Baader Meinhof Komplex (2008)

Film, ktorý zrejme každého diváka donúti zamyslieť sa a nenechá ho chladným. O "aktivistoch" z RAF (pozor nemýliť si s Royal Air Force, Rīgas Autobusu Fabrika, alebo Računarski Fakultet) som doteraz vedel nejaké okrajové fakty z čias, keď som bol mladistvý intelektuál (dnes už mladistvý nie som) a tak celý ich spôsob myslenia a vyjadrovania svojich pocitov mnou celkom pohol a zastihol ma nepripraveného. Tak napríklad ich vyjadrenie "Muž v uniformě je prase, ne člověk. To znamená, že s ním nemluvíme a samozřejmě je normální ho zastřelit." sa bude zdať zdravo uvažujúcemu človeku nepochopiteľné a mne navyše neférové voči napríklad takým železničiarom a ošípaným :) Je jedno či pravicový, alebo ľavicový, extrémizmus v civilizovanej spoločnosti nemá mať miesto, takže BMK, nech je nám takým malým mementom.

Kronika rodu Spiderwicků (2008)

Opakované sledovanie tohto fantasy kúska prenechám radšej dorastencom vo veku asi tak 10 zím, na jeden krát však všetky tie fantasy bytosti vo fantasy svete však celkom ušli.

Otec a otec (1983)

Citlivý a samovraždami posadnutý Francois Pignon (Pierre Richard) a prchký bitkár Lucas (Gérard Depardieu), hľadajúci svojho syna. Obaja však toho istého, čo je zdrojom mnohých komických situácií. Je pravdou, že tieto oldschoolové francúzske komédie majú svoje nenapodobiteľné divácke čaro.

Návrat do budoucnosti (1985)

Všetky superlatívy na tento film sú oprávnené a je ich tu dosť, takže ich nejdem znovu vypisovať, len dodám, že som zistil, že spojenie sci-fi a komédie v takejto kvalite prudko môžem a Michaela J. Foxa v časoch jeho najväčšej slávy tiež. Squelé.

Dvojí hra (2009)

Tony Gilroy zobral do ruky ceruzku a papier a začal písať a škrtať a prepisovať až sám nevedel, čo je pravda a čím by vo svojom scenári diváka len rád namotal a potom si to celé ešte aj zrežíroval. Však jasné, kto iný by sa mu v tom scenáristickom guláši vyznal, že? Zavolal si k tomu Cliva a Juliu, nech mu zahrajú nepresvedčivo zaľúbených agentov a výsledok je ten, že som sa musel k ich výtvoru prekonávať na trikrát a používať tlačítko pause a dejové zvraty a smyčky si zapisovať, aby som sa nestratil. (A ozaj "Dubro" - ošpatnela tá Roberts.)

Knoflíkáři (1997)

V každom prípade sa Petrovi Zelenkovi podarilo natočiť tak trochu iný film. Na jednej strane vtipný a s už zľudovelými hláškami, na strane druhej s miestami hluchými pasážami. Ale tak to už pri poviedkových filmoch chodí. Celkovo však silne nadpriemerná zábava.

Drákuloviny (1995)

Spojenie hororu a komédie s mojim obľúbencom Lesliem. Mrzí ma, že to píšem, ale nie moc zdarilé, a až na pár dobrých hlášok ani vtipné.

Pach krve 2: Cesta nikam (2007)

Nápad s natáčaním akejsi reality show v lese je síce od veci, ale samotná atmosféra lesa je ok, mutanti sú ok, a jednu hviezdu prihodím za účinkovanie jedného z členov legendárnej hardcorepunk kapely Black Flag a frontmana kapely Rollins Band - Henryho Rollinsa.

Hlídač (2009)

Mám silný dojem, že 56% tu zatiaľ (16. 11. 2009) naháňajú len Štefanovi ortodoxní fanúšikovia, pre ktoých sú všetky jeho filmy už klasicky za 5. Tvrdenia v niektorých komentároch, že "příběh je důmyslný a propracovaný" mi privádza na tvár chápavý úsmev učiteľky materskej školy. Ale jedno sa musí nechať, že Steven sa pokúša hrať a natáčanie si užíval (usudzujem podľa toho, že sa asi 2 krát usmial) a ak to pôjde takto ďalej, tak v roku 2075 bude z neho popredný charakterový herec. Mám veľmi rád akčné filmy, ale v tomto žánri existujú rozhodne aj o moc lepšie kúsky.

Admirál (2008)

Je veľká škoda, že pán režisér vykresľuje život admirála Alexandra Vasiljeviča Kolčaka ako romantika na úkor dôležitých životných míľnikov, ktoré nespomína vôbec. A tak divákovi vôbec nemusí dôjsť, že sleduje film o skvelom bojovníkovi, veliteľovi čiernomorskej flotily a zarytom bielogvardejcovi. Zase jeden film, ktorý je poňatý skôr ako "lávstory", než kvalitný historický film.