Stopa do minulosti (2018) odpad!

Doufal jsem, že po propadákovém Plánu útěku 2 už Stallone do něčeho podobného nepůjde. Bohužel tu máme Backtrace, dalšího žhavého adepta na nejhorší film, v kterém se Sly kdy objevil. Tvůrci postavili akční film na naprosto stupidním příběhu, který by sám o sobě vystačil na 15 minut, natáhli ho na hodinku a půl, přidali do něj mizerné dialogy a extrémně špatné herce. Nepovedli se ani přestřelky, které jsou až neuvěřitelně hloupě natočené. Ostatně většina záběrů stojí díky úplně šílené kameře a střihu za nic. Mám takový dojem, že to tvůrci s tímto snímkem snad ani nemůžou myslet vážně. Tady se prostě nepovedlo nic. Pro mě je Stopa do minulosti názornou ukázkou, jak se nízkorozpočtový akčňák dělat nemá. 0/10.

Instinkt lovce (2019)

Po dlouhé době konečně film, ve kterém má Nicolas Cage vcelku ucházející roli, která mu skvěle sedla, kdy nemusí zbytečně přehrávat a působí přirozeně, kupodivu se nejedná o žádný velký průser. Námět je sice poněkud tuctový, přesto díky relativně ucházející filmařské práci film nenudí, má spád a dokáže zaujmout. Uzavřené, temné lodní prostředí přirozeně vytvořilo napínavou atmosféru, která je však ke konci naprosto zabita laciným závěrem. Herecké obsazení ujde, skvělou volbou bylo zejména obsazení Kevina Duranda jako hlavního záporáka. Co se týče zvířat, zde se silně experimentovalo se CGI efekty, kdy to asi nejvíc odnesl jaguár, který vypadá opravdu směšně a dovolím si tvrdit, že i v animovaných pohádkách ho dovedou udělat lépe. Instinkt lovce je relativně povedené akční béčko, které doplácí zejména na odfláknutý závěr, nekvalitní efekty a ne zrovna kvalitní přestřelky a souboje, jinak mu ale nelze upřít docela dobře zpracovaný příběh, napínavá atmosféra a slušné herecké obsazení. Jednoznačně se řadí k těm lepším nízkorozpočtovým akčňákům, ve kterých se Nicolas Cage v posledních letech objevuje. 5/10.

Medvědí bratři (2003)

Velmi povedená pohádka s opravdu silným příběhem, která je plná humoru, vtipných scén, krásných písní, ale také dramatických a velmi emotivních scén. Nádherně vykreslená příroda, úchvatné čarovné momentky, filmařům se povedla navodit velmi příjemná atmosféra. Velmi sympatické obsazení jak lidí, tak i zvířat. Jednoznačně jedna z nejkrásnějších a zároveň mých nejoblíbenějších pohádek od studia Walta Disney. 10/10.

Stopař: Ve jménu spravedlnosti (2019)

Tuctový, extrémně nudný příběh, s mizernými hereckými výkony. Nesmyslný děj, který nenabízí vůbec nic nového. Od začátku jsem očekával, že Stopař bude opět jeden z těch stovek nízkorozpočtových akčních béček, na které se člověk podívá stěží jednou. Jedinou kladnou věcí je snad kamera, která kupodivu není moc roztřesená a nepůsobí až tak amatérsky. Lundgren, vzhledem k svému věku, hraje tak, jak se dalo očekávat, nepůsobí však trapně a jeho role je snesitelná. 1* si ode mě snímek zaslouží, i když je víceméně o ničem a víckrát se na něj už asi nepodívám. 2/10.

Motorband: Restart (2017)

Velmi mě potěšilo, že i když člověk zrovna moc neoplývá znalostmi o kapele Motorband, tak si zde přijde na své každý fanoušek české rockové muziky. Je to dáno zejména díky stylu, jakým je celý dokument pojatý, respektive jeho první polovina. Uvidíme zde nejen některé členy/ex-členy samotného Motorbandu, ale i více či méně slavné osoby, které u nás položili základy rockové, potažmo heavy mealové hudby, a které se podíleli na vzniku našich nejslavnějších kapel. Jmenovitě třeba Aleš Brichta, Petr Janda, Pepa Vojtek, popřípadě hudební publicista Petr Korál. Dokument má úžasnou atmosféru, lehký retro nádech, nenudí a má spád. Filmařsky je taktéž zpracován vcelku dobře. Pokud nebudu brát v potaz fakt, že se v dokumentu neobjevuje spousta faktů, anebo proč tvůrce Miloslav Levek, ať už záměrně či nikoliv, v dokumentu zapomněl na některé bývalé členy kapely. Nicméně chápu, že vzhledem k počtu lidí, kteří Motorbandem prošli, by to bylo asi na dlouho. Celkově jsem však s dokumentem moc spokojený, o metalových kapelách se v ČR moc mediálně neinformuje, natož tak točí filmy, takže tohle považuji opravdu za velmi cennou a vzácnou záležitost. I přes všemožné vzlety a pády přeji kapele Motorband do budoucna jen vše dobré a spousty vydařených koncertů. 9/10.

Attila (2020)

Pro fanoušky bojových sportů a zejména MMA se dozajista jedná o svátek, povinnost a možnost nahlédnout do života Attily Végha, jednoho z nejúspěšnějších slovenských fighterů a hvězdy československé MMA. Pro mě jako občasného diváka bojových sportů byl tento dokument vcelku milým překvapením. Na ploše více jak 120 minut tvůrci rozeberou život Attily od dětství až po legendární zápas století s neméně slavným fighterem Karlosem Vémolou. Celkově mě film bavil, Attila v něm působí jako normální, skromný a pohodový člověk, jehož urputnost a vytrvalost mu právem nese své ovace. Potěšila mě i uvolněná atmosféra, na které se většina dokumentu nese. Oceňuji také fakt, že se tvůrci vyhnuli přehnané snaze o dramatičnost, která většinou působí velmi nepřirozeně. Vyprávění životního příběhu mělo spád, příjemnou gradaci děje, místy silné emoce a až na výjimky dokument vůbec nenudil. Určitě doporučuji všem milovníkům MMA a bojových sportů celkově, rozhodně zde neuděláte chybu. 8/10.

Zemřít mladí (2019) odpad!

Kdyby se snímek nesnažil znít až tak vážně, mohla z toho být slušná parodie. Tohle však nemá s akčním filmem, natož tak dramatem nic společného. Pokud se mě někdo zeptá, jak si představuji ten nejhorší béčkový film, jednoznačně bych popsal tento snímek, protože něco tak strašného se jen tak nevidí. S označením drama bych byl opravdu opatrný, nechci zbytečně urážet opravdová dramata. Klady filmu? Prakticky jsem žádné nenašel. Zápory? Vše. Od jednoduchého a nudného příběhu, přes diletantskou práci s kamerou, až po mizerný střih, hrozné herecké výkony a totálně nelogickou dějovou linku. Jean-Claude Van Damme je jak karikatura sebe sama, vůbec zde nevyniká, jeho postava je naprosto zbytečná a o ničem. Zemřít mladí je jen totální snůška nelogičností a přehlídka vrcholného amatérismu. Takhle se kvalitní drama opravdu nedělá. 0/10.

Doba ledová: Mamutí drcnutí (2016)

Jen slabý odvar oproti předchozím dílům a jednoznačně jeden z nejhorších a nejzbytečnějších dílů celé série. Donekonečna opakované vtipy, prázdný humor, zbytečně překombinovaný a nesmyslný děj. Nesmyslné dialogy nezachraňuje ani humor, kterého je zde opravdu poskrovnu. Musím přiznat, že jsem se extrémně nudil a zatím poslední Doba ledová mě vůbec ničím nezaujala. Snad jen mimořádně, ale opravdu hodně šílená veverka, kde tvůrci nápady rozhodně nešetřili. Nic to však nemění na faktu, že měla Doba ledová skončit jako trilogie a všichni by byli spokojeni. 2/10.

Muži v naději (2011)

Průměrná komedie, ve které se podařilo spojit humor a dramatické prvky tak, že film pobaví, ale i hodně rozesmutní. Film má vcelku rychlí spád, moc nenudí a pořád se v něm něco děje. Ze skvělého hereckého ansámblu mě nejvíc bavil Bolek Polívka, který podává opravdu dobrý výkon, a také Petra Hřebíčková, která je opět skvělá. Příběh jako takový, o nevěře, mě sice nijak extra nenadchl, ale nebyla to žádná velká hrůza, dalo se to přežít. Co však příběhu upřít nemohu, je povedená gradace, postupné budování děje, perfektní atmosféra a ve finále i ten lehký, nenásilný humor. Sice těžký průměr, přesto na české poměry vcelku slušné. 5/10.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Jak se zdá, tvůrcům se povedlo najít ideální recept na to, jak úspěšně točit další a další díly Mission: Impossible a přitom nevykrádat sebe sama, pořád mít čím zaujmout a ve finále i diváka mile překvapit a potěšit. Musím sice přiznat, že některé nápady a situace se v pozměněné formě opakují, což je při tom počtu epizod pochopitelné. Nicméně co se týká akčních scén, ty jsou zde opravdu dechberoucí. Monstrózní akční scény, skvěle natočené a sestříhané, souboje taktéž velmi pečlivě provedené. Děj je plný nečekaných zvratů a dramatických situací. Herecké obsazení netřeba nějak zvlášť komentovat, herci jsou perfektní a jejich role jim perfektně sedly. Musím také pochválit práci s kamerou, díky které je snímek prvotřídně natočený a veškeré efekty či scény vypadají úchvatně. Dost tomu také dopomohly nádherné vizuály a exteriéry. Filmu nemám prakticky co vytknout, hltal jsem každou vteřinu od začátku až do konce. Pořádná akční jízda, kterou musí ocenit každý milovník akčňáků. 10/10.