Situace je zoufalá, nikoliv však vážná (1965)

Komedie, která není tak směšná, aby šla brát za komedii. A drama, které není tak dramatické, jak by mohlo ve výsledku být. Název Situace je zoufalá, nikoliv však vážná tak skvěle vystihuje celý film. Není to zoufalá komedie, ale ani moc vážné drama. Přesto herecké výkony jsou dobré, motivaci postav jsem chápal, stejně jako jejich směřování. Ovšem přišlo mi, že celek není ani tak určen na velká plátna, jako spíše na divadelní prkna. Velice mírný palec nahoru. 60%

Krvavá nevěsta (2019)

Hororová komedie, béčková jako moje příjmení, ale neskutečně skvělá. Tvůrci moc dobře věděli o jakou hovadinu jde, ale dali do výsledného produktu tolik péče, že kvalitou tento kousek pokoří nejeden áčkový horor. Samara Weaving si svou roli dává s naprostým přehledem, že místy vypadá jako Sigourney Weaver ve Vetřelci. Vedlejší postavy vraždící rodiny jsou zde též charakterně opečovávané a mají hloubku - osobnost. Dokonce - a to jsem byl velice překvapen - tu je i nějaký jejich psychologický vývoj. Logika filmu přitom nijak neklesá, naopak vše funguje jak má, a proto jsem ve výsledku chování záporných postav též chápal. Verdikt: velké černohumorné hororové překvapení, které mi vykouzlilo úsměv na tváři a doufam, že tento produkční tým opět něco takto kvalitního vyprodukuje. Za hru na schovávanou mají u mě jedničku.80%

Tolkien (2019)

Bohužel až moc obyčejný film o neobyčejném člověku. Rutinní snímek, který těží z života jedné osobnosti, která byla nadaná na různé schopnosti, které dokázala využít, žel to nadání zde vidíme pouze v počátku. Nejsme u toho, kdy Tolkien píše svá díla, jaké peripetie v rámci nich řeší a jak na ně reaguje společnost. Místo toho tu máme průměrnou romanci, protkanou několika lacinými scénami z první světové války. A tu a tam probleskne nějaký kouřový tvor či drak. Nic co by stálo za pozornost. Je to hezký příběh o mládí, ale nezajímavý příběh o slavném spisovateli, který vytvořil celý jeden svět. 60%

Smrtonosná past (1988)

Jedna z klasik filmového žánru a krásná herecká protihra Bruce Willise a Alana Rickmana, kteří vytvořili výborně se tu doplňující herecké duo klaďáka a záporáka, jako rub a líc jedné mince. Opravdu právoplatný hrdina mezi akčními filmy, který zestárl jen minimálně. Můžu ho vidět několikrát a vždy si ho užiji. Tu a tam sice přijde řada klišé, ale v době kdy byl tento kousek natočen šlo zřejmě ještě o originální autorské řešení. Hold ani nějaké staré akční filmy nestárnou. A pokud ano, pak velice pomalu. Smrtonosná past je toho příkladem. 80%

Svět podle Prota (2001)

Překrásný filmový kousek, který osciluje mezi realitou a sci-fi. Kevin Spacey podává (opět) excelentní herecký výkon, který je podpořen pětihvězdičkovým scénářem, jehož odbočky a linky jsou tak pečlivě vystavěny, že z nich v závěru poskládáte mozaiku, na kterou si pak sami odpovíte. Byl Prot opravdu posel z jiného světa, nebo jen nešťastný muž v závěru jeho života? Ať tak nebo onak, cesta k tomuto poznání byla tak kvalitní, jak jen může být. Moc krásný film. 85%

Tři muži ve sněhu (1936)

Příjemná oddechová komedie se skvělým Hugo Haasem. Kadence vtipů zde není tak značná jako u jiných jeho snímků, což je způsobeno tím, že Haas zde nehraje úplný prim, nicméně i tento prostor, klasický prvorepublikový vtip a hra na záměnu rolí je natolik silné téma, že pan Slavínský ho výborně těží. Krásný film, který si zaslouží pozornost. 75%

Shazam! (2019)

Průměrný comicsový film, který je silný v dospělé části dětského herce / herců, ale jinak po většinu stopáže působí spíše televizním, než kino dojmem. Zachary Levi si svou roli dává s přehledem. Rodinná stránka příběhu je fajn, školní už zavání přinejlepším průměrem. Z akčních scén jsem pohoršen ani nadšen nebyl. Plus je tu ten, že tu děti nepřechytračují dospělé jako u Ocelové pěsti. Výsledkem je tedy příjemná jednohubka, dobrá na odpolední TV. Nic více a nic méně. 65%

Kryštůfek Robin (2018)

Nikdy jsem nemiloval medvídka Pú, ale o to více jsem si tento film zamiloval. Výborný Ewan McGregor ve filmu, který je o navracení se k dětství. K radostnému období hraní, kdy hranice neexistovaly, pouze ty, které jsme si vymyslely. Film s tímto skutečně excelentně pracuje a tu vyvolává dojetí, melancholii, tu radost z dětinskosti, která najednou nepůsobí kýčovitě, ale naopak se stává pramenem znovuobjevené radosti, na kterou jsme již dávno skrze dospělé starosti zapomněli. A je moc fajn, že tento film nesklouzává jen k té dětské rovině, ale vrací se i zpět do dospělosti, kde reflektuje dětské poznání, díky kterému i v dospělosti můžeme najít řešení dříve neřešitelných problémů. 75%

Slunovrat (2019)

Přiznávám, něco tak divného jsem dosud neviděl. A to mám za sebou takové kousky jako Caligula. Ne, nedělám si srandu, srovnání s tímto filmem určitě není náhodné. Akorát Slunovrat přišel ve vhodnější dobu, kdy tabuizování filmu ala Caligula již není potřeba. Ali Aster se ukazuje jako schopný filmař na hranici artu. Midsommar je toho důkazem. Nechci spoilerovat, ani nic prozrazovat. Vykreslení postav psychologicky je excelentní. Stejně tak je i bezchybná kamera Pawela Pogorzelskiho. Ty dlouhé nájezdy a záběry celku ohromě sluší. Herci jsou výborní v hlavních i vedlejších rolí. Bizarnost se stopáží roste a dosahuje svého vrcholu u erotické scény, která by se měla zapsat do filmové historie v její bizarnosti. Opravdu bych chtěl být u toho, když všichni herci si jí četli na papíře, protože nic takového jsem jakživ neviděl. A tím si dělám můstek i k sebeparodizaci, protože Ali Aster se nebojí černého humoru. Nepůsobí tu nicméně nechtěně, právě naopak. Skvěle dokresluje atmosféru jiné kultury, která je pro nás jak děsivá, tak svým způsobem ironická. A to je krásná tečka za celou plejádou emocí a dějových kliček a zvratů, které jsem měl tu čest vidět. Pátou hvězdu nedávám jen za pár pro mě zdlouhavých scén, které mohly zůstat ve střižně, protože děj nikam neposouvaly. 80% P.S. Ten recept na okouzlení muže - zamilování se, opravdu existuje. Je ze středověku a skutečně obsahoval tyto ingredience ve filmu viděné.

V pasti (2018)

Vcelku slušně odvedená post apo práce ala Tiché místo, akorát zde s absencí zraku. Téma je výborné, dobře vytěžené, ale styl vyprávění občas drhne pro rozvláčnost a nezajímavost jednotlivých charakterů, které se nedaří prodat. To je největší negativum tohoto snímku. Potěšilo mě, že se zde pracuje celou dobu se záporákem, který není nikdy vidět. Strach je o to intenzivnější, podobně, jako u prvních Čelistí. Takže palec nahoru a ať se takto daří i u dalších projektů Nettflixu. 70%