Ten, kdo tě miloval (2018)

Pokus o detektivní komedii, přičemž na komedii je to málo vtipné (skoro vůbec) a na detektivku hrozně předvídatelné (rozuzlení zápletky jsem uhádl už při první scéně, heč). Spousta zbytečných nebo nevyužitých postav a motivů, řada režijně odbytých scén, trapné pokusy o humor, několik starých otřepaných anekdot (somálský Mikuláš). Z herců zaujme jen Čermák a Postránecký ve své (doufejme, že ne) poslední roli.

Domestik (2018)

Jednoduchá myšlenka je ilustrována neskutečně únavným nudným jednotvárným dlouhatánským NIC. K vyjádření téhož by úplně stačila čtvrtina stopáže, tj. půl hodiny, a i to by bylo moc zdlouhavé. Jinými slovy: ambiciózní, nabubřelá, ale prázdná a nepodařená snaha o ART.

Jeden ze štafety (1952)

Většina scén je zjevně inscenovaná (někdy dokonce nechybí ani zadní projekce), komentář je přehnaně ideologický a propagandistický, ale to je s ohledem na rok výroby pochopitelné. Za pozornost tak z dnešního pohledu stojí pouze dokumentární záběry z běžeckých závodů, jichž se Zátopek účastnil.

Zlatý podraz (2018)

Hezký příklad toho, že ani vysoký rozpočet neudělá dobrý film, když scénář a v tomto případě i herci stojí za pendrek. Ve výsledku se jedná o další zbytečnou politickou agitku v čele s partou unifikovaných Mirků Dušínů, kteří jsou čestní, spravedliví, uvědomělí a zarytě antikomunističtí, prostě takoví, jak si to dnešní doba žádá. Scénář používá ta nejprofláknutější klišé a je hrozně zkratkovitý - spoustu důležitých událostí prostě vypouští. Basketbalu je nakonec ve filmu vlastně málo, a to na úkor milostné romance, která stejně končí tak nějak do ztracena a vlastně není ani moc přesvědčivá, protože hercům chybí chemie. Všichni mladí herci jsou dřevěná nemehla, a tak hereckou čest zachraňují jako obvykle staří bardi: Hartl, Malý a Mihulová.

Tunel Omega (1982) (seriál)

Ta minisérie je zvláštní, ale nedá se říct, že je povedená. První tři díly jsou věnovány příběhu (bloudění po jeskyni a rozhovor s mimozemšťanem Bořkem Navrátilem, kterého dabuje tuším Pavol Mikulík) a vyznačují se přitroublými dialogy, nelogickým chováním postav a primitivními triky. Čtvrtý díl zahrnuje besedu se skutečnými astronomy (mj. Jiří Grygar) a ta beseda je asi na celé sérii to nejzajímavější. Jinými slovy: na tu besedu se rád podívám kdykoli znovu, ale na ty předchozí díly ne.

Sedm zbytečných (2018) (amatérský film) odpad!

Volné pokračování autorova předchozího filmu Zlatý časy na Klondike. Myslel jsem si, že Pavel Holý už nemůže natočit nic horšího, než byly Zlatý časy, ale povedlo se. Ten člověk má sice zjevně rád westerny, ale neumí psát scénáře ani režírovat. Děj neexistuje a postavy pronášejí dlouhé dialogy o ničem, v nichž si sdělují informace, které už dávno znají, a to proto, že Holý neumí tyto informace sdělit divákovi jiným způsobem. Prostě amatérský film jako vyšitý. Herecké výkony neherců jsou peklo na zemi. Objeví se tu sice i pár známých herců (Brousek, Podhůrský, Krejčí, režisér Smyczek), ale ti tu mají jen malá camea. A tato camea jsou to jediné, co vás ve filmu aspoň trochu pobaví.

Střídavá péče (2017)

Přišlo mi to celé jaksi nedodělané, odbyté, jen načrtnuté, je tu řada zbytečností (postava sestry, celá sekvence oslavy jejích narozenin). Z realistické roviny se to v závěru neústrojně překlopí do thrilleru, jako by tvůrci nevěděli, jak to ukončit. Lepší by bylo, kdyby autoři ukázali, jak to v životě opravdu chodí, a nedělali z hlavního hrdiny psychopata. V reálném životě je to totiž obvykle tak, že tou špatnou je matka, která poštvává děti proti otci a brání mu ve styku s nimi, nezřídka ho dokonce obviní ze sexuálního obtěžování dětí, aby se ho zbavila. Popravdě, tahle filmová matka k tomu neměla moc daleko. A upřímně řečeno: matka i její fakan mi byli natolik nesympatičtí, že jsem otci docela fandil, ať si to s nimi vyřídí.

MOST! - Epizoda 2 (2019) (epizoda)

Jako téměř všechny Kolečkovy scénáře - nudné, nevtipné a bez pořádného děje. Zato z toho trčí pražskokavárnická kritika údajného rasismu a xenofobie české společnosti a agitace ve prospěch transsexuálů. A hlavně je tu hodně oplzlosti a vulgarit, dokonce tolik, že to vadí i takovému nemravovi, jako jsem já. Rozesmát jednodušší diváky vulgaritami, to fakt není umění, spíš je to ubohé. Kolečko psát scénáře neumí a nikdy neuměl. Taky mě baví to označování tohoto seriálu za kultovní, ještě než byl vůbec odvysílán. Kultovním se dílo stává časem, ne před premiérou. Nicméně herecké výkony slušné (hlavně Hofmann a Stárková). Nevím, nevím, jestli tomu seriálu dám ještě šanci. UPDATE: Tak po 3. dílu dávám seriálu definitivní sbohem. Takové dno kvality a vkusu se jen tak nevidí.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Pro mě nejhorší díl série. Scénář je totálně překombinovaný, plný nesmyslných a zbytečných zvratů, a moje mozkové závity se každou chvíli zavařily z přemýšlení, zda postava X pracuje pro Y nebo naopak proti němu, nebo X spolu s Y pracuje pro Z, ale ve skutečnosti pracuje pro W kvůli Q atd....Navíc ta vychvalovaná akce mě moc nebavila, protože byla moc přehnaná a takřka komiksová. Hrdinové předvádějí kousky, že by i Superman s Chuckem Norrisem zbledli závistí. Ne, na tohle už se podruhé nepodívám.

Mezi nimi (2010) odpad!

Amatérský film, propagující používání kondomů a varující před nákazou HIV. Bohužel klíčové je tady slovo amatérský, zde ve smyslu diletantský. I amatéři dokážou natočit slušné dílo, diletanti ne. Dělalo mi problém to dokoukat, hanba a trapnost mě fackovala za tvůrce. Dobré úmysly nestačí.