Cesta do zatracení (2002)

Aj by som dal 4*, len si myslím, že tento film mohol mať na viac. Obsadenie je omnoho lepšie ako výkony. Herecké kvality Toma Hanksa ostávajú zreteľne nevyužité, pričom celkovo jeho úloha Michaela Sullivana je pomerne nepresvedčivo zahraná a Jude Law v úlohe chladnokrvného zabijaka je síce zaujímavý, ale do tejto roli sa podľa mňa veľmi nehodí. Jediný kto vyčnieva z rady je legenda Paul Newman a je len na škodu, že vo filme nedostal väčší priestor. Celkové poňatie je pomerne chladné a naozaj za týmto všetkým nie je vidieť režiséra Americkej krásy. Hudba je v celku nudne príjemná, výtvarné spracovanie je na slušnej úrovni. Oscary-neoscary zaváňa to čistým priemerom.

Robinson Crusoe (2003) (TV film)

Dobre odvedenú prácu režiséra dopĺňa Pierre Richard, ktorý vďaka tomu, že je komik celý film dosť odľahčuje. Jedno z najlepších spracovaní slávneho románu!

Kapitán Dabač (1959)

Asi najznámejší film z obdobia SNP s legendárnym Ladislavom Chudíkom v jednej s jeho najosobitejších úloh. Aj keď sa s veľkolepejšími zahraničnými produkciami z toho obdobia nedá veľmi zrovnávať, patrí k našej najlepšej klasike. Kiež by aj v dnešnej dobe vznikali takéto filmy!

Fontána pro Zuzanu 3 (1999)

No hrôza. Slovenský film by sa mal hambiť, že takúto koninu nakrútil v zamorí. 1* dávam len pre to, že je to naša produkcia.

Gladiátor (2000)

Vrcholné dielo Ridleyho Scotta, ktoré vzkriesilo žáner historického veľkofilmu, aby ho o niekoľko rokov snímky ako Alexander Veľký a Trója opäť pochovali. V podstate sa tomuto filmu nedá nič vytknúť. Ovplýva užasnými farbami a scenériami podfarbenými skvelou hudbou Hansa Zimmera, ktorý pre film vytvoril niekoľko dnes už kultových motívov. Škoda, že táto hudba nezískala Oscara a treba porovnať, o koľko lepšia bola hudobná kulisa k Tyger a drak. Rovnako nedocenený je aj samotný Scott, ktorý už pravdepodobne nenakrúti tak úspešný a dobrý film akým Gladiátor je. Herecké obsadenie je výborné, okrem súčasných hviezd si vo filme zahrali aj širšiemu publiku menej známe tváre ako Derek Jacobi, David Hemmings alebo Ralf Moeller. Vyzdvihnúť treba rozhodne výkon Olivera Reeda ako Proxima, ktorý sa bohužiaľ premiéry filmu nedožil. Za vzhliadnutie stojí rozšírená verzia filmu, ktorá svojimi 15 minútami navyše dáva snímke hlbší rozmer. Zaujímavosťou je, že úvodná bojová scéna sa mala pôvodne nakrúcať pri Bratislave. Násilie vo filmu je možno vzhľadom k žánru mierne potlačené (treba porovnať Gibsonovo Statočné srdce), čo však filmu rozhodne nič neuberá. Aj keď môžu byť ohlasy na Gladiátora akékoľvek, nedá sa mu uprieť jedno: stal sa najlepším filmom nového milénia.

Pán šelem (1999) (seriál) odpad!

Keby som to mal komentovať, tak by padali strašné nadávky.

55 dní v Pekingu (1963)

Možno, že film nezaujme tak ako v dobe svojho vzniku, ale aj tak je to slušný film, ktorý patrí vysoko nad priemer. Prvá polovica je viacej vydarenejšia než tá druhá, kde sa filmu miestami stráca dych. Poňatie je vskutku veľkolepé: strhujúce výprava, hudba nominovaná na Oscara, na svoju dobu hviezdne herecké obsadenie a k tomu ozrutné bojové scény. I keď herci tu určite nepodali svoje životné úlohy, rozhodne sa hereckým výkonom nedá čo vyčítať. Veľkofilm ako sa patrí!

Jáma a kyvadlo (1961)

Slávny horor, ktorý sa vraj svojej predlohe až tak veľmi nepodobá. Atmosféra aj výprava sú skvelé, herecké výkony uspokojivé (hrá tam len 12 hercov!). Film bol nakrutený ako béčkový horor, čas sa nezapre a je to z neho cítiť aj teraz.

Ve službách papeže (1965)

,,JE TO LEN FARBA NA OMIETKE..." __ Film je strhujúcim obrazom Michelanghelovho života v dobách, keď pracoval na výzdobe Sixtínskej kaplnky. Šľachovitý Charlton Heston v úlohe jedného z najväčších umelcov všetkých čias podal výkon, ktorý je zrovnateľný s jeho oscarovým koncertom v Ben Hurovi. Rexa Harrisona si pamätám hlavne z dvoch filmov: Kleopatry a z tohoto. A aj keď sa na skutočného Júliusa II. príliš neponášal, podáva najlepší výkon vo filme. Nie je to ani samotné maľovanie, ale práve úžasne iskrivé hádky s prímesou ironického humoru medzi týmito dvomi osobnosťami, ktorí v skutočnosti boli omnoho lepšími priateľmi, presto tvoria absolútny vrchol snímky. Niektoré kulisy mohli byť prepracovanejšie. (16. komentár k filmu) 4.5*

Finist, jasný sokol (1975)

Aj keď to patrí medzi klasiku ruských rozprávok, na Mrázika dosť stráca.