Balada pro banditu (1978)

Trampský hippie muzikál o zbojníkovi z Podkarpatské Rusi, něco takového mohlo vzejít jedině z Provázku. Písně jsem znal, film ne (a původní představení vůbec), ale přesně takhle jsem si ho vlastně představoval. Je to lyrické, je to tragické, je to ohromně nápadité a své, má to kouzlo a když to skončí, ještě dlouho na to myslíte a ta skvělá hudba vám zní v hlavě. Miroslav Donutil je opravdu výborný, ale stejně jako jeho Nikola se mi líbily postavy Bolka Polívky a Jiřího Pechy.

Život v sedmém nebi (1996)

Krásné od začátku do konce. Rád bych napsal víc, ale nejlepší bude, když se na to každý podívá sám. John Turturro je výborný, můj oblíbený chameleon Sam Rockwell je (opět) přímo geniální.

Buřič Jejího Veličenstva (1969) (TV film)

Skvělá velká role pro stejně skvělého Martina Růžka, od jehož narození uplynulo předevčírem sto let. Příběh Buřiče Jejího veličenstva patří k těm, které je radost sledovat, dialogy k těm, které chce člověk hned slyšet ještě jednou, vychutnávat si je a pak o nich přemýšlet. Španělskou inkvizici jsem tu vzhledem k tématu sice čekal, nicméně nečekal jsem, že si na inkvizitora v podání Miroslava Macháčka došlápne někdo ještě nebezpečnější. A už vůbec jsem nečekal tak odvážnou scénu Jany Hlaváčové.

Špión (2015)

Taková víceméně průměrná komedie s nadprůměrným Jasonem Stathamem ve vedlejší roli, s několika opravdu povedenými vtipy, s řadou očividně improvizovaných a ne tak dobrých vtipů a s akčními scénami, kterým chybí zuby. Dvě hodiny byly příliš a mnohem více se mi líbily Drsňačky.

Queen v Budapešti (1987) (koncert)

Další božský koncert božské kapely, chtělo by se napsat Od Wembley i Bowl se ovšem liší - podle mého názoru je totiž mnohem lépe natočený. Celé vystoupení má obrovskou dynamiku, střih je patřičně zběsilý i na současné poměry a líbí se mi ty dokumentární prostřihy, ve kterých vidíme Queeny courat po Budapešti, nakupovat, rozdávat autogramy, létat balonem, jezdit na motokáře nebo se bavit s malou holčičkou (tahle Johnova scéna je nejlepší).

Footsteps in the Fog (1955)

Kdo vám bude bližší - šarmantně chladný vrah, zamilovaná psychopatická vyděračka nebo zoufale nudný, ale aspoň trochu (i když ne úplně) kladný advokát? Jestli si myslíte, že se nebudete přiklánět na žádnou stranu a Kroky v mlze budete sledovat nezaujatě, pletete se. Je to jeden z těch rafinovaně napsaných příběhů, které si s divákem hrají a královsky ho tím baví. Nečekané zvraty, hitchcockovské napětí a perfektní výkony Stewarta Grangera a Jean Simmons... Je to vlastně romantický film, ovšem docela se v něm vraždí.

Czech Made Man (2011)

Od režiséra proklínaného Signálu jsem čekal to nejhorší, ale dostal jsem nadstandardně natočenou historku z malého českého podsvětí ve stylu Guye Ritchieho nebo Dannyho Boyla se skvělým Janem Budařem. Ani chvíli to nepůsobilo trapně!

Maggie (2015)

Byl jsem zvědavý, jaký tenhle film bude, ale že mě tak moc nadchne, jsem opravdu nečekal. Velmi originální přístup k zombie žánru je vítané osvěžení, Arnold i Abigail Breslin skvěle hrají, komorní ponurá atmosféra je přímo hmatatelná, vše působí maximálně autenticky. Jsem si jistý, že na řadu scén z Maggie nezapomenu a že se na ni brzy podívám znovu.

Třináctá komnata (1968)

Působivé, rozhodně působivé. Zpočátku nevinná dětská hra se změní v něco úplně jiného a sledovat všechny ty nedospělé i dospělé herecké výkony, mě velmi bavilo.