322 (1969)

O tomto filmu jsem věděl jen to, že je o člověku, který se dozvídá, že má rakovinu. Při shlédnutí mě pak překvapil ten kritický politický podtext, zaměřený proti tehdejšímu režimu. A on to vlastně nebyl podtext, ono to bylo v tom filmu zřejmě to hlavní. Psychologická rovina o pocitech nemocného člověka tak ustoupila do pozadí a pro mě je to škoda. Připadá mi, že Hanák se po srpnu 1968 potřeboval vypovídat ze svých antikomunistických nálad, ale zvolil si k tomu špatný námět. Ta snaha o uměleckou formu mě moc neoslovila, dělá to film nezáživným.

V meste plnom dáždnikov (1989)

Když už se českoslovenští tvůrci konečně odvážili nějaké kritiky režimu, tak přišel Listopad a snaha přišla vniveč. V tomto filmu je několik dobrých a trefných postřehů, ale jako celek je to takové unylé, nudné, nevýrazné, ani herci nic moc.

Zvedni kotvu (1985)

Šestý díl Zmrzliny na klacku. Tato série byla s každým dalším dílem horší a tohle už je vyslovená slabota, vtipy skoro žádné, jen unylá milostná historka.

Cucáci na vojně (1983)

Čtvrtý díl slavné série Zmrzlina na klacku (nevím, proč se na MGM každý díl jmenuje jinak), tentokrát na vojně. Tento díl je trochu slabší, hlavně proto, že vojenský humor autorům nejde zdaleka tolik, jako vtipy o sexu (kterých tu navíc moc není).

Brenda Starrová (1989)

Díval jsem se na to samozřejmě jenom kvůli Brooke, která je (respektive byla) fakt kus. Ale jinak jsem u filmu dost trpěl, na mě to bylo moc naivní a infantilní.

23 (2007) odpad!

Už ten námět je hrozná ptákovina, protože té teorii o čísle 23 nevěřím ani za mák. A scénář - to už je naprostý blábol. Celou dobu jsem měl pocit, že sleduju nějakou komedii nebo parodii, ale oni to tvůrci bohužel mysleli vážně. Inu, teplou, studenou a do klece s nimi. Jim Carrey by si měl obezřetněji vybírat scénáře, pak se nemůže divit, že mu klesá popularita, když hraje v takových sračkách.

Poslední vlak (2006)

Jeden z nejpůsobivějších filmů s tématem holokaustu, jaké jsem za poslední léta viděl. V řadě válečných dramat najdete pár silných scén, tady jsou jich mraky. Jenom ty idylické flashbacky si mohli autoři odpustit. Každopádně pro mně je to nejlepší český film roku 2007 (ano, mnohem lepší než Tajnosti, Vratné lahve, Václav a podobné sračky). Špičkové řemeslo, o jakém se některým českým "umělcům" může jen zdát.

Kuba (1979)

Hrozně nezáživný, nudný a zmatený film. Postavy se místy chovají divně a v závěrečné části už jejich jednání postrádá jakoukoliv logiku.

Dreamgirls (2006)

Když v muzikálu není ani jedna chytlavá písnička, má problém. A v tomhle opravdu nebyla jediná píseň, která by se mi aspoň trochu líbila. Choreografie nic moc, herecké výkony taky ne. A ani ty hezké holky tu nebyly: černošky mě vůbec neberou a tlusťošky už vůbec ne.

Správca skanzenu (1988)

Nemám tyhle psychologické sondy rád. Na začátku se hlavnímu hrdinovi stane křivda, on odejde na vesnici dělat správce a od té chvíle se neděje vůbec nic. Žádné drama, žádný děj, jen zachycení stavu stagnace. Hrdina se rochní ve svých depresích, občas s někým pokecá, řekne pár mouder a trpí a trpí. Až na konci se zničehonic bůhvíproč vzchopí a vrátí se do práce. Myslím, že tohle téma bylo možné pojednat dramatičtěji. Vím, že tvůrcům šlo o kritiku normalizace, ale přišlo mi to hrozně krotké a opatrné, jen pár náznaků a to je vše, jako by se tvůrci báli, aby je někdo shora neseřval. No, za tuhle připosranou ne-kritiku je shora možná ještě pochválili. Zajímavá je jen závěrečná otázka: máme se mstít těm, kdo nám ublížili a být tedy jako oni, nebo máme být velkorysí ?