Médium (2022) (seriál)

Poctivé a sofistikovanejšie sci-fi, s akciou aj s drastickejšími scénami, s fešnou Ch. G. Moretz a som teda dosť príjemne prekvapený týmto výtvorom Amazonu (okrem iných mien tu figurujú v rámci výkonných producentov Lisa Joy a Jonathan Nolan - známi aj vďaka seriálu Westworld). Každý tam môže cítiť vplyv niečoho iného. Trebárs mne tiež napadol Ready Player One miestami skombinovaný s Nerve (a možno aj kvapôčky z eXistenZ, zo Surrogates a asi aj z Loopera). Štyri epizódy má v režisérskych rukách (aj produkciu)  tvorca pôvodnej Kocky Vincenzo Natali. Chyby sa dajú nájsť, niekedy akoby tvorcovia chceli toho povedať priveľa a pôsobí to tým pádom sem tam mierne komplikovane, možno občas, čo sa týka niektorých vecí, tak aj neprehľadne, ale ako celok je to kvalitné a pútavé. Fanúšikovia sci-fi pravdepodobne nebudú sklamaní. Za štyri štepy, ehm, teda silné štyri hviezdy.

Trojúhelník smutku (2022)

Scenárista a režisér v jednom si dal záležať okrem iného aj na kritike sociálnych nerovností, na kritike kultu krásy, kultu tela, konzumu, rieši aj pominuteľnosť materiálnych vecí a márnosť potrpenia si na matérii, poukazuje na zväčšovanie priepasti medzi bohatými (s neúmerným bohatstvom) a chudobnými a tiež parodizuje zbohatlíkov, ktorí sú bez peňazí častokrát (ak ide do tuhého) prakticky nepoužiteľní a bez "poddaných" nie sú schopní sa postarať ani sami o seba, už vôbec nie o druhých. Je to hlbšie, nevšedné a podarené, odvážne, s mnohými dobrými myšlienkami a dosť aktuálnymi posolstvami, len prvá a druhá tretina mi pripadali zbytočne naťahované a nie až tak zaujímavé (chápem, že tieto pasáže majú svoju podstatu, len mohli byť trochu kratšie), ostrovná časť mi imho prišla ako najvydarenejšia, ale celý film je možno ozaj trochu dlhý a nie vždy až tak pútavý. Mnohých divákov film značne očaril, mňa to kúzlo až tak nezasiahlo, avšak určite ide originálne a sympatické dielo a to sa počíta. (W. Harrelson, škoda, že nedostal viac priestoru.) Za tri vomit hviezdy ;), teda tri silné hviezdy.

Magnolia (1999)

Vyše troch hodín trvajúca dráma, melancholická mozaika príbehov rôznych ľudí s divnými aj menej divnými príbehmi, ktoré ale nenudia a to vôbec, práve naopak. Súhlasím, jedna z mála možností vidieť Cruisea hrať zapálene a vážne nejakého smrteľníka. Dramatické osudy sprevádza príťažlivá hudba (Aimee Mann-Wise Up, Aimee Mann-Save Me). Kto má rád kvalitné prepletence osudov viacerých postáv, tak v tomto prípade neurobí chybu (v mnohom podobné snímky - Disconnect, Crash, Amores Perros). Za štyri a pol nebeskej žaby (;, ehm, 4,5 hviezdy (prípadne viac).

Heavy Trip (2018)

Pomerne príjemný kúsok o partii metalheads z Fínska, hoci keby sa autori pohrali s niektorými fórikmi mohlo to byť omnoho lepšie. Sympatické herecké obsadenie a nie až tak všedné zasadenie príbehu medzi temných metalistov má niečo do seba, do toho primiešané komediálne prvky a malá dávka romantickosti z toho robí fajn kúsok. Za tri sudy krvi zo soba, ehm, teda tri silné hviezdy. ;) (Možné SPOILERY. „Sú vás plné správy. Vyšinutá fínska metalová kapela uniesla jedného cvoka a vykopala z hrobu svojho mŕtveho bubeníka. A takmer rozpútala vojnu. Tomu hovorím poriadne metalový prístup. Bude nám cťou nechať vás na našom festivale hrať." ;) Koniec možného SPOILERU.)

Adamova jablka (2005)

Snímka v mnohom pripomínajúca štýl Riders of justice (od rovnakého tvorcu; absurdná komédia, tiež dráma skombinovaná s občasnou krvavosťou a drastickosťou, paradoxne ale celkom feel-good movie), hoci mne nesedelo prítomné hudobné podkreslenie. To je dosť problém. Ale vo všeobecnosti vtipno-smutné dielko o pochopení nezmyselnosti neonacizmu, o sile viery, o bizarnej interpretácii knihy Jób, o arabskej prchkosti... (Keď som Adamove jablká sledoval, mal som pocit, že film má tak 120min., avšak v dobrom zmysle slova, no v skutočnosti má snímka len príjemnú cca. hodinu a pol. Zaujímavé.) Čiže, aby som to uzavrel, za štyroch polovičných Kennedyov ;), ehm, štyri silné hviezdy. (PS „- Hej, to na obraze bol skvelý muž, však?, to je tvoj otec?" „- To je Hitler...")

Hon (2012)

(Možné SPOILERY.) Vlastne do určitej miery taký anti-#meToo film. Kedy stačí pár nejakých hlúpych slov napr. od dieťaťa, fantasmagóriu rozvinie nesprávne naštartovaná intrigánska učiteľka/riaditeľka, rozšíria sa klebety a nevinný človek (učiteľ a jeho rodina) má nezvratne poškodený život (nepíšem ale, že kto je obvinený v rámci #meToo, že je nevinný, to vôbec nie, treba veci poctivo prešetriť, len film naznačuje riadne možnosti zneužitia rôznych obvinení, a aj keď je človek očistený, nálepka častokrát už zostane, J. Depp by vedel o tom rozprávať svoje). Perfektne zahrané a prevedené. Smutné, desivé a varovné zároveň. (4,5 hviezdy.) (*Dodatok, o obdobnom prípade - o obvinení dospelého dieťaťom/deťmi, s horšími následkami je aj talianska TV mini séria Unesená spravodlivosťou, síce kvalitatívne určite nepredčí dánsky film, každopádne ide tiež o zaujímavé spracovanie podobného problému.)

Půlnoční klub (2022) (seriál)

(Priebežné hodnotenie.) Nie je to tak mizerné, ale mohlo to byť omnoho lepšie, vzhľadom na Flanagana, ktorý keď chce, tak sa vie predviesť vo veľmi dobrom svetle. Kvalita dielov je dosť kolísavá. Ľakačiek postupne, pomaly ubúda (a nie vždy sú vhodne dávkované), samotné epizodické minipríbehy pacientov/klientov nie sú vždy veľmi pútavé, niekedy sú priam nudné, až dosť od veci (inokedy sú naopak dobré). Herecké obsadenie celkom vyšlo, pri relatívne veľkom počte postáv. Zatiaľ, po piatich dieloch za slabšie tri polnočné hviezdy.

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Nečítal som predlohu, viem, že existujú veľké výhrady v tábore skalných fans LOTR univerza, minimálne voči jednej vymyslenej postave, voči zvláštnym úpravám deja a inému. Vidieť, že sa to snaží byť poriadne politicky korektné, je tu relatívne dosť afroamerických postáv. (Ten afroamerický elf extra sympatický nie je, ale dá sa na neho zvyknúť.) Nejaké ďalšie muchy iného charakteru sa tiež nájdu. Každopádne, ak sa človeku podarí povzniesť sa nad niektoré prvky, prípadne divné trendy a ak sa divákovi podarí tiež povzniesť nad fakt, že sa to teda nedrží prísne Tolkien kánonu (čo môže byť pre obdivovateľov diel spomenutého spisovateľa dosť ťažké), tak ide o podarený, veľkolepý fantasy projekt. (Tvorcovia údajne prisľúbili, že druhá séria by mala byť vernejšia predlohe, či to aj tak bude, ťažko zatiaľ povedať.) Prvá séria - za 4, možno 4,5 chlpu z brady trpaslíka, ehm, teda hviezdy. ;)

Whiplash (2014)

Originálny, jazzovo-dramaticky spracovaný príbeh (niekedy až thrillerovo) o muzikantskom perfekcionizme. M. Teller ako študent a ambiciózny bubeník a k tomu J. K. Simmons ako sadistický, šikanizujúci vyučujúci, pričom obaja podali skvelé výkony (J. K. Simmons so zaslúženým Oskarom). Šikovný režisér a zároveň scenárista v jednom priniesol nevšednú, osviežujúcu, akoby neamerickú filmovú látku a tému do amerického prostredia a filmu. Veľmi príjemná zmena. (Tri Oskary v tomto prípade opodstatnené.) Za 4,5 hviezdy.

Ďábel v Ohiu (2022) (seriál)

Celkom dobre sa na to pozerá (zatiaľ pozreté štyri diely, ale dáko stále nemám chuť pokračovať), no ostáva to stále akosi vo vodách priemernosti. Či to zaradiť do žánru horor, no neviem, ani nie. Viac asi dráma/mysteriózny/thriller?/krimi. Isto, nechýba ani klasická, nasilu natískaná Netflix LGBT propaganda + korektnosť, ako inak ;). Nuž, po tom, čo pokiaľ viem Netflix žiaľ zrušil druhú sezónu Archive 81 tento nový seriál mi nepríde ako adekvátna náplasť (možno tam ani nebola taká ambícia). Trochu je to mdlejšie a naťahované. Fanúšikovia hororu vlastne mnohé prvky už zväčša niekde videli, aj čo sa týka témy, "mystery" záležitostí. Takže niekedy seriál akoby už ani nevedel alebo nechcel ničím prekvapiť diváka (možno je to viac cielené na mladšie publikum, asi aj preto je to také, aké to je). Skôr to pôsobí ako povinne odvedená rutina. (*Pred rokmi sa ma známy spýtal, či vôbec vie Netflix spraviť aj nekvalitný seriál, hm, už nejakú dobu sa to nepýta... A nejako sa mi zdá, že to ide s týmto streamovacím gigantom viac a viac dolu vodou. Hoci zase s aktuálnym Dahmerom sa menovaná spoločnosť dosť blysla.) Priebežne, zatiaľ ***.