Carlitova cesta (1993)

Absolutně nejlepší gangsterka, jakou jsem viděl (a to mám pečlivě nakoukaného Coppolu i Scorseseho). FIlm, ve kterém není ani jedna scéna navíc, ani jeden záběr není samoúčelný a všechno do sebe zapadá. Proměna Seana Penna je fascinující, veškerou pozornost na sebe ale samozřejmě strhává Al Pacino. Trvám na tom, že Carlito Brigante je jeho nejlepší role. Tony Montana ve Zjizvené tváři byl hajzl - a přesto mu všichni fandili. Takže u Carlita, který právě vylezl z vězení a s minulostí nechce nic mít, to musí být zrovna tak. Bohužel tomuhle Portorikánci nic nejde zdaleka tak, jak by si přál. Brian de Palma je tady ve vrcholné formě, závěrečná "nádražní" patnáctiminutovka nemá ve filmovém světě obdoby, a palce na rukou i na nohou je třeba zvednout i pro hudbu Patricka Doyla. Stačí, abych si ji pustil samotnou, a tak nějak divně mi vlhnou oči...

Simpsonovi (1989) (seriál)

Žluté šílenství, koho by se nedotklo? Simpsonovi jsou kult všech kultů. Pravda, v posledních řadách jim trochu dochází dech a začínají vykrádat sami sebe, ale zábava je to pořád bezkonkureční. To nejlepší zábavné "něco", co vzniklo v USA.

Hvězdná brána (1994)

Jedno z mých nejoblíbenějších sci-fi s nezaměnitelnou pouštní atmosférou, dobrými herci a skvělou hudbou Davida Arnolda. Nejlepší Emmerich.__PS. Seriál ať se jde bodnout.

Atentát (1964)

Bezkonkurenční věc. Pro mě osobně naprosto realisticky natočená, a to od začátku, od Beethovena, až do konce v kostele a kryptě pod ním... Čurdovo volání: "Kluci, vylezte, nic se vám nestane. Mně se taky nic nestalo!" mi v hlavě znělo dlouho. Zkrátka válečný film, který je nejlepší z českých, a směle se může měřit se zahraniční konkurencí. Kam se na Sequense hrabe Vávra - takovou atmosféru už nikdo neudělá.

Hříšní lidé města pražského (1968) (seriál)

Co epizoda, to třičtvrtěhodinový filmový skvost. Způsob, jakým tu herci spolupracují se skvělou Sequensovou režií a hudbou českého Morriconeho Zdeňka Lišky, je neopakovatelný.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Kdyby do filmu oproti knize nepřibyla jedna celkem zbytečná dějová linka (ano, ta s Leonidovou manželkou a intrikánskými senátory) a zůstalo jen u flashbacků, měl by ještě větší spád a z 300 by se stala nekompromisní digitálně krvavá jízda bez vydechnutí. Trochu škoda. I tak ale vznikla výborná podívaná o drsném boji za správnou věc.

Hellboy (2004)

"Jsem nehořlavej. Ty ne." Chápu, že člověk, který neměl tu čest s Hellboyem papírovým, toho filmového možná tolik neocení. Ale věřte mi, je to dokonalé (ačkoliv je spousta, spousta věcí změněna a spousta, spousta věcí vynechána)! Pokud jde o Rona Perlmana - tak tomuhle se říká po čertech životní role.__P.S. Rozšířená verze obsahuje spíše kosmetické změny a vylepšení, nicméně scéna s Rasputinovýma očima je vynikající.

Batman začíná (2005)

Prvotřídní komiksárna bez jediného hluchého místa - promyšlený scénář plný zajímavých postav, akce, napětí, humor, nějaký ten přesah, Michael Caine... Je tu prostě úplně všechno.

Dopisy z Iwo Jimy (2006)

Četl jsem knihu, kterou se Clint a scénáristé inspirovali, a musím říct, že jsem si všechno představoval tak, jak mi to ve filmu bylo nakonec naservírováno. Dopisy z Iwo Jimy jsou bezpochyby jeden z nejlepších "novodobých" válečných filmů, které jsem viděl.__P.S. Určitě si sežeňte soundtrack - ale pozor, je příšerně návykový a z hlavy ho jen tak nedostanete.

Posel budoucnosti (1997)

Plný počet a z mého pohledu jednoznačně zasloužený. Film, který mě nikdy nepřestane bavit a který dokoukám, i když si ho pustím třeba v jedenáct hodin večer. Holt mám slabost pro pohádky nebo co. P.S. Kdyby se Costner neoholil, bylo by to ještě lepší - vousatá image mu sedla parádně a do postapo-příběhu se hodila skvěle..