Spodina

Surový, násilný a šokujúci Scum je podmanivý príbeh, zasadený do nápravného zariadenia. Rozpráva o živote v polepšovni, kde násilie a brutalita je cestou, ako si vybojovať cestu na vrchol a vládnuť ako “Daddy“. Rovnako si získa rešpekt chovancov a sadistických dozorcov. Jeden z najspornejších filmov aké boli kedy vyrobené v UK je tiež filmom, ktorý zapríčinil rozruch pri jeho zverejnení. Hlavnú rolu hrá Ray Winstone, ako Carlin, pripravený sa presadiť aj napriek nepriazni a stať sa šéfom v systéme, ktorý chce zničiť. (humpass)

*CARNIFEX*

Názov “Spodina” dokonale vystihuje dojem či pocity z tohto počinu. Nie preto, že by nemal kvalitu, ale z dôvodu, že je takmer nakomplet o negatívnych emóciách, postavách, zlých rozhodnutiach, činoch či slovách, a to nebudem bližšie špecifikovať postavy, ktoré boli doslova extrémne nesympatické. Každopádne, dej ma vtiahol veľmi rýchlo. Takéto snímky majú silu .. ()

DaViD´82

V rámci snímků o nefunkčnosti kárného systému s přístupem "silnější pes mrdá" ten vůbec nejsilnější pes na žánrovém dvorku. O to znepokojivější (a úměrně tomu i působivější), že je o mladistvé svoloči, která sice potřebuje tvrdou ruku, nekompromisní řád a disciplínu, ale již ne šikanu, ponižování, prznění a takové ty jiné milé věci. Beznaděj zdejšího začarovaného kruhu "vzpurní sígři versus zamindrákovaní dozorci" (vrcholná je v tomto ohledu především scéna Archerova přátelského pokecu s jedním z bachařů), kdy se již nápravný systém stává parodií sebe sama natolik, že plodí a učí tomu, proti čemu byl v první řadě vytvořen, snad nikde jinde nebyl zachycen tak naturalisticky, depresivně, mrazivě a přitom nemravokárně. ()

Martin741

Mno jo, basy su drsne, ci uz tie spanielske, indicke, talianske, ruske alebo co aj viem hoci aj bitske, drsnost, surovost a vytrznosti vladnu pokial viem vsade. Ked si vsak odmyslim toto, je to len nudna britska konzervacka iduca na zaklade vzorca - dialogy - nuda - dialogy -nuda -dialogy - uchylka - nuda. Nicim zaujimavy britsky film, herci mi nehovoria nic, reziser Alan Klark uz asi okrem tohoto nic schopne nenatocil : 50 % ()

Daddko

Jeden z najlepších o šikane mladistvých v nápravných zariadeniach, tentokrát Anglicko. Natočil niekto CZ/SK film  po ´89 o šikane v ČSĽA či už furťáckej alebo mazáckej ? A bolo jej na dennom poriadku. Niekedy až totálna dehonestácia človeka, a to už musel byť mimoriadny dôvod na odvoz do nemocnice aby sa mimoriadna udalosť vybubnovala. Ututlať všetko ak sa dalo. Kto chcel mať ministerských, kontrášov a starých politukov "pan tátov" na Útvare aby do všetkého pchali nos ? ()

MM_Ramone

Anglický režisér Alan Clarke mi už raz jedným zo svojich filmov doslova vyrazil dych. Videl som jeho snímok "Made in Britain". Bol to nesmierne silný filmový zážitok. Teraz som zhliadol ďalší titul z jeho dieľne. Pozrel som si "Spodinu". A znova to na mňa mimoriadne zapôsobilo. Clarkov režisérsky rukopis je jednoduchý, skoro až komorný, ale emócie, ktoré dokáže v divákovi prebudiť sú veľmi intenzívne. "Scum" je drsná, surová sociálna dráma z prostredia výchovno-nápravného ústavu pre mladistvých delikventov. **** ()