Hotýlek (1975) (seriál)

Jednoznačně nejlepší britcom, ale bůh zatrať všechny tvůrce jeho českého dabingu. Tfuj.__Nejlepší díl: Němci.

Můj přítel Monk (2002) (seriál)

Devět bodů z deseti. Ani ne tak kriminální jako spíše detektivní a dost často komediální seriál s neodolatelným hlavním hrdinou Adrianem Monkem, skvělou dvojkou poldů hraných Tedem Levinem a Jasonem G. Stanfordem a tu bezradnou, tu ráznou Monkovou opečovávatelkou. Seriál je vtipný, napínavý i dojemný (hlavně ve chvílích, kdy Adrian jakkoliv vzpomíná na svoji ženu Trudi)... Myslím, že v něm máme důstojného nástupce poručíka Columba.

Mafiáni (1990)

Kdyby Leone nenatočil Tenkrát v Americe a Coppola se nikdy nepustil do Kmotra, byla by tohle rozhodně nejlepší gangsterka všech dob. Takhle je "pouze" třetí nejlepší. Trochu mi na ní vadí konec... Mohl být... Hmmm... Jiný.

Zuřící býk (1980)

Cože, nejlepší boxerský film a boxuje se v něm asi deset minut? Jde to. A jde to skvěle! Mám rád Rockyho, mám rád Paula Newmana (kterého má na oplátku rád "Někdo tam nahoře"), ale Jake La Motta je mi ze všech těch otlučených mužů bůhvíproč nejsympatičtější.

Taxikář (1976)

Po Zuřícím Býku a Mafiánech je Taxikář třetí nejlepší film, který vznikl ve spolupráci Scorsese a De Niro. Ze všech jmenovaných má ale bezkonkurenčně nejlepší hudbu - Hermannovo zakončení kariéry je božské. Jak lze pár tóny vystihnout nejen prostředí, ve kterém se film odehrává, ale i duševní rozervanost hlavního hrdiny.. To je úchvatné. Vidíte úvodní titulky (kterým mimochodem vzdává hold Richard Donner v Gibsonovce Výkupné) a máte jasno - tohle bude NĚCO. A je.

Prci, prci, prcičky (1999)

Ne, nikdy jsem tomu nepřišel na chuť... kromě Shannon Elizabeth mě znechutilo prakticky vše, co se na plátně (ne)dělo.

Jurský park 3 (2001)

Ano, ano, akce, zábava, dinosauři, skvělé triky... Ale to původní kouzlo je fuč. Spielberg Jurskému parku zkrátka chybí. Ani ten pocit, že ještěři jsou živí, jsem tentokrát neměl. Ze tří hvězd patří jedna Samu Neillovi, jedna ILM a Stanu Winstonovi a jedna těm akčním sekvencím (dinosauří zápas, klec pro pteranodony).

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Jistě, kouzlo prvního Jurského parku tu chybí, ale je třeba si uvědomit, že tohle je naprosto jiný film. Thrillerovější, temnější, černohumornější, ke konci dokonce i lehce (sebe)parodický. Po celou dobu je to ale typicky hravá spielbergovina, kterou prostě dokoukám pokaždé, ať ji vidím kdykoliv a kdekoliv.

Jurský park (1993)

Jurský park, dvě hodiny trvající NĚCO, co mi pravděpodobně změnilo život. Dokonalý film po všech stránkách. Ať si říká kdo chce, co chce, triky jsou i dnes bezkonkurenční. Nevím, jak je to možné, ale když se dívám na obrovského brachiosaura, mám pocit, že je živý. Stejně tak nahání hrůzu i T-Rex nebo raptoři v kuchyni. Jurský park mě přivedl k filmům - od té doby miluji stříbrné plátno. Naučil mě také vnímat a oceňovat filmovou hudbu a dal mi důvod zbožňovat Johna Williamse. Že je Spielbergova režie bezkonkurenční, o tom asi nemá cenu mluvit, stejně jako o výkonech všech herců. Zkrátka filmařský zázrak. Znáte ho nazpaměť, ale stejně se na něj vždycky rádi znovu podíváte.___P.S. Crichtonova kniha je lepší, ale v tomhle případě se podle mě srovnávání předloha-adaptace nehodí. Je třeba brát to tak, že se Crichton a Spielberg podívali na stejnou věc, ovšem každý svýma očima.