Hrabě Monte Christo (1975) (TV film)

,,ZASE TEN PREKLIATY ŽALÚDOK VYHRAL NAD STATOČNÝM SRDCOM." __ Chamberlainovi stačilo 100 minút na to, na čo Depardieu potreboval 4 tak dlhé filmy. Na jednej strane film nemá v podstate hluché miesta, na druhej strane mu ale chýba hĺbka a herci to odohrali tak leda-bolo. A už by to mohli prestať sústavne vysielať v telke.

Medvěd (1988)

,,NAJVÄČŠIE VZRUŠENIE NIE JE ZABÍJAŤ, ALE NECHAŤ ŽIŤ." __ Po úspechu filmu ,,Boj o oheň" nakrútil Jean-Jacques Annaud film inšpirovaný románom Jamesa Olivera Curwooda ,,Kráľ sivých medveďov" zasadený do uhrančivého prostredia Britskej Kolumbie konca 19. storočia. Film s pôsobivou kamerou nádherných prírodných scenérií priniesol Annaudovi zaslúženého Cézara za najlepšiu réžiu. Azda najsilnejšia scéna je boj starého medveďa s loveckými psami na skalách (v záverečných titulkoch je zdôraznené upozornenie, že žiadne zviera nebolo počas nakrúcania zranené :-)). Nielenže najlepší film talentovaného francúzskeho režiséra, ale mimoriadny zážitok na poli kinematografie.

Sandokan (1976) (seriál)

,,Sandokán, Sandokán, tigra zabil, muchy sa bál!" Kabir Bedi vo svojej najslávnejšej úlohe. Hudba je dobrá, ale titulná pieseň znie v maďarčine dosť smiešne. :-)

Divočina (2006)

Keď som videl na tento film plagát, myslel som si, že je to alternatívny názov Madagaskaru. A ono to aj tento film dosť vykráda, nehovoriac o tom, že Madagaskar nie je jediný film s ktorého si Divočina požičala, čo sa jej páčilo. Nie, že by bol Madagaskar niečo extra, ale oproti tomuto je to veľkofilm! Divočina je nudná, bez vtipu, tisíc-krát obmletá s predvídateľným dejom. Jediné čo ma ako-tak pobavilo bola koala, ktorá má v slovenskom dabingu unudený a zhulený hlas.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

O niečo lepšie ako dvojka, ale nie až tak veľmi. Už dopredu bolo jasné, že film sa stane kasovým trhákom a monumentálnym vyvrcholením celej trilógie. Taký bol aj prístup tvorcov a ako celok mi celá tá účelovosť prišla (miestami) až prehnaná (napr. palcát nazgulskeho černokňažníka je v knihe opísaný pomerne vlažne, vo filme zaberá polovicu plátna). Samozrejme vizuálna stránka nemôže byť popretá, je úžasne si predstaviť koľko scén Jackson nakrútil pred modrým plátnom a následne sa im dala konečná podoba. Dobre je to vidieť v rozsiahlych bonusoch, ktoré vyšli so špeciálnym rozšíreným vydaním. Pri ich sledovaní snáď každý uzná, že Oscary za výpravu a vizuálne efekty boli podľa všetkého najzaslúženejšie v celej histórii, na druhej strane cena za scenár sa mi zdá byť tak akosi do počtu. Jacksonovi jeho režisérskeho Oscara (viac by si ho zaslúžil za prvý diel) museli dať, pretože niečo tak prelomové ako je Pán prsteňov už pravdepodobne nevznikne. Práve niekde tu sa dá pochopiť to známe klišé, že svet sa rozdeľuje na tých, čo ten film videli a nevideli, resp. čo knihu čítali, a tých čo knihu nečítali. Pána prsteňov mám rád, ale tu sa neubránim a plné hodnotenie dávam hlavne kvôli tým 11 zlatým pajácom. A ešte pre niečo bližšie nešpecifikované.

Helena Trojská (2003) (TV film)

Lácne s príšernými počítačovými animáciami televízne spracovanie nesmrteľného Homérovho eposu. Tretiu hviezdičku pridávam kvôli Helene, je rozhodne krajšia než Diane Kruger v slávnejšej a veľkolepejšej hollywoodskej verzii.

Panna zázračnica (1966)

Film podľa Dominika Tatarku zachytávajúci skupinu umelcov, ktorí sa zoznámia s dievčaťom Anabellou a tá sa stáva ich múzov. To jediné čo sa dá s tohoto nudného, uťahaného a pre mnohých nezrozumiteľného Uhrovho filmu oceneniť je jedine tak zaujímavá kamera Stanislava Szomolányiho. Uher chcel nafilmovať fantáziu - a tú v skutočnosti nie je nijako vidieť. (1.komentár k filmu)

Excalibur (1981)

Spracovanie slávnej legendy z pohľadu človeka 20. storočia. ,,Excalibur" sa dá považovať za vrcholné dielo Boormanovej tvorby a ako adaptácia legendy o kráľovi Artušovi zostáva dlhodobo neprekonanou. Film som prvý krát videl v útlom veku asi šiestich rokov a doteraz si dobre pamätám ako veľmi mi bolo ľúto Artuša v závere. Nominácia na Oscara za kameru je oprávnená a podľa mňa ide o jeden z najlepšie nasnímaných filmov vôbec. Rovnako mal byť aspoň nominovaný aj samotný Boorman za najlepšiu réžiu. Snímka je vyšperkovaná po posledného detailu a hudba je jednoducho skvelá. O Fortuna z Orffovej Carminy Burany je pre bojové scény ako stvorená! Z legendy sa stala (filmová) legenda.

Ran (1985)

Ostanú tu síce 3*, avšak už šplhajú k 4* k čomu prispel fakt , že na podruhé som dal prednosť titulkám pred nevydareným dabingom, ktorý skôr posúval film do komediálnych mét a robil ho horším na pozeranie. Faktom však naďalej ostáva, že prvá hodina je z celého filmu najlepšia a po úchvatnej scéne dobýjania Hidetorovho hradu sa tempo spomaľuje a nezachraňuje ho ani záverečná bitka, ktorá je skôr akýmsi zjašeným preháňaním koní po poli. Celkový nápad a myšlienku, ktorá sa nám postupne vyjavuje nepovažujem za nijako originálnu a sám Kurosawa ju omnoho lepšie predviedol v Krvavom tróne. I napriek mnohým oceneniam, nepopierateľnej výbornej kamere, maskám a pozoruhodnej hudbe radím Ran skôr medzi priemer v Kurosawových samurajských eposoch.

Conan (1997) (seriál)

Vznikli aj väčšie hovadiny, fakt je ale ten, že Ralf Moeller (Schwarzeneggerov dobrý kamarát) je dosť pristarý a do úlohy sa veľmi nehodí. Podľa mňa si však tento seriál až tak nízke hodnotenie nezaslúži. Lebku som mal zo všetkých najradšej.