Jurský svět: Zánik říše (2018)

Tento snáď už konečne záverečný diel je zároveň najslabší. Síce je o poznanie temnejší než predošlé filmy, ale réžia aj scenár sú podpriemerné. Na kvalitné trikové efekty si už diváci za tie roky zvykli, ale tomuto filmu absolútne chýba nejaká pridaná hodnota. Dôvod, pre ktorý by som si film pozrel znova hľadám márne. Na frak tu dostávajú jak nešťastné dinosaury tak aj väčšina nesympatických postáv. Veľmi povrchné spracovanie tak typické pre filmy, ktoré sa točia posledné roky. 50%

Žhavé výstřely (1991)

Skvelá paródia na film Top Gun, pri ktorej musím vyzdvihnúť najmä dokonalý casting a množstvo vtipných scénok parodujúcich tento slávny film. Najlepšie paródie sú tie, pri ktorých to divák nezistí po pár sekundách sledovania filmu, ale až po nejakom čase. A presne to je aj prípad Horúcich striel. Chvíľu sa zdá, že divák sleduje romantickú akčnú komédiu až kým príde nejaký hlod z úst hlavných protagonistov a priemerne zdatnému divákovi ihneď napadne konkrétna scénka, ktorú film paroduje. Treba však dodať, že nie všetky scénky sa trafili do čierneho. Niekde to chcelo len ubrať, inde zase rozvinúť do ešte absurdnejších rozmerov, ale v zásade väčšina scénok trafila klinec po hlavičke veľmi presne.

Jurský park 3 (2001)

Stručne by sa Jurský park 3 dal opísať ako dobre natočená kravina. Tri hviezdy, ktoré si myslím, že tento film s odretými ušami dosahuje sú hlavne za technické spracovanie a niekoľko pútavých scénok (súboj s Pterodaktylmi, odovzdanie vajec Velociraptorom). Ale dejovo je film skôr na tie dve hviezdy. Herci tiež zrovna dvakrát neupútali a niektorí by si za to hysterické správanie aj zaslúžili skončiť ako potrava pre dinosaury. Takže celkový dojem je lepší priemer, ale keby sa trochu viac popracovalo na scenári výsledok mohol byť lepší. 55%

Halloween II (2009) odpad!

Príšerná kamera, príšerný strih, príšerný scenár a ešte horší dabing. Ešte v prvej polovici filmu sa zdalo, že aspoň tú jednu čestnú hviezdičku filmu udelím, ale v tej druhej už si to Halloween 2 definitívne namieril do odpadu. Škoda, že tú uvrešťanú hysterickú babu nezabil hneď na začiatku a namiesto nej dostali prednosť iné nechutné postavy. Ako hororový fanúšik nemôžem tolerovať nulovú atmosféru, takmer žiadne napätie a absenciu elementárnej súdnosti. Pretože toto nie je kvalitou ani béčkový horor, ale naprostý shit, ktorý si nezaslúži ani jedno pozretie do konca. 10%

Devátá brána (1999)

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov v hlavnej úlohe s Johnnym Deppom. Osobne si myslím, že vážne úlohy mu pristanú rovnako dobre ako tie komické a film Deviata brána to len potvrdzuje. Satanistická a okultná tematika mi boli vždy blízke a Roman Polanski je priam ideálny režisér pre tento žáner (viď Rosemary má dieťa). U tohto mysteriózneho krimi thrilleru oceňujem asi najviac temnú a podmanivú hudbu, vynikajúcu prácu s kamerou a pomalé tempo, pri ktorom sa divák dokonale  ponorí do deja a tá pochmúrna a depresívna atmosféra filmu si ho dokonale získa. Ďalším vynikajúcim ťahom bolo stvárniť Satana v podobe mladej a sympatickej ženy, ktorá celému filmu dodala potrebný šmrnc aj erotický podtext. Jej oči, ktoré menili farbu boli vskutku démonické. Celkovo je Deviata brána unikátne filmové dielo, ktoré má navyše tú výhodu, že postupom času graduje a zároveň drží diváka v napätí komu sa podarí vstúpiť do Deviatej brány. Knihy a zvlášť tie okultné majú osobité kúzlo, takže si prídu na svoje aj intelektuáli, ktorí sa aspoň trochu zaujímajú o mystické javy. 85% a u mňa jeden z TOP 100 filmov.

My děti ze stanice Zoo (1981)

Tak toto je riadne hustý film. Autentický, depresívny a sugestívny snímok, ktorý treba vidieť. Pokiaľ sa majú točiť filmy s drogovou tematikou, tak by mali dosahovať aspoň takýchto kvalít. Atmosféra snímku je tak realistická, až som mal pocit, že tí herci sú vážne na drogách. Osobitné absolutórium patrí hlavnej herečke, ktorá to na svoj vek zahrala bravúrne. Na základe tohto filmu sa dokážem vcítiť do kože narkomanov a niečím podobným by som nikdy v živote nechcel prejsť. Toto by mohli kľudne premietať žiakom na stredných školách ako náučný a zároveň výstražný film. 80%

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Pokračovanie úspešného Jurského parku nedosiahlo kvality prvého filmu. Síce tu máme viac akcie aj viac Tyranosaurov ako v prvom filme, zato je tu menej zábavy. Veľa pokračovaní úspešných filmov dopadlo ešte lepšie ako prvotina (napr. Superman, Sám doma, Bohovia sa museli zblázniť, Terminátor, Votrelec), ale prípad Jurského parku to teda nie je. Tá atmosféra prvého filmu a niečoho "nového" sa logicky vytratila, diváci už boli pripravený na stret človeka s dinosaurom. Ale aj samotný príbeh myslím zaostal za očakávaním. Do toho sa pridali aj niektorí nesympatickí herci a premrštená stopáž. Keď už som sa fakt začínal nudiť, tak film nakopla až záverečná pasáž kedy si Tyranosaurus Rex prišiel pozrieť mesto. Tam už to malo potrebné parametre, aj keď nechápem, že by polícia nechala obrovské zviera len tak pobehovať po ulici. Všetko však dobre dopadlo a mláďa sa dostalo naspäť k mamine a ako bonus dostalo chutnú večeru. Za vizuálnu a technickú dokonalosť plus niektoré pôsobivé momenty (Tyranosaurus pri bazéne) tomu dávam lepšie tri hviezdy a 70%.

Columbo - Zkus mě chytit (1977) (epizoda)

"Edmunde, tys zabil mou Phyllis. Jsi sprostý a zbabělý vrah!" Jedna z pamätných hlášok celej série o poručíkovi Colombovi. Keď sa vyšetrovateľ vrážd stretne so spisovateľkou detektívok, nemôže to dopadnúť zle. Abigail Mitchell bola jedna z tých sympatickejšých vrahýň a jej čin sa dal pochopiť. Svoju chvíľku slávy si tu užil aj Colombov pes. "Není mu nic? Proč myslíte? Že se škrábe na břichu. To psy dělají. " Odhalenie vraha pomocou odkazu zo záhrobia bolo originálne a celkovo film nemá hluché miesta. Jeden z tých lepších dielov a zaslúžených 75%.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Dve hviezdy dávam v podstate len za výbornú hudbu Hansa Zimmera a technické spracovanie. K obsahovej stránke je škoda sa vyjadrovať. Poviem len toľko, že hoci je mi tématika filmu blízka, tak takúto zlátaninu som rozhodne nečakal. Režisér tu nakombinoval pestrú paletu rôznych konšpirácií, lží a vymyslených bludov, výsledkom čoho je guláš, ktorý sa nedá konzumovať. Pre veriacich ľudí strata času a pre tých ostatných ťažko posúdiť. Už som len čakal kedy vyjde najavo, že Audrey Tautou je prevtelená Mária Magdaléna a Tom Hanks prapotomok Ježiša Krista. 50% a viac ani omylom.

Columbo - Etuda v černém (1972) (epizoda)

V podstate štandardný diel, ktorému by som vytkol len dve veci. Vraha neusvedčil Colombov dôvtip, ale jeho banálna chyba počas vraždy. Veľakrát sú mi vrahovia sympatickí, ale tento medzi nich rozhodne nepatrí. Aj jeho správanie počas vyšetrovania uľahčilo Colombovi odhalenie. Druhá vec, ktorá mi trochu vadí je absencia humoru. Zopár dobrých scénok sa tu síce nájde, ale tvorcovia už prišli aj s omnoho vtipnejšími epizódami. Toto je diel na jedno pozretie, ktoré síce v žiadnom prípade nenudí, ale diváka ani nedonúti si to pozrieť znovu. 65%