Svatopluk.Vi

Svatopluk.Vi

Svatopluk Vít

okres Praha
ajťák

homepage

0 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2
  • 17.5.2020  11:44

  Je to druhý díl dokumentu o tom, jak polská katolická církev "chrání" své kněze, kteří se dopouštějí zneužívání dětí. V dokumentu se setkáváme se třemi dnes už muží, kteří si nesou trauma z dětství, kdy byla jejich důvěra v kněze zneužita. Nejhorší na celé věci je to, že nikdo již nepopírá, že se dané skutky staly, ale je zarážející, že s tím nikdo nic nedělá respektive všichni o tom mluví, ale reálné nikdo nic nedělá a zlehčuje (dokonce padají i argumenty o tom, že je to práce satana, který za to může). Ve filmu zazní mnoho faktů (např. že příslušné orgány o věci vědí a to jak trestní tak církevní) a i přesto se nic zvláštního zatím neděje. Dokonce i slibovaná parlamentní komise, která měla vzniknout již před rokem po uvedení prvního dílu, ještě nevznikla a nevypadá to, že by měla rychle vzniknout. Dokument je plný emocí, ale nejsou zde využívány, spíše jen dokreslují celou absurdní situaci obětí, se kterými nikdo nemluví a nechce mluvit v představě, že pokud nikdo muvit nebude, problém zmizí. Na druhou stranu je zajímavé vidět, že oběti neztratily víru a svou důvěru v církev, vidí za tím jen selhání jednotlivců. Velmi silná je také výpověď jedné z obětí, která popisuje, proč nikomu nic neřekla - jeden z důvodů byla obava o to, aby otec, toho času varhaník v kostele, nepřišel o práci, na které byla rodina existenčně závislá, protože měli dítě, které bylo smrtelně nemocné a péče o něj něco stála.

  • 13.12.2019  08:24
  V síti (2020)
  *****

  Jsem ajťák a zároveň rodič - máme dvě dívky ve věku 10 a 13 let. Největším tahákem pro mne bylo to, jak moc složité/lehké je pro někoho cizího navázat kontakt a jako moc se "odkope". O tom, že se to děje jsem nepochyboval. Ale zásadní je, kdo tyhle kontakty vyhledává a jak moc se s tím dá pracovat. Film nastartoval diskuzi o tomto tématu, což je jedině dobře. Vycházím z jedné věci - že je poptávka (a třeba velká) je jasné. Že je nabídka (i když primárně to tak není zamýšleno) je také jasné. Bojovat primárně a preventivně s těmi, kteří poptávají, je těžké/nemožné/neúčinné. Snazší je působit na "nabízející" aby to nedělaly. Trpělivým vysvětlováním a působením a hledáním alternativ. A když už podlehnou, co se s tím dá dělat následně. Aby našly tu odvahu a svěřily se. Souhlasím s tím, že jako obezličku poptávající používají fakt, že když je to na internetu, o nic nejde. Ale ono k**** jde o hodně! Minimálně v tom, jaký názor si na muže dívky udělají a minimálně v tom, jak budou vnímat to, co se kolem nich děje a kam si nastaví "standardy". Zarážející také je, jak absurdní lž/faktai dokážou poptávající vymyslet, aby zdůvodnili to, či ono. Ale je to nefér boj - v podstatě nemohou prohrát a dosáhnou svého. A opět se dostáváme k tomu, že musíte svým "zlatíčkům" trpělivě vysvětlovat, co za tím je a jak je to ve skutečnosti myšleno. Ale když se k tomu přidá nefunkční rodina, kde není nikdo, kdo by vysvětloval ať už z jakéhokoliv důvodu, je to velký průšvih. Při pročítání zdejších komentářů jsem nechtěl věřit tomu, že film je zábavný a humorný. Přece jen cynik se u toho může bavit. Jenže ono je to fakt zábavné! Je mi jasné, že abyste se udrželi nad vodou, musíte si dělat legraci i z tak závažných věcí. A že tam těch legračních a veselých momentů je prostě hodně - třeba Karel letící z okna... Jak už jsem psal - film otevírá téma, ale nenabízí žádné rychlé a jednoduché řešení. Moc se mi líbil nápad, který zazněl po projekci předpremiéry v diskuzi - zkuste to zařídit tak, že si to večer pustí rodiče a druhý den děti ve škole. A pak diskutujme. A tohle se filmu daří skvěle. Jsem rád, že dokument vznikl a kdyby měl u někoho minimalizovat či snad úplně vyloučit dopad poptávajících, má to cenu. Rozhodně se nebojte dětem pustit dlouhou verzi (připravuje se i kratší šedesáti minutová tzv. "edukativní" verze s komentáři a vypuštěnými scénami), snesou ji. Bude z toho sice hodně dotazů, ale o to větší dopad to na ně bude mít. Jen touto otevřeností a "příkladem ze života" si to děti minimálně zapamatují.

  • 26.11.2019  09:57
  Sloní muž (1980)
  ****

  Neskutečně silný film s námětem dle skutečné události. Viděl jsem ho jako dítě a byl působivý. A nezměnilo se to ani po letech, kdy jsem se k němu dostal znovu. Příběh je sice z konce 19. století, ale hodně mne dráždí myšlenka, kolik se toho za posledních asi 13 let změnilo. Jak by dopadl Sloní muž dnes? Asi by to bylo trochu jiné (se ubezpečuji), nicméně podstata by zůstala stejná - jinakost (a zásadní) se prostě nenosí ani dnes. Přiznám se, že film je tak dobře vytvořen a příběh podán, že ho vnímám více jako hraný dokument a prvoplánově je mi jedno, kdo v příběhu hraje a kdo ho natočil. Na příběhu to prostě stojí a padá.

  • 8.10.2019  00:26

  Diváky, kteří se rozhodnou na film jít, lze dle mne rozdělit na 3 skupiny. Nejtěžší to budou mít ti, kteří šli na film bez toho, aniž by si něco zjistili. Těm přijde film naprosto zvrácený a drsný. Navíc se tam moc nemluví, není tam hudba a je to černobílé. Druhou skupinou jsou ti, kteří si o filmu něco zjistlili a jdou se podívat, co režisér udělal a jak se mu podařilo vyprávět ten příběh. Třetí skupinou jsou ti, kteří četli knihu a zajímá je, jak věrně je film směrem k této předloze natočen. Protože se rekrutuji z té třetí skupiny, byl jsem příjemně překvapen tím, kolik z knihy se ve filmu objeví. Co se týká tolik diskutovaného násilí a nechutností. Je nutno hned na začátku říci, že kromě jednoho momentu se vše odehrává v naší mysli. V dané chvíli není daný detail moc vidět, spíše slyšet. A se zvukovou složkou se ve filmu pracuje moc dobře. Bylo by také zajímavé film sledovat bez titulků pod Novoslověnštinou. Mne to spíše rušilo. Pokud se někdo bojí na film jít, není v něm nic, proč by musel odvracet zrak. Když si takhle večer pustíte např. Sběratele kostí, uvidíte mnohem, mnohem více než je tady ve filmu. Ale závažnost příběhu je v tom, že to všechno, co dospělí vstřebají, musí vstřebat chlapec... Takže spíše nedoporučuji nikomu pod osmnáct let...

  • 7.10.2019  12:26
  Ad Astra (2019)
  *****

  Hned na úvod - nejedná se o akční Sci-Fi, primárně je to Drama odehrávající se v rovině vztahu otec - syn, kdy se otec rozhodl věnovat se svému snu a postavil rodinu před hotovou věc. A navíc se tím ještě drze chlubí. To na co otec narazil je to, že jiní členové mise to takto nemají a střet se odehrává v rovině posádka vs její šéf, který dokáže jít za svým snem přes mrtvoly. Pokud jste synem slavného otce, kterého všichni adorují, neočekává se od vás, že budete chtít tento model rozbít. Ale shodou okolností zjistíte, že všechno je poněkud jinak a legenda může být vyvrácena. Velmi dobře ve filmu funguje psychologická rovina - vím víc než jiní a jdu do toho. Jdu do toho protože vím víc na druhou stranu jdu proti svému otci. Ale v podstatě jsem úplně stejný jako otec - k uskutečnění své mise musím poněkud přitvrdit ať to stojí, co to stojí. Čekal jsem ve filmu silné emoce, které tam jsou, ale co je důležité, není tam patos. A proto tahle rovina funguje dost dobře.Baví mne model "psychologický profil", protože vlastně říká, co se děje uvnitř.Za mne jednoznačně je to psychologické drama odehrávající se v budoucnosti na pozadí vesmírných výprav z "donucení". ***Lehký Spoiler*** : Je tam pár vedlejších linií děje - třeba opice nebo piráti. Když se opice vyřešily, ozvalo se vedle mne na sedadle v kině : "Tak!" Osobně jsem Piráty nějak nepochopil, ale asi to měla být ta akční část děje. Hybatel děje to nebyl. Trochu v tom postrádám smysl. I tak to ale nemění můj názor na celý film - znám dva filmy, ve kterých mám Breda Pitta rád. Prvním je Sedm a tím druhým Ad Astra. Hudební a vizuální složka je také velmi dobrá. Za mne je to výjimečný film a náhodný divák jdoucí po žánru asi bude zklamán.

  • 20.5.2019  11:17

  Tohle je dokument, který můžeme nazvat investigativním. Začíná příběhem konfrontace oběti s "útočníkem" tj. katolickým knězem, který před více než třiceti lety obět zneužíval. Je jich v dokumentu více a vše je podáno velmi sugestivně. To je jedna rovina příběhu. Druhá rovina příběhu je ta, že polská církev našla způsob, jak se s celou věcí vyrovnat - "napráskaného" kněze přesuneme do jiné farnosti a když se to stane znovu, tak ho přesuneme zas. Navzdory zdokumentovaným trestním stíháním, vězení a soudním zákazům. A pokud se v tom začnete šťourat, nikdo buď nereaguje nebo se vymlouvá na to, že nemá pověření o tom mluvit. Polská společnost je s vírou ohromně prorostlá včetně nynější politické situace - kněz v kostele vám řekne, koho volit. Ale Poláci to vidí, a víra nyní (zvláště u mladých) prochází krizí. Ať už je to z důvodu zkostnatělosti či neschopnosti sebereflexe a i když Vatikán zahájil tažení proti tomuto problému. Do Vatikánu je daleko a v Polsku oficiálně tento problém nemají. Každopádně z pohledu naší ateistické země je zajímavé dokument sledovat - kam až vás může dovést víra a hlavně víra v duchovní, protože těm se neodporuje a když jste proti nim, jste za vyvrhele. Smutné je, že se jedná o děti, které nemají sílu vzdorovat a když se z toho vyznají rodině, prostě jim nevěří. A tito "kněží" v mnoha případech fungují dál a na přímý dotaz to lidem z farnosti vlastně ani nevadí... Velmi silný dokument natočený nezávislým novinářem a financovaný z internetové sbírky. Vřele doporučuji, i když to nemusí být podívaná pro každého.

  • 15.4.2019  09:03

  Mám rád, když film dělá skvělou atmosféru. Minimalistický styl mi vyhovuje ať už se jedná o dialogy či prostředí, ve kterém se odehrává. Co mi však vadilo moc, byla nelogičnost chování postav. Z jedné strany se musíte chovat zodpovědně a vyvarovat se krizového chování, na druhou stranu jej sami způsobujete svými neuváženými činy. A uvržení do děje bez jakéhokoliv vysvětlování situace v lehce neukotveném čase se mi moc líbí, protože si na to prostě musíte přijít sami. Jak moc se situace změnila? Počkejte si bobani!

  • 27.3.2019  12:23
  The Circle (2017)
  ***

  Jako člověk, kterého živí IT, jsem k filmu přistupoval trochu skepticky. Což o to - technologie jsou popsány vcelku pravdivě a nastolená idea je jasná - The Circle je dobrý sluha, ale zlý pán. Problém je v tom, že věci popisované ve filmu se dnes dějí a můžete se s nimi setkat v reálném čase, pokud máte chuť. Celým problémem pro mne bylo to, pokud se soukromá společnost rozhodla postavit se nad vlády (volby) a když se začalo mluvit o tom, jak se dostat k lidem, kteří služby nevyužívají či nechtějí využívat. Jenže když se podíváte do dnešní společnosti, tak lidé pro klid duše nechají ořezat svou osobnost, protože vědí, že většinu stejně "nepřeperou". Co mne však naprosto neuspokojilo, je otevřený konec. Jak to vlastně dopadlo? Kdo se chytnul za nos?

  • 18.1.2019  15:39
  R (2010)
  ****

  Film z vězeňského prostředí u kterého chvíli přemýšlíte, jestli je to dokument nebo film se scénářem. Zajímavé je snímání kamerou a zároveň výkony herců - neherců. Nemají školené hlasy a někdy to působí nepatřičně, zvláště v případě dozorců. A právě tohle tomu dává ten punc dokumentu. Film obsahuje vše, co byste ve filmu z vězeňského prostředí čekali. Co je dost odlišné, že se vám pravděpodobně nestane, že byste hlavnímu hrdinovi fandili (jako např. v Motýlkovi). Zásadní dějové zvraty se objevují náhle a nakonec nevíte, ze kterého rohu se vynoří něco zásadně jiného než je jako "norma" nastaveno teď. U filmu jsem se báječně bavil a byl jsem nedočkavý, jak to vlastně skončí. A že to skončilo úplně jinak, než jsem myslel...

  • 5.1.2019  14:24

  Na tenhle film jsem se chtěl poměrně dlouho podívat a teď se mi to konečně povedlo na jeden zátah. Na první pohled mi ten film připomíná Tarntinova díla. Je tam spousta momentů, kdy se film záměrně shazuje a tenhle druh humoru mám rád (třeba předělové titulky se jmény mrtvých, to je skvost). Navíc seveřané to prostě takhle umí a já jim to žeru. Kloním se k tomu, že je to parodie na gangsterky než vážně míněný thriller. A mám rád i ty scény založené na vizuálnosti a tam sníh opravdu pomáhá...

  • 12.12.2018  01:30

  Právě jsem se vrátil z projekce filmu a měl zhruba 45 minut na vstřebávání zážitku. Než jsem do kina šel (a sám, protože jsem neměl odvahu někomu říct či to srdce někomu říct), drobně jsem si nastudoval, co mne čeká. Dle mne se film pohybuje někde mezi Sedm, Dexterem a Mlčením jehňátek. Zajímavé, že ve filmu se neobjeví prakticky nic z vyšetřování policíí, jen si z ní řežisér notně utahuje. A taky z žen a taky ze světa... Při projekci jsem měl štěstí, ze sálu nikdo neodešel. Ve filmu je mnoho sarkastických a černohumorních hlášek, které jsou opravdu vtipné. Pokud přijmete (a neříkám akceptujete) svět hlavního hrdiny, je velmi zábavné pozorovat, co vlastně vede k oněm vraždám. Vychází mi z toho, že první popsaná byla vlastně spontánní a zbytek už byl jen vždy o fous výš. Z pohledu žánru není ve filmu nic překvapujícího. Když si večer pustíte "Sběratele kostí", uvidíte více a detailněji. To, co v člověku hlodá je to provádění alias spojení filozofické části rozhovorů s chladnokrevným provedením. Film je prošpikován růzbými symboly a odkazy. Například si nemyslím, že je náhoda, že ve scéně s celoplášťovou kulkou má první zemřít černoch. A je tam toho víc. Fantastický konec před epilogem je opravdu dobře provedený a plně vystihuje název filmu. I epilog mne bavil. Je totiž moc dobře vidět, jak je česká kultura jiná, než ta dánská alias západoevropská/americká. Symbolika v cestě do pekla a se zpovídáním se (byť schovaným za Božskou komedii) a vysvětlením, že je to vlastně nejvyšší forma umění, v Česku nefunguje. Ba přímo naopak, pro mne, jako ateistu film ponechává otázky - jak to vlastně dopadlo? Pro věřící je to jasné - spravedlnost světská vs spravedlnost boží. Ateista je neuspokojen. Chválím hudební složku, všimněte si, že pokud chce tvůrce ukázat inteligenci vraha, vždy má rád vážnou hudbu. Ať už to je Hanibal Lecter nebo Alex deLarge z Mechanického pomeranče či Jack. S hudbou to Trier umí. Na filmu jsem byl v původním znění s českými titulky a mám jednu osobní připomínku. Pokud Bruno Ganz mluvil mimo obraz, bylo to za mne OK. Když se objevil na scéně, začal mi strašlivě vadit jeho přízvuk. Nevím proč. Možná to je tím, že dialogy četl a při hraní mluvil z paměti a měl jiný přednes... Osobně si myslím, že film musím vidět ještě jednou, abych si všimnul dalších detailů. Shrnu-li to - film pro mne zdaleka nebyl tak kontroverzní, jak jsem čekal z pohledu naturalistického násilí a zanechával ve mě podivný pocit, kdy jsem se "pochechtával" a řešil jsem, zda je to vůbec vhodné, když se na plátně dějí takové věci. Taky jsem si všimnul, že film byl možná trochu sestříhaný (že by byl delší), protože některé scény mi chyběly a daly se dohledat některé drobnosti - neporvázanosti, například se v rekapitulaci objevily scény, které "live" vůbec nebyly. Film je za mne kompaktní a vnímám jej jako celek. Rozhodně jsem se těch 155 minut nenudil a bylo se na co dívat či nad čím uvažovat.

  • 15.10.2018  23:24
  Bezva chlap (2010)
  ****

  Když v mainstreamové televizi nic nedávají, je čas dívat se na "podivné" kanály a na ještě podivnější filmy, co tam vysílají. Takhle jsem tedy na Film Europe narazil na Bezva chlapa. Úchvatný norský příběh plný velmi trefného humoru, který mi sedí. Nejprve se to tak nějak pomalu rozjíždí a pak to začne. Je tam hodně skvělých nápadů od platby za večeři, přes kouření při čištění zubů nebo rychlý trest při problémech s parkováním. Ve filmu se obecně moc nemluví (až na jednu postavu, která má neskutečně dlouhé repliky) a ženy jsou vždy připravené sdílet radost. Film má hodně "tragikomedie", které známe z českých luhů a hájů. V podstatě se ve filmu pohybují jen "lúzři", kteří vlastně ani nemají ambice s tím něco dělat. myslím si však, že českému divákovi bude film sedět.

  • 28.3.2018  09:06

  Na dokument jsem se těšil, protože jsem chtěl vidět, jak někdo jiný (rozuměj nikdo z Česka) zpracuje poměrně zásadní sportovní "zářez" české historie. Jistě filmařský tým byl v podstatě český, ale cizí produkce a scénarista a taky silný kanadský a americký vliv. A nebyl jsem zklamán. Zásadní věci, které si z dokumentu odnáším jsou tyto : - zcela se ztotořňuji s výrokem, že všichni v Česku si pamatují, co a kde dělali v době naganského finále - Kanaďané prohru bagatelizují tím, že prohráli na nájezdy, což je jim cizí, neznají to, netrénují a není to hokej - nejsilnější a "nejpodlejší" moment se nachází až úplně na konci v titulcích, kdy se říká, že od té doby už Češi nikdy žádný významný úspěch na olympiádě v hokeji nezaznamenali a vyznívá to tak, že to byla jen drobná epizoda od malého hokejového trpaslíka. Ale v té době vlastně nastala ta zlatá éra mistrovství světa, kdy jsme slavili spoustu úspěchů. My to víme, ale nestranný pozorovatel měl dojem (a podle mne jen pro zvýšení efektu), že to bylo něco na úrovni "jamajského bobu" na zimní olympiádě (jak se také zmiňuje v dokumentu).

  • 20.2.2018  08:35
  17 dívek (2011)
  ***

  Zajímavě zpracovaný film, který mne po projekci donutil přemýšlet nad tím, komu je vlastně určen.Pokud bych jej měl pustit dospívajícímu, nedosleduje ho do konce, je to málo akční a umělecké (kanál Arte taky přispěl). A taky málo odstrašující. Pokud bych měl film brát jako dokumentární, je tam málo faktů. Zůstává tam mnoho otázek. Na druhou stranu je vidět, jak je celá situace absurdní (byť je film podle skutečných událostí v USA), neboť i rodiče a vedení školy přichází s naprosto nesmyslnými návrhy, jak všemu do budoucna předcházet. Probleskává tam téma svobodného rozhodnutí versus konzervativní život ve městě kdesi na pobřeží moře, kde "buď prší, nebo to tam smrdí.". Jenže to svobodné rozhodnutí dívek není úplně bez následků. Když je vám 16, nemáte žádnou zodpovědnost (práce, peníze, bydlení, partner) a o tomhle se ve filmu moc nemluví, I když jakési náznaky tam jsou. I přes tyhle uvedené věci je dobré se na film podívat, A není úplně jasné, co je založeno na reálném příběhu a co je "umělecký" záměr. Vlastně je to hodně zajímavé, protože je to podle skutečnosti.

  • 14.2.2018  23:18
  Spirit of 45 (2013)
  ****

  Film mne několikrát překvapil. První překvapení bylo, že jsem se k němu dostal skrz filmový kanál mé kabelové televize. Druhým překvapením bylo, jak moc se čeští komunisté v roce 1948 mohli inspirovat (a asi to tak bylo) tím, co se dělo v Británii po 2.světové válce - hlavně ta míra znárodňování a hlavně tím, co se znárodňovalo. A hlavně jak masa lidí souhlasila se všemi kroky, které se prováděly, protože to bylo to nejlepší, co se mohlo dít. Film bohužel trpí jednou podstatnou nevyvážeností - příliš z něj čiší, komu režisěr straní a jaká je jeho politická "parta". Prostě zapomeňte na "běžný" dokumentární film, který popisuje historické události. Extrémně hodně je prezentován jen jednobarevný pohled na věc. Na jedné straně kapitalisté, ovládající ekonomiku po 1. světové válce a snaha společnosti okleštit jejich moc právě skrz znárodnění, pak pracující třída, žádající si své životní standardy, které jim ta pravá politická reprezentace přinesla, aby se v osmdesátých letech vše zvrtlo zpět a pracně znárodněné se opět zprivatizovalo. Až to nakonec došlo tak daleko, že jediné, co zůstalo, je zdravotnictví, které vám ovšem nedáme. Je přece naše. Nemám rád tahle jednobarevná prohlášení a to bylo také největší zklamání z dokumentu - na konci se z toho vlastně stala politická agitka jedné konkrétní politické strany, která to s Británií jediná myslí dobře...

  • 4.12.2017  10:44
  Interstellar (2014)
  ****

  Osobně mám rád filmy, které nabízejí širokou škálu podnětů k zamyšlení. A zároveň to nejsou jen strohá fakta vědců. V tomhle filmu se vlastně od začátku do konce line linie osobních pocitů a jednání jedinců proti "tomu, co je správné" tedy Varianta A vs. Varianta B. Navíc je vše umocněno vývojem postav, které nejdříve tvrdí něco jiného (bohulibého a žádaného, za což jsou obdivovány) aby se nakonec ukázalo, že vlastně jednají tak, jak by jednala většina ostatních a nemusí se za to stydět. Jenže to obvykle nemá tak fatální následky, jako tady. Chce se mi říct, že jsme takhle vlastně naprogramování pomoci pudu sebezáchovy. A tohle tak jednoduše nepřeperete. Jistě, třeba Armageddon to má trochu jinak, ale tady je to prostě takto. Ve výsledku je to vlastně film popisující několik charakterů lidí poháněných nějakými osobními zájmy a je docela zajímavé to sledovat. Zároveň si uvědomíte, jak je vaše chování ovlivněno tím, že nemáte dostatek informací a jednáte dle vás nejlépe, jak je to možné. Pro mne osobně je to tak trochu psychologický film s patřičně prezentovanými emocemi na pozadá veděco-fantastického světa hrdinů. A bavilo mne to.

  • 13.11.2017  08:45
  Samotáři (2000)
  *****

  Musím začít hláškou z jiného filmu : "Podívej, soudruhu, my jsme asi tak stejně staří, viď." Tím předznamenávám to, že ve filmu hrají mí vrstevníci a řeší problémy, které jsem v době uvedení řešil i já. Film je u mne velmi oblíbený, protože je nabítý hláškami a pokaždé, když jej vidím, objevím drobné střípky, kterých jsem si před tím nevšimnul. Každá postava je v ději pevně zakotvena a její chování je dané. Pro mne to byl film, kdy jsem začal poprvé registrovat Ivana Trojana a musím říct, že jeho role je velmi dobrá, i když ve filmu Jedna ruka netleská je ještě preciznější. Taky Jiří Macháček mne začal zajímat a začal jsem chodit na koncerty MIG21. Já za sebe můžu říct, že pro mne je to poměrně zásadní film mé generace. Už se těším, až děti dorostou a já jim film ukážu...

  • 31.10.2017  15:44
  Utajený šéf (TV pořad) (2009)
  ***

  I když sledujete orignální verzi, nenapadne vás, že se dá celá šoutještě někam posunout. To se povedlo americké produkci, ta britská je takový slabý odvar. K britské verzi však mám jednu připomínku. Ta britská série obsahuje jeden pro men šokující díl - je v páté sérii, epizodě 4. Skrytým šéfem se stává členka vedení městské rady, která vyráží do "technických služeb" města. Ty jsou postiženy masivním propouštěním a snižováním rozpočtů. Slyšíme poměrně dost nářků ze strany zaměstnanců. Tady je střet s realitou opravdu masivní. To, co mne však fascinuje, je konec, když "město" rozdává odměny. Chápu, že je to citlivá oblast (nařknutí z plýtvání veřejnými prostředky je tu coby dup), ale odměna v podobně pamětní medaile města mi přijde trošku dost absurdní...

  • 31.10.2017  15:32
  Utajený šéf - USA (TV seriál) (2010)
  ****

  Ze všech verzí, které je možno pod hlavičkou Utajeného šéfa vidět, je ta americká nejpovedenější. Nutno také přiznat, že v ní lítají nejvyšší částky. V podstatě se u velkých korporací nedá přijít na to, že nový zaměstnanec je vlastně vetřelec z nejvyššího managementu (ne vždy je to samotný majittel/generální ředitel/předseda představenstva). A je velmi zajímavé sledovat, jak se představy managerů třískají s realitou např. vynaložené peníze na školení zaměstnanců vs skutečný proces apod. Je také vidět, že produkce pořadu ve firmě úřaduje trochu hlouběji, protože se obvykle šéf setkává se zaměstnanci v těžkých sociálních podmínkách (dluhy), s nemocnými členy rodiny apod. Nemůže jít o náhodu. Ale je to v podstatě reklama zadarmo a výroba loajálních zamestnanců. A jak jsem řekl - je to radost sledovat, mix konfliktů a pýchy je dobře proveden.

  • 31.10.2017  15:20
  Stud (2011)
  ****

  O existenci tohoto filmu jsem neměl tušení a tak jsem na něj náhodou narazil, když jsem večer "sjížděl" program oblíbených kanálů kabelové televize. Steva McQueen? To zní zajímavě. Pokud bych chtěl někomu povyprávět, jak žijí dnešní "střední managerové" v korporátech, asi bych si vybral tenhle film. Spousta lidí dnes žije sama metodou dnes je dnes a zítra je zítra. Na nějaké svazky není čas ani chuť, protože se vlastně jen uvážu a proč žít do konce života jen s jedním člověkem? Ve filmu mne zarazilo několik věci. Jak snadno si lze najít partnera na sex. Vážně stačí jen jezdit metrem, autem nebo se ochomítnout ve firemní kuchyňce? Vlastně ano, lze si také "partnera" koupit. Pak mne také dorazilo to, když někdo ve věku hlavního hrdiny dokáže říct, že jeho nejdelší vztah trval 4 měsíce. A nakonec to, že ani rodina vás nepřinutí udržovat nějaké těsnější vztahy. Rozhodně je to velmi zajímavý film s dobrou hudbou, která je mixem současné i staré hudby.

  • 22.10.2017  22:22
  THX 1138 (1971)
  ****

  Tenhle film je zlváštní v tom, jak líčí realitu, tedy jakými prostředky. Je tu jedno zásadní ale - asi trochu ztratil své kouzlo, protože technika roku 1971 byla zásadně odlišná od toho, co známe dnes a některé věci už tak nemají ten efekt, který vás měl překvapit, protože dnes už je to běžné např. medicínští roboti. Osobně mne film překvapil už v úvodních titulcích. Jsou totiž podkresleny mixem hudby - podivné náladové hudby, která vytváří napětí a skladbou barokního autora G.B.Pergolesiho. K této skladbě mám silný citový vztah a proto mne zajímalo, jaká hudba se ve filmu ještě objeví. Mám však velmi rád filmy s touto vizuální stránkou a ta strohost mi imponuje. Více se hraje na naši fantazii než na "vizuální" orgie. Když to srovnáte s režisérovým dalším dílem - Hvězdnými válkami, je to až do očí bijící. Mým nejslinějším pocitem bylo to, že film snese srovnání s obdobně pojatou vizí a to románem 1984. V podstatě stavějí na podobných základech. Pak mi ale vrtá hlavou - odkud se berou ty aurotity, které si lidstvo podmaní?

  • 16.10.2017  22:55
  Přežít! (TV seriál) (2005)
  ****

  Báječný dokumentární seriál popisující z jak naprosto šílených situací je člověk schopen se dostat. Od útoků medvěda a žraloka, hada či slona, až pro banality jako rozbité auto uprostřed pouště. V seriálu najdete osudové okamžiky různých lidí, kteří přežili a jsou schopni se o svůj zážitek podělit. A vlastně to nikdy není legrace.

  • 16.10.2017  22:49
  Málem mi to prošlo (TV seriál) (2010)
  *****

  Seriál je velmi zajímavý svým námětem - zpracovává skutečné případy a popisuje osudy uprchlíků. Někdy je to dlouhé líčení skutků obviněného na svobodě, následně pobyt ve vězění a pak na útěku. Jindy není skutek až tak podstatný a vše se točí kolem provedeného útěku z vězění a někdy je to popis života na svobodě po útěku z vězení. Příběhy jsou hrané herci, nicméně reální lidé vše komentují (pachatelé, jejich rodinní příslušníci, policisté, právníci...) Dobře se to sleduje a je to i velmi poučné, třeba popis způsobů, jak získat novou identitu na základě ukradené. Nebudete se nudit.

  • 16.10.2017  22:44

  Zajímavý pořad, který spojí lidi s chorobným uklízením s lidmi, kteří jejich posedlost nesdílí. V seriálu najdete spoustu lidí, kteří to s uklízením nepřehánějí. Hromadí věci a svůj dům či byt zaplní věcmi. Podnikají různé akce, aby si nějak pomohli. Pak už to vzdají. Jsou to lidé s nemocí - na jedné i na druhé straně. Je velmi zajímavé sledovat, jak to funguje. Je poměrně překvapivé, jak ty vzorce chování jsou vlastně stejné. Stydí se za to, jsou nervózní, když se mají tento problém před někým ventilovat... Pokud se chcete přesvědčit, že máte doma čisto, podívejte se. Nějaké neumyté nádobí nebo odložené věci a pohozené na židli z předešlého dne vás nechají v klidu.

  • 16.10.2017  16:03
  Návštěva u dr. Christiana (TV pořad) (2017)
  ***

  Tento seriál je postaven na tom, že pacienti dostanou řadu rad a diagnóz pod jednou střechou a od člověka, kterému věří. Často jsou tou poslední záchranou. Zároveň jako divák máte možnost zjistit, jaké "civilizační" choroby jsou dnes v kurzu. Je zde spousta alergií způsobených stresem, řada psychických bloků apod. Zároveň se na klinice snaží ordinovat podle nejnovějších poznatků moderní medicíny. Na spoustu pacientů už má jenom vliv to, že si s nimi někdo promluví a pokusí se navrhnout nějaké řešení i když nutně nemusí vést k plnému vyléčení. Mnohdy je řešením i to, že se vám vylepší kvalita života a vy budete umět se svou nemocí žít.

  • 16.10.2017  15:57
  Můj 300kg život (TV pořad) (2012)
  ***

  Je to sonda do světa kruté závislosti na jídle. Uvidíte takřka v přímém přenosu, kam až se dá dostat. Ale také neskutečnou snahu těch, kteří se rozhodnou s tím bojovat. Ne vždy je to jednoduché a ne vždy se to povede. Tady už jde opravdu o život. A zároveň je docela odvážné se lékařsky soustředit na tuto skupinu nemocí,protože s sebou nese specifické problémy, které jsou u každého jiné. Já si z toho odnáším, jak moc konzumní život e v USA žije a jak jsou lidé závislí na rychlém občerstvení. U nás se s obezitou setkáte, ale obvykle není takto morbidní. Není to jen tím, že tohle jsou skupiny "vybraných", stačí se podívat do rodin "nemocných", protože tam řadu kandidátů potkáte také. Pro mne je to opravdu velmi poučné a zajímavé.

  • 13.10.2017  23:45
  1984 (1984)
  *****

  Síla toho filmu tkví v tom, kdy byla napsána kniha, ze které vychází a také tím, kdo knihu napsal. V autorově přítomnosti se podobné věci (zatím) neděly, realitou se staly později. Tohle je například film, který má matka nedokázala dodívat celý. Natolik ji děj znepokojoval. Podle mne je to jeden z mála filmů, který je lepší než kniha. Herecké výkony jsou obdivuhodné. Jasná volba pro ty, kdo nechtějí číst, ale nemají čas a chuť. Film vše podstatné z knihy zachytává... Je to těžký flák spíše psychologického ražení, ale pokud to překonáte, přijde odměna.

  • 13.10.2017  22:55
  Caveman (1981)
  ****

  "Historický film", který je plný dialogů, jež však nejsou vedeny v řeči, kterou byste ovládali (až na japonce, ty jsou napřed a používají angličtinu). Ve filmu se totiž nemluví žádným smysluplným jazykem a je opravdu zábavné sledovat, jak vás film pomalu zpracuje a naučí pár slovíček, které, když se naučíte, víte na čem jste (třeba Máča, že?). Film je zajímavá hercem v hlavní roli, což je známý bubeník Beatles Ringo Starr. Nechce se mi vůbec říct, že se jedná o bláznivou komedii. Děj má své zákonitosti, komika vězí ve zvolených výrazových prostředcíchnanjako celek to dobře funguje. Film je opravdu výtečnou a inteligentní zábavou pro celou rodinu. Svou škodolibost si každý najde. Což takhle rozmáčknout si pravěký hmyz na nose? Jinak ty osmdesáte léta jsou z filmu cítit možná až moc.

  • 13.10.2017  22:38

  Jestli můžu nějaký film nazvat kontroverzním, tak je to určitě Mechanický pomeranč. Začal jsem tím, že jsem si přečetl knihu, která je prostě fantastická. Protože jsem z generace, která se ve škole učila rusky, je skvělé objevovat to, co autor využil v mluvě protagonistů. Film je vlastně plný násilí a zvráceností, které při čtení tak nevnímáte. Navíc na vás ve filmu působí hudba, o které se v knize jen mluví. Je to prostě perfektní převedení knihy do filmu a se všemi neduhy, které z toho plynou. Nicméně po závěrečných titulcích si uvědomíte, že vztah vás jako diváka, přešel od totálního nesouhlasu a zhnusení nad hlavním hrdinou přejde do litování a vlastně i obliby a fandění za to, aby systém porazil. Ale vážně byste to tak chtěli? Nemůžete se na všechno dívat černobíle. Ano, volíte ochranu zřízení, ale přehlížíte jednotlivce. Jenže právě z pohledu jednotlivce se může onen systém ochraňující většinu stát zvráceným. A jste zvrácení vy, když s tím souhlasíte? Skvělé herecké výkony, skvělá režie, skvěla hudba. Tohle chcete vidět.

  • 13.10.2017  22:10
  Šoa (1985)
  *****

  Tenhle poněkud delší dokument nelze jednoduše zhlédnout najednou. Dejte si čas. Je vlastně svým způsobem úchvatný. Jde vlastně jen o líčení všeho, co se v té době dělo z pohledu přímých účastníků. Moc z toho mrazí, protože v mnoha případech vidíte lidi, kteří prošli něčím, co si nedokážete ani představit a oni to líčí poněkud nezúčastněně, protože to je jediný způsob, jak to sdělit a podstoupit tuhle terapii. Pro mou osobu byl tenhle dokument poměrně dost zásadní. Vzbudilo to ve mě hlad po dalších informacích. Pokud chcete získat další info lehčí formou, zkuste komix Maus I a II a ostatně i film Sofiina volba leccos poodkryje.

<< předchozí 1 2