Saljut-7 (2017)

Nebylo to vůbec špatné, ale hlavní hrdina mě odrovnal hned při své první civilní scéně, kdy leže v posteli s manželkou na její dotaz – na co tam nahoře myslíš –, prohlásil, že na to, jestli náhodu neletí nad Sovětským svazem. To srovnání s obrazově opulentní Gravitací kulhá proto, že na rozdíl od Saljutu Gravitace neřeší politiku a je to o boji jedince ve Vesmíru a ne o boji geněrálov savětskoj ármiji proti všem. Je-li závěrečná scéna, kdy Kapitán Kladivo bušil celou noc do zdeformované clony od snímače pravdivá, tak klobouk dolu. Tohle by vážně nikdo jiný, než savětskij čelověk, nedal.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Stejná váhová kategorie jako Tenkrát na západě. Dvojici drsně škrobených pánů Dobrého a Zlého (Eastwood a Van Cleef) skvěle doplňuje čiperný pan Ošklivý „Calvera“ (Wallach). Určitě nejlepší díl z trilogie, kdy epický scénář vede film přes několik lokací a v každé rozehrává úžasný mini příběh. Nemůžu jinak, plný počet.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Klasika žánru, v době uvedení zjevení. Jedna z mála sérií, kdy je dvojka minimálně stejně dobrá, jako jednička. Hasta la vista, baby.

Nedotknutelní (2011)

Nádhera. Bezkonkurenčně nejlepší francouzský film, který jsem viděl.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Parádní stylová jízda, parodie na neohrožené akční hrdiny, která si nekompromisně utahuje z agentů na obou stranách, padni komu padni. Další majstrštyk Guye Ritchieho.

Formula 51 (2001)

Průměrná záležitost, která není bohužel ani moc akční, ani moc komedie. Ústřední trio Jackson–Carlyle–Mortimer je slušně napsané i zahrané, film ale stahují dolů všechny ty ostatní „srandovní“ postavy, vesměs totální nadopovaná hovada. Korunu tomu nasazuje pan „Ještěr", či jak se hlavní záporák jmenuje a několik fekálních vsuvek.

Suburbicon: Temné předměstí (2017)

Krásný retro vizuál bohužel nezachrání pomalu tažené hovězí, promiňte film. Komu není zápletka jasná hned při přepadení, dojde mu nejpozději u policejní identifikace a pak už je to jenom čekání na co? Přišlo mi to, jak když si kluci, co spolu mluví, natočili film pro kluky, co spolu mluví. Škoda. Ten rasový motiv mi tam přišel úplně zbytečný, to pokrytectví šplouchalo z každé scény i tak. Oscar za promarněnou příležitost.

Brimstone (2016)

Už dlouho jsem ve filmu neviděl tak odpornou postavu, jakou zde ztvárnil Guy Pearce. Toho natahovaného incestního zla bylo na mě až moc, přeci jen se dvě a půl hodiny koukat na film, kde jedinými kladnými postavami jsou (ne)dobrovolné kurvy z místního nevěstince, našince úplně nepotěší. Film by mohli z fleku dávat místo psycho-testu při vstupním pohovoru do semináře.

Tvář vody (2017)

Krásný kousek filmařiny. Na film jsem se moc netěšil, přeci jen pohádka pro dospělé není úplně můj šálek čaje, ale nakonec to bylo milé pokoukání. Ten mlok mě maličko iritoval, ale vyhoďte hlavního hybatele děje. Dostal mě dotažený retro look (kam se hrabe Berlín v Atomic Blond) a po Maudie opět bezchybná Sally Hawkins a úžasně odporný Michael Shannon.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Mistrovský koncert tria McDormand–Rockwell–Harrelson za podpory neméně skvělého scénáře. Ale hlavně příběh o hledání naděje v nejsmutnějších chvílích v životě člověka. V osobě Martina McDonagha dostali Coen brothers smělého vyzyvatele. I za závěrečnou (ne)katarzy dávám plný počet.