• Krátkometrážní

Václav (2007)

Musím povedať, že Jiří Vejdělek nakrútil ďaľší poctivý český film. Osudy problematického dementného Václava na českej dedine nekopíruje Forresta Gumpa ani Rain Mana . O to ,ale chýba tomuto filmu lyrickosť týchto dvoch skvostov svetovej kinematografie. Nečudujem sa , že výborné herecké výkony Ivana Trojana A Emílie Vašáryovej nezostali bez odozvy na nomináciu českého Leva . Záverom len povedať,že Václav až s výnimkou zatrpklého záveru filmu je príjemnou oddychovkou . U mňa 80%.

Osvícení (1980)

Typický Stanley Kubrick. Dobre natočené a prepracované dielo. Film má trocha hluchých miest, hlavne čo sa týka dialógov a iných scén, ktoré by sa dali tiež skrátiť. Ale ako hovorím typický Kubrick. Hlavným mínusom filmu je to, že asi od polovice filmu som vedel ,,kde je ten pes zakopaný,,. Atmosféra filmu bola hustá ako betón, niektoré scény aj na dnešnú dobu boli chladne desivé. SHINING vo mne zanechal zážitok na 85%.

Pokoj 1408 (2007)

Myslím, že ani nemusím hovoriť, že Stephen King je majster svojho remesla, resp. svojho žánru. Film od začiatku mal dobrú a hustú atmosféru a nepostrádal nič, čo by mal mať dobrý horor. Aj tento film je ukážkou toho, že aj bez zbytočných ľakačiek sa dá naladiť dobrá atmosféra a napatie. Jeho mínusom je už to, že námet nie je bohvie aký nápaditý a nie je ničím nový. Skrátka ide už o otrepané klišé.Avšak vyvrcholenie deja ...pozn. v tomto filme bolo dvakrát.. si myslím, že robí z tohto filmu dobrú zábavu, u ktorej sa nebudete nudiť. Suma sumárum 4* a 65%.

Noční můra v Elm Street (1984)

Klasika hororového žánru. Debitujúci Johnny Depp , nechutný, ale pritom charismatický Robert Englund alias Freddy , to všetko ma potešilo, atmosféra a efekty na 80-roky boli tiež vcelku dobré, avšak dá sa povedať trápny koniec, mi pocit z filmu trochu zkazil. Takto teda dávam ,,iba,, 4* a 75%.

Fargo (1996)

Musím sa priznať, že mi chvíľu trvalo než som pochopil , neviem, či tak zámerne cynický scénár a trocha než som sa vžil do deja filmu. Výsledok bol, ale pre mňa prekvapujúco priaznivý. Pohľad na zasneženú severnú Dakotu ma až, ale tak nezobral ako ich žhavá novinka Táto krajina nie je pre starých. Takto musím dať ,,len,, 4* a 70%.

Faunův labyrint (2006)

3/4 vojnovej drámy a 1/4 fantasy na mňa príjemne zaposobila . Tieto 2 faktory sa skĺbili až pri vyvrcholení tejto záhady , čo je, ale po jednej strane aj dobre. Je vidno, že G.de Torro rád točí podobné fantasy snímky typu Hellboy, čo mu dľa mojho názoru celkom ide, no aj vojna proti Partyzánom bola dobre nakrútená .Musím, ale povedať, že čakal som od tohto snímku trochu viac, no výsledný efekt mi vychádza na 80% a dobré 4*.

Tajemné okno (2004)

Typický Stephen King.Mám rád jeho knižné predlohy avšak táto bola trocha kŕčovitá a vyvrcholenie a záver filmu trochu odlišný a dosť ma prekvapil od trocha iného deja filmu. Johnny skvelý ako vždy , na nudu, atmosféru alebo na plynulosť si sťažovať nemožem ,avšak viacej ako na 3* a 65% to nevidím.

Tahle země není pro starý (2007)

Čo povedať?...Asi len to, že sa nečudujem , že tento výborný thriller získal tohtoročného Oscara. Názov filmu je trochu klamný,resp. nejako som ho nepochopil , no to nič nemení na tom, že prvých 90 minút som bol prišpendlený v kresle a hutnou atmosférou som takmer nedýchal. Malé mínus má u mňa príliš veľká reklama na T.L.Jonesa, ktorý vo filmu hral asi tak maximálne 30 minút, no koniec filmu bol pre jeho úlohu kľúčový. Takže u mňa jasných 5* a 90%.

Zlo mezi námi (2003)

Musím povedať, že tento film ,,Tre Kronor,, ma veľmi milo prekvapil. Je tu ukázaná surovosť, neľútostnosť a brutalita , ktorá vládne na školách. Film je veľkým výkričníkom do spoločnosti. Nie náhodou dostal film Oscara za cudzojazičný film roku 2003. Doporučujem pozrieť. Ja dávam 85%.

Ženy od hluboké řeky (1981)

Tu je práve vidieť , že séria italských kanibalských filmov z 80. rokov, resp. za 2 roky sa stihli natočiť 4 filmy nespravila do svetovej kinematografie s výnimkou Cannibal Holocaust veľkú dieru . To platí i tu. Nechutnosti bez nejakého dejové klišé ,niekedy s trochou dobrej atmosféry , to je, ale asi tak všetko.O doslova hrozných /ne/hereckých výkonov ani nevravím. Pre mňa len 1* a 30%.