Megalodon (2002)

Ale jo, nebylo to tak špatné, jak jsem čekal. Za mě lepší než Lovec žraloků. Zápletka velmi dobrá, vykreslení pravěkého moře předčilo má (nízká) očekávání a výkony herců sice podprůměr, ale nic děsného. Samotné hororové scény už se moc nepovedly. Scéna s pravěkou rybou je zoufale špatně nastříhaná a samotný Megalodon je udělaný pomocí počítačových efektů a vypadá jak z nějaké počítačové hry. Objeví se až po nějaké době a závěrečné finále se tvůrcům vůbec nepovedlo. Slabší dvě hvězdy.

Lovec žraloků (2001)

Roku 1997 vydal spisovatel Steve Alten povedený román Teror pochází z hlubin (zfilmovaný roku 2018), v němž vystupuje znovuobjevený obří pravěký žralok Megalodon, a v následujících pěti letech se s Megem objevily hned tři filmy (Lovec žraloků, Megalodon a Lidožrout). Všechny tři sice stojí za starou bačkoru, ale snímek s Antoniem Sabatem v hlavní roli mi z nich přijde nejslabší. A to nejen po stránce trikové, ale hlavně po stránce humoru. Hledání pozitiv k tomuto filmu se rovná hledání jehel v kupce sena.

Žralok útočí 2 (2000)

Být hlavním hrdinou v podobném filmovém braku je specifický herecký úkol. Někomu se to povede dobře a film vylepší (Brian Krause - Monstrum z hlubin, nebo Gary Stretch - Pravěk útočí), někdo to však zahraje úplně příšerně a film ještě více potopí (John Schneider - Jezero 2). Bohužel pro tento snímek Thorsten Kaye patří do té druhé kategorie, protože jako hlavní hrdina absolutně selhává. I když ono zbytek filmu na tom není o nic lépe, u žraloků jsou dost často použité viditelné makety (což je zase ale možná lepší než digitální peklo), děj často postrádá logiku a střihačovi se v akčních scénách splašily nůžky (což je pochopitelné, když ty záběry žraloků má viditelně odjinud). Je to škoda, protože zápletka na papíře nevypadá vůbec špatně. Ale film jako celek patří mezi žraločí konkurencí mezi ty nejhorší a dost bilancuje na hranici hodnocení odpad.

V zajetí démonů (2013)

Kvalitní film, ale bohužel tam najdu dost věcí, které mi vadily. Jak představení vyšetřovatelů Warrenových, tak představení rodiny Perronových, kde se divák octne doslova V zajetí klišé, protože je ho tam vskutku dost. Střední pasáž filmu s duchy a strašením je asi nejsilnější částí snímku a James Wan ukáže, že je talentovaný režisér, bohužel však finále filmu už se mi zase moc nelíbilo. Jak Sinister, tak Insidious mi přišly originálnější a lepší. V zajetí démonů hodnotím na pomezí třech a čtyřech hvězdiček.

Prokletí domu Hajnů (1988)

Svoboda pojal adaptaci známého autora psychologických románů velmi zajímavým způsobem. Zajímavá práce s barvami a s kamerou (specializace zejména na záběry s blízka), s tím si bezpochyby vyhrál. Příběh mě vtáhnul, herci až na pár výjimek hrají skvěle a film měl velmi dobrou atmosféru. Bohužel, jak se blížil závěr, trochu se to zhoršilo, takže hodnotím čtyřmi hvězdami.

Potomek (2019)

Mladého Jacksona Roberta Scotta jsem si oblíbil už v seriálu Zámek a Klíč a tady přidává další velmi dobrý herecký výkon. Jinak je to povedený nadprůměrný horor dost zaměřený na psychologii, který ale i tak vytváří dost dusnou a napínavou atmosféru a zaujme ještě docela nečekaným závěrem. Ani mi tolik nevadilo, že pointa je jasná už od první scény, protože diváka spíš zajímá, jak si s ní postavy poradí.  P.S. Tak krom dětí narozených během zatmění a dětí s bílými vlasy je třeba dávat si majzla i na děti narozené zároveň se smrtí masového vraha. Zvlášť když pak ze spaní mluví maďarštinou.

Pátý element (1997)

Hodně dobrý snímek, svižné vtipné sci-fi s klasickou zápletkou, jak zachránit planetu před zkázou. Potěší akční scény, fantazie autora a hlavní duo Willis-Jovovich doplněné Ianem Holmem, a z vedlejších rolích vynikají Tiny Lister jako prezident a Brion James jako generál. Naopak mi moc nesedl extravagantní záporák Garyho Oldmana a film třeba vyloženě kazí Chris Tucker. Nominace na zlatou malinu u něj (na rozdíl od Milly) zcela zasloužená.

Smrt na Nilu (2022)

Přes moje velmi dobré hodnocení budu docela kritický. Režisér Branagh zohýbal předlohu víc než bylo potřeba, zvláště s trapnou snahou udělat Poirota "lidštějším" třeba za pomocí úvodní válečné scény. Ta tam je naprosto zbytečná a ubírá čas na vyšetřování vraždy a hlavně podrobnějšímu ukázání vztahů mezi postavami. Krom toho obsazení tentokrát o dost slabší než u Orient Expressu. Nicméně zůstala tam podstatná část děje skvělého románu i dost charakteristických rysů postav a na rozdíl od verze s Malkovichem tu není Poirot jinou postavou se stejným jménem. Vizuální je to moc hezké, jsou v tom vidět vynaložené finance a celkově to nakonec jako adaptace uspělo. Sám Branagh hraje dobře, překvapila neznámá Emma Mackey, Armie během natáčení nikoho nezakousnul a jeho fandové mají na dlouhou dobu poslední možnost vidět ho někde hrát. Slabší čtyři hvězdičky.

Tábor Sleepaway 2 (1988)

Druhý snímek s vražedkyní Angelou se vzdal jakýchkoliv uměleckých ambicí, třeba obličej vraha nám ukáže hned při první vraždě, a snaží se diváka bavit. Přidalo se po komediální stránce, Angela hláškuje a vraždí o sto šest. Pravděpodobně bude mít mezi slasher zabijáky jeden z největších body countů, ale pouze odhaduji. Tvůrci ukáží pestrou plejádu, jak někoho zabít (některé vraždy jsou obzvlášť kruté), žádné strašení a napětí však od filmu neočekávejte.

Letní tábor hrůzy (1983)

Je to sice po všech stránkách béčko, ale zároveň i zábavná podívaná, která nenudí a rychle uplyne. Navíc se dá říct, že obsahuje i něco navíc a to v prostředí tábora a kolektivu dětí. Tam ukazuje vzájemné potyčky, šikanu, kanadské žerty a další věci. Navíc má překvapivý závěr, i když teda na něj ve filmu máme hned několik ukazatelů a pozorného diváka (jako jsem já) to zase až tak nepřekvapilo. Obsahuje několik typických prvků (úvod odehrávající se několik let před dějem), tentokrát však všichni tušíme identitu vraha, vraždy jsou často docela kreativní (kuchař) a tvůrci navíc ukázali, že i vražda mimo záběr se dá natočit tak, aby se to divákovi líbilo (žehlička na vlasy).