Pach krve 2: Cesta nikam (2007)

Vcelku odfláknutý film aj keď musím uznať, že zopár scénok bolo fakt hustých. Toto by som ani nenazval hororom pretože film nie je ani trochu strašidelný, je len nechutný. Za mierne plus považujem, že oproti jednotke sa niečo dozvieme aj o histórií zmrzačených kanibalov a je tu aj trochu tej erotiky (v podobne ladených filmoch vždy vítanej). Znova tu máme niekoľko nesympatických postáv a tak divák v podstate len čaká na to akou smrťou skončia. Motív reality show nebol špatný, ale dalo sa to natočiť omnoho temnejšie a hlavne napínavejšie. Našťastie jediné dve sympatické postavy Nina a ten černoch to nakoniec so šťastím prežijú. A najväčšia smoliarka celej reality show sa najprv dozvie, že ju priateľ podvádza a potom dostane sekerou do hlavy. Celkovo film na jedno pozretie.

Dům voskových figurín (2005)

Absolútne špičkový akčný horor, ktorý som si zamiloval už veľmi dávno. Silne podhodnotený film na tejto databáze a absolútne nechápem hodnotenia typu dve hviezdy a menej. Buď to hodnotia ľudia, ktorí nemajú radi hororový žáner alebo ten film sprdli len na základe toho, že tam hrá Paris Hilton (tá mi tam osobne vôbec nevadila). Za najsilnejšie atribúty filmu považujem originálny námet, sympatickú súrodeneckú dvojicu hlavných hrdinov a ich racionálne správanie, sugestívnu atmosféru opusteného mesta uprostred ničoho, brutalitu s akou bratská dvojica zabíja teenage votrelcov, vynikajúci soundtrack a strhujúci záver v horiacom dome. Kto má rád horory typu Hory majú oči alebo Wrong Turn ten musí byť nadšený aj z House Of Wax. V mojom rebríčku sa jedná o jeden z piatich najlepších hororov a za plným hodnotením si absolútne stojím. 90%

Fontána pre Zuzanu 2 (1993)

V podstate len z akejsi nostalgie a hudobného doprovodu dávam tú jednu hviezdu, aj keď musím dodať, že úplne chápem aj ľudí, ktorí tomuto "skvostu" porevolučnej kinematografie nadelia odpad. Pre mňa má malé bezvýznamné plus aj Eva Vejmělková, na ktorú sa aspoň dobre pozerá, hoci herečka je to úplne priemerná. Na koho sa ale rozhodne dobre nepozerá je Pavol Habera, šušlavý Ibi Maiga a Maroš Kramár. Prví dvaja sú dosť mizerní herci, ale Habera vie na rozdiel od Maigu aspoň spievať a skladať obstojné skladby. Hviezdne obsadenie dopĺňa Helena Rúžičková (tá mala radšej zostať u Troškovho Slunce, seno...), Vašo Patejdl, Lucie Bílá a Karel Gott. Som si istý, že keby sa filmu ujal nejaký skúsený a zručný režisér mohlo to dopadnúť o dosť lepšie. Takto je to len sled scénok, ktoré nemajú hlavu a pätu, nieto ešte myšlienku. V podstate nechutný film,  ktorý robí hanbu viacerým umelcom českej a slovenskej scény. Ťažko pochopiteľné, že to niekto vypustil medzi divákov. 25%

Purpurový vrch (2015)

Film Purpurový vrch je dobrým príkladom toho akým spôsobom aj v súčasnosti uvažujú ženy. Zamilujú sa do hajzla, ktorý je cool a vyzerá dobre a potom pri ňom trpia. Za najväčšie prednosti tohto gotického hororu považujem nádhernú vizualizáciu nielen samotného purpurového vrchu, ktorému dominuje síce schátralý, ale inak dokonale impozantný dom. Či už sa jedná o kostýmy, výpravu, prostredie, v ktorom sa dej odohráva - to všetko tvorí skvele kulisy pre dramatický a temný príbeh. Ako divák som sa dokázal vcítiť do jednotlivých postáv, dokonca aj do tých záporných a ich jednanie bolo vcelku racionálne a pochopiteľné. Dvojica hlavných hrdinov to zahrala s prehľadom a mne osobne vyhovovalo aj pomalšie tempo s dôrazom na sugestívnu atmosféru prostredia. Film mi dokonca pripomínal tvorbu mojej obľúbenej kapely Cradle Of Filth. Ten, kto ich pozná asi vie čo mám na mysli. Kamera a scenár sú na veľmi vysokej úrovni a strašidelné scény sú natočené s veľkým citom pre potreby filmu. Som rád, že ma Purpurový vrch neminul v kine, pretože vzhľadom k roku vzniku sa jedná o maximálne vkusný a seriózny film, ktorý na mňa aj po rokoch pôsobí veľmi silným dojmom. 85%

Ježíš Nazaretský (1977) (TV film)

Film Ježiš Nazaretský vnímam ako verný prepis Biblie, ktorému kraľuje famózny Robert Powell ako Ježiš Kristus a veľkolepá strhujúca hudba, ktorá sa k snímku priam dokonale hodí. Práve hudba výrazne umocňuje jednotlivé nezabudnuteľné scénky ako napríklad stretnutie Troch kráľov na ceste za novorodeniatkom, krst Ježiša Krista, uzmierenie Petra a Matúša za pomoci príbehu o márnotratnom synovi, tanec krásnej Salome pred naivným kráľom Herodesom, vzkriesenie Jairovej dcéry, vzkriesenie Lazara, uzdravenie slepca, či modlitba Otče náš. Charizmatická postava Ježiša Krista v tomto filme je na míle vzdialená od ostatných pokusov zahrať Božieho syna v iných filmoch o Ježišovi. Vynikajúci výber hercov bol aj v prípade Panny Márie, apoštola Petra, Jána Krstiteľa, Jozefa Arimatejského, Kaifáša či starého kráľa Herodesa. Jediné, čo mi bráni udeliť tomuto filmu plný počet hviezd je absencia niektorých zásadných pasáží z Biblie ako napríklad pokúšanie Ježiša na púšti, premenenie vody na víno na svadbe v Káne Galilejskej, či vypočúvanie Ježiša Krista kráľom Herodesom.  Pri veľkorysej stopáži 380 minút tam mali byť tieto scény zachytené. Pre mňa sú najpôsobivejšie prvá a štvrtá časť filmu, v ktorých sa odohráva jadro celého príbehu. A v neposlednom rade musím vyzdvihnúť vynikajúci slovenský dabing, ktorý rozhodne nebýva v historických veľkofilmoch pravidlom.  85% a jeden z TOP 50 filmov v mojom rebríčku.

Pád do tmy (2005)

Pre mňa osobne je Pád do tmy číslo jedna v rámci hororového žánru. Film som si pozrel asi po desiatich rokoch a nestratil nič zo svojho charakteru. Už samotný námet je veľmi originálny (partia šiestich jaskyniarok ide prebádať nové teritórium) a navyše je zasadený do krásneho prostredia Apalačských vrchov. Do toho si pripočítajte pochmúrne jesenné počasie a krásnu hudbu a máte základ pre skvelý horor. Našťastie aj scenár je celkom inteligentný, nejedná sa o žiadny lacný krvák pri ktorom by ste sa časom začali nudiť. V tomto filme je desivá atmosféra budovaná postupne a v prvej polovici filmu sa len zoznamujeme s hlavnými hrdinkami a prostredím jaskyne. V tej druhej je to už akčná jazda s viacerými perfektne zvládnutými scénkami (natáčanie muselo byť vskutku náročné). Aj keď ženám rozhodne nechýba odvaha, vo filme sa občas  správajú ako partia tínedžerok na výlete a nie ako skúsené horolezkyne (hlučné rozprávanie, trápne vtipy). Na celkovom zážitku to však príliš neuberá. Pocity zúfalstva a beznádeje, ktoré zažívajú hlavné postavy sa spoľahlivo prenesú aj na diváka a žiadny veľký happy end sa nekoná. Pre fanúšikov hororu je povinnosť tento film pozrieť. Kto má rád poriadne hustú atmosféru, nevadia mu nechutné krvavé scény a potrpí si na inteligentné spracovanie, ten musí byť nadmieru spokojný. 90%

O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

Na tejto rozprávke ma zaujali hlavne dve veci. Krásny hrad Bouzov ako stvorený na nakrúcanie rozprávok a skvelá Helena Rúžičková ako zlá čarodejnica. Vyzdvihnúť musím aj peknú hudbu a sympatického Ševca. Na daný rok vzniku to má aj slušné triky a celkom temnú atmosféru. Istá dávka napätia či romantiky taktiež nechýba takže z môjho pohľadu si to tie tri slušné hviezdy zaslúži. Na tie štyri to však nestačí. Čo ma na tomto filme trochu iritovalo bola urevaná princezná (inak vcelku sympatická baba) a senilný kráľ. Z hľadiska českých a slovenských rozprávok sa však určite jedná o nadpriemerný film. 65%

Valmont (1989)

Telenovela, ktorá je zasadená do prostredia francúzskej renesancie má silný erotický nádych a vysoké technické aj vizuálne kvality. Ponúka sa tu porovnanie s takou Angelikou či Nebezpečnými známosťami, ale Valmont má na rozdiel od spomenutých filmov svoje zvláštne kúzlo. Nevadí ani dlhšia stopáž pretože scenár je veľmi inteligentne napísaný a všetci herci zvládajú svoje úlohy priam ukážkovo. Hlavné slovo tu však majú dve mrchy, z ktorých odpornejšia mi príde tá stará.  Mladá sa zase postará o to aby všetci, čo sa okolo nej točia videli aká to je v skutočnosti zrúda bez štipky empatie k druhým. To ona mala skončiť v hrobe a diváci by tlieskali. Vďaka smutnému a nespravodlivému koncu som váhal, či filmu udeliť tri alebo štyri hviezdy. Nemám rád nešťastné konce, ale realita býva holt krutá. Nikto nedosiahol to, po čom túžil a najviac si to odniesol chudák Valmont. On jediný ukázal, že človek sa nemusí nutne zmeniť len k horšiemu. Stáva sa to však veľmi zriedka. 75%

Vlčí bouda (1986)

Prvý krát som tento film videl ešte ako dieťa a vtedy som sa pri niektorých scénkach skutočne bál. Keď som si Vlčí boudu pozrel s odstupom možno desať rokov tak mu musím uznať špecifickú atmosféru aj výborné herecké výkony. V podstate sa to dá charakterizovať ako taká mysteriózna bláznivá komédia s prvkami hororu. Už samotné miesto natáčania je tak otrasné, že priamo nabáda k tomu aby sa tam začali diať hnusné veci. Už len taká Babeta vyzerá ako z inej planéty a dedo mi pripomínal Hannibala Lectera z Mlčania jahniat. Proste čisté psycho, ale maximálne zábavné. Toľko humorných situácií a vtipných hlášok neobsahujú ani niektoré úspešné komédie. V tomto filme je však celý dej zahalený temnotou a z trojice inštruktorov ide skutočný strach. Ten, kto má rád psycho horory na spôsob Stephena Kinga nemal by zostať sklamaný. A pokiaľ to môžem porovnať s obľúbenou českou komédiou Sněženky a machři tak u mňa jednoznačne vyhráva Vlčí bouda. "Uvědomujete si vúbec jak často si vyhrožujete smrtí?"

Hotel Transylvánie 2 (2015)

Oproti jednotke pribudlo komercie a ubudlo vtipov. Strašne preplácaná kreslená komédia, pri ktorej jasne cítiť že bola robená nasilu a bez poriadnej dejovej línie. Už pri prvom filme som si povedal, že menej je niekedy viac a o jeho pokračovaní to platí dvojnásobne. Deti sa tomu iste potešia, ale náročnejšieho diváka táto kreslená zlátanina dlho baviť nebude. Po hodine sledovania som si želal aby už bol koniec. 45%