Sestra II (2023)

V podstate sa stotožňujem s väčšinovým názorom na Mníšku 2, ktorá je o triedu horšia ako prvý film. A to prakticky vo všetkom, počnúc dejom a končiac atmosférou. To, čo som na Mníške miloval mi druhý film neponúkol. Tá gotická atmosféra sa kdesi úplne vytratila a zostal len poriadne preplácaný thriller s množstvom zbytočných postáv a rovnako zbytočných scénok. Som kritický zrejme aj preto, že už mám čo to z hororového žánru napozerané a pripúšťam, že ak by som mal o 20 rokov menej a toto bol jeden z prvých hororov, ktoré som videl zrejme by som bol spokojný. Čo ma však mrzí asi najviac je, že tento film kvalitou nenadviazal na tie predošlé z Conjuring Universe a je zrejme najslabší. Dalo sa ďaleko viac popracovať na hororovej atmosfére, aj na castingu a v neposlednom rade na scenári. Tých nelogických vecí je vo filme požehnane a časom som sa v tom začínal strácať. Strašne tomu chýba ucelenosť deja a nejaká nosná myšlienka. Dávam tri hviezdy hlavne preto, že niekoľko scénok sa fakt podarilo a dokázali ma vystrašiť a niektoré nápady (diabolský kozel, úvodná scénka v kostole, či posadnutý Maurice) boli vcelku originálne. Ale tá stopáž je vzhľadom ku kvalite riadne premrštená. 60%

Annabelle 2: Zrození zla (2017)

Pamätám sa ako som tento výnimočný horor videl v kine a ešte týždeň som mal nepríjemné spomienky na viacero strašidelných scénok. Pokiaľ je film "V zajatí démonov" vskutku desivý horor, tak o Annabelle 2 to platí dvojnásobne. Už od začiatku sa diváka zmocní veľmi sugestívna a desivá atmosféra, aj keď sa ešte nič strašné nedeje. Tvorcovia však veľmi umne budujú v divákovi najprv napätie, potom strach a nakoniec hrôzu. Celý film má punc starých old school hororov, pri ktorých divák nevie, čo ho čaká, ale atmosféra ho priam pohltí. Hlavne pokiaľ je sprevádzaná tak silnou a podmanivou hudbou. Vizuálne je to priam dokonalá ukážka toho ako má vyzerať správne hororové prostredie. Opustený dom so strašidelnou izbou, do ktorej majú tendenciu mladé dievčatá sústavne loziť, hoci v realite by sa po prvej noci posrali od strachu. Bábika Annabelle však spoľahlivo prebúdza temné sily nielen v noci, ale aj cez deň, čo znamená, že divák nedostáva veľa priestoru na oddych. Dokonalá kamera totiž navodí pocit strachu aj v miestach kde to divák vôbec nečaká a moment prekvapenia sa dostaví pomerne často. Myslím, že tento horor dostane aj skúseného diváka a každý milovník temných filmov si príde na svoje. Ja osobne ho radím medzi 10 najlepších strašidelných filmov. 90%

Simpsonovi - Speciální čarodějnický díl (1998) (epizoda)

Pre mňa asi najlepší čarodejnícky diel plný skvelých hlášok. Prvý príbeh je dejovo najlepší (paródia na slasher horory a kultová scénka jak sa Homerove vlasy prisajú na Bartov ksicht a Homer mu ho začne mlátiť). Druhý príbeh je najslabší, ale za to má skvelú myšlienku o tom ako si poradí Bart s Lízou vo svete ich obľúbených postavičiek Itchiho a Scratchyho. No a najlepšie hlášky sú v poslednom príbehu: "Meggie upadly mléčne nožičky." ... "Marge, ty mezihvězdná coura! Jak si jen mohla? Byl lepší než já?" A celé to uzavrie paródia na Aféry a podobné relácie.

Troja (2004)

Film Trója je v mojom osobnom rebríčku na treťom mieste. A mám na to veľa pádnych dôvodov, z ktorých spomeniem aspoň tie najpodstatnejšie. V prvom rade by som tu vyzdvihol fantastický kasting: Brad Pitt si zahral namysleného, arogantného, ale aj citlivého Achillea priam bravúrne; rovnako Eric Bana ako princ Hektor pôsobil maximálne vierohodne a charizmaticky; krásna Diane Kruger ako princezná Helena sa ukázala byť perfektnou voľbou a nakoniec môj obľúbený herec Peter O´Toole stvárnil priam ukážkovo dobrosrdečného a poverčivého kráľa Priamosa. Vizážou výborne vybratí kráľ Agamemnón a jeho brat Menelaos si svoje role taktiež maximálne užívali. A Odysseus mi zas vizážou pripomenul nášho Paliho Haberu :) Tu by som si však neodpustil jednu poznámku k hercovi menom Orlando Bloom, ktorý do vyššie uvedenej skupiny svojich kolegov rozhodne nepatrí a ktorý hrá rovnako mizerne a nepresvedčivo aj v iných filmoch. Ďalší silný triumf filmu je priam skvostná a veľkolepá hudba, ktorá dokonalým spôsobom dotvára jednotlivé scény. James Horner je majster svojho remesla a ukázal to aj v iných filmoch (Statočné srdce, Titanic).  Veľkofilm Trója má svoju unikátnu atmosféru a viaceré scénky sú nesmierne silné: zabitie mladého Patrokla a následné rozhodnutie o ukončení útoku, príchod kráľa Priama do Achillovho stanu a vyžiadanie si mŕtveho tela princa Hektora, súboj Paris vs. Menelaos a zbabelý útek k nohám svojho brata Hektora a na záver jedna z najlepších scénok v dejinách filmu - súboj Hektora s Achilleom. Bravúrne zahrané aj nasnímané s veľmi emotívnym koncom. Lepší súboj dvoch nepriateľov môžu diváci vidieť snáď len vo filme Ben Hur a jeho najpamätnejšej scénke. A na záver by som len dodal, že ani absencia bohov a ani nedodržanie pôvodnej predlohy z hľadiska scenára mi v tomto filme nijak neprekážali. Vyššie spomenuté atribúty plus fantastická kamera, výprava a strih sú na tej najvyššej možnej úrovni. 95%

Whitney: Úžasný hlas, smutný příběh (2017)

Whitney Houston už navždy zostane výnimočnou ženou s famóznym hlasom. Tento smutný príbeh pojednáva o jej búrlivom živote a náhlej smrti. Je tu množstvo archívnych záberov zo zákulisia a divák má možnosť spoznať skutočnú Whitney Houston. Od mladej sympatickej a nadanej speváčky až po ľudskú trosku, ktorou sa stala pod tlakom ohromnej popularity aj nepríjemných udalostí v jej živote. V ňom spravila dve zásadné chyby. Tou prvou bolo manželstvo s pošahaným "umelcom" Bobbym Brownom, ktorý ju zatiahol do alkoholovej a drogovej závislosti a tou druhou, že odstrihla od seba jedinú osobu, ktorá mala na ňu aspoň aký taký vplyv. Výsledkom bol zničený život s tragickým koncom. Aj keď nie som fanúšik jej tvorby tak tento dokument má pre mňa vysokú výpovednú hodnotu.

Temné stíny (2012)

Svojim spôsobom geniálny film. Páči sa mi, že kladná postava je mužská (vynikajúci Johnny Depp v hlavnej úlohe) a záporná postava je ženská (Eva Green je proste sexi mrcha). Film začína ako gotický horor, ale postupom času sa zmení v čiernu komédiu. Vždy ocením ako divák pokiaľ neviem, čo presne mám čakať. A film Temné tiene sa s divákom krásne pohráva. Rukopis Tima Burtona je samozrejme hmatateľný od začiatku do konca, ale čo oceňujem asi najviac je fantastická vizualizácia celého príbehu. Kamera je priam dokonalá, postava Barnabáša Collinsa priam geniálna a panstvo Collinsových dokonale pôsobivé. A aby toho nebolo málo, tak je film priam nabitý skvelými hláškami. "Si sťatý? Aj to sa ma pokúšali, ale neúspešne." ... "Vzdáte sa večnej mladosti? Ako ja čoraz zvädnutejšia a čoraz prepitejšia." ... "Nazval ma pobehlicou. Ja to vybavím zlatko."  Nesmiem zabudnúť ani na skvelý soundtrack plný dobových skladieb a čerešničkou na torte je účinkovanie Alice Coopera. "Nikdy v živote som nevidel ohavnejšiu ženu." Pre mňa najlepší film s Johnnym Deppom v hlavnej úlohe s nádhernou gotickou atmosférou. Jeden z TOP 100 filmov a 85%

Simpsonovi - Domove, sladký domove (1995) (epizoda)

Diel plný skvelých hlášok: "Kam odvažíte mí děti? Někam kam za nimi nebudete moci. Vidíš je? Vidím jen Lízu. Ale možná je to kaktus. Bože, proč nenávidíš mé vláčky?"

Četník a četnice (1982)

Najslabší diel četníckej série a to celkom jednoznačne. Slabé tri hviezdy tomu dávam len s úcty k Luis de Funésovi, ktorý aj napriek tomu, že už zle vyzerá stále hrá obstojne. Avšak mizerný scenár nezachráni ani on. Zatiaľ čo trápnych scénok je tu celkom dosť tak tých vtipných je o dosť menej ako v predošlých filmoch. Absenciu humoru ako tak nahrádza kriminálna stránka a film dostáva zmysel až po unesení mladých policajtiek. Tie hrajú aj vyzerajú veľmi slušne a celkovo vylepšujú dojem z filmu. Ale smutným faktom je, že tu nie je žiadna zapamätateľná scénka, na ktorej by sa divák pobavil aj opakovane. 55%

V zajetí démonů (2013)

Film V zajatí démonov osobne radím medzi tie najvydarenejšie horory aké boli kedy natočené. Napriek tomu, že desivých scénok je tu požehnane, tvorcovia budujú atmosféru pomaly a postupne aby divák dostal tú správnu dávku napätia, strachu a hrôzy. Som rád, že film obsahuje aj kľudnejšie pasáže pri ktorých si divák môže vydýchnuť a je tu tá správna miera vyššie spomenutých atribútov. Osobne sa mi viac páči prvá polovica filmu, pri ktorej sa zoznámime so sympatickou rodinou (čo nebýva úplne zvykom v danom žánri), strašidelným domom a manželmi Warrenovými. Kamera, hudba a strih sú na tej najvyššej možnej úrovni a inteligentný scenár posúva horor o level vyššie. Žiadne trápne kecy a absurdné správanie postáv ako to v béčkových hororoch býva zvykom. Aj keď nutno dodať, že americká rodinka je tu dosť naivná (všade idú potme namiesto toho aby si rozsvietili, lezú kam nemajú atď).  Po posadnutí matky démonom už je to skôr akčná jazda, ktorá mohla byť vo finále lepšie dotiahnutá. Niekto, kto v živote nerobil exorcismus určite nevyženie diabla tak, že niečo číta z knihy a už vôbec diabol nevyjde z posadnutej osoby tak, že si spomenie na peknú chvíľku s rodinkou. Toto už mi prišlo trochu cez čiaru. Napriek tomu hodnotím vysoko pozitívne. 85% a jeden z TOP 10 hororov.

Simpsonovi - Medvídek (1993) (epizoda)

Tak tento diel je absolútna topka nielen v piatej sérii. Čo scénka to perla a k tomu ešte dojemná zápletka o stratenom medvedíkovi. Bobo je už za tie roky značne vypelichaný, ale pán Burns ho chce za každú cenu späť doma. Podobne ako v iných špičkových dieloch, aj tu sa hlavná dejová línia točí okolo Homera Simpsona a pána Burnsa. Do toho sa chudák pripletie aj dobrák Flanders, ktorý dostane sprejom do ksichtu. Všetko má ale šťastný koniec vďaka malej Meggie, ktorá sa nakoniec svojej obľúbenej hračky vzdá aby spravila starému pánovi radosť. "Dejte ty Rolling Stones zabít."