Sufražetka (2015)

Měly ty ženský ale odvahu! Samozřejmě, živenou ze zoufalství, protože byly tak ubité a zahnané do kouta, že jim zbývala jen rezignace nebo vzpoura. A ony si vybraly boj. Prošlapaly cestu za cenu vlastních životů, a tak by byl čirý nevděk na ně zapomenout, nebo si aspoň neuvědomit, že kdysi takové ženské žily a díky nim se svět pohnul směrem, kterým jdeme dodnes. Ony nejsou mírně legrační figurky z dávných časů, jsou to bojovnice! Ale film o nich je nepříliš nápaditý, spíš popisný a vyplňuje předem jasný průběh děje. /9. 8. 17./

Café society (2016)

Woody Allen poslal pohlednici ze 30. let. Příjemce se na ni určitě se zájmem podívá a prohlédne si ji, jenomže zjistí, že je už vybledlá, a tak ji odloží na dno šuplíku, kde ještě víc zapadá prachem. ///Můj komentář č. 2 200/// /9. 8. 17./

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Českým distributorem zvolený název "Salazarova pomsta" je výstižný, ale já ho nepochopila včas. Nedošlo mi, že je to varování a tak jsem naivně vkráčela do potemnělého kinosálu, který se pro mě zanedlouho proměnil v zámek hrůzy. První děs byl otřesný český dabing, který spolehlivě zabil všechny pokusy o vtipné hlášky, co by snad v angličtině mohly vyjít. Čestnou výjimkou je Miro Žbirka dabující cameo Paula McCarneyho. ____ Děj? Blábol nejblábolovatější, ve kterém několik zřídkavých vtipných momentů (gilotinová houpačka - no, a nic dalšího už mě nenapadá) úplně zaniknou. Z plátna se valí na přeskáčku jeden motiv a jedna dějová linka za druhou, aby se rozplizly v jakýsi šedavý guláš, který neláká ani chutí ani barvou. ____ Je to jen ždímačka na peníze. /7. 8. 17./

Spider-Man: Homecoming (2017)

Pubertální hrdina ve filmu, který není jen pro puberťáky. Pavoučí chlapec si řeší zodpovědnost a také vztah k jedné krásce, přičemž oba jeho hlavní problémy se nakonec protnou. A má to logiku: otec dívky se nesmělému nápadníkovi může jevit jako velmi nebezpečný, protože každý mladý muž ví, že otec dívky ví, co chce mladík dělat s jeho dcerou. ____ Nepovedly se některé akční scény, protože byly chaotické. Naopak se vydařilo vykreslení charakteru Spidermana i jeho poněkud otravného přítele, stejně jako Tonyho Starka, který neví,, jestli má k novému pubertálnímu přírůstku do party přistupovat jako otec nebo jako kamarád. MÓDNÍ OKÉNKO. Marisa Tomei je pořád kočka a kostyméři jí oblékli neskutečné, přesto na ní půvabné, sukně a kalhoty s tak proklatě vysokým pasem, že by vyčníval i v sedmdesátkách. /7. 8. 17./

Pasažéři (2016)

Lehce nudná lovestory v kosmu, která zrychlí tep až ve finiši, kdy zdaleka nejde jen o záchranu lásky, ale celé lodi naložené hibernovanými pasažéry. /7. 8. 17./

Guzaarish (2010)

Kromě pár scének poetického kouzlení na pomezí pohádky a baletu je to veskrze evropský film. S evropskou motivací, mentalitou i charaktery, v Indii se příběh pouze odehrává. Přesněji tedy: v jednom indickém domě. Hezky zvolená barevná paleta a výborně hrající Aishwarya Rai. S Hrithikem je to podle mě slabší, poněkud přehrává. ____ I když jsem zastánkyně euthanasie, nejsem zastánkyně takovýchto filmů. Hrdinovo utrpení je velmi nevýrazně naznačené (jeden nesoustředěný záběr na sáček s močí, jedna noc s kapkami deště na obličeji, jedna moucha). Chápu, že kdyby se ukázalo, co v reálu život ochrnutého na všechny končetiny obnáší, málokdo by na takový film šel. Ale ukazovat rozesmátého, milujícími lidmi obklopeného a opečovávaného hrdinu, který si přeje smrt, jaksi nezobrazuje do detailů, proč ji chce. A právě proto, že jsem pro euthanasii, zároveň jsem pro to, aby v každém jednotlivém případě byla sakra důkladně zdůvodněná. MÓDNÍ OKÉNKO: Aishwarya nosí krásně ženské, přesto cudné šaty, s rozevlátými sukněmi a upnutými živůtky, jak inspirovanými někde ve Španělsku. /7. 8. 17./

Srdečně vás vítáme (2017)

Komedie, která je „vypohodněná“. Téměř všichni jsou tam fajn a chovají se k sobě hezky, neukáže se nic ošklivého. Takový přístup je možný zvolenou nadsázkou. Ani rodina liberálního spisovatele, ani rodina pestrobarevných Romů nejsou reálné, jsou to jen iluzorní představy, o tom, jak by to mělo být, kdyby byl život pohádka. Je to oddychovka, která vás sice nesejme, ale pobaví spolehlivě. Většina hlášek a situací vyjde. Na konci už je to poněkud přestřelené, ale to se dá odpustit. ____ Jen si říkám, jestli není rasismus zobrazovat Romy až tak snaživě etnicky? Jako veselou při sobě držící rodinku, která zpívá, tancuje, život bere velmi lehce, s ničím si nedělají hlavu a živobytí si dokážou obstarat všude, kam přijdou. Tenhle stereotyp je podle mě na hraně. /4. 8. 17./

Dunkerque: záchrana expedičního sboru (2004) (TV film)

Bohužel jsem sérii viděla s českým dabingem a ten je příšerný. Ani série samotná mě ale nepřesvědčila. I když je výpravná a ukazuje evakuaci z různých míst a různých pohledů, tak na mě působila místy chaoticky. V závěrečném dílu jsem se nedozvěděla, jak dopadli jeho hlavní protagonisti. /4. 8. 17./

V hlavě (2015)

Úplně nejvíc mě pobavily závěrečné titulky – zamilovaná učitelka a pohled do „řídicího centra“ kočičího mozku.

Dáma v dodávce (2015)

Dost smutná (ne) komedie s četnými divadelními prvky (vnitřní monology, rozdvojení postav). Hodně reálně zobrazená postava nešťastné bezdomovkyně, včetně vykreslení zápachu a výkalů. Je to fakt smutné. Obdivuji britský sociální systém, který se stará i o lidi žijící takto na ulici a přitom se je nesnaží násilím donutit například vykoupat se nebo nechat se umístit v ústavu. Stejně jako přístup bohatých sousedů k ženě, co na prahu jejich luxusních domů parkuje v zasmrádlém karavanu – většinou se k ní chovali fakt hezky a ohleduplně. Ale, popravdě, děj není moc zajímavý, spíš je to jen popis jednoho zvláštního soužití. /4. 8. 17./