• Krátkometrážní

Pouť nocí (2020)

AFO 2021 online. Zajímavý nápad, ale provedení už tak zajímavé není. Co mě nejvíce bavilo, bylo slyšet různé nelogické sny jiných. Mně se třeba dnes večer zdálo, že po mně někdo ve sněhu házel jedovaté hady (P. S. mám fobii z hadů, takže jsem se probudila tím, jak jsem začala ve snu křičet Neeee, v reálu jsem to nee spíš šeptala).

Rozpočet na život (2020)

AFO 2021 online. Průměrný snímek o nepodmíněném základním příjmu pro všechny, který své myšlenky opakuje pořád dokola. Kdybychom vyškrtli dublovaná tvrzení, dostali bychom film o délce 20 minut, který by byl mnohem stravitelnější. Také mě moc neoslovily záběry z různých starých animáků a filmy, které protkávaly dokument. Naopak názory "řádových obyvatel" byly zajímavým zpestřením. 2,5*

Pluto: Zmrtvýchvstání (2020) (TV film)

AFO 2021 online. Doufám, že Pluto zařadí zpátky mezi planety Sluneční soustavy, protože Pluto rulez! Zbožňuju astronomii a vesmír považuji za naprosto fascinující záhadu. Pluto má evidentně zamrzlé sopky (whaaat?), hory z ledu, amoniak, je zbarven do ruda od prachových částic, má atmosféru (whaaat?), má ledovce chrlící dusík a možná možná má pod hromadou ledu reálný oceán, což by mohlo naznačovat mimozemský život. Neskutečně zajímavý snímek s nádhernými záběry a vizualizacemi, který přibližuje Pluto a jevy dějící se na jeho povrchu i pod jeho povrchem velmi srozumitelně, že je pochopí i laik.

Demonstrace (2020) odpad!

AFO 2021 online. První film, kterému z letošního AFO dávám odpad, protože tohle je tak akorát lístek do první řady na to, dostat epileptický záchvat a unudit se k smrti. Demonstrace měla asi demonstrovat monstra, ale to se jí nepovedlo. Experimentální snímky jsou třeba, ale přeexperimentovat je jde potom velmi snadno.

Délka života (2020)

AFO 2012 online. Zajímavé propojení stárnutí a různých tvorů. Hezké nakombinování vědeckého světa s vlastním životem babičky. Nejvíce mě zaujali nezmaři Hydry. Samy o sobě neskutečně fascinující tvorové. Gen FoxO si určitě zapamatuju, ale pokud nikdy do konce života nebudu muset vidět rypoše, budu ráda :D Divní tvorové...

Kampaň proti klimatu (2020)

AFO 2021 online. Sice jsem během celého snímku měla chuť těm idiotům dát ťafku a na konci snímku ze mě byl uzlíček nasranosti, ale tak se vlastně pozná dobrý dokument :D Vyvolal ve mně nějaké pocity a to hodně silné. Už jen ten začátek "Takže více CO2 v atmosféře, je dobrá věc?" - Trumpův poradce Myron Ebell - "Ano, to si myslím rozhodně, potože více CO2 je vědecky prokázáno, že planeta více zezelená." Plesk! Jako docela by mě zajímalo, jak většinu z nich přesvědčili, aby v dokumentu vystoupili. Jediný, kdo to tam řekl naplno, byl Jerry Taylor, ale furt neodčiní to, že 10 let ovládal media a tvrdil, že globální oteplování neexistuje. Občas jsem byla i já v šoku, že vlastně topkové světové univerzity jsou sponzorovány ropnými společnostmi a malým písmem v řádech a stanovách je napsáno, že členové rady (jimiž jsou hlavní sponzoři) mají možnost rozhodovat o výzkumech na daných univerzitách. Glass breaking...Z dokumentu mi relativně vyplynulo, že každý think tank je prostě zlo. To, že ropné společnosti pracují se stejnými lidmi jako tabákové společnosti, které kdysi dávno popíraly, že by kouření mělo negativní vliv na zdraví, asi nikoho nepřekvapí. Ale jak bylo řečeno, prostý fakt... popírači klimatu nejsou většinou primárně vědci, jsou to velice zdatní PR pracovníci. Vědci naopak nejsou zdatnými řečníky. A to je základní kámen úrazu. 4,5*

Občan Nobel (2020)

AFO 2021 online. Příběh takového milého dědečka hříbečka, který je jen náhodou nositelem Nobelovy ceny. Jsem docela ráda, že se dokument nezabýval vysvětlováním té vitrifikace a kryoelektronové mikroskopie, protože bych to stejně nepochopila. Naopak se zabýval tím, jak se takový "dědeček klimatu" vyrovnává s nově získanou popularitou, jak to ovlivnilo jeho rodinu a poté zobrazuje, jak se rozhodne využít získané popularity ve prospěch něčeho zásadního a aktuálního. Jeho hlavní boj je tedy enviromentální aktivismus a zároveň podpora migrantů. Bylo hodně fajn vidět, jak se děda pohybuje mezi generací dvacetiletých a chodí s nima na protesty apod. Jak se aktivně podílí na politice jeho města, jak chodí s peticemi atd. Bavil mě hlavně svým humorem, např. když si s nim někdo chtěl dělat selfie atd.. tak jeho reakce "Nechápu, jaký je smysl té fotky, ale pojďme na to." :D Řekl, ale i pár dobrých myšlenek, stručně jasné... "Lidé jsou jen pytle vody." Novináři jsou zesilovači toho, co se děje, otázka je, jak s tím novináři naloží. No a topková hláška na závěr. "Konec světa už začal."

Světelné variace městské oblohy (2019)

AFO 2021 online. Sorry, ale nuda. Kdyby to nebyl "němý film", ale dali by k těm záběrům z teleskopu super soundtrack, hned by to bylo něco jiného. Takhle je to jen střídající se snímky noční oblohy z historických teleskopů a.... nic. Doporučuju si to pustit např. s touto skladbou a bude to pro Vás úplně jiný zážitek.

Archa úmluvy: Historie, nebo legenda? (2020) (TV film)

AFO 2021 online. Naprosto super dokument. Vzhledem k mému zájmu o archeologii a kunsthistorii jsem si snímek perfektně užila a dozvěděla se řadu novým zajímavých informací. Např. současné technologie, které pomáhají ve zkoumání artefaktů, mě nepřestanou udivovat. Technologie opticky-stimulované luminescence, která dokáže vyzkoumat, kdy jaký předmět byl naposledy vystaven světlu aka geoložka vezme prach mezi kameny stěny, kdy je jasné, že se tam dostal v průběhu stavby zdi a podle té metody zjistí, kdy byla zeď vystavena. Technologie multispektrálního snímkování je taky úchvatná. Přestože znám krále Davida, Šalamouna, Nabukadnesara apod. o králi Josijášovi I. jsem slyšela poprvé a přitom byl evidentně velmi významný a důležitý, protože jako první položil základy monoteismu. Nebo jsem také nikdy neslyšela o králi Jarobeám II., za nějž byl Israel největší a vlastně jednotný. Trochu mě zklamal konec dokumentu, že ponechal celou otázku nezodpovězenou, i když průzkum nám relativně odhalil, jak to asi bylo. Jako většina záhad z Bible, však nikdy nebude prokázáno nic přesně a taky si myslím, že by nemohli říct ten závěr na "plnou hubu", protože by je celá křesťanská církev asi ukamenovala :D Podle jejich bádání mi ale vyplývá to, že texty, v nichž se mluví o Arše úmluvy, které byly jednoznačně napsané později, chtěly vyznít ve prospěch krále Davida a Šalamouna. Tvrdí, že Archa úmluvy byla z Kirjat je'arim přesunuta králem Davidem v 10 st. př. n. l. a král Šalamoun ji vystavěl chrám. Tvrdí, že v Kirjat je'arim byla jen 20 let. Avšak archeologické nálezy a artefakty zase prokazují, že Kirjat je'arim bylo vystavěno na počátku 8 st. př. n. l. a bylo významným městem, kde se aktivně žilo až do konce 7 st. př. n. l. Také archeologické nálezy prokazují, že Jerusalém byl ještě v 8 st. př. n. l. malé město jen s 2 000 obyvatel a 22 akry, čili vůbec ne tak velkolepé, jako se popisuje v Bibli. A teprve až na konci 7 st. př. n. l. se rozrostlo na 60 hektarů a 12 000 obyvatel. Čili si myslím, že si dokáže člověk vyvodit závěr nakonec sám... Bible chtěla zviditelnit jisté panovníky před jinými, ale archeologické nálezy prokazují, že co se o nich píše, nemusí být nutně pravda a radši to ani já neřeknu na "plnou hubu" :D Jak to bylo, se ale nikdy nedozvíme... 4,5*

České zázraky - Kapka rtuti (2021) (epizoda)

AFO 2021 online. Paráda, krásný dokument propojující archivní fotografie a záběry s povídáním o něm a jeho práci se sočasnými vědci a pozůstalými. Musím zpytovat svědomí, že jsem o Heyrovském vlastně ani nevěděla, přestože získal Nobelovu cenu. Sice jsem polarografii furt moc nepochopila, ale to bych asi nepochopila nikdy, ani kdyby mi ji někdo vysvětloval celý den :D