• Krátkometrážní

Návrat pand do divočiny (2019) (TV film)

AFO 2021 online. Ťuťu ňuňu pandy. Vždy, když vidím někde pandu, vzpomenu si na gif Fuck the world, I'm panda. Milý dokument pojednávající o divokých pandách, které nepůsobí vůbec tak nemotorně jako pandy ve stanicích. Dozvídáme se, jak je těžké, je ve volné přírodě najít, natož zjistit, jak se rozmnožují a jak se pak o mladé panďátka starají, protože v zajetí se přirozené páření nedaří. Což byl pro mě nový fakt. No a následně se snaží poznatky aplikovat v odchovných stanicích, aby mohly být pandy postupně zase pouštěny do volné přírody. Pro mě byl šok, jak je čerstvě narozená panda pidimini maličká, jen 200 gramů a vypadá jak myš. Člověk je má zafixované jako chundelaté kuličky. No a nejvíc funny byli samozřejmě chovatelé, kteří se oblíkali do pandích obleků a potírali pandí močí a zkoušeli dát pandímu mláděti do výběhu plyšového jaguára potřeného pachem masa, aby ho naučili nebezpečí :D

Občan Nobel (2020)

AFO 2021 online. Příběh takového milého dědečka hříbečka, který je jen náhodou nositelem Nobelovy ceny. Jsem docela ráda, že se dokument nezabýval vysvětlováním té vitrifikace a kryoelektronové mikroskopie, protože bych to stejně nepochopila. Naopak se zabýval tím, jak se takový "dědeček klimatu" vyrovnává s nově získanou popularitou, jak to ovlivnilo jeho rodinu a poté zobrazuje, jak se rozhodne využít získané popularity ve prospěch něčeho zásadního a aktuálního. Jeho hlavní boj je tedy enviromentální aktivismus a zároveň podpora migrantů. Bylo hodně fajn vidět, jak se děda pohybuje mezi generací dvacetiletých a chodí s nima na protesty apod. Jak se aktivně podílí na politice jeho města, jak chodí s peticemi atd. Bavil mě hlavně svým humorem, např. když si s nim někdo chtěl dělat selfie atd.. tak jeho reakce "Nechápu, jaký je smysl té fotky, ale pojďme na to." :D Řekl, ale i pár dobrých myšlenek, stručně jasné... "Lidé jsou jen pytle vody." Novináři jsou zesilovači toho, co se děje, otázka je, jak s tím novináři naloží. No a topková hláška na závěr. "Konec světa už začal."

Antikoncepční pilulka: brát, či nebrat? (2018) (TV film)

AFO 2021 online. Zajímavý moderní dokument s rychlým tempem, řadou informací a dat. Co ho dělá něčím více? Velmi sympatická a příjemná doktorka v roli "moderátorky". Upřímně jsem nevěděla, že antikoncepce existuje teprve 60 let /přesně od roku 1961/. Velmi nenásilně zde projednává všechna negativa, která trápí běžné ženy. Pozitiva jsou vcelku dána a známá - zabrání těhotenství, zmírňuje bolesti silné menstruace, víte přesně, kdy to přijde a ve většině případů se zlepší problémy s akné. Co ale ta negativa? Rakovina, krevní sraženiny, deprese a sebevražedné sklony, přibírání na váze a ztráta sexuální chuti a libida. Hezky, jasně a přehledně jsou tu vysvětlena všechna procenta v číslech pochopitelných i pro matematicky hloupé. Vyvráceny některé tradované "fakta a mýty", nebo naopak potvrzené některé obavy a přesvědčení. Co bylo pro mě hodně zajímavé, byla přednáška a výzkum lékaře, který říká, že jde nemít menzes úplně, že vysazení na 7 dnů nedává smysl. Což už v určitém slova smyslu zaznělo v dokumentu Můj soukromý měsíc, ale tam to bylo podáno velmi špatně a tak, že by to předepisoval nonstop dívkám od 10 let, ještě než jim začne menzes a že jim dával hormonální implantáty atd. Tady bylo řečeno, že to vysazení 7 dnů a vyvolání umělého krvácení bylo vlastně kvůli tomu, aby to vypadalo jako normální cyklus v očích církve a aby to ženy spíše přijaly. No nevím, nechce se mi tomu zatím moc věřit, ale pokud se to jednou prokáže, že je možné brát bez přestání, v menších dávkách hormonů, vyhnout se kompletně PMS, menstuaci, bolesti, tak budou všechny ženy na planetě happy a firmy na vložky a tampony zkrachují :D Jo a jako třešnička na závěr, že se vyvíjí molekula peptid, která pronikne do spermie a znehybní ji.. aka že by si chlap před sexem nastříkal nosní sprej a tím by zaručil, že jeho spermie budou během aktu znehybněny, aniž by tato "antikoncepce" zasahovala jakkoliv do hladiny hormonů. To by byl převrat!

Překódovat umění (2019)

AFO 2021 online. Připomnělo mi to svou myšlenkou dnes viděný snímek I'm not sure, akorát že zde to bylo skvěle rozpracované. Super kamera, jednotlivé záběry tak trochu šikmé, tak trochu ořezané aka přesně jak to mám ráda. Nejenom že se snímek zabývá tím, jak umělá inteligence vidí a rozpoznává umělecká díla, ale obsahoval i řadu zajímavostí. Například jsem se nikdy nezamýšlela nad tím, že nejznámější a nejčastější hlasy AI jsou ženské hlasy. Hodně zajímavé je, jak se dá jejich hlas měnit pomocí jednoho řádku kódu. To, že umělá inteligence nahé ženské tělo, ale i oblečené, skoro vždy označí jako "lechtivé". Dozvěděla jsem se, že existuje něco jako Turkers - turkeři, aka lidi placeni 2 dolary za hodinu za to, že komentují, co vidí a co si myslí o daném snímku. A líbilo se mi, že v dokumentu na pár snímků trakery oslovili. Otázka za všechny prachy - považuje se umění za produkt? Na to se ptají už dlouhou dobu zástupy lidí... A jak bylo na konci - každý se podílí na utváření významu věcí.

Hvězdičky - Otto (2019) (epizoda)

Viděno na AFO 2021 online. Dospělé to asi tak moc nenadchne, ale vzhledem k tomu, že primárními recipienty mají být děti, tak tleskám. Stručně bez zbytečných informací a dat se zde děti seznámí pomocí jednoduché animace s postavou jednoho z top českých vynálezců, který má na svědomí vynález kontakních čoček a silonu, od jeho dětství až po jeho objevy. Takové zlidštení jeho osobnosti.

Nadiya kouzlí v kuchyni (2019) (pořad)

Trochu slabší série oproti Nadiya bakes, ale pořád skvělé. Bavilo mě, že to nebylo jen o tom, jak sledujeme Nadiyu v kuchyni, ale byly tam i prostřihy na to, jak se některé potraviny vyrábí a také prostřihy na to, kdy učila rychlé a "snadné" recepty lidi, kteří neumí vařit a nemají na to čas. Některé recepty jsem si poznačila a už jsem i zkoušela Meatloaf Wellington a zmrzlinu s kardamonem a mňamka. Jediný problém, že mě v této série neuchvátilo tolik receptů, jako v Nadiya bakes, je v tom, že nesnáším sladkoslané kombinace... no a vzhledem k tomu, z jaké kuchyně vychází, to tu bylo na denním pořádku, že kombinovala sladké a slané věci do jednoho pokrmu. Taky tu používá oproti zmiňované sérii více surovin, které nejsou v ČR k dostání (golden sirup a jiné). No a upřímně i kdyby byly, nedovedu si představit používat konzervované brambory, předvařenou rýži apod. Celkově 3,5* :)

Národní třída (2019)

"Dobré ráno, čuráci!" Hynek Čermák předvedl bravurní výkon. Postava Vandama byla prostě krásným zosobněním typického extrémistického Čecha, co vysedává v hospě, všemu rozumí nejlépe a všechno přece vyřeší tím, že dá někomu přes držku. Snaha sbalit ženskou větou "Tak co?" je stejně vtipná, jako když ji konečně sbalí, ona se rozhodně, že mu dá, on tam pět sekund něco šolichá a pak se na ni hotový svalí. Slovní spojení "protože to říkám" je jen dokonalou třešničkou na tom, jak vlastně takoví "primitivové" přemýšlí. "Já nejsem žádnej nácek, já mám lidi rád. Mně nevaděj úkáčka, když nedělaj bordel. Mně nevaděj bezdomáči, vole, ciginy, smažky, socky, rusáci, pšonci, pingpongáči, vole, když nedělaj bordel. Mně nevaděj žádný lidi na světě, když nedělaj bordel. Když dělaj bordel, tak s tím prostě malý problém mám." Aneb nejsem rasista, ale... :D "Ty vole mluv česky, tady jsi v Čechách. Já kdybych byl v cizině, tak taky mluvím cizincky." Ten film je vlastně nabitý ukázkovou satirou... "Já nevím, kam tady ženský choděj na kafe. Do kauflandu, ne?" Je nabitý ukázkovým mačochismem, ukázkovými ožraly, ukázkovými hovady, ukázkovými trouby. Zde ale z humorné satirické stránky nakonec vzdejde smutný pocit, nejen nahlížením do postavy Vandama střípky z jeho dětství a minulosti, ale i myšlenkou, že takoví lidé opravdu chodí mezi námi. Přesně ti lidé, co šíří všechny fake news, prosazují domobranu proti každému, kdo není bílý. Ti lidé, co tvrdí, že testováním na covid vám vláda strká do mozku čipy a parazity a nevím co ještě.. Takže vlastně je to veselá satira, ale smutná realita.

Dawsonův svět (1998) (seriál)

Kdy je optimální si poprvé v životě pustit Dawsonův svět? No přece až v roce 2021 :D Ano, do této doby jsem nikdy neviděla žádný díl. Teď jsem však na konci 4. série, dvě série ještě přede mnou, ale musela jsem si tu už zachytit mé hlavní myšlenky, protože se bojím, že další série, které se evidentně už nebudou odehrávat na střední, nebudou moc stát za to a nejsem si jistá, jestli si je pustím. Myslela jsem si, že seriál z devadesátek, který jsem neviděla jako naivní teenager, mě nebude bavit. Jenže já zapomněla, že i v dospělém věku se někdy furt chovám jako trotloidní teenager a kor, když sleduju trotloidní teen filmy a seriály :D Nejvíce oblíbená postava? Bezkonkurenčně Pacey! Nejméně oblíbená postava? Bezkonkurenčně Dawson. Absurdní vzhledem k tomu, že se seriál jmenuje po něm. Pacey mě pokaždé odzbrojil svým sarkasmem a smyslem pro humor a prostě tím, že byl Pacey. Už od 1. série jsem zbožňovala všechny ty "back and forth" s Joey a říkala si, ty voe proč radši ti dva nejsou spolu, než s nudným Dawsonem (u něj mě iritovalo snad všechno - jeho vlasy počínaje a jeho řečmi konče). Třetí série byla bezkonkurenčně nejlepší. Proč? Protože se mezi touto velkou love story začalo konečně něco dít, ať už vztahově mezi mou oblíbenou dvojicí, tak se vyjitřily emoce a vztahy snad všech z Capeside konečně do hloubky. Na konci třetí série jsem si připadala, jako by mi bylo znova 16 a culila jsem se jak totální puberťačka :D Během třetí série se také nenávist a odpor k Dawsonovi začaly prohlubovat. Každá z postav mě nějakou chvíli iritovala svým chováním, všichni jakoby tam žili v úplně paralelním vesmíru, kdy jsou hrozně "chytří" a nejradši ze všeho jen mluví a všechno analyzují, než aby konali. A když už analyzují a mluví, tak používají milion velkých slov a synonym. Nikdo tam nemá nikdy žádnou večerku, všichni mají kdykoliv k dispozici auto a umí ho řídit, je normální se opačnému pohlaví kdykoliv během noci vloudit oknem, jo a zbytečně ze všeho dělají big deal. Čtvrtá série pak byla ups and downs... Všichni si všechno komplikují a evidentně se vyžívají v utrpení, nebo já nevím. Nad rozchodem Paceyho a Joey jsem regulérně brečela. Ve 4. sérii taky získal Dawson vlasy, díky nimž přestal alespoň trochu vypadat jako strašák do zelí. A konec 4. série? Upřímně tu poslední minutu si mohli úplně zcela odpustit. A hlavně si myslím, že bez té poslední minuty, kdyby místo toho Joey vylezla z okna, tak by byl ideální konec seriálu. Sice ne vše dopadlo šťastně, ale prostě život, každý se někam posunul. Řekněme, že nemám moc ani náladu, si ty další dvě pustit, protože vím, že budou stát za velké kulové a nikdo není zvědavý na jejich třetí eskapádu :D 1. série 2,5*, 2. série 3*, 3. série 5*, 4. série 4*. Edit 3. 5. 2022 - Dokoukala jsem i ty dvě další série. Zpočátku trošku zklamání, (co tam sakra zas vyváděla s nudným Dawsonem?), pak se to rozjelo, 5. série 3*. Ovšem co se mnou dělala poslední série... měla jsem totální výkyvy nálad, kdy jsem se říkala, to snad ne... konečně se dá znova dokupy s Paceym a pak to posere kvůli Eddimu? Wtf? Každopádně poslední díl jsem celý probulela... ale hlavně YES!!!! Pacey & Joey forever! Konečně... Jop během sledování mi bylo zas patnáct :D 6. série 4*

Z makové hůrky (2011)

Krásný příběh, ach. Občas prostě člověk potřebuje oduševnělý, jemný, poetický, nespěchající japonský anime příběh. Animace je prostě klasika topka v rámci japonských anime. Líbilo se mi, jak se příběh postupně rozmotával, stejně jako Umi a Šun jsem s nimi prožívala jejich rozvíjející se láskyplný vztah mladých dospívajících se lidí, drama zjištění rodinného pozadí a odříkání si a následně úlevu na konci, kdy se vše rozmotalo. Do toho byl vložen příběh klubovny, která při prvním pohledu, když tam Umi a její sestra vešly, vypadala jako nafukovací kouzelná budova, kde je všechno. K čemuž se přidala ještě invence ekologie a památkové péče v zachování staré budovy, které hrozilo zbourání a nahrazení novou moderní. Trošičku mi vadilo, že vlastně až do té doby, než se objevila její matka, nebylo o ní nic řečeno a člověk moc nechápal, jestli je mrtvá, nebo nezvěstná, nebo co s ní je, když se o ubytovnu starala Umi se sestrou a babičkou. Góro jen tak dál!

Jako v bavlnce (2020)

Snad nikdy v životě jsem neměla takový odpor k hlavní postavě. Od začátku jsem si přála, aby ta mrcha chcípla... a ono furt nic. Ač jsem z filmu měla velice negativní emoce, jen jsem si furt říkala, ať dostane ta svině za vyučenou, tak vlastně je to jen důkazem toho, jak byl film dobře napsaný, natočený a jak Rosamund Pike zvládla bravurně zahrát postavu, kterou mohou všichni nesnášet... bez jediné kapky slitování, protože na té postavě nebylo nic politováníhodného, jen naprostá nenávist k ní. A skončit to o minutu dříve, tak jdu spát pěkně nasraná. Takhle jsem dostala alespoň nějaký pocit zadostiučení. Tohle je prostě film, který budete nenávidět a vlastně fandit "mafii", a modlit se za to, aby hlavní postava chcípla, ale právě proto je to dokonalé.