Karthik volá Karthikovi (2010)

Snímek si výborně hraje s barvou. Pokud Karthik prožívá temné období, je vše laděné do matné zelené a pískové. Když se zamiluje a jeho láska vypadá nadějně, najednou propuknou indicky zářivé barvy. Thrillerový děj si dokáže udržet napětí a, kupodivu, také logicky vysvětlí mysteriózní stránku příběhu. Tenhle film patří do Indie jen herci a původem, jinak by dokonale zapadl do evropské i do americké kinematografie.

Dil Dhadakne Do (2015)

Královnou snímku, jako herečka i jako postava, je pro mě Shefali Shetty. Jako odkvétající žena, která si své rány na duši léčí jídlem, a je proto terčem posměchu pro svého manžela, si dokáže zachovat důstojnost a hrdost. Snímek o postupném borcení rodinného mýtu, který navenek hlásá, že my jsme šťastná a úspěšná rodina, má exkluzivní lokace a přitom velmi blízkou a pochopitelnou zápletku.

Kosmo (2016) (seriál)

Celkem dobrá satira s několika vydařenými scénami a vtipem (podle mě vede kosmické setkání s Poláky), který ale bohužel někdy sklouzne k infantilitě (hloupoučká krasavice v roli kosmonautky). Autoři zkusili zapojit i české reálie (postava podnikatele Hrabiše), což není častý jev, i proto je fajn, že si na to troufli. Přestože jde o komedii, měla jsem z toho i pocit nenápadně zastřeného smutku plynoucího z české neschopnosti a malosti. Tahounem seriálu je Martin Myšička jako racionálně cynický ministr, který dokáže využít absolutně všeho, aby se udržel na výsluní.

Už je tady zas (2015)

Tak trapně nevydařené pokusy o legraci až mi bylo stydno a nedodívala jsem se. Vypínala jsem to fakt s úlevou.

Svět pod hlavou (2017) (seriál)

Mimořádně vydařený počin, na české poměry přímo neskutečně. Vzorem byla britská série Life on Mars, která čerpala napětí z rozdílného přístupu k ženám a menšinám v současnosti a ve čtyřicet let staré minulosti. Česká verze nabízí drtivější rozdíl, i když doba, do které český hrdina putuje, je nám časově bližší. Změna režimu má mnohem silnější dopad na příběh i charaktery. A je to moc dobře, ukazuje hodně z toho, na co někteří zapomínají: policejní zvůli, zločiny, u kterých se musíme ptát: tohle vážně někdy bylo trestné?, /ne/vypořádání se s minulostí (moment, když najdou na pozemku chaty kostru s prostřelenou lebkou, evidentně pozůstatek z raných poválečných let: „Náš region má slavnou minulost.“/._____ Hrdinovo pátrání po minulosti vlastní rodiny je mnohem životnější a pro něj zásadnější, než je tomu v britské předloze. Výborně napsané charaktery, po dlouhé době jsem v české tvorbě viděla chlapy a ne nějaké utrápené chudinky, co se furt nimrají ve svých mindrácích. A to včetně záporných postav, které jsou sice hnusné, ale chuděrkami by je nikdo nenazval. Obstojí i detektivní linie. Perfektně jsou zvolené kostýmy i hudba.___ Ivan Trojan je samozřejmě klasa jako vždy, ale překvapivě dobře utáhl svoji postavu i Václav Neužil (mimochodem, vlepil tam jeden z nejvíc sexy polibků, které jsem v českém filmu viděla). SPOILER Možná mohli mysteriózní rovinu trochu víc znejistět, lépe by vyznělo, kdyby zůstalo nejasné, jestli se hrdinova pouť časem neodehrává jen v jeho mozku.

Dear Zindagi (2016)

Tak on už i SRK se zvedá ze sedu s hlasitým heknutím? Doufám, že to měl jen v roli. Snímek je psychologické drama, dost možná bořící společenské tabu, že návštěva psychologa je důkazem vlastního šílenství. Je to i milostný příběh. Přestože jsem při účasti SRK čekala trochu jiný průběh, dívka se nakonec zamiluje do toho nejdůležitějšího, do čeho může. Atmosféra je odlehčená, přes rodinná dramata v minulosti, dává naději do budoucna.

Ae Dil Hai Mushkil (2016)

Až na ten příliš dramatický konec je to dobré. Celou dobu jsem měla dojem, že to ani není tak, že by dívka necítila lásku, ale že se jí bojí, protože se zatím vždy spálila a tak si radši chrání přátelství jako méně turbulentní vztah. SRK tam má obstojné kameo a líbí se mi taky, jak si kamarádská dvojice střílí z klišé indického filmu.

Kapitán (1960)

V tomhle filmu užvaněný šibal Bourvil jasně vede nad barvotiskovým hrdinným panákem Maraisem. Ale s přihlédnutím k době vzniku a smyslem pro romantiku to kouzlo pořád má.

Biřmování (2016)

Celý víkend hledá táta se synem tašku s nářadím a taky cestu k sobě navzájem. Je to mírně sociální, ale nijak dramaticky. Takové trochu ošuntělejší rodinné melodrama.

Časové pásmo bylo změněno