Žhavé výstřely (1991)

Vše už zde bylo napsáno. Až to budete sledovat poprve, radši si předem zajděte na záchod. Mohlo by se totiž stát, že na konci filmu budete vytírat podlahu...:)

Walker, Texas Ranger (1993) (seriál) odpad!

Chuck Norris je legenda. Podle toho co natočil, hlavně ve své hlavě.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Veliký filmový zážitek. Američané si dávají pozor aby byla ve filmu podrobně zachycena veškerá technika, výzbroj a výstroj ze skutečné války. To je vždy úžasná hostina pro filmového fanouška bitev. Tento film nám nabízí ohromně silný emoční zážitek, který se podle mě nedá k žádnému jinému válečnému filmu přirovnat. Minimum moralizování a klasické vztyčování americké vlajky se také koná svátečně. Dokonalé ztvárnění bezradnosti celé situace, kterou podporuje fakt, že se to všechno skutečně stalo. Perfektní herecké obsazení začínající od Erica Bany přes Joshe Hartnetta až po Toma Sizemora, který po Ryanovi opět dostal roli, která mu sedí nejlépe. Naprosto famózní hudba Hanse Zimmera dodává vypjatým situacím tu poslední možnou dávku válečného koření, které v nás rozpoutá nekončící směs zvláštních pocitů a myšlenkových pochodů. Po souboji s nožem v Ryanovi se mi podruhé v životě udělalo špatně ze smrti filmových postav. Šlo o dva odstřelovače, kteří se dobrovolně spustili dolů, zachránit havarované pilota, aby o pár minut později byli rozstřílení davem. Ve filmu není zobrazeno například vláčení nahých mrtvých vojáků městem. Toto si ani Ridley Scott nemohl dovolit a je to dobře, protože kdyby se zde objevilo vše, mnozí by to nedokázali rozdýchat. 100% můj TOP 10

Pearl Harbor (2001)

Zkurvená esence patosu, klišé, nereálných sraček a dalšího odpadového hollywoodského smetí vyváženého se vší pompézností do světa. Bay předvedl, že je mistr v natáčení výbuchů kanystrů s benzínem a tím jeho práce v roli režiséra končí. Scénář doslova ukradený Svěrákovi, ale vzhledem k celosvětové slávě této sračky, to většina zahraničních diváků bude vidět přesně naopak. Ten film mi přišel přehnaný i ve 13 letech, kdy jsem ho viděl poprvé. "Válečný" film pro ženy, které nemají absolutně páru, co je druhá světová válka a jak se v ní bojovalo. 20%

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Zachraňte vojína Ryana je troufám si říct, nejlepším válečným filmem popisující druhou světovou válku v Evropě, alespoň co do realistického ztvárnění boje, atmosféry a kulis. Je zde mnoho skvělých herců, kteří dostali za úkol ztvárnit zajímavé charaktery vojáků, jejichž postavy jsou tak dobře napsané, že se jim vyrovná snad jen elitní mariňáci z Vetřelců. Když pominu silně nereálný scénář, díky kterému je vyslána skupina vojáku ke splnění naprosto směšného úkolu (nikdo by nedal povolení k záchraně jednoho vojáka o kterém nikdo nic nevěděl a riskoval by tím životy ostatních) a historickou nepřesnost, zůstane mi dokonalá zábava a akce, kterou jsem nikdy předtím neměl možnost vidět. Spielberg si dal precizní práci s úvodním vyloděním na pláži Omaha a to co vzniklo je něco neuvěřitelného, každý může žvatlat co chce, ale neexistuje autentičtější válečná scéna než právě tato. Perfektní nářez je i závěrečná bitva, od strategického rozestavení vojáků až po hromadu výbuchů a nekončící realistické akce, kterou vrcholí užasné dílo jménem Saving Private Ryan. Tolik hereckých hvězd a kulek se jinde nevidí. Pokud by film neobsahoval klasické klišé, bylo by to za stovku 90% můj TOP 10

Psí vojáci (2002)

voják: "Seržante musíme okamžitě vypadnout!" seržant: "Kurva lezou mi střeva, vypadněte pryč." voják: "Tak vám je nastrkám nazpátek." seržant: "To nemá smysl, nebudou tam držet."... Problém se střevy se nakonec vyřešil vteřinovým lepidlem, kterým se všechna střeva seržanta přilepila k sobě a následně nastrkala nazápatek do břicha. Vynikající úlet? To možná ano, kdyby se autoři snažili o nadsázku, bohužel to mysleli vážně.

Vetřelci (1986)

Jedna z nejlepších II. v historii filmu. Mnoho pokračování má problém navázat na úspěšnou jedničku, Vetřelci Jamese Camerona to ale dokázali a ještě k tomu jedničku překonali. Tento díl má neuvěřitelnou zásobu sympatických herců a rolí, kterou se nebojí mrhat a vraždit jí. Speciální jednotka mariňáků - na této bandě idiotů stojí celý film a to je naprosto skvělé. Perfektní postavy Hudsona, Vasquezové nebo Hickse si neuvěřitelně oblíbíte a hlášky, které vypouští z huby jistě také: "jestli jste nečetli poslední zprávy, tak jsme dostali na prdel", těmto hlodům pomáhá i ne moc dokonalý CZ dabing, který kvalitou odpovídá době, kdy se dělal. Kultovní scény, které děsily obecenstvo svojí originalitou (nepřehledná situace, kterou jsme sledovali díky kamerám vojáků), nebo děsivé vylíhnutí malého vetřelce z hrudníku osadníka (zde už to nevypadá jako kus modelíny na špagátku). Celkový pocit je strašně kladný a tento film si ponechal své kouzlo do teď, jasná kultovní záležitost. 90% můj TOP 10

Vládci loutek (1994)

Jsem velký fanda podobného sci-fi, takže tři hvězdičky jsou poviností. Trochu mě zklamalo, že film postrádal jakékoliv napětí, právě to dělá z podobných filmů sci-fi / horor. Všechno nebezpečí bylo hned eliminováno vynikajícím Donaldem Sutherlandem a když ne, odstranil ho Eric Thal. Mimozemšťany ovládaní lidé vypadali, že krom výletu spojeným s vkládáním vajíček do schránek na poštu, se na nic pořádného nezmůžou. Film mě nenudil, ale také nenadchl, oproti Lupičům těl a pozdější Fakultě, vypadají Vládci loutek jak chudí příbuzní.

Záhada Blair Witch (1999)

Tento film je jasným důkazem toho, že kvalitní reklama a šálení veřejnosti zaručí zisk, ať už natočíte cokoliv. Tohle se ale neskutečně povedlo a to nejen díky rozhovorům s buranama, kteří horlivě vypovídali o zjevení čarodejnice, ale díky uvěřitelnosti scén z lesa (kdo nepocítil strach při dětském křiku, nebo při scénce, kdy na stan někdo klepe, musel být buďto pod vlivem drog nebo ho to fakt nebavilo). Ruční kamera byla rozklepaná, ale zcela záměrně. Však si zkuste vzít tu svojí, jít v noci do lesa a představit si, že po vás někdo jde. Určitě byste klidnou ruku neměli ani přes den při pohledu na ten nechutný les. Herecké výkony snad kritizovat ani nejde protože všechno to mělo působit opravdově a kdyby herci hráli jako Johny Depp v Mrtvém muži, vypadalo by to jako slušná konina. Já poprvé pochopil, že strach není o tom co vidím ale o tom, co si představuji. A na to tvůrci sázeli, jediná jejich práce spočívala v postavení stanu, srovnání kamenů, vyrobení pár ornamentů z větviček a rozpárání jedné košile. Odměnou za to dostali čtvrt miliardy dolarů a lenošení do konce života. Americký sen v plné kráse (hodnoceno Zeckem, posraným strachy, který skutečně v té době kdy to byl žhavý hit, veřil ve svých 13 letech, že to jsou real záběry)... 90%

Lupiči těl (1993)

Po druhém shlednutí snižuji z 5 na 4 hvězdy. Je to sice můj oblíbený žánr, ale už to nemělo tu atmosféru, kterou jsem pociťoval při prvním shlédnutí. Proto jsem si více všímal chyb a nedostatků (nebylo jich málo). 70%