Rok ďábla (2002)

Nejspíš jsem jeden z mála, ale tenhle film pro mě žádný přínos neměl. Nepobavil mě, nepřekvapil mě, spíš jsem pořád od něho čekal něco, čeho se mi nedostalo. Prostě řečeno, do oka mi nepadnul.

Star Trek X: Nemesis (2002)

Tak a máme tu desítku. Abych se přiznal, tady jsem většinu filmu posmutnil, protože jsem snad věděl (nebo odněkud slyšel), že tato sešlost TNG je sešlostí poslední. Celej film jsem nemohl odtrhnout myšlenky od této zmínky a film shlédl pod zvlášní atmosférou. Jste tam s nima, se svoji rodinou, každého znáte, bavíte se, smutníte s nima, prožíváte to. Dějově bych řekl to spadá pod slabší počiny Star Trek Movie tvorby, herecky jako obvykle, už se budu opakovat, když řeknu, že to nemá chybu. Sem tam mi některé věci přijdou už přemrštěné, té akce je nějak moc a už přestává být tak tvárná, někde i špatně pochopitelná. Konec filmu, tady zůstávám rozpačitě stát a zírat, jak se loučí Riker s Picardem "Bylo mi ctí s Vámi sloužit" a jak si podají ruce se slzami v očích. No prostě moment, kterej je schopnej rozbrečet i skalního Trekkie. Bohužel pro mě tenhle film zůstane spíš ikonou té jeho poslední scény a smutným faktem, že všechno co jednou začíná, tak i končí. Zatímco píšu tenhle komentář, tak moje hlava hledí na polici s deseti spešl edicemi a dál nemám slov. Prostě... díky, díky za VŠE!

Telefonní budka (2002)

Všechny dobrý a smysluplný komentáře tu už padly, tenhle film je prostě mazec. Oproti jinejm, obdobnejm filmům se vcítíte do filmu a uvěříte úplně všemu co uvidíte. Je navíc zvláštní, že na DVD píšou pouze jako bonus comment režíséra a když si disk pustíte, zjistíte, že je tam i nemalej dokument z natáčení a nějaký to zajímavý povídání.

Andělská tvář (2001)

Ukradený hudební motiv z Fantoma Opery (1989 - hudba Misha Segal).

Experiment (2001)

Dobře koukatelná leč ve výsledku nepřekvapující psychologická záležitost. Mám rád tyhle filmy (u mě je na toto téma oblíbený film Killing Room z roku 2009). Na celkovém hodnocení zamrzelo, že film místy postrádá logiku. Je tu plánovaný projekt o velké psychologicko-výzkumné hodnotě, všichni jsou bedlivě sledování a pozorovaní. Dobře se na to kouká do doby, než začnou na scénu nastupovat absurdní situace, které najednou nejsou nijak a nikým kontrolovatelné (WTF momenty). Film je slušně zpracovaný, no přesto trpí na některé scénáristické nelogičnosti, které mi prostě brání ho považovat za více než průměr.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Pamatuju si, když jsem tenhle film viděl poprvé. Před tím jsem se děsil komentářů svých známých "je to blbost" apod. Tehdy opravdu, kdo na tohle šel z našich vrstevníků do kina, tak to ostatní pokládali za nenormální. Osobně jsem tenhle film viděl až na počítači a velmi příjemně mě překvapil. Čím? Prostě tím, že něco podobného v tomto stylu a podání tu ještě nebylo. Prvnímu dílu nelze upřít to, že je spíš míněn pro menší děti, ale kdo dodnes vydržel číst knihy a sledovat filmy až do současnosti, ví své :) Pamatuju si, jak jsem si prvně koupil knihu a podivoval se nad Medkovým překladem "Rawenclaw / Havraspár", "Slytherin / Zmijozel" atd. Přeci jenom, v tom originále mi to víc spočinulo do hlavy :) Jinak vcelku k jedničce - po x násobném shlédnutí platí, že je to kult. Rowlingová vymyslela vesmír, hluboký vesmír, vytvořila příběh, ze kterého je v každém díle kus ukrojen. Bůh dopřej, ať jsou další filmová zpracování natolik věrná, aby ten, kdo knihu nikdy nečetl pocítl to, co čtenář po přečtení céle ságy. Dřív jsem si z toho dělal legraci a dneska - mít dětský léta, tak nastupuju na spěšnej vlak do Hogwarts! Ravenclaw house 4ever!

Svět podle Prota (2001)

Působivý námět. Zejména kombinace psychiatr - "pacient". I kdybyste způsobili zázrak, pořád zůstanete z pohledu studovaného psychiatra pouze "nemocným" člověkem, kterému je třeba pomoci. Co když ale tento pacient způsobí zatvrzelému a vzděláním kovanému psychiatrovi zkušenost, po které se navzdory své praxi začne na svět pohlížet trochu jinak?

Gladiátor (2000)

Totální nářez! Nebudu vyjmenovávat, co bylo dokonalé, to bych musel vyjmenovat snad všechna hlediska, co vyjmenovat lze. Naprosto smekám pod režií Ridleyho Scotta a herců. Vizuální efekty film nepohltily, jak mohl někdo čekat. Od začátku filmu až do konce zůstává divák přimrazen ke křeslu a jenom hltá, co bude dál. I když si člověk film pustí x krát na DVD za sebou, neomrzí to. Děj, předloha, motivy... no nevím co říct, mazec!! Monumentalita Říma totálně pohltí diváka tak, že si připadá, jako by tam byl mezi nimi. Vstup barbarians do Kolosea pokládám za vůbec nejpovedenější scénu v historii filmového průmyslu. Steadykameraman pobíhající okolo herců, do toho CGI/real prostředí. Človek nemá slov .) Zakončení filmu noblesní, pocta Scottovi, "Olliemu" Reedovi, hercům, scénáristům, Zimmerovi, který zplodil hudbu, která "nemá" konkurence a všem dalším. Jeden z nejpůsobivějších filmů vůbec.

Charlieho andílci (2000)

Maximální hloupost na n-tou. Tupý, špatný. Škoda času. A když si vzpomenu, že na tenhle film jsme museli ve škole koukat povinně. Hnus.

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Rozhodně zajímavej film, herecky i filmově zvárněný na dobré úrovni. Akorát mi vadila sem tam až přílišná délka některých scén, sem tam se téměř nic nedělo a člověk se chvílema nudil. Film nese hodně pravdivou myšlenku o jednotlivci vs. spol. gigantu, co je jednotlivec v porovnání monstrózní společnosti. A nedej bože, aby jednotlivec takovou společnost "ohrožoval" :) Vcelku smutnej leč pravdivej obrázek o dnešní době. Zpátky k filmu, jediné, co mu na můj vkus škodí je jeho délka, která možná až uměle budí dojem složitosti/bezmocnosti právě s ohledem na čas. Je to jen můj názor, ale kdyby film byl o hodinu kratší, nemyslím, že by mu to na něčem ubralo. Vcelku - hodně slušnej film, kterej je nositelem určitý myšlenky, ale pro jeho neakčnost a dýlku to nejspíš nebude jeden z dalších filmů, který si rád o zimních večerech pustím.