borsalino

borsalino

Lino Borsa

Česko


Skype: borsalino_csfd

58 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 7 12 18 23
  • 3.10.2017  23:15
  Stalin (TV film) (2013)
  ***

  Pár zajímavých záběrů, ale jinak dokola propírané téma. Mě by moc zajímalo, nač se v ruských archivech práší, jaké byly Stalinovy stíny, obavy a jak to bylo ve skutečnosti s Tuchačevským. To, že Rusové své tatíčky stále zbožňují, je pro středoevropana naprosto nepochopitelné, když se jeho oběti počítají v řádech miliónů.

  • 3.10.2017  23:10
  Legenda Tour de France (TV pořad) (2004)
  ***

  Natrefil jsem na dokument celkem náhodou, ale byl jsem celkem překvapený, jakými pionýrskými časy závod prošel, kdy cyklisti ovázáni galuskami a nacpáni amfetaminy, se škrabali do kopců na kolech, na kterých bychom v současnosti sotva v Polabí dojeli do místní samoobsluhy. Jak se mezi pionýry zamotaly peníze a ještě ke všemu politika, ztratil závod všechno kouzlo pionýrů a stal se výnosným byznysem. Závodníci si programově ničí zdraví a předčasně umírají, zatímco šéfové bohatých stájí si mohou dovolit kupovat další ještě nespotřebované koně. Vůbec nechápu, že se tomu ještě pořád říká sport.

  • 29.8.2017  03:57
  Izraelská atomová bomba (TV film) (2012)
  **

  Jak už řekl Mark Twain - budeš-li někdy hledat pomocnou ruku, najdeš ji na konci svého ramene. Přesně v tomto duchu se chová stát Izrael. Celá druhá světová válka pro ně byla drahá a cenná zkušenost. Zapomíná se na to, že celý svět odmítal před válkou přijímat židy (kromě Velké Británie a Švédska), rovněž tak američani, kteří to hráli na uprchlické kvóty. Jenže ve skutečnosti se blížily volby a Roosevelt chtěl být zvolen prezidentem a dobře věděl o silných protižidovských náladách u američanů, takže židy hodil přes palubu. Připomeňme Witoldovu zprávu z podzimu roku 1940 a pravidelně z Osvětimi až do začátku roku 1943, kdy už běželo "průmyslové vraždění". Zprávy chodily londýnské vládě, potažmo spojencům a nikdo nic neudělal. Je potřeba si pojmenovat příčiny, abyste lépe pochopili důsledky. Komická figura byl ten reportér Hounam, který lovil senzaci, která žádnou senzací není. Která jaderná velmoc by takového povídálka obratem neuklidila? Kromě toho vynechal spoustu důležitých informací, a proto vypadá Mordechaj Vanunu jako oběť ošklivého Mosadu. Mordechaj Vanunu byl levicový aktivista, v osobním životě dosti neúspěšný, který stále hledal někoho nebo něco, kam by mohl patřit, s kým jít nebo na koho se pověsit. Ženské o něj nestály a on to velmi těžce nesl, což se dá pochopit. Už to, že si snad myslel, že zveřejní jedno z velkých tajemství Izraele a ten nad tím mávne rukou, je důkazem mdlého ducha. Stejně jako všechny tajné služby, tak i Mosad má celý tým, který se věnuje psychologii a hledá slabinu takového člověka. Takže Mordechajovi předhodili kočičku, kvůli které poztrácel poslední kousky rozumu, a přes Řím se vrátil zpět do Izraele, kde mu vyměřili 18 let, z toho 11 na samotce. Na tom není nic fantastického, jen to nechce poslouchat takové povrchní nýmandy jako je Hounam, ale zjistit si informace, zejména z knih Blacka a Morrise a dalších.

  • 29.8.2017  03:23

  Když film skončil, tak naskočily titulky, rozsvítilo se a šli jsme domů. Emoce dohromady žádné, ani dobré a ani špatné, prostě jsem v kině seděl a čekal a čekal a to "ono", na co jsem u Svěráků zvyklý, jednoduše nedorazilo. Zůstaly jen podivné fragmenty nějakých událostí a nyní s odstupem asi tří dnů už skoro nevím, na jakém filmu jsem byl a očem to bylo...

  • 23.7.2017  14:14

  Variace hry na pravdu v jednadvacátém století. Jenomže tento koncept je mnoha lety prověřený jako nefunkční. Nicméně jako konverzační komedie/drama to funguje moc dobře. V závěru jsem upřímně hned na poprvé nepochytil pointu, což byla trochu škoda, protože nápad je to opravdu dobrý. Navíc film byl takový civilní, jako by snad herci ani nehráli.

  • 1.1.2017  19:56

  Hodnocení zpravodajských akcí tajných služeb málokdy mívá jednoznačné vítěze a poražené a interpretace těchto akcí bývá ještě daleko spletitější, protože akci nějak vidí aktér, něco může/nesmí říci a jinak druhá strana, takže to chce brát dosti s rezervou. Nicméně dokument je natočen hodně věrohodně na základě mnohých skutečných událostí, včetně maléru v Lillehammeru. Na druhou stranu se mi ve střední Evropě podivně chápe metoda "oko za oko" a její dotažení do reálných vražd vytipovaných cílů, ať již měli s Mnichovem něco společného nebo šlo o cíle skutečně nebo potenciálně nebezpečné Izraeli. Jenomže Izrael bojuje o svou existenci od roku 1948 a jako malý stát musí reagovat v arabském světě jinak a předcházet i potenciálním hrozbám. K pochopení dokumentu je třeba našprtat dost informací z oblasti Středního východu ještě před 2sv.v., vliv Britů, Francouzů, Britského mandátu Palestina a jeho dělení, pět arabských válek a reálných dopadů, ale i obava SRN ze skupin typu Baader-Meinhofová, kteří s palestinci nakonec později jednali po únosu letadla Lufthansa, až po vznik jednotky GSG9. Je to sakramentsky složité.

  • 1.10.2016  10:35
  Mordparta (TV seriál) (2016)
  *

  Tak jsem byl přemluven, že to je bomba a že to musím vidět. No, přátelé... když jsem ještě chodil do základní školy, tak jsem v sámošce naproti ukradl bonbóny, párkrát jsem taky zalhal, nepozdravil tlustou sousedku s fialovými vlasy a někdy použil i sprostá slova... Beru Mordpartu jako trest Boží za uskutečněné hříchy a jako kající se hříšník to vydržel až do závěrečných titulků prvního dílu. Další díly jsou mi dostatečnou výstrahou, abych se choval mravně, bohabojně, neklel a nebral jméno Boží nadarmo. Bič Boží...

  • 1.10.2016  10:01

  Režisér Graham by se měl dostat do filmových učebnic jako odstrašující případ, jak lze dokonale nevyužít potenciál dramatického příběhu, který se skutečně stal. Kromě naprostých nesmyslů (poznání pana E. podle vody po holení či identifikaci postavenou na výročí E. březnové svatby z jakýchsi důvodů odehrávající se v květnu) jsou navíc agenti Mosadu líčeni jako banda amatérů, kteří si na ulici povídají o dopadení E., hádají se, jeden týpek s foťákem E. život v podstatě zdokumentuje a ostatní agenti při práci vlastně vůbec nejsou vidět. Malou jiskřičkou je výkon Duvalla, jeho prostor byl však velmi omezený. A přitom příběh sám je silný až dost, od úplného počátku, kdy na E. upozornil Lothar Hermann úplně z jiných důvodů než kvůli vodě po holení, přes Fritze Bauera až k Isseru Harelovi, který celou akci řídil, včetně odletu do Tel Avivu vládním letadlem, které letělo do Argentiny na jejich dny nezávislosti, ale to je taky Harelova práce, to nebyla žádná náhoda. Chápu, že jde o film a ne dokumentaci událostí. Ale z tak dobrého tématu udělat tohle... Film je prostě mizerný.

  • 21.8.2016  19:38
  Teorie tygra (2016)
  ***

  Když odhlédnu od docela dobrých a vtipných hlášek zejména v úvodu, má film pro mě pár dobrých myšlenek na téma domestikace mužů a jejich neschopnost ještě včas takovému procesu čelit. Eliška Balzerová a Tatiana Vilhelmová byly fakt drsný kočky :)

  • 21.8.2016  19:32

  Další lahůdka se svůdnou Charlotte Rampling v thrilleru s mnoha noirovými prvky, hutnou stísněnou atmosférou, permanentním deštěm, špínou, blátem, šerem, stíny a nepřehlednou zlověstnou situací. Když po dvou hodinách film gradoval, byl jsem do něj ponořený až po uši. Fantazie.

  • 21.8.2016  19:26
  Maldonne (1968)
  ****

  Tedy prvních půl hodiny se film rozehřívá, od začátku je sice zřejmá jedna linie příběhu, ale hned je taky zřejmé, že jde o úplně něco jiného. Nezaměstnaný hudebník Jacques Christens přijímá nabídku, aby za peníze sehrál roli navrátivšího ztraceného manžela, aby tak mohl dědit po movitém strýci. Pro zvýšení důvěryhodnosti se naučí některé zvyklosti, které opakuje tak často, že už je ani nepředstírá. Postupně však přichází na to, že žádný strýc neexistuje. Naopak se dostal ho hledáčku skupiny, hledající válečné zločince, protože tyto zvyklosti byly charakteristické pro důstojníka von Klause. Musím přiznat, že takový závěr jsem fakt nečekal a fakt to stálo za to.

  • 21.8.2016  19:04
  Muž uvnitř (1990)
  *****

  Mrazivý thriller o způsobu manipulace a ovlivňování smýšlení a chování lidí prostřednictvím masově vydávaných novin, které nejen že nepřinášejí objektivní informace, ale události a informace si sami vymýšlejí, tvoří a publikují. Cílem není informovat, ale využít jejich manipulativní potenciál pro politické ambice majitelů novin. Hodně dobré téma i dynamika příběhu, fakt jsem si film užil.

  • 20.8.2016  22:01

  Zelenkův počin jsem dost dobře nepochopil, úvodní papouškovská část brzy skončila a následuje něco, co mě vůbec nezajímalo. Manželka si začala číst a já podřimovat. Jsem rád, že to skončilo a mohl jsem to smazat. Takže asi tak.

  • 16.8.2016  22:39

  Zajímavý dokument publikovaný v období olympiády v Riu 2016. Téma je to zajímavé, zejména fakt, jak Hitler dokázal oblbnout svět, že hlavně za oceánem uvěřili, že nacismus je zřízení mírumilovných lidí. Jen záběr Ernesta Udeta, jak ve svém Curtis Hawku dělal leteckou akrobacii mi chyběl. Naopak by mi nechyběly amatérsky sehrané hrané sekvence, které nic neříkají, nic neobsahují a dokument pouze nesmyslně ředí.

  • 14.8.2016  19:04

  Zvláštně pojaté drama slepé pomsty, které vede do záhuby. Černobílé pojetí filmu velmi prospívá.

  • 14.8.2016  19:02

  Tak to mě teda G.M. Volonté opravdu dostal, bezcitný, bez skrupulí, bez svědomí. Píše co je potřeba pro politické cíle, bez ohledu na pravdu a že programově vyrobí zločince, přestože ví, že to tak není? Poslední záběr stoky je více než výmluvný... Fakt jsem si to užil.

  • 14.8.2016  18:48

  Mile sentimentální film s Florindou Bolkan. Film jsem si užil a Benátky taky (byl jsem tam letos na dovolené...).

  • 27.4.2016  22:05

  Hezky vyšinutý Volonté v hlavní roli kriminálky, střídající přímočarost příběhu se skutečnou předlohou.

  • 17.4.2016  21:02
  Černý stín Vesuvu (TV seriál) (1987)
  ****

  Přiznávám, že vzpomínky na tento seriál jsou silnější než seriál sám. Přesto si seriál udržuje velmi slušnou kvalitu a zejména čtvrtý díl, ve kterém dojde k vyústění, je slušně dramatický a napínavý.

  • 17.4.2016  20:57

  Čekal jsem od filmu více než jsem dostal - zápletka co vypadá jen jako epizoda je hlavní dějová linie. To se úplně nepovedlo.

  • 11.4.2016  21:42

  Nelítostné zákony sicilské mafie platí z obou stran vězeňských zdí. Šéfové mafie nechávají nahlédnout státního prokurátora do svých karet, a trochu tím poodhalí své záměry. Jenže jen do té doby, dokud je to potřeba. Mafie pak semele všechny, kteří sešli na zcestí nebo vědí více, než je mafiánům příjemné. Hodně temné drama ze špinavého a zkorumpovaného kriminálu kde platí úplně jiné zákony.

  • 27.3.2016  10:43

  Už popisek tohoto dokumentu "Portrét kontroverzního politika..." je zavádějící. Hácha nebyl kontroverzní a nebyl politik. To první z něj udělal komunstický výklad dějin, to druhé politici druhé republiky v čele s Beranem či Benešem, kteří apelovali na jeho smysl pro povinnost. Rudolf Beran sliboval, že se Hácha nedostane do situace, kdy by rozhodoval. Jenže Hácha šel od jednoho důležitému rozhodnutí ke druhému. Někdy neústupně, většinou však servilně komunikoval s Neurathem, Frankem či Hitlerem ve snaze získat pro český národ ústupky, propuštění studentů a udržení alespoň částečné autonomie. Bez jakékoli předchozí zkušenosti se potácel od jednoho děsivého okamžiku ke druhému, profesionální politici se za něj schovávali a Beneš, první který utekl jako malý spratek, zpoza kanálu říkal, jak se co má dělat a postupně od 15.3.1940 shazoval jeho autoritu, kritizoval z dálky trpké a vynucené Háchovy projevy oddanosti Třetí říši a po heydrichiádě ani nebyl schopen přiznat, že byl jedním z organizátorů tohoto činu. Byla to špinavost prvního řádu v mnoha místech podobná osudu Pétaina, kdy neschopní politici pro udržení své moci obětovali staré pány, aby je v příhodný okamžik označili za zrádce a postavili se na jejich místo. Śkoda, že se dokument věnuje příliš mnoho nepodstatným detailům.

  • 27.3.2016  10:06

  Případ Raoula Wallenberga je i po tomto dokumentu dost nejasný, většinou jde o různé náznaky, možné teorie co se s ním po odvlečení po skončení druhé světové války do Sovětského svazu stalo, a v závěru kdy už to vypadá, že se o jeho osudu přece jen něco dozvíme, když se dokumentaristi dostanou až do archivu, tak najednou všemu jakoby dojde dech, dokumentaristi se přestanou ptát na otázky, které se úplně samy hlásí o zodpovězení a místo toho je proneseno slušné množství úplně nesmyslných vět a tím to skončí. Jde určitě o jeden z nejucelenějších dokumentů na toto téma, ale myslím, že by to chtělo větší kvalitu.

  • 25.3.2016  17:59

  Ono lhát a lhát je rozdíl. Dobrého lháře dělá především dobrá paměť, aby si zapamatoval co kdy komu řekl, a když je někdo chytí na švestkách, tak ve lži pokračují dál a dál. Špatný lhář na svou lež vždycky doplatí. Hezký film.

  • 25.3.2016  15:54

  Krásné retrospektivní drama, které začíná kousek před koncem. Takže i když od začátku víte kus konce, o skutečném konci nevíte nic. Plán na diskreditaci milence vlastní ženy byl téměř dokonalý, jenže když do rozehrané partie vstoupí ženské emoce, začíná se plán rozpadat. Molinaro se opravdu vytáhl.

  • 23.3.2016  18:24

  Abych řekl pravdu, čekal jsem víc. Některé momenty jsou opravdu vtipné, zejména při konfrontaci letitě živených předsudků s aktuální realitou.

  • 23.3.2016  18:19
  Zrádce nebo oběť? (TV film) (2007)
  **

  Myslím, že dokument v mnoha směrech úplně nezafungoval. Jednak slovo "zrada" je v tomto kontextu prostě zavádějící. Dokument nepůsobí osvětově, aby znovu a znovu vyvracel pokřivený propagandistický výklad komunistickými omezenci, který mají všichni v kedlubnách ze základní školy. Chybí zásadní informace o tom, za jakých podmínek funkci přijal, kdy byl ubezpečován tehdejšími vrcholovými politiky, že nebude muset dělat žádná významná rozhodnutí, a přitom byl nucen dělat mnoho zásadních rozhodnutí. Mnoho jiných mělo nést tíhu doby i úřadu, jenže Beneš utekl, Beran chtěl být premiérem, Hitler rámusil zbraněmi a nikdo nechtěl převzít odpovědnost. Dokument žádnou odpověď neposkytuje, protože obsahuje skutečně minimum informací.

  • 6.3.2016  11:38
  Complot, Le (1973)
  *****

  Hodně dobré drama postavené na historických událostech. Z tematicky podobných filmů lze uvést Šakal. Velmi mě překvapil vážnou rolí Jean Rochefort v roli protigaulleovského generála.

  • 28.2.2016  19:57

  Celkem málo zpracovávané téma je působení bývalých nacistů na středním východě, hlavně v Egyptě, Sýrii či Lybii, kde bývalí nacisté poskytovali vojenské a později také propagandistické poradenstvím arabským zemím. Tyto země se chtěly vymanit z Britské nadvlády a současně se v nich rozvinul silný arabský nacionalismus. Postupně došlo ke sbližování ideologických myšlenek nacionálního socialismu a arabského nacionalismu (reprezentovaný Velkým Muftím), kde byl nalezen opět stejný jmenovatel - žid. Vojenské zkušenosti nacistů se arabským zemím velmi hodily, ať už při budování armády nebo tajné policie (výsadkář Mertins je učil nejen výsadkům, ale guerilovému způsobu vedení války, von Leers (pravá ruka Goeblese), fanatický nacista je učil antisemitské propagandě aj.). Von Leersových schopností si všimla i Spolková zpravodajská služba pod vedením Reinharda Gehlena, která mu, podobně jako dalším nacistům nabídla spolupráci. Vstup nacistů obhajoval jednoduše "Jsou na naší straně, a to je rozhodující". Ncméně spolupráce s Von Leersem nedopadla. Když pak v květnu 1948 došlo k rozdělení území Palestiny na izraelskou část a arabskou, vedlo to k okamžitému propuknutí války, která skončila příměřím v únoru 1949. Izrael uhájil nejen vytyčené území, ale získal i část, které mělo podle OSN připadnout arabským státům. To vedlo k neustálým nepokojům, které trvají dodnes, ale také k potřebě zkušeností bývalých nacistů. Opravdu zajímavé téma.

  • 28.2.2016  19:33

  Překvapivě zajímavý dokument, který trpěl faktem, že nedokázal jednu myšlenku udržet, takže se z jednoho tématu plynule dostáváte do druhého. Chce to trochu znalostí pro orientaci. První díl pojednává nejvíce o celkem známé krycí operaci Fortitude, tedy přesvědčení Němců, že k vylodění dojde v Pade Cale (od nafukovacích tanků, náklaďáků a vyloďovacích plavidel, až po fotky Pattona, falešné stopy od pásů aj.). Svou měrou přispěl i španělský agent Pujol, známější jako Garbo. První a druhý díl se následně věnuje hodně Francii, kde docházelo k sexuálnímu napadání francouzek, rozvoji černého trhu s potravinami, do kterého bylo aktivně zapojeno mnoho amerických vojáků. Roosevelt prosazoval tvrdou linii proti tomuto chování, takže asi 45 vojáků bylo za znásilnění ve Francii oběšeno. V dalším díle je s typicky francouzskou libostí v koncpiracích, popsán vzestup Adolfa Hitlera. Z tohoto dílu je asi nejzajímavější část o Heinrichu Hoffmannovi, osobním Hitlerovým fotografem, který Hitlerovi pomáhal zachytit výrazy a gesta pro projevy, konzultovali společně výraz, pohyby těla, rukou aj., aby byl efekt na posluchače co největší. Naopak dosti syrový byl díl o holocaustu a prokázání díky Witoldu Pileckému, že spojenci už od roku 1940 věděli o programovém vraždění židů v koncetračních táborech (nikoli ještě plynem) a přesto až v roce 1945, kdy došlo k osvobození těchto táborů všechno vyplavalo. Nabízí se myšlenka, proč spojenci nezasáhli dříve. Neméně zajímavý díl je pak o útěku nacistů přes Vatikán zejména do Argentiny, tak zvanou krysí stezkou. První zasávka byla zpravidla v Itálii - šlo o bývalého spojence, takže šance na pomoc byla významně větší. Navíc přímo ve Vatikánu pusobil rakouský biskup Alois Hudal, známý sympatizant nacionálního socialismu, který válečným zločincům pomáhal obsatarat novou totožnost (byl autorem knihy Základy nacionálního socialismu). Aby nacisté mohli vycestovat, potřebovali ještě výjezdí vízum, které poskytoval Červený kříž. Ovšem v případě dokladů od Hudala Červený kříž nic nezkoumal a víza poskytl. Druhou dírou bylo Jižní Tyrolsko, kde se pořád překreslovaly hranice, takže bylo administrativně neukotvené. Tento chaos trval pár měsíců, takže utíkající nacisté dostávali doklady se statusem bez příslušnosti. Pomocí těchto cest uteklo mnoho Němců (Mengele, Reiff, Eichmann, Stangl, Wagner, Priebke aj.). Když pak svět zatlačil na papeže Pia XII., tak ten jen dokola opakoval myšlenku o všeobecném smíření a odpuštění. Ale od roku 1948 byl Alois Hudal postupně izolován a následně odvolán. Nicméně za přístupem katolocké církve stála i velká obava z nástupu komunismu v Itálii a v dalších zemích. Komunistická ideologie se netajila potíráním církve, takže pro Vatikán byli dříve významní a mocní nacisti důležitým zdrojem kontaktů. Některé myšlenky v dokumentech byly trochu zamotané, ale mnoho z nich bylo opravdu zajímavých.

<< předchozí 1 2 3 4 7 12 18 23
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace