Dokonalá záměna (2020)

Princ a chuďas - pekařův císař - prostě známá zápletka. Ani zde to nebylo špatné, kdyby ale hudební projev dvojčat za něco stál a kdyby se hlavní přítelkyně nesnažila být Megan Fox v německém vydání. 45% za to, že tam necpali žádné kopání a politické korektnosti a na jedno kouknutí to stačí.

Sebevražedný oddíl (2021)

Nejprve je nutné připomenout, že vykrádání sci fi (Vetřelec a Vládci loutek) není vtipné. I ten Brusíček, co se učí, že lidé jsou přátelé, nikoliv jídlo, připomínal Hledá se Nemo. Takže trapas. Ten ale pokračuje mnoha dalšími „krvavými“ scénami, které jsou samoúčelné a zbytečně brutální. Návrh vědci, jestli-by rád, že mu do jeho konečníku pošle jedna z hrdinek krysy, a on odpovídá, že by mohl svou odpovědí překvapit, brzy napadnou LGBT+ a další. To, že americký plamen svobody je podobný spíše záchodovému prkénku je asi nejvtipnější hláška filmu. Věrna chápání filmu, že má být komiksovou nadsázkou zůstala jen Margot Robbie, ostatní své role vzali až moc vážně, takže humor byl vniveč a role Alice Bragy patřila do jiné kategorie filmů. Oproti jedničce hluboké zklamání, které perfektní triky nevyváží. 45%.

Whitechapel (2009) (seriál)

Půvabně anglické s takovou dobrou mírou staré Anglie, výborně vy)braní herci se špetkou komičnosti, skvělé profily a motivy vražd a jejich filmového zpracování a jen trochu se stále opakující podobnosti starých vražd a nových mě nakonec donutily ubrat hvězdičku. Také tam vidím některé věci nedořešené, asi to mělo pokračovat, ale nestalo se. Rozhodně příjemné pokoukání pro milovníky detektivního žánru.

Monster Hunter (2020)

Paul Anderson a Milla Jovovich mají spolu tři děti a ty něco stojí. Takže natočit počítačovou hru jako film se přímo nabízelo. Monster Hunter zdaleka není tak špatné, jak se na první pohled může jevit. Ano, ty vojáčkovské náborové řečičky byly skoro hloupé. Četařka Babinčáková v podání Meagan Good nám asi těžko vysvětlí, pro v akci musí mí nalepeny falešné řasy a stejně tak tvůrci asi znají týmy jen alfa a bravo, protože více písmenek už neumějí. Hvězda dolů. Vizuál je ale ve 4K podmanivý, počítačové obludy perfektní a bojové scény Jovovich se dají shlédnout. Ostatně Tony Jaa je v nich také skvělý. To, že obludu rozpůlíte mečem, zatímco RPG je na nic už patří do říše pubertálních her a je nutné k tomu přihlédnout. Ale hvězda dolů. Ron Perlman tu působí spíše směšně a divák by rád alespoň vytušil, proč super inteligence, která umí cestovat mezi světy, svůj patent nechala chránit hordou nemyslících příšer. Hvězda dolů. Takže 55% a náznak na druhý díl předem zavání zbytečností.

Krvavě rudé nebe (2021)

Už ta produkce mě odrazovala, ale nakonec to bylo technicky zvládnuté, byť to samozřejmě moc peněz nevyžadovalo. Námět s upíry (neznámá nemoc?, co to jako má být) má vždy stejný scénář a průběh, tady byla změna v osobě odpovědné matky, ale film to nezachránilo. Přepálená stopáž nudila, synek jako z časopisu pro vzorné chlapce kladné pocity nepřinášel a nezáživné to nakonec bylo celé. 40%

Godzilla II Král monster (2019)

Monstrózní, technicky super dokonalé, herci nudní a diváku jsou jejich osudy lhostejné, nápady v tomto dalším díle nic moc a překvapení se nekonalo. (Souboje monster jsme už viděli v Jurském světě 2015). Trvale valící se hluk byl únavný až otravný. Ty hlášky, jak se lidstvo musí naučit žít s tvory, kteří jsou s lidskou rasou naprosto nekompatibilní byly směšné. Stanislav Lem by se u toho musel smát jako utržený. (připomínám Nepřemožitelného). Konec byl vysvobozením z tohoto ekologického katastrofáku.

Poslední žoldák (2021)

Každá parodie vyžaduje pro úspěch podmínku, že má scény, ve kterých se budete smát. To tato neměla. Uřvaný padouch, uřvaný doslova protivný synek, starý dobrý okopávač, co se to snažil zachránit a jedná pěkná černošská modelka, které scénář předepsal, že se ve filmu nesmí usmát. Tak jsme se nesmál nikdo.40% a ruka mi u druhé hvězdy málem upadla... ještě, že se tam mihla ta Eiffelova věž...

Generál MacArthur (1977)

Nepochybně mě ovlivnil ten úděsný dabing. Ale... film dobře ukazuje, jakou primadonou generál byl a jak si své postavení "hrdiny" pečlivě propagandisticky hlídal. Nepochybně se mu nedá upřít schopnost riskovat a i díky jeho "žabím skokům" válka v tichomoří měla rychlý a úspěšný průběh. Film ještě nehovoří o tom, jak se generál napakoval půl milionem zlatých dolarů od filipínského prezidenta, tato skutečnost byla odhalena až v roce 1979, film je z roku 1977. Také symbióza s Rooseveltem nebyla náhodná. Antikomunistický Trumen už mu nevoněl. Nepochybně se podílel na dobré poválečné správě Japonska, dobře vedl i válku v Koreji (Truman mu dokonce schválil použití jaderné zbraně za předem specifikovaných podmínek). Právě to, že generál poslouchal jen sebe vedlo nakonec k jeho pádu a nepoužití jaderné zbraně možná zachránilo svět od jaderné války. V té době by ji Čína i SSSR klidně odvetně použili. Pokud filmu lze vyčítat tak to, že měl málo ukázaných bitev, málo ukázal, jaký byl generál sebestředný ješita, dobře ale znázornil, že hlupák to nebyl. Ukázaná kapitulace Japonska byla dobrou připomínkou, ale válečná zvěrstva Japonců film spíše pominul. 50% protože mě film nijak nenadchnul.

Jolt (2021)

Mělo to být šílené a také to bylo šílené, v podstatě sci-fi. Kate Backinsale na svých blížících se padesát vypadala skvěle (blond lehce s melírem, něco na styl Charlize Theron jí slušel) a role jí sedla. Ostatně náznak její kvality byl viděn už v remaku Total Recal, zatímco Pearl Harbor byla taková uplakaná kýčovitá nuda, že se tam na ni nedalo ani dívat. Tahle jízda doplněná přehazováním miminek při útěku měla říz a Laverne Cox s výrazem unuděné úřednice sekundovala jí i Bobbymu Cannavelovi skvěle. Hláška „Chci utěšovat její vagínu“ se nepochybně proslaví i v českých luzích a hájích. Film měl spád, chválit Tucciho nemá smysl, protože je skoro všude výborný a štěk bábrdlinky Susan Sarandon v konci filmu čeká na to, zda film vydělá a bude se dělat dvojka, nebo skončí v číslech, která producenty nasměřují jinam. Ale vidět ještě jednou tu modrou „hekřici“ co kolegovi řekne, že když mluví tak si prdí z pusy by za dvojku asi stálo. Šílenou dvojku, samozřejmě. Hvězda navíc za bojové scény a ta v mučírně se na tom bílém pozadí obzvláště vyvedla. A mimochodem: Živá žena jako totální zbraň je už v Serenity, takže dvojka by měla mít další nové nápady.

Rychle a zběsile 9 (2021)

Kamera výborná (to už je asi nemoc točit ty podzimní barvy a mořské hladiny s vyčnívající skálou), triky výborně zpracované, ale překonávají i žánr scifi a naši hrdinové začínají být trapní. Začalo to v 6.díle a jenom se to zhoršuje. Některé scény připomínaly film Tenet, magnetický trik už jsme viděli v 6 Underground, takže to páchlo plagiátem. A „nová“ vesmírná scénka, kdy po ztrátě paliva se „černí hrdinové z gheta“ zachrání ve vesmíru na jakési stanici (ISS?) evokovalo Gravitaci a opět tedy nic nového. Neustále poučky a upřené pohledy děj nelepšily a místy to připomínalo vládou doporučený výukový program pro školy. Včetně hlavních hereckých rolí a rolí i vedlejších, jak bylo vidět v totálně hloupé záchranné akci Diesela při zatčení Interpolem. To stupidita scénáře vyvrcholila. Riskovat, že film spadne do tzv. „negerských“ filmů znamená riziko vysloužit si ostřejší kritiku. To bylo od tvůrců neuvážené, protože to nemají rádi diváci nikde na světě, v Číně obzvláště. Herci zestárli a jejich příběhy už pomalu a jistě nudí, objevení bratra Jacoba to nezachránilo, když vývoj filmu byl Helen Mirren predikován ji v první části. Charlize Theron si nechala upravit účes, aby nebyla tak okoukaná, ostatní zůstali v původních „zjevech“ a to byla další chyba. Lidé nevypadají 20 let stejně. Vin Diesel se přes všechny sympatie pomalu a jistě mění v supermana a je to až dětinské. Ostatně dětem se to bude líbit. Honičky, pěkná auta, obrněné vozy jako z PC hry, výbuchy, střelby a nezasažitelné a nezničitelné američanské káry...Pokud tvůrci hledali diváka mezi 6 až 14 let budou úspěšní, dále to už moc nevidím. Tvrdit synkovi v přepálené stopáži, že vše pro život se naučil na jakémsi závodním oválu, než ho jako mladistvého šoupli do vězení za surový útok na jiného závodníka, bylo nerozdýchatelné. 40% je více než dost. A ta „vychytralé blbost“, že po skončení titulků jde ještě kus filmu jako upoutávka na další díly začíná být doslova otravná. A pocit otrávenosti z filmu byl ten nejsilnější.