Princezna Fantaghiró 3 (1993) (TV film)

Len vďaka prítomnosti najcharizmatickejšej postavy celej série Tarabasovi (Nicholas Rogers) dávam rovnaké hodnotenie ako prvým dvom dielom. Hudba je stále famózna a princezná Fantaghiro stále rovnako trápna. Čierna kráľovná si svoju rolu vyložene užívala a na rozdiel od ufňukanej princeznej mala aspoň drzé sebavedomie. Nemôžem si však pomôcť, ale tie infantilné dialógy mi už hlava neberie. Možno ako divadelná hra by to nebolo zlé, ale tak rozťahaný a nudný dej si táto rozprávka myslím nezaslúži. Tak či tak to malo celé skončiť už tu. 55%

Smrtonosná past 2 (1990)

Veľmi slušná akčná jazda, ktorá sa odohráva na letisku počas Vianoc. Až na ten umelý sneh filmu príliš niet čo vytknúť. Nesmrteľný a energiou nabitý Bruce Willis si to opäť rozdáva s bandou teroristov, ale treba povedať že jednotka aj trojka na mne zanechali väčší dojem ako druhé pokračovanie. Veliteľ FBI spriahnutý so zločincami, šéf policajného oddelenia, ktorý má tak trochu nasraté v hlave a John McLane je znovu na všetko sám. S odstupom času to pre mňa trochu stratilo čaro, ale plný počet si aj tento film zaslúži. Akurát nechápem prečo lietadlo, ktoré nemá takmer žiadne palivo vybuchne ako sopka. Smrtonosná pasca je však zárukou, že divák sa nebude nudiť ani na chvíľu.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Absolútna top vianočná komédia, ktorá ešte o triedu predčila skvelú jednotku. Krásne zábery na vianočný New York, krásny hotel Plazza a krásna atmosféra, ktorá z toho dýcha. To všetko podkreslené skvelou hudbou Johna Williamsa a ušlachtilým správaním sa malého Kevina. Stret chlapca s dvoma zlodejmi bol ešte brutálnejší, hlášky vymeteného Marva ešte originálnejšie a Kevinov brat ešte drzejší (scénka so spievaním Vianočnej koledy a svietiacimi ušami nemá najmenšiu chybu). Holubia žena dodala filmu ľudský rozmer (hlavne jej rozhovor s malým Kevinom na podkroví divadla) a pán Duncan dôkaz, že dobrí ľudia ešte nevymreli. Páči sa mi tu, že Kevin už toľko nevreští a správa sa maximálne duchaprítomne. Kto z nás by si v jeho veku dokázal užívať sám v New Yorku a robiť si bláznov z hotelového personálu? Harryho plešina znovu dostala to svoje a Marve tehlou do ksichtu. Záver filmu je však vyslovene dojemný. "Kevin tu nie je. Pošli to ďalej. Kevin tu nie je....Batožinu našťastie nestrácame." 90%

Pelíšky (1999)

Komédia Pelíšky by sa dala rozdeliť na dve časti. Tá prvá Vianočná mi príde o dosť vtipnejšia a aj skvelými hláškami nabitejšia ako tá druhá. Komédia sa stala kultom vďaka neotrelému humoru a všade prítomnému sarkazmu a cynizmu, ktorý mám v obľube pokiaľ sa dávkuje tým správnym spôsobom, tak ako je tomu aj v tomto snímku. Famózny Kodet exceluje pri spievaní vianočnej koledy, pri vianočnom obede či rozprávaní sa s manželkou. Každý kto má rád drsnejší humor a dokáže si robiť prdel aj z Vianoc musí byť spokojný. A Donutil je pán herec sám o sebe. "Ty nemáš jiné zaměstnání? Jseš zarostlej jak ezop. Kto se tě ptal na tvúj názor? S kým si myslíš že paseš krávy? Není voják jako voják. Synek nám už pomalu začal vonět :D Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!" 85% a najlepšia česká komédia 90-tych rokov.

Bajkeři (2017)

Tie dve hviezdy dávam v podstate len za to, že to nebola zas taká hovadina ako sa zdalo po prvých minútach a za holé baby v jazere, ktoré to celé trochu okorenili a nehanbili sa vyzliecť pred kamerou. V podstate mám teenage komédie rád a zatiaľ čo tá dievčenská časť to zahrala na pomery žánru dobre, chalani boli vyložene slabí. Priemer, ale musím priznať, že taký výlet by som chcel zažiť. 40%

Král sokolů (2000)

Sokoliar Tomáš je len mierne nadpriemerná česko-slovenská rozprávka. Vorlíček natočil aj lepšie filmy, v tomto sa mu podarila hudba a vizuálne ztvárnenie slovenskej prírody a zvierat. Z hereckých výkonov treba vyzdvihnúť jednoznačne malého Tomáša, Vagana, či roztomilú Forminu. Naopak totálny prepadák je princ Ostrik, ktorý by si v lepšom filme nezahral ani komparz, nieto ešte jednu z hlavných úloh. Jiří Langmajer hral záporákov vždy dobre (napr. Snowboarďáci), Kukura bol len priemerný a Tomášova sestra v pohode. Dej sa miestami dosť vlečie a celé mi to príde skôr ako taká rozprávka na pozadí sokoliarskej tématiky. Vzhľadom k tomu, že prírodu a zvieratá mám veľmi rád a celkovo mi je film sympatický dávam 3*. Mohlo to dopadnúť lepšie, ale aj horšie. Celkovo 65%.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Klasika a tak trochu kult socialistickej kinematografie s excelentným Jánom Werichom v hlavnej dvojúlohe. Je to taká alchymistická a tak trochu bláznivá komédia a rozprávka v jednom. Pamätám si ako sme na tom boli v kine zo základnej školy a aj keď som ako dieťa mnohé nechápal, humor v tomto filme sa mi páčil jak vtedy, tak aj dnes. Výborné herecké výkony podali jak František Filipovský, tak aj František Černý. Poučný a pritom zábavný film pre všetky generácie divákov. Najlepšia scénka: hodina Sirael s úchylným a vrtošivým kráľom Rudolfom II. "No tak co cítíte? Rum."..."Já už nosil kdejaký pytle, ale vy jste jako mokrá pšenice." Jeden z TOP 100 filmov. 85%

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Princezná so zlatou hviezdou patrí bezpochyby k tým lepším rozprávkam, ktoré vysielajú televízie cez Vianoce. Páči sa mi srandovný a cholerický kuchár, princezná Lada, ktorá hrá veľmi prirodzene, či šarmom a noblesou oplývajúci princ Radovan, ktorý svojim vystupovaním pripomína Karla Gotta. Čarovný myší kožuch, pod ktorým je Lada nenalíčena a keď ho dá dolu zrazu vyzerá tip top, či prostoreká chúva robia z tejto rozprávky takú milú a zároveň komickú záležitosť. Na štyri hviezdy to ale predsa len nemá. "Neposlouchej ji dcero, opičák to veru není. No tak je Oserukšak:D"...a já koním taky rozumím. 70%

Peřinbaba (1985)

Dva aspekty filmovej tvorby šli Jakubiskovi vždy výborne. A to kamera a hudba. Hudba je nezabudnuteľná a krásna, proste čarovná. Výhľad na Vysoké Tatry je úchvatný, zubatá už menej (príliš komicky ladená postava, ktorá mala byť naopak hrôzostrašná) a Perinbaba je len priemerná babka. Rozhodne to nie je špatne natočený film (na slovenské pomery je to určite nadpriemer), ale dal sa natočiť aj temnejšie. Jakubisko to iste dokáže, ale Perinbaba mi príde trochu moc preplácaná. Lietajúci bláznivy Talian, či Jakub, ktorý si robí prču aj na šibenici mi príliš vtipný neprišli. Alžbetka je naopak roztomilá a Pavol Mikulík je pán herec. Dal by som 3,5 hviezdy ak by to šlo. 70% to má, ale na plnohodnotné 4* to nestačí.

Byl jednou jeden král... (1954)

Krásna rozprávka a pre mňa osobne najväčšia česká klasika každých Vianoc. Zatiaľ čo Tri oriešky pre popolušku už nemôžem po toľkých rokoch ani vidieť, film Bol raz jeden kráľ si zakaždým a s chuťou pozriem znovu. Predovšetkým fantastická herecká dvojica Werich a Burian robí z tejto rozprávky skvelú komédiu pre deti aj dospelých. Scénky s varením lievanca pre celé kráľovstvo a návšteva Marušky kráľa v noci za prítomnosti doterného A tak dále sú proste nezabudnuteľné a patria do zlatého fondu českej kinematografie. Dvom hereckým esám výborne sekundujú Milena Dvorská (na svoj vek to zahrala bravúrne) a Terezie Brzková ako roztomilá babička. "Co mě lezeš do snú. Já jen komu je zde zpíváno...proč tady hubuješ? Proč se mi chceš zdát ty když se mi právě teď zdála Maruška." 85%