Studujeme za školou (1939)

Téma je silné a (bohužel asi) věčné, ale podání hrozně naivní. Chtěl bych věřit, že "pes" Vlk si z toho v tom závěru dělá cynickou legraci, ale obávám se že skutečně jde o vážně míněný absurdní veletoč v zájmu idylického happyendu. Pohled na mladičkého Kemra s Hrušínským je ovšem k nezaplacení, Nataša je standardně roztomilá a pobaví i popletený, ale dobrácký "profesor Hrbolek zamlada".

Karlínská balada (2001) (TV film)

Zindulku zná člověk spíš jen jako spolehlivého figurkáře, ale tady dostal prostor a je famózní.

Pět z milionu (1959)

Pět epizod ze života různých obyčejných Pražanů. Snímek svou "neorealistickou" atmosférou předznamenává novou vlnu, prosté příběhy jsou pojaty velmi lyricky, "filmově", v podstatě by se obešly bez dialogů, které jsou stejně jen sporé. Plejáda známých herců všech generací, někteří v docela netypických polohách (třeba Marvan). Půvabná Thielová a Chadimová. Zajímavé dobové záběry z centra, periferie i okolí Prahy. - Místy až moc rozvláčné, ale na lepších 70 % to je.

Zločin v dívčí škole (1965)

Poručík Borůvka zvaný Bublina je překvapivě dobrý mix Columba (před Columbem) a Suchetova Poirota (před Suchetem), a byť vypadá že neumí bez přebreptnutí do pěti napočítat, nic mu neujde a nakonec každého odhalí. Zápletky nejsou hloupé (naopak, Škvorecký je má vypilované snad až moc vědecky), vše je odlehčováno suchým sebeironickým humorem a zasazeno do zvláštní komorní atmosféry. - První příběh mi trochu skřípe ohledně provedení činu (nepřijde mi to fyzikálně možné), jinak je to ale celkem dobře natočená a Liškovými zvuky patřičně okořeněná horolezecká historka z malebného Hruboskalska, navíc Jana Gýrová je tady úplná Monica Vitti. - Na druhé epizodě je nejhorší přetrpět úvodní muzikálové číslo (Rychman, no), solidní odměnou je pohled na Karlu Chadimovou coby vyjukanou brýlatou policejní asistentku (Triska taky neměl špatný vkus, inu). - Třetí (a titulní) případ nabývá postupně stále bizarnější podoby, což je v závěru tím nejprovařenějším způsobem zazděno, samotná stylizace je ale působivá až hororově. Interním vtípkem je pak vystoupení sotva ročních dvojčat Formanových v roli potomků jedné z členek "Kill Kitten Klanu", přičemž jejich skutečná matka Křesadlová (v roli vůdkyně klanu) stojí hned vedle. - Případy jsou výběrem ze sbírky "Smutek poručíka Borůvky", stojí za přečtení.

Zločin v šantánu (1968)

Nemám v zásadě co dodat ke komentáři kolegy Sarkastic, snad jen že místo inspirace Fričem (?) mi atmosféra místy připomínala spíš německý expresionismus 20. let. Snímek stojí za vidění už jen pro jedinečné obsazení - např. jediná (ale kvalitní) filmová vystoupení J. Grossmanna a L. Vodičky, nebo velice fešná Pilarová. Z jednotlivostí bych vypíchl Libíčkovo vyrážení dveří (nejlepší gag filmu), Svěrákův skutečně herecký výkon (ne náhodou si ho Menzel pro podobný (bez)charakter vybral i ve Skřiváncích) a nekonečnou finální scénu, jejíž smysl člověku dochází až postupně (krásně vystihl Adam Bernau). (Mimochodem, dost podobně vlastně končí Life of Brian...)

Nebožtíci na bále (1979) (TV film)

Zvláštní záležitost oscilující poněkud nesourodě mezi crazy komedií a sžíravým podobenstvím. Nad průměr ji táhne excelentní obsazení (jsou tam prakticky všichni od Peška až po Sobotu, skvělí jsou zejména Sovák a Bláha) a slušný spád. Být scénář dotaženější, mohlo být i zlato.

Krajina pro včely (2018)

Geolog z plynové stanice u Dunajovic je neskutečný uspavač hadů, to se musí vidět. :D

Zvony pana Mlácena (1973) (TV film)

Fraška podle Haška, která stojí a padá s přesným a skvělým obsazením. Nejvíc se mi líbil asi Brodského žid Šmukr. Dojem trochu otravuje obvyklá Podskalského bolest, a sice přemíra písniček (byť jsou vlastně jen tři), a taky natahovaný konec s přehrávajícím Kopřivou, ale jako celek velice solidní.