Bez jištění na El Capitan (2018)

Čtyři slunce za 80% filmu a tu pátou dávám za finálních dvacet, kde se konečně začne stoupat na obávanou horu bez jištění. Free Solo je náhled do hlavy člověka - blázna, který se cítí být naživu, když může být jen krůček od smrti a říkat... "co na tom? I v reálném životě riskuji svůj život." Což je pravda, ale přece jen úmrtí lidí, co lezou bez jištění je podstatně vyšší, než ti kteří lezou s jištěním či nelezou vůbec. Nicméně jako film o tomto koníčku - profesi je výborný. Kamera má tak efektivní záběry, že se mi z nich potily ruce i záda. Vidět to ve 3D, asi si vezmu kýbl na zvracení, nebo po celý život se nechám snášet ze schodů. Technicky naprosto dokonalý dokument, který si vaši pozornost zaslouží na velkém plátně. Jen tam jeho dokonalost oceníte. Klobouk dolu a respekt před Honouldovou partnerkou, protože ta evidentně s ním mít jednoduchý život nebude. 85%

John Wick 3 (2019)

Je John Wick člověk? Nebo robot? Či sama smrt? To co on dokáže přežít, by nedokázal přežít ani Chuck Norris! Pár vteřin od konce dvojky, začíná i třetí část. A mafiánská realita našeho světa bez policistů, soudců a všech ostatních profesí, zde rozjíždí kolotoč honu na člověka, který pro auto a psa je ochotný zničit svět. Všechny lokace, předměty i lidi tu existují jen proto, aby mohli být využity v efektivním, pečlivě nacvičeném Rkovém souboji, z nichž adrenalin teče proudem. Keanu Reeves, Halle Berry, Ian McShane a samozřejmě kvantum kaskadérů zde odvádí neskutečnou práci a já celé dvě hodiny seděl v kině přikován a užíval si co vidím a těšil se na další zajímavou choreografii souboje. Jmenovat je tu nemá smysl, protože ty nápady co tu Stahelski s týmem scénáristů sází jsou natolik rozmanité a výborně zvládnuté, že jsem si to sám ani nedokázal představit. Toto je ultimátní válka! A jsem zvědav s čím přijdou v dalším díle. Mám už ale obavy, aby to nebylo se topení ve vlastní mytologii. Rád se opět nechám překvapit. 80%

John Wick 2 (2017)

Co z počátku vypadalo jako akční béčko, kde uzavřená mafiánská společnost s vlastními pravidly a rituály vykonává nájemné vraždy a vendety, se ve druhém díle přelilo do akčního béčka, kde je celý svět jednou mafiánskou společností s vlastními pravidly a rituály, kde neexistuje policie (kromě jednoho, který je ale členem mafie), ani jiné profese, které nemají s vražděním nic společného. Je to morbidní, ale skvěle se na to dívá. Logiku za tím opravdu nehledejte, jinak tomu dáte odpad. Nicméně akce je výborná, stejně jako herci. Dobře se u toho vypne, což doporučuji, neb přemýšlení může škodit pro zhodnocení kvalit tohoto počinu. Já si ho užil a moc se těším na třetí část. 75%

John Wick (2014)

Řezničina a akčňák ze staré školy. Kaskaderské orgie plné různých mafiánských rituálů a tradic, které vyplňují vcelku tuctový příběh o pomstě. Je to vlastně film, kterých vzniklo mnoho, béčko jako prase. Ale svým provedením, metodikou podání a kulisách jede jako švýcarské hodinky. A díky tomu chápu tu chválu, ba se k ní i přidávám. Keanu Reeves je výborný. Záporák taktéž, akce dokonalá a režijní vedení jakbysmet. Tohle si prostě pochvalu zaslouží. 75%

Kursk (2018)

Vzpomínám si, že jako dítě jsem byl jednoho letního srpnového dne na plovárně v Budějovicích, kde si otec četl noviny, které měly na hlavní straně titulek i obrázek věnující se právě katastrofě Kursku. Psalo se tam, že z trupu ponorky bylo slyšet klepání přeživších námořníků. Ač Kursk byl tisíce kilometrů daleko a ani nepatřil pod naší armádu, hodně se to téma omývalo a prožívalo. Nedivím se tomu, být uvězněn v rakvi 108 metrů pod hladinou moře bez šance se odtamtud jakkoli sám dostat je dost hororové i bez stránek novin či filmu. A tento film tento klaustrofobický strach krásně zobrazuje. Kvalitou to není žádný Černobyl (2019 od HBO), ale rozhodně ho též nejde odsoudit jako nekvalitní celovečerní počin. Skrze tento film, herce i tvůrce obdivuji ty námořníky, kteří přežili první dva výbuchy, a pak se snažili bojovat s nepřízní osudu, který jim stejně dopřál smrt. Smrt, která by možná nemusela přijít, kdyby na prvním místě všeho nebyla politika. Palec nahoru tomuto filmu a ještě větší památce padlých ponorky Kursk. 75%

Černobyl - Please Remain Calm (2019) (epizoda)

Ok, tak prvnímu dílu jsem dal výjimečných 100% s tím, že lepší to být nemůže. A ouha, je tu druhý díl a já mám z minule nastřeleného hodnocení dilema, jak podtrhnout dokonalost druhého dílu. ČSFD by zde pro tyto potřeby a jen pro Černobyl měla dát šestou hvězdu. Ať to třeba odůvodní mutací webu v důsledku radiace, to je mi jedno, ale v době, kdy celý svět (i já) žere Game of Thrones, se zde zrodilo světlo mezi seriály, které má kvalitou na to (a já doufám, že toho dosáhne), aby převzalo žezlo v kategorii "nejlepší seriál, který byl natočen", protože na co se tu dívám je k....a výborná rekonstrukce s minimem výmyslů (napočítal jsem zde jen dvě se zřícením helikoptéry k níž došlo až po půl roce od začátku shazování písku s borem a linkou Ulany Khomyukové). Prostě vše co jsem napsal k první epizodě platí i zde a pokud existuje kvalitní filmařina v nejryzejší podobě, nevidím jí ani tak u Hry o trůny, ale právě na tomto díle. Opět jasný plný počet!

Zloději zelených koní (2016)

Musím přiznat, že mi tento film docela sedl. Psychologie postav mi skvěle sedla, příběh ač byl tuctový měl své světlé chvilky a výbornou atmosféru. Klišé tu přítomné byly, ale nerušili tak jak to jiné tuzemské filmy dokáží. Tedy výsostná spokojenost a mohu vřele doporučit. Zvláště pokud jste z kraje jako já, kde Vltavíny dávají dobrou noc. 70%

Raubíř Ralf a internet (2018)

Již o stupeň horší Raubíř Ralf, který ale dějovou nezajímavost se snaží vyrovnat kupou nerdovských odkazů a maximálního vytěžení potenciálu jedniček a nul světa internetu. A to kupodivu velice chytře a originálně, jako to dělal svého času film od Pixaru V hlavě. Přesto ale již nový Raubíř Ralf není tak emoční jízdou jako první film. Je to hodně o barvičkách, humoru, ale nic moc kvůli čemu bych si tento film zapamatoval natolik silně jako jeho předchůdce. Takže ač tentokrát to není na 84% v hodnocení, je to alespoň stále jen tak tak na tu čtvrtou hvězdu. To znamená, že i tak zvedám palec nahoru a nebojte se mu věnovat svou pozornost. Nudit se nebudete. 75%

Černobyl - 1:23:45 (2019) (epizoda)

Každá drobnost je zde naprosto historicky přesná. Pro milovníka historie splněný filmařský sen. Toto není drama, ale skutečně hotová a hrůzyplná rekonstrukce! Uvědomujte si to, až se na to budete dívat. HBO zde pokořuje další kvalitativní metu a ukazuje, že historický film, který se do puntíku drží historických faktů může být nejen zajímavý, ale též i nervydrásající. To všechno Černobyl ve své pilotní epizodě je. Naturalistický, skutečný, plný efektních kamerových záběrů a dokonalé hudby. Filmařina zde se sešla ve své nejkvalitnější podobě o které se může nechat i kinofilmům jen zdát. Nedělám to vůbec často, ale výjimečné hodnocení si toto zde zcela zaslouží. Tuším že ho ve své filmografii čítající přes 2000 ohodnocení na ČSFD, uděluji teprve podruhé po Titaniku. 100%

Osm hrozných (2015)

Tak se mu to konečně podařilo. Oficiálně prohlašuji, že Osm hrozných je zatím nejlepším Tarantinovým filmem v jeho kariéře, která v době psaní tohoto komentu činí osm filmů. Tarantino zde zvolnil tempo na maximum a energii z akce přesunul do výborně vykreslených postav, dialogů a až ve druhé polovině do naturalistické akce, brutality a rozpletení záhady kdo všechno (a pokud vůbec někdo) spolupracuje s Daisy Domergueovou. Tentokrát jsem se již dokázal do hlavní postavy Samuela L. Jacksona i Kurta Russella vžít. Dokonce jsem chápal motivace i všech ostatních postav. Takže ty téměř tři hodiny utekly jako voda. Výborný western s výborným scénářem a režií. Přesně toto pomalé tempo se mi na Tarantinovi líbí více, než dle mého přechválené hity typu Kill Bill či Pulp Fiction. Toto je první film tohoto režiséra, kterému uděluji plný počet hvězd. Snad jeho další snímky si tuto kvalitu udrží (i tempo). 85%