvůrci jménem Forman je to pro neznalé ideální. Pro ty ostatní by se musel z tohoto počinu stát seriál v němž by každý díl obsahoval jedno konkrétní dílo. Každé totiž má svůj specifický osobitý příběh, jak ohledně realizace, tak ohledně životní etapy Miloše Formana. 80%

Pátek třináctého 2 (1981)

O něco málo lepší, než první díl. Přesto to ale za více jak tři hvězdy nebude. Co musím pochválit je občasná excelentní kamera. Hlavně úvodní scéna točená na jeden záběr byla slast pro oko. Naproti tomu po této úvodní sekvenci kvalita i kamerově klesne na televizní standart a z toho se pak nehne až do samotného finále. Celých 60 minut se příběh vleče nezajímavýma charakterama, které mě absolutně nezajímaly. Člověk by si řekl.... třeba alespoň nějak zajímavě zemřou. Jenže ouha, ono to nijak zajímavé není. Většinu brutálních sekvencí sledujeme nohy Voorheese, a pak nějaká rána a střih. Začátek osmdesátých let prostě nenabízel ty hororové žně, které přišly až s koncem tohoto desetiletí. Až posledních dvacet minut to zachraňuje do té třetí hvězdy. Takže: 60% a uvidíme co trojka.

Muži v černém: Globální hrozba (2019)

Musím přiznat, že já nebyl z nových Mužů v černém zklamán. Vlastně jsem byl dost pozitivně překvapen. Svou roli v tom mohlo sehrát i to, že jsem měl po upoutávkách vážně slabá očekávání. Ale dostalo se mi docela zajímavé až mysteriózní zápletky plné cestování po různých koutech planety, fajn hláškami a s celkem ucházejícím žánrovým vtipem využívající všechny možné klišé. Souhlasím, že Chris Hemsworth byl nejslabší herecký článek a občas to i táhl ke dnu. Na druhou stranu Tessa Thompson zářila a role jí padla na míru. Shrnuto podtrženo komediální sci-fi, která si s odřenýma ušima došla pro tu čtvrtou hvězdu. 75%

Dálniční hlídka (2019)

Ani ne tak mysteriózní jako fakt dobře udělaná kriminálka těžící ze skutečností ohledně dopadení Bonnie a Clyde ve filmu, jenž měl náročný vznik minimálně deseti let. Kevin Costner a Woody Harrelson se zde skvěle doplňují. Vidět tyto dva vedle sebe sedět v autě nebo restauraci, ihned jim řeknu i to co není pravda, jen abych mohl vypadnout. Prostě dokonalý casting. Též beru za plus, že tu zločiny Bonnie a Clyde nejsou nijak adorované a krásně se zde pracuje jak s jejich slávou, tak jejich reálnou zločineckou tváří, která si zaslouží jen opovržení. Vykreslení USA po velké ekonomické krizi je také výborné a zamrzí tedy občasná zdlouhavost a hluché pasáže. Závěrečná přestřelka je naturalisticky nasnímaná a i se drží dobových skutečností. Suma sumárum nádherná kriminálka, která potěšilo oko i ucho. Zvedám palec nahoru. 75%

Rodinná dovolená a jiná neštěstí (2006)

Tuctová rodinná komedie s nezajímavými charaktery, které nezachrání ani brilantní Robin Williams. Scénář vede herce po nezajímavých cestách, a to že je to road movie je o to horší. Špatně napsané povrchní postavy, které mě ničím nezaujaly. Tuctová zápletka o polepšení rozdělené rodiny na jedné dovolené, která nedosahuje ani po kotníky klasice Bláznivé dovolené, kterou se evidentně inspiruje. Palec dolů a nedoporučuji přátelé. 45%

Blíženec (2019)

Tuctovější příběh s tuctovějším záporákem, ale velice výborná dvojrole Willa Smithe a rozhodně ne tak blbý akčňák, jak jsem očekával. Dramatické scény jsou výborné, 3D zde funguje a co mě tak mrzí je občasný až telenovelní vizuál. Zřejmě za to může ono vyšší FPS snímkování, než u jiných obdobných filmů. Celkově to totiž působí až moc čistě, což není zřejmě závada, ale spíše nezvyk. Na barevném tónování ovšem ubrat mohli, neb jsem si u několika sekvencí říkal, že někde v pozadí určitě číhá Esmeralda. Přesto ale zvedám palec nahoru. Ang Lee dokázal celé toto dílo ukočírovat a když přežijete ten klišé příběh (mnohokrát jinde viděný), zalíbí se vám to. 75%

Addamsova rodina 2 (1993)

Už ne tak kvalitní, přesto důstojné pokračování, které nedělá ostudu prvního filmu. Pasáže typu skautský tábor patří k mým nezapomenutelným momentům, stejně jako postava Černé vdovy, která ne a ne zabít jednoho z Addamsonů. Bohužel, tyto dějové linky způsobily, že jiný zajímavý charakter zde více zapadl. A to ústřední postava samotného Gomeze. Škoda, že její herecký představitel Raul Julia o rok později zemřel. 70%