Shake Hands with the Devil (2007)

Keď v 1994 začala genocída v Rwande (údajne vyše 800.000 obetí za asi 100 dní), tak vlastne v Európe prebiehalo zase vojnové peklo v býv. Juhoslávii. Zaujímavé a smutné, takmer rovnaké obdobia a dve veľké genocídy, ktoré sa odohrali s malým časovým odstupom (v Srebrenici to bolo v r. 1995). Každopádne, silný príbeh, silné scény, opäť bolestivá téma, tentokrát v spomenutej africkej Rwande, kde majoritní Hutuovia metodicky masakrovali menšinových Tutsiov. A zase, modré prilby a jednotky OSN pôsobili neschopne, príp. mali zákaz zasahovať, v podstate tu plnili rolu pozorovateľa plus mali mať akýsi "psychologický efekt", aby sa udržiaval mier. Ale opäť to nevyšlo. Nebyť statočnosti, nepoddajnosti a tvrdohlavosti generálporučíka R. Dallaira (sympatický R. Dupuis), ktorý odmietol poslúchnuť pokyny z OSN na ústup z krajiny, tak by to bola totálna hanba OSN.  Film je dosť otvorene kritický (aj voči USA, Británii, Francúzsku) a vyzerá, že si to mohli dovoliť, keďže snímka je kanadská (rovnako ako Dallaire), čiže si nemuseli veľmi dávať servítku pred ústa. Komu vyhovujú takéto poučné, ale pomerne nepríjemné, neveselé, hodnotné snímky, tak je na správnom mieste (podobne ako pri Quo vadis, Aida?, Hotel RwandaThe Warriors, Shooting Dogs). PS Potriasť si ruku (ruky) s diablom - keď človek zistí, prečo sa vlastne snímka takto nazýva, tak príde na to, že je to veľmi výstižné, no pekne desivé zároveň. PS2 R. Dallaire: „A verte mi, Američania robia, čo môžu, aby sa tu nič nezmenilo. Od začiatku bojujú proti tomu, aby sa to označovalo za genocídu, pretože podľa medzinárodného práva by museli niečo robiť. Mimochodom, Británia ich v tomto podporuje." R. Dallaire: „Francúzsko sa tu chce votrieť len preto, aby zachránilo svojich klientov... Ale pokiaľ francúzski kamaráti prídu včas, budú ešte možno kontrolovať pár metrov pôdy a budú sa môcť označovať za rwandskú vládu. Viete, kto bol medzi prvými, ktorých Francúzsko zachránilo? Tých, ktorí túto genocídu naplánovali. Videl som ich, ako nastupovali do lietadla do Paríža. Francúzi ich vyzbrojili. Francúzi vytrénovali prezidentské gardy! Francúzi stáli 72 dní s rukami vo vreckách a nechali svojich chránencov, aby vyvraždili Tutsiov a umiernených Hutuov."

Heľenine oči: NAKA (2020) (hudební videoklip) odpad!

Tak toto je smutné. Nič moc. Niečo ako slabšia variácia na klip od Radiohead (No surprises)? Heľenine oči týmto songom, ak sa mienili označovať za (pseudo) (pop?) punk kapelu (?), resp. ska punk kapelu, tak žiaľ stratili imho na to nárok. Ako môže takáto partia ospevovať čudný nástroj, ktorý slúži aktuálnej vláde, ospevujú v podstate policajtov, ktorým dáva pokyny aj šp. prokuratúra, na čele s ujom L., ktorý neúmyselne zabil človeka a za odmenu dostal flek riadiť špec. prokuratúru, s podvodne získanou justičnou skúškou a s podvodne získanou bezpečnostnou previerkou atď., ale i tak perzekuuje ľudí. Nemal náhodou podľa Igorových prísnych kritérií sám sedieť vo väzbe? Aha. Veď on je práva ruka Igora M., takže "ich človek" a zároveň chránená zver Igora. Vravieva sa, že punk skupina má mať aspoň jednu antipolicajnú pieseň, ak náhodou Heľ. oči mali nejakú predtým, tak týmto NAKA songom klesli na úplné dno, namiesto radikálneho antipolice songu ich ospevujú. ;) Ešte keď je vojna medzi policajtmi, resp. medzi policajnými zložkami. No, zúfalstvo. Čiže (ska) punk to nebude. Skôr alternatívny rock/metal/pop rock/ska (možno si to dá Igor M. ako zvonenie na mobil ;) a možno nabudúce zložia song glorizujúci uja Mikulca, podozrivého zo vzatia úplatku niekoľko tisíc eur, ktorý samozrejme nesedí v kolúznej väzbe, lebo hej, zase "náš človek" a chránená zver Igora a uja L. alebo song pre pani Kolíkovú, ktorú Igor obvinil sám z podvodu (tridsať mil. eur), ale ona nie je v kolúznej väzbe, lebo opäť "náš človek" a chránená zver. (Fica sa nezastávam, aj ten má maslo na hlave, veď ho naháňajú, ale kto je dnes bez viny, plagi Igor a jeho družina?...) (Aspoň je jasné, komu sa táto kapela "podlizuje", možno budú aj na jeho mítingoch, ako kedysi Elán fungoval pre HZDS.) Igor M. a Daniel L. a ich priatelia by mali potom platiť odškodné ľuďom, čo budú poprepúšťaní po nezákonných väzbách a budú vyhrávať pravdepodobne postupne súdy, aj ten v Štrasburgu, nech sa to neplatí z peňazí daňových poplatníkov, ale z vreciek autorov týchto praktík a tiež z vreciek glorizátorov týchto zvrátených metód, nech aj táto kapela platí odškodné čudne pozatváraným ľuďom. Výsmech, trápnosť a zároveň žiaľ na plač. ...Heľenine zaslepené oči... Škoda.

Seveřan (2022)

Historické zasadenie je príťažlivé, Eggersov rukopis je samozrejme cítiť, herecké osadenstvo je zaujímavé (Anna Taylor-Joy s N. Kidman pôsobili asi najvýraznejšie, len A. Skarsgård akosi bez dákeho výrazu a nejako vo všeobecnosti aj menej výrazný, paradoxne je to hlavná postava), zvuky a hudba sú na úrovni, výpravnosť snímky a scény sú pôsobivé. Záver mohol byť imho trochu iný, ale režisér (a štúdio) mali posledné slovo, takže sa s tým nedá nič robiť (aspoň aktuálne). Každopádne, ja vidieť, že v podstate vo viacerých veciach snímka kopíruje koncept (nie totálne) Barbara Conana (vlastne režisér sa tým ani netajil; ale Barbar Conan je, aspoň podľa môjho skromného názoru lepší), mystický The Northman však nie je plagiát, to zase nie. Björk ako čarodejnica tentokrát nespievala, ale po rokoch je človek aj celkom rád, že bola možnosť ju vidieť. Celkovo, čo sa týka filmu, má to svoje nesporné kvality a dobre sa na to díva, ale neprekonalo to The Witch od Eggersa (na čom sa asi zhodnú viacerí). Za štyri Valkýry, ehm, teda štyri hviezdy. ;)

Quo vadis, Aida? (2020)

Sugestívne, dôstojné spracovanie veľmi tragickej udalosti. Srebrenica je hanbou "Mäsiara z Bosny" alias Ratka Mladiča (ktorý je v súčasnosti zavretý na doživotie, no pre haldy Srbov je žiaľ Mladič hrdina), hanbou Karadžiča, hanbou vtedajšieho Srbska, ale tiež veľkou hanbou holandských modrých prilieb a hanbou celého "modroprilbového, všemocného" OSN kvôli otrasnému, katastrofálnemu zlyhaniu, ich bezzubosti a neschopnosti (zase a opäť modré prilby pokazili, čo sa dalo). Režisérka Quo vadis, Aida? nestvorila možno veľdielo, ale je to kvalitné, na úrovni a veľmi seriózne spracované, pri tak závažnej, smutnej a desivej téme, je to silný film. Možno by to bolo na 4,5 hviezdy, ale už len to, že niekto mal guráž sa do toho zodpovedne, korektne, do detailov pustiť, otvoriť bolestivú minulosť, otvorene poukázať na vinníkov a vzdať takouto formou česť pamiatke obetiam genocídy v Srebrenici, tak za plný počet smutných, modro-prilbových hviezd.

Coming Home in the Dark (2021)

Nič niekedy nemusí byť také, ako to na prvý pohľad vyzerá. Malý, skromný, komorný, temný projekt. Nekompromisná, intenzívna jazda (doslova), s atmosférou plnou napätia, ktorá by sa dala krájať. Nový Zéland, vidieť, že to nie je iba rajská krajina Pána prsteňov, ale vie to byť aj pekne desivé, smrtiace miesto (skôr, v tomto prípade zem vhodná pre Saurona ;). Príbeh štvorčlennej rodinky, ktorá si vyjde do prírody, len veci sa trochu zvrtnú s príchodom dvoch nebezpečných, brutálnych čudákov. Toto nebude vhodné asi pre citlivejšie povahy. Tmavý, dosť drastický revenge kúsok, napínavý a surový. Za štyri náušnice v uchu, teda, štyri hviezdy. ;)

Jako v bavlnce (2020)

Pár momentmi si to podpilovalo konár samo pod sebou. Prosto, nie je veľmi komu fandiť, sú to v podstate všetko pekní prevíti a dosť nesympatické postavy (samotní herci/herečky sú ale sympoši). Ďalší problém je, že v snímke je toho viac nerealistického, čo zaváňa určitou až naivitou, príp. trápnosťou, niektoré situácie by možno nezvládol trebárs ani superhrdina, ale tunajšie postavy to zvládnu ľavou zadnou. (Isto, klasika, nechýba zvrátená LGBTI propaganda, Netflix nesklamal, inak aj to je údajne jeden z viacerých dôvodov, prečo Netflixu odchádzajú predplatitelia. Ale späť k filmu, Rosamund Pike si svoju rolu užila, ona a jej družka ako hlavné milenky a krimi podvodníčky snímke dominujú.) Pôvodne som dal štyri, ale vlastne po zvážení, mením.

21 mostů (2019)

Trochu to v niečom pripomínalo staršie dobré Ayerovky (o skorumpovaných policajtoch). Napínavá krimi o dvoch zločincoch (potešilo, že sa tu objavil Taylor Kitsch ako záporák), ktorí ukradnú kokaín (a popri tom postrieľajú viac policajtov), nasleduje rýchly policajný hon na nich, ktorý vedie detektív Davis (Chadwick Boseman), niektoré veci v rámci postupov a vyšetrovania sa mu (klasicky) nezačínajú pozdávať. Kvalitná záležitosť odohrávajúca sa počas jednej noci, kde parťáčku Davisa - Frankie Burnsovú stelesňuje veľmi pôvabná Sienna Miller. Za štyri lajny, ehm, štyri silné hviezdy. ;)

Fresh (2022)

Trochu čerstvejší, fresh závan vo vodách hororu. Úvodná tretina pomerne nepríjemná a vydarená. Potom atmosféra nie je už tak tiesnivá a mrazivá. Ale stále je to dobré. (No, mne k popisu filmu -komédia nepasuje, je to iba subjektívne, samozrejme, pár vtipov trebárs od obetí padne, hudba má asi občas trošku pôsobiť bizarne, čo aj pôsobí, ale nie vtipne a nepríde mi to ani ako komediálne, hej, film sa snaží o istú nadsázku a miestami aj o odľahčenie, to tam je, ale tým to asi i končí, čiže komédia ee ;), skôr romantika spočiatku, to áno.) (SPOILER. Hlavný zlosyn - čakal som, že sa s ním jeho obete dáko zahrajú, že sa bude konať nejaká forma odplaty, nie, že to bude mať tak ľahké. Koniec SPOILERU.) Každopádne, je to podarené, to nemožno tvorcom uprieť. Čikatilo by dal možno tri hviezdy, ale ja štyri. ;)

MR 73 (2008)

Poctivá, pochmúrna, francúzska old school krimi, ktorá sa v závere s vecami príliš nemazná a ten záver je prosto iný, ako je človek zväčša zvyknutý a to je príjemné zistenie. Úvodný song od Leonarda Cohena (Avalanche) film dobre ochutí. Skorumpovaní policajti opäť v hre. Snímka má názov podľa revolveru MR 73, ten zohráva najmä v poslednej pätine významnú úlohu. Detektív v prevedení Daniela  Auteila je uveriteľný (policajt závislý na alkohole, depkoidný a v temnej detektívke - mierne to evokuje Maxa Paynea v treťom diely). Za štyri zvieracie hotely ;), teda, za štyri silné hviezdy.

Za hranicí (2022) (seriál)

Outer range nemusí sadnúť každému. Je potrebná istá dávka trpezlivosti. (Inak je to dosť slow burn záležitosť.) Mysteriózne a sci-fi prvky sa sem tam objavia (neskôr našťastie častejšie), no do veľkej miery je to vlastne rodinná dráma. Dominuje Josh Brolin ako rančer a hlava klanu Abbottovcov, ktorí nemajú dobré vzťahy so susedmi, ktorí sú rovnako rančerská rodina a ktorí vyvolajú spor o určitý pozemok. Do toho všetkého sa zjavuje postava trochu divnej Autumn (Imogen Poots sa za svoj výkon rozhodne hanbiť nemusí). A naviac, objaví sa v zemi dosť veľká, záhadná, hlboká diera. Keďže mnoho vecí zostalo nedorozprávaných, prípadne sa nové prvky v príbehu len načali, tak bude asi snaha o druhú sériu. (Nechýba ani LGBTI propaganda, tentokrát sa to týka indiánskej šerifky.) Celkovo, pomerne kvalitný seriál, ale určite nie bez múch. Za tri a pol plachtenia v diere ;), ehm, teda za tri a pol hviezdy. (PS Možný SPOILER. Grécky boh Kronos... „Zostúpil k nám, ku každej civilizácii, vždy sa niekde objaví. Vždy nosil niečo ako kosák... Tým kosákom presekol dieru, niečo ako trhlinu do vesmíru, medzi nebom a zemou, aby oddelil tento svet od ďalšieho. Z toho máme čas. Kronos... Chronológia.“ Koniec možného SPOILERU.)