Cokoliv (2003)

Trochu víc Annie Hallové, trochu méně Dannyho Rose z Broadwaye, pak ještě něco dalšího... Ano, je pravda, že dějově Cokoliv nepatří k Allenovým nejoriginálnějším počinům, ale koho to zajímá, když se na film tak dobře dívá, když jsou v něm tak vtipné scény jako ta s puškou, stěhováním klavíru a telefonováním, když 108 minut uteče jako 80? Vyhovovalo mi i obavy vzbuzující obsazení, zejména teď myslím na Jasona Biggse, který nakonec působil úplně přirozeně a postavu, již by před dvaceti třiceti lety Woody Allen hrál sám, vystřihl na jedničku. Christina Ricci byla roztomilá, Danny DeVito díky scéně v restauraci zcela bezvadný a Allen (v neodolatelné úloze paranoidního cvoka) opět vtipný k popukání. Tak co.

The Lorax (1972) (TV film)

Pochmurný příběh ze světa bez života vyprávěný člověkem, který celou tu spoušť způsobil. Rozhodně originální. Ekologii říkám ve většině případů ano (to pokud nehraničí s fanatismem) a vštěpování těchto zásad dětem (a vlastně nejen jim) rovněž. Navíc když je to vštěpování hravé, nápadité, hezky animované a s krásnou hudbou, není víc co řešit.

Horký vzduch (1965)

Zpočátku jsem vůbec netušil, oč půjde, a to dědkovské plkání a zevlování jsem sledoval s pobaveným zájmem. Na konci jsem si řekl něco jako: "Kruci, to byl dobrý film!" Vynikající pánové Štěpánek, Marvan a Trégl, Fišerova hudba a scénář, který si sice dává na čas, ale zapůsobit rozhodně dovede.

Království lesních strážců (2013)

Velmi kvalitní animák, většinu doby působí svěže a neotřele, vtipný i dobrodružný a akční je tak akorát, na rozdíl od jiných nemáte pocit, že vám cokoliv vnucuje, ani jedna postava není otravná... Ale hlavně: Odehrává se v naprosto dokonalém světě. Z toho nádherně provedeného lesa plného nejroztodivnějšího života až oči přecházejí! Prostředí je skvěle propracováno, dýchá velmi magickou atmosférou, radost pohledět. K tomu výborný (originální, český jsem neslyšel) dabing, Elfmanova hudba a pár skvostných momentů - jako třeba ten božský fór s octomilkou. Neviděl jsem to naposledy.

Rána deštníkem (1980)

Sice to není tak hrozně pitomý film jako třeba Seber si svých pět švestek, ale nezáživný tedy je. Pár světlých chvil se najde (a přijdou hlavně v závěru, kdy se Pierre Richard konečně rozpohybuje a začne řádit třeba při šermířském souboji), jenže co z toho, když o osm let dříve vznikl Velký blondýn s černou botou, který je zkrátka lepší. Gérardu Ourymu to prostě mnohem lépe šlo s Louisem de Funésem a Jeanem Paulem Belmondem. Dvě a půl, čistý průměr.

Strážci Galaxie (2014)

Jeden je mýval, druhý zase strom, třetí nerozumí metaforám, čtvrtá je celá zelená, pátý je sice člověk, ale rozhodně ne obyčejný a už vůbec ne normální. Tak sympatickou partu hrdinů už marvelovský filmový vesmír potřeboval. A takový film také. Strážci Galaxie se mi líbí více než Avengers - jsou dobrodružní, akční, jsou vtipní a ironičtí a všechno zvládají úplně přirozeně. Hravost a dobrá nálada z filmu přímo prýští a zasmál jsem se víckrát než dejme tomu u třetího Iron Mana, zatím nejvtipnějšího počinu Made in Marvel. Výprava a triky jsou přímo ohromné a každý fanda sci-fi si musí přijít na své, protože například všechny lodě jsou vyloženě krásné, o planetách nemluvě. K tomu spousta odkazů na komiksy (jen bych rád upozornil, že "ten pes" vážně není Lajka, nýbrž Cosmo - vygooglete si), na ostatní filmy (Rocket a Groot, to jsou Han Solo a Žvejkal jako vyšití), a na úplný závěr... Ne, to si nechám pro sebe.___P.S. Když jsem se v titulcích dočetl, že během natáčení nebyl zraněn žádný mýval ani žádný stromový tvor, ulevilo se mi.

Rio 2 (2014)

Utahanější a otravnější než první díl. Příliš zpívání, příliš klišé, příliš málo nápadů... A navíc vykrádání Fotr je lotr (což jsem tedy nečekal, ale to neznamená, že jde o překvapení v dobrém slova smyslu). Kvůli hlasu Jesseho Eisenberga byl pro mě film navíc sledovatelný jen v českém dabingu, kdy se hlavní hrdina dal jakžtakž vydržet. Samozřejmě animace krásná, choreografie "tanečních" scén opět povedená a jedna nová postava bezchybná (mravenečník!). Jenže to bylo málo.

To já ne, to on (1980)

Jedna opravdu dobrá scéna tam je - ta, která začíná smlouváním v krámku a končí jeho demolicí. Jinak docela bída. Nebýt občasných epizod typu rozjímání na dně bazénu, dal bych ještě o hvězdu méně. Od filmu o scenáristovi komedií, který má komedií být, jsem totž čekal více. Obzvlášť když hlavní roli hraje Pierre Richard. Alespoň že Vladimir Cosma nezklamal.

Báječné ženy na létajících strojích (1978) (pořad) odpad!

Rád bych vám přiblížil, jak moc je tahle "hudební komedie" divná. Představte si oholeného mutujícího medvěda nabarveného nafialovo, který zároveň poslouchá walkman čenichem, brčkem pije tvrdý chleba, v záblescích stroboskopu balancuje na jednokolce a snaží se navléct do smokingu po babičce. Tak tenhle medvěd si pustí televizi, v níž právě dávají Báječné ženy na létajících strojích, zakroutí hlavou a řekne: "To je ale divné!"

Proudy lásku odnesou (1969) (TV film)

K problému z předchozího recitálu, tedy k onomu neotvírání úst, se tady přidal další - bezradné "čarování" rukama, které působí hrozně nacvičeně a strojeně. To Marta Kubišová přece dělat nemusela, její největší síla vždycky byla, je a bude ve dvou věcech - v hlasu a v tom dokonale hlubokém pohledu. Kdyby jen zpívala a dívala se přitom do kamery tak jako v Hey, Jude, neměl bych snad žádnou výhradu. Za vrchol tohoto medailonu považuji nápaditý klip Ring-O-Ding.