Tainted (2020)

Brutální zabiják zůstane zabijákem. A propustka s novým pasem do nového života je lákavá. A pak už je to jako vždy: Drogy, gangy, mrtvoly. Oživení a potřebu péče má spáchat jakási zpěvačka, ale působí to klišoidně. Zabiják se normálně o druhé nestará. Proto také neprověří, kolik osob je na místě vraždy a zda úkol splnil. A věci se komplikují a vylezou nám tu staré dobré praktiky mafií (KGB se nelišila). Svědek je vždy malér a vyvolá hysterii. Kamera do modra, pozadí na bílém sněhu a manželka gangstera, co si plánuje hezké zestárnutí. Skoro romantika. Skoro. Lakka Claudberry na stole prozradí, že i Finové mohou být zločinci (novinka) a hrdina se mylně spoléhá, že dohody s Rusy platí. Ha ha. A kolotoč násilí se rozjede. Potulená muzika s opakovaným sci-fi tónem tónem diváka nachystá na řež a hned je o pár hajzlů méně až to peří (tlumič) lítá. A k tomu ta tupost maloměsta, kde se spíše zírá, než žije. Ideální místo jako překladiště drog a vražd, co nikdo nikdy nevyřeší. Hysterici hysterčí dál, ale jak se říká: Voják, co je mu jedno, že umře, je nejlepší zabiják. Mezitím si užijeme blabla kecy, zcela zbytečné a filmu spíše škodící, protože to zpomaluje děj. A Poskvrněný Lancelot jde zachránit svou Guinevere- tedy 100x stejné téma i provedení – i se stejným výsledkem. Mrtvoly utěšeně přibývají a ta pomalá kamera to zajímavě umocňuje. A další střelba a divák čeká, kdo sejme toho hlavního lumpa? Ajajaj...55%

Kdo věří na lásku (2014)

Komedie, u které jsem se několikrát zasmál? To už se pomalu ani netočí. Komedie bez veškeré té oplzlé politické korektnosti? No sláva, někdo chtěl na točit komedii. ONA - Michelle Monaghan je úžasná a musím přidat hvězdu (platonicky ji miluji :-). Chris Evans ve snaze nepodlehnout silácké roli to zvládl a jeho druhé já bylo vtipné (už od základky). Ostatní herci skvěle sekundovali a bylo to jen očekávání zda to dopadne, jak by divák rád viděl. Protože romantické komedie jsou o lásce a jen málokdy v životě dopadnou, jako ve filmu. Tak tady finále v San Francisku (se všemi turistickými lákadly) do dopadne - možná. Jinak komorně natočené, zbytečně se neutrácelo a minivan neměl chybu (také bych tam nevlezl). Ch. Chaplin říkal, že dělat humor je ta největší filmová dřina. Tak raději kde kdo točí horory, proto za humor (ta scéna na bowlingu mě doslova oddělala =hvězda navíc) a máme tu najednou 75%. Příjemné, milé osvěžení.

Probuzení (2021)

Do 25 minuty jsem se doslova a do písmene nudil a ztrácel přehled, o čem to vůbec má být. Hlavní hrdinka je děsivě nesympatická a i ostatní herci jsou bída. Pak do toho vleze až pitomé modlení a davová hloupost. Vojákům velí samozřejmě feministka, která vypadá jak feťák, a místo toho, abychom viděli vědecké týmy, které zkoumají, co je příčinou těch, co nespí, tak se film staví na dívence, která si spí. A přichází lekačka v podobě fízla, co si myslí, že si může jen tak střelit. Dále tu disponujeme matkou, která se vyzná v kárách a bouchačku si strká do kalhot na zadek a učí dcerku, aby přežila. A nuda pokračuje neskutečně hloupými dialogy a řečičkami. USA Army je ta pravá spása, která zjistí, že Matylda není ovlivněna magnetem, tak si spí, zatímco ostatní ne, ale nakonec se všichni postřílejí. Pak hlavní hrdinka urve ocelovou trubku jak papír (v kolika filmech tuhle pitomost ještě uvidíme?) a drama roste, jenomže to vypadá jak špatné ochotnické divadlo s pokládanými mrtvolami. Vydržet do konce bylo utrpení. Jedna hvězda za sci fi nápad, který by nebyl špatný, dokonce originální, kdyby nebyl tak znetflixovaný. 15%. a nikdy více.

Výbušnej koktejl (2021) odpad!

Tohle bylo tak hloupé, že už to snad ani hloupější být nemohlo, protože tvůrci se musí rozhodnout, zda točí thriller nebo veselou parodii. Obojí to být nemůže. Dvě přestárlé herečky s příšernými plastikami, hlavní hrdinka, která se chová nelogicky, ale snese rány páčidlem jako nic, plagiátování Johna Wicka bylo z mnoha částí zřejmé a hudba byla místy neposlouchatelná. Ty zpomalené záběry byly  k ničemu a nadbytečné a celý námět o vražedkyních byl k zahození už ve scénáři. A ty „knihovnice“ – to už se vykrádají i komedie z Flynnem Carsenem? V poslední době se roztrhl pytel s podobnými „hrdinkami: Ava - Bez soucitu, Rytmická sekce, Anna, Černá vdova..… Je toho hodně a jen něco obstojí. Co ale neobstojí je ta vnucovaná feminizace pomocí tak hrubého násilí a litrů filmové krve. Hodné vražedkyně mordují zlé vrahy? Ale to už vyvolává pachuť programové nenávisti k mužům obecně. Nad těmito „hrdinkami“, jako jsme viděli zde se divákovi pomalu a jistě už začíná zvedat žaludek. O takhle hnusný filmový svět stojí asi jen nějaký úchyl. Tak ať se svými odpady brzy zbankrotuje.

Major Grom: Morový doktor (2021)

Major Grom je ruský nářez. Jistěže jde variaci na Batmana, ale tohle se známé americké produkci vyrovná. A navíc to má také ta „skrytá poselství“, které z komiksu nakonec dělají více, než jen bezduchou zábavu. Výborně natočené s nádherným Petrohradem, místy s humorem, který dramatičnost odlehčuje, s hrdinkou, která je sexy a chytrá a příběh nezklouzne do připitomělých sexuálních (nezřídka zbytečných) scén, které si v Hollywoodu zbytečně pěstují. Zvláštní poselství film vysílá i dnešnímu Rusku, protože o korupci mocných oligarchů si vykládat nemusíme. Hlavní herci přejemní a uvěřitelní, barevný tón filmu podmanivý, hudba výborně doplněná a teď spoiler, takže nečíst: Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona z roku 1886 opět ožívá. Ocenit je možné kompars i to, že film se nebojí ukázat obě strany mince, tedy rozmařilost i špínu, jak to u dobrého komiksu očekáváme. 75%, takže 4 hvězdy.

Nelítostná (2017)

Surové perfektní bitky, skvělá choreografie, korejská neúprosnost, a jak už někdo trefně napsal Brutální Nikita (i ta koupelna je tu trochu plagiát). Ale detektivní příběh má logiku, Romea napsal jakýsi ÚDAJNĚ rasistický Angličan před 400 LETY a stále to platí a stejně tak platí, že fatální chyby mají fatální následky. Nerozeznat lásku a mstít se prozrazením kolegyně je fatální chyba. Kamera skvělá, hudba v napětí, vražedné temno se line v každé i té zdánlivě klidné minutě. 85% a Korejci brzy budou koukatelní více, než Hollywood, který se utápí v počítačových komiksech a směšných politických zdáních. Proto mu filmy čím dál více v roce 2021 v kinech propadají a prodělávají...

Wheelman (2017)

Ty odpady na ulicích byly přímo ukázkové. Jinak neprůstřelný hrdina se skoro nepoškoditelným autem řekne do minuty desetkrát „fuck“ a nedá se na to dívat. On má dluhy, ale vlastní Porsche? Role exmanželek jsou tak tuctové, až to bolí. I tady to bolí. Zápletka je dětinská a trouba maká a neví pro koho, pomalu neví za co a ty naplánované melodramaty mě opravdu už neberou. Hodný taťka chtěl hlavně uživit rodinu... ježíšmarjá to je ale otřepané. Třinácka valící si to Porsche byla alespoň originální, neoriginální byl její záchvat statečnosti a dobra. Ujíždět rychlostí 60 mil přerostlému SUV, které by se v zatáčce při 80 převrhlo i s HEMI 6,2? No..Happyendíček s kecama o dobře provedené práci...fakt ne. To scénáristé neznají nic jiného? Uvítal jsem konec bez jakéhokoliv nadšení.

Kdo mi jde po krku (2021)

Angelina Jolie svůj nedostatek herectví vždy vylepšovala elegancí a noblesou. V čase kdy se stala brangelinou se obojí ztrácelo. Elegance i noblesa. Zůstala herečka (stále se na ni dobře dívá), která se snaží předvést, že její úspěch nebyl náhodný a pro pokračování kariéry si vybrala vděčně téma požárníků s filmovým traumatem uhořelých dětí. K tomu si přidejme tajnou zápletkou boje vysoké moci proti odhalení nepravosti. A máme tu zajímavé blesky, co řádí jako pominuté a vrahy,kteří mají prostředky a vybavení o kterém se mnohým jenom zdá. A mrtvoly přibývají. Proto ovšemže jezdí policisté ve službě v ochranných vestách. Dost ošklivý pohled na dnešní USA. A pokračujeme honbou za svědkem. Noční záběry jsou perfektní a příběh nabývá na hutnosti. Hoří a  cesty k útěku se komplikují. Ale afroamerická stopařka si ví rady a zatímco Angelina si léčí zrasované nohy (požárníci fasují asi hodně mizerné boty), tak boj o hlavního svědka i milovaného taťku pokračuje. A to krvavě, takže divák je v napětí a v očekávání, co se ještě v Montaně stane. A nastupuje ta věčná lidská slušnost, která až tak příliš často prohrává ve filmu i v životě. Ovšem záběry na ohníčky jsou podmanivé a tak v žáru pekelného ohně čekáme už jen na zázrak a rozuzlení. Končíme s tím, že Finn Little v dětské roli byl přesvědčivý a herci si za výkon zaslouží palec nahoru. Nebyla to objevná pecka, ale slušné řemeslo a to si hvězdy zaslouží. JEN poznámku: Na žádné TV vysílání bych dnes už neuvěřil. Vše patří oligarchům a BIG tech a ti nic nepustí, co se jim nehodí do krámu. Ani amerického prezidenta už ne. Amerika dnes není zemí svobody, i tenhle film nakonec skutečné pachatele a důvody vražd neukázal..

Burákový sokol (2019)

Mladíka s Downovým syndromem, jak píše oficiální text jsme ve filmu párkrát viděli, a skoro nikdy ta postava není moc originální, ale bývá sympatická. To platí i zde, když ono Twainovské cestování je až přílišným eufemismem, spíše mělo filmu udělat reklamu. Exteriéry jsou nádherné a hlavní hrdinka půvabná (S mapou Pamlico sound ze Serverní Karolíny, kde se to samozřejmě netočilo). Shia LaBeouf je v tomto filmu ale omylem. Za něj hvězda dolů. Kdysi začínal výborně: Transformes první díl, Oko dravce… ale už Indy a Království křišťálové lebky naznačuje úpadek herectví i ducha a těžko se mi na něj dnes dívá. Principiálně je to totiž zlý člověk a ty kladné role jsou v jeho podání už jen falešným pláštíkem. I Železná srdce, byť film je hodnocen v červeném, je přehnaný a přepálený a tak měl akcie LaBeouefa vytáhnout prvoplánovitý Burákový sokol. Po prvních 120 vteřinách se dal odhadnout výsledek, že to bude cosi jako dobrý skutek ve filmu. No.. viděli jsme daleko horší „dobré skutky“. Jasně, i ten Kolja byl plánovanou citovou mazaninou a dostal Oscara. A tohle není jiné.Takže zloděj a žhář je ideálním opatrovatelem, zvláště když má napušce:Rodina především. Tak to aby Vin Diesel viděl..A pak odpovědná pracovnice sedne na vor a jede… asi ji nikdo nepoučil, co by jí čekalo, kdyby se jí Zak utopil. Ale z odpovědné pečovatelky se nám obratem stane nadržená puberťačka a kýče začínají. Naštěstí tu kýčárnu trochu otupuje skvělá muzika a také vstup Thomase Haden Churcheho se to snaží zachránit. A pak přijde trapas pro spodních deseti tisíc, drama a další kýč. Nadšení ostatních zde hodnotících tedy nesdílím, znovu to vidět nemusím.

G. I. Joe: Snake Eyes (2021)

Půvabné japonské zahrady a tradiční architektura na pozadí ostrých soubojů mečem. Skvělý střih, působivá hudba a skvěle vybraní herci. Zápletka s náznakem mystismu trochu banální, stejně jako utkvělá až paranoidní touha po pomstě hlavního hrdiny. Do toho "gangy" zlých (šéfka fakt měla jehličkové boty) a hodných "američánů", což je mírně úsměvné, ale zrzka byla kus a měla nádherné modré oči (nebo nádherné barevné čočky). Babi s vějíři neměla chybu. To můžu vidět klidně i dvakrát. Připraveno na dvojku, protože řemeslo bylo prvotřídní, takže vydělat by to mělo. Rozum pro shlédnutí není třeba, oko lahodné záběry ocení. Tři hvězdy, 65%