Divnopis aneb Proč se to tak jmenuje? (2007) (pořad)

Nejzdařilejší z této divnosérie jsou asi titulky, které z těch 4 minut tvoří naštěstí docela značnou část. Ankety mezi obyvatelstvem ve stylu "Nikdo není dokonalý" jsou utrpení a Milan Harvalík aspiruje na titul nejbizarnějšího protagonisty v dějinách české televize. - Materiál byl zpracován i knižně, kteréž médium doporučuji zájemcům o problematiku spíš než tohle.

Zatopené osudy (2008) (seriál)

Jeden by řekl, že z logiky věci budou všechny díly na jedno brdo, a byť trošku jsou, autorům se celkem povedlo na každé štaci najít a vypíchnout něco jedinečného. "Vodník" Vladyka sem jako průvodce tematicky zapadá a ještě si hezky zapotápěl (slovy klasika: "Dneska tam vlhko je..."), přejme mu to. Všechny díly jsou dojemné a poněkud smutné (v podstatě každá přehrada zatopila to "nejkrásnější údolí"); nejvíce na mě zapůsobily Nové Mlýny - nejen proto, že k nim mám nejbližší vztah, ale poprvé jsem si uvědomil, že i tato bizarní kaskáda, ačkoliv zničila především přírodní bohatství, vzala domovy i lidem. Jediné, co z Mušova zbylo, je kostel na ostrůvku a ulice vinných sklepů - tak je aspoň kde rozhánět žal... - Asi nejzajímavější na dokumentu jsou ale pochopitelně vzácné archivní snímky krajiny před zatopením, často i na filmovém pásu.

Doktor Živago (1965)

K absolutnímu hodnocení možná chybí vidět to na velkém plátně (a v původním znění), ale i na domácím kině parádní zážitek, tři a čtvrt hodiny uteklo jako nic. Snad jen ta neustálá "náhodná" setkávání pár figur mezi milióny lidí a čtverečních kilometrů působila trochu násilně. Z hvězdného hereckého koncertu svým výkonem a přesvědčivostí vyčnívá Courtenay - oscarová nominace zcela po zásluze.

Zabil jsem Einsteina, pánové... (1969)

Tenhle film je jaksi divný, což možná nějak souvisí s tím, že Nesvadba se mi dost těžce čte. Tematicky podobné Zítra vstanu... se mi líbí o dost víc. Tady je výborná Kemrova epizodka, naopak slavný striptýz je naprosto wtf scéna, kterou jsem doslova přetrpěl. Taky nemám rád Brejchovou, která je tu za hlavní sexbombu, a vůbec všichni jsou tu více či méně nesympatičtí (což je právě společné s jednou Nesvadbovou knihou, kterou už mám rozečtenou asi deset let). Tak 60 % je ještě vlastně docela hodně.

El Dorado (1966)

Řekl bych, že tady hustokrutopřísný šerif Wayne předvedl maximum míry, do jaké si sám ze sebe umí udělat srandu. Nepokrytě papundeklově studiové, a nečekaně zábavné.

Sedmá pečeť (1957)

Mia je jednou z nejkrásnějších filmových postav, co jsem kdy viděl.

Konec básníků v Čechách (1993)

Přistupoval jsem k tomuto filmu s velkou vstřícností, ale opravdu je podstatně horší než předešlé tři díly básnické série. Autoři se snažili zachytit bouřlivý tep doby a v jednotlivostech se jim to i povedlo, ale výsledkem je narychlo splácaný mišmaš. Dobrého humoru je poskrovnu, spíš se jedná o hořkou satiru na porevoluční snahy o rychlé zbohatnutí jakýmkoli způsobem. Kontrast mezi Štěpánovou nepraktickou morálkou a upřímností, a bezskrupulózní pragmatičností těch ostatních je zdůrazněný do té míry, že z většiny postav jsou jen neživotné karikatury. Film jako celek je zajímavý dokument doby, ale jinak je dost nepodařený.

Jak básníkům chutná život (1987)

Je vlastně paradoxní, že ačkoliv Štěpán v sérii symbolizuje poctivost a hloubku proti vypočítavosti a povrchnosti, neustále se zabouchává do prvoplánově krásných blonďatých fiflen. A zrovna Vejmělková není taková herečka, aby své postavě nějakou věrohodnou hloubku dodala, takže linka jejich namlouvání je ve výsledku docela otravná. Jinak je to ale dobře napsaná i zahraná, šlapající komedie. Tady ještě ano.

Jak básníci přicházejí o iluze (1984)

solidní 4*, ale pátou přidávám za Svěrákovu přednášku o organizaci pracovního stolu, to je dokonalost. - - - Ošklivé káčátko, do přízně jehož zazobané rodiny se Štěpán pokouší vetřít, je samozřejmě brýlaté, a v následováníhodné tradici čs. normalizační kinematografie jde o lehké spojky. :-9)