Vražda na úrovni (1979)

Postavit Sherlocka Holmese proti Jacku Rozparovačovi? Vynikající nápad a přitom jsem o tomhle filmu v životě neslyšel. Vražda na úrovni boduje perfektní atmosférou - malebné ulice Londýna se střídají s špínou chudinských čtvrtí a děsivými nočními zákoutími. Je tu sprostá lúza, anarchisti, neschopná policie, svobodní zednáři, mocní házející klacky pod nohy. K tomu pár skoro hororových scén a Holmes, který se dostává do ohrožení života v souboji s vrahem. K tomu výborní herci od zoufalé Bujoldové, přes divoce vypadajícího Sutherlanda až po chytrého, leč mírně popleteného Watsona v podání Masona. A samozřejmě fantastický Plummer, který vypadá jako ztělesnění všech představ o Holmesovi. Přesto jsem si po většinu filmu říkal, že je to dost pomalé, žádné geniální dedukce se nedostavují... aby mě finální scéna u soudu a odhalení kam až to všechno vede naprosto vyrazily dech. Silné 4* a umím si představit i pět. PS: Vynikající starý dabing tomu dodává taky hodně!

Agáta (1979)

Zvláštní film, úplně jiný, než jsem čekal. Myslel jsem, že to bude kriminálka o pátrání po zmizelé spisovatelce a ono to připomíná staroanglické kostýmní dramata. Úspěšná, ale plachá a svému muži zcela oddaná Agáta zjistí, že ji manžel podvádí a chce se rozvést.  V rozčílení nabourá autem a se ztrátou paměti?? skončí v sanatoriu jako někdo jiný. Lehce snobský a značně sebevědomý novinář ji vypátrá, ale neprozradí ji a  postupně se sbližují. Apted v prvním známějším filmu má krásné záběry, Redgravová je výborná, skvěle ji sekunduje slizký Dalton a Hoffman je spíše průměrný. Jenže... je to pomalé, spíše nudné a tak nějak o ničem. Jenže... pak přijde nečekaně záblesk geniálního krimi plánu a posmutnělé zakončení skoro-romance, které se mi líbilo. Tak 3-4*, ovšem nechávám 3*, hlavně proto že to co nejspíše kompletně vycucané z prstu a to moc nemám rád.

Naostro (1979)

Zoufalý otec pátrající po nezletilé dceři uvízlé v bahně porno průmyslu. Takový 70s předchůdce 8mm, na který jsem se těšil, v té době nebylo nic ve filmu tabu. A je to celkem zklamání. Film je krotký jak čajíček - žádný drsný (či jakýkoliv) sex, jen soft erotika (plazení se po sobě), pár koz a kamera důsledně uhýbající při pohledu na genitálie či vraždu v televizi. Teenagerku hraje 23letá herečka, která jako teen rozhodně nevypadá a co se ji děje ve filmu nevidíme. Pátrání je navíc pomalé, celkem naivní a tatík by brzy skončil s kulkou v hlavě nebo kudlou v břiše. Zachraňují to herci - sleazy Peter Boyle jako detektiv z ulice a fantastický Scott, který tu zoufalost hraje tak skvěle, že mu odpustíte i to bigotní náboženskou přezíravost a fanatismus. A především konec, který je sice happy, ale s hořkou pointou kterou jsem tak nějak cynicky očekával (SPOILER - dcera nebyla unesená, ale šla do toho dobrovolně). Každopádně slušné 3*, ale čekal jsem větší psycho.

Pomsta (1979)

Policajt chránící svědkyni proti mocnému mafiánovi to je číslo 1 v hitparádě krimi klišé. Bronson se snaží a finále s rakví je parádní, ale zbytek je kravina. Neomylní zabijáci vědí přesně kam jít, Bronson zabíjí foukačkou!!! Irelandová hraje ošklivou, nesnesitelnou a tupou nánu; naprosto tragický je Steiger jako koktavý mafián. Připomíná to spíše televizní kriminálku z Evropy (Schimanski?), navíc je to celkem utahané. SPOILER! K dovršení všeho to skončí špatně; přičemž to co se stane 11 minut před koncem mi vyspoiloval oficiální text distributora v obsahu. Fakt nedík. KONEC SPOILERu. Slabá Bronsonovka, původně tak na 3*, ale nakonec mě to tak otrávilo, že jen 2*.

Medvědí ostrov (1979)

Zajímavý žánrový mix. Formou je to čistý dobrodružný film - ledová pustina, dekády výzkumná výprava, dekády ztracená ponorka s nacistickým zlatem. K tomu úžasná mrazivá atmosféra, malebné kamerové záběry, solidní akční sekvence (útěk před lavinou, honička skútrů s obojživelnýmy čluny, finále). Obsah je zase čistý thriller - pestrá mezinárodní skupina skrývá (nejednoho) sabotéra, přibývá "nehod" i mrtvol. Ve výpravě nechybí německý profesor, polský (ruský?) vědec, norská lékařka, starý dobrodruh a pár dalších postav, přičemž každý něco skrývá a nic není jak se zdá. I hrdina má šrám z minulosti. Ani obsazení typových herců (kromě Sutherlanda Widmark, Lee, Redgravová) nenapoví kdo bude kdo. Každopádně velice slušný film, možná i inspirace pro Věc i když tam ta paranoia byla přece jen trošku jinde... tomuhle občas chyběl trochu spád.

Spodina (1979)

Žádné krimi, ale vězeňský film. Ovšem žádný hollywoodský napínák či doják, ale čistě britská dřeň. Odpudiví sadističtí dozorci, kteří se předhání v šikaně, buzeraci a mlácení mladistvých. A na druhé straně parta totálních zmetků u kterých na vteřinu nepochybujete že tu patří. "Taťka" se rovněž vyžívá v šikaně, než ho sejme hlavní hrdina, který se ale záhy začne chovat chovat ještě jako větší svině. Dalším hrdinou je anarchistický magor bouřící se proti každé autorit. Kromě šikany mezi spoluvězni, nenávisti bílých a černých jsou tu pak chuťovky typu zanedbání péče vedoucí k smrti, sebevraždy či jedno hromadné znásilnění. Ani jediná sympatická postava, ani špetka naděje či lidskosti. Výborně natočené, objektivně za víc, ale subjektivně odporný film, který mě dokonale zhnusil.

Poslední objetí (1979)

Agent CIA přijde při akci o manželku, zhroutí se a skončí v blázinci. Když ho propustí, trpí pořádnou paranoiou... ovšem to že jste paranoidní neznamená, že ho někdo nechce zabít. Člověk čeká špionážní thriler o všehoschopné CIA a ono se z toho vyklubalo něco úplně jiného. Příběh byl slušný, ale ten zbytek škoda mluvit. Béčkoví herci Napier a Glover, Walken v pidi roličce, nijaká Margolin a naprosto nesympatický Scheider. A především režie... tohle že točit tvůrce Philadelphie a Mlčení jehňátek? Demme si zkouší hrát na Hitchcocka, ale výsledkem je zastaralá hudba, nulové napětí a spád a především upocené a nepovedené vykrádání mistrových scén... ta finální naháněčka u Niagáry byla přímo zoufalá. I Mel Brooks uměl Hitchcocka líp... 3* jen za to slušné rozzuzlení kdo a proč.

Pokrevní příbuzní (1979)

Thriler, který vypadal na papíře zajímavě. Majitel farmaceutické firmy umírá při zdánlivé nehodě, příbuzní se těší na zisk z rozprodané firmy, přičemž každý má své důvody proč potřebují peníze. Ale dědička si postaví hlavu, odmítá prodat a brzy je jasné, že ji chce někdo taky zabít. K tomu spousta známých herců v čele se zestárlou, ale stále charismatickou Audrey. Jenže je to příšerně pomalý, dlouhý a ještě (záměrně?) natočený jak v 40-50. letech. Výsledkem je děsivá nuda, k tomu debilita některých scén a linií (zázračná pilulka, mluvící počítač, Sharifova manželka/milenka, snuff porno - proboha proč?). Finále na střeše pěkně béčkové, ale odhalení kdo neuspokojivé... zkrátka víc jak na 2* to není.

Blízcí příbuzní (1979)

Další komediální kriminálka. Zubař provdává dceru a otec nastávajícího zetě ho požádá o službičku. A protože je to mírně pošahaný agent CIA, zanedlouho oba lítají v šíleném případu ukradených bankovních štočků kde nechybí agenti ministerstva, zabijáci, jihoameričtí diktátoři či šílení čínští letci. Chvíli mi trvalo, než mi došlo, že už jsem ten příběh viděl v remaku s Michaelem Douglasem. A tohle je tak na stejno. Je to čistá komedie, místy trošku akční, místy vtipné a místy příšerně dementní (kličkování před kulkami, generál mluvící s rukou). Falk je výborně vlezlý, bohužel Arkin je nijaký, ten chlap se prostě na komedie nehodí. Celkově neurážející pohodovka, jakých jsem ale viděl už desítky na 3*.

Ve velkém stylu (1979)

Druhá kriminálka v roce 1979 a namísto teenagerského dramatu sleduji důchodcovskou komedii :) Tři páprdové se nudí věčným posedáváním v parku a napadne je udělat banku. Naprosto amatérský plán kupodivu vyjde, peníze změní majitele a co dál? Je to milý, spíše úsměvný než komediální, natož napínavý film, pěkně zahraný víceméně neznámými herci (inspirace pro pozdější Zámotek?). Bohužel druhá půlka byla slabší, z úsměvného filmu se stává depka kde SPOILER! dva ze tří umřou a třetí je bůhvíproč zatčen KONEC SPOILERu. I tak si to slušné 3* zaslouží.