• Krátkometrážní

Sheena (1984)

Bylo mi sedm a na obrazovce pobíhala blond diva, která od mala vyrůstala v džungli, uměla přivolávat zvířata a nakonec se zamilovala do chlapa z města. Béčkovější 80s námět aby pohledal, ale když mně při závěrečné honičce na poušti vždycky běhá mráz po zádech...

Věk nevinnosti (1993)

Přestože Scorsese nikdy předtím ani potom do smutně romantického žánru nezabrousil, vyšla mu tahle dobovka skvěle. Dialogy hlavní trojice zraňují, povznášejí i napínají a nebýt pozvolná stopáž až příliš štědrá, zamířila by proplouvající loď ještě dál.

Casino (1995)

Scorseseho očividná srdcovka. Šarmantní Sam, vytrvalec Nicky a hysterka Ginger v eposu, vedle kterého stydlivě blednou leckteré gangsterké skvosty. Ta hříšná a penězi cinkající atmosféra Vegas umí pohltit do posledního centu.

Fantomas kontra Scotland Yard (1967)

Zbytečný film, který měl být očividně vrcholem série, ale místo toho jí dělá menší ostudu. Většina děje se odehrává na skotském hradě, odkud se vytratil vtip i originalita. Opakovaný trapas s fotoaparátem a mrtvolou mluví za vše.

Démanty noci (1964)

Zahřívací cvičení s prvoplánově zádrhelovým příběhem, zbytečné flashbacky a iritující jednoduchost. Hlavní hrdinové v sobě nemají jedinou věc, pro kterou by stálo za to se s nimi ztotožnit a já už je raději nikdy nechci vidět. Tahle Němcova "hodina strachu" je pro mě hodinou ztracenou a chválené Démanty pak neuchopitelnou prázdnotou.

Human Traffic (1999)

Provokativní výpověď s úžasnými nápady (hymna), vyšperkovanými dialogy (Star Wars) a bohužel i trošku vykonstruovaným finišem. Přesto se dostaví extra příjemný a svobodomyslný dojem.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Nedotknutelná aura, která až překvapivě ubližuje. Jakkoli je Travolta k sežrání a Willis bezchybný, gloriola nejkultovnějšího kultu mi negativně zalezla pod kůži natolik, že si Pulp Fiction asi už neumím užít bez menších předsudků. Slabší čtyři hvězdy a nutnost další projekce.

Den nezávislosti (1996)

Emmerichovi se s dávkou patosu utrhla ruka. Bill Pullman je se svým hrdinným prezidentem úplně mimo, Will Smith jde do trapnosti, Jeff Goldblum jako by nebyl - prostě takový menší přeceněný průšvih. Nepřiznaná variace Války světů nevyšla a i přes strhující scénu s destrukcí Bílého domu mám vůči tomuto filmu averzi.

Purpurové řeky (2000)

Perfektní potemnělá atmosféra, kterou se daří udržet jen po dobu než začnou vyplouvat na povrch důkazy. Reno a Cassel jsou lepší každý sám, ale i honička s vrahem po bytě pořádně pocuchá nervy. Ale jak se do toho začne plést tajemno, všechno zaskřípá a po sněhovém finále zůstane hořká pachuť.

Soumrak mrtvých (2004)

Parodie, která nevyšla. Neuráží, neznechucuje, ale ani nerozesměje. Jeden dva vtípky, pár narážek a zbytek stopáže jen unavená vybíjená, která zombie postupem času spíš vykrádá než zesměšňuje. A to tenhle problematický žánr skýtá námětů k fórkům snad stovky.