Lady a Tramp (1955)

Je to divný, že první film z roku 1955 kterému dávám pět hvězdiček je animáč, ale Lady a Tramp si to zaslouží. Nádherná pohádka ze zlaté éry, kde funguje naprosto všechno. Humor, perfektní postavy, emoce, napětí i pěkné písničky. Lady je fenka se zlatým srdcem a zlatou rodinou, jenže té se narodí dítě a ona je odstavena na vedlejší kolej. Když se objeví příšerná tetička, utíká a potkává pouličního vořecha Trampa, který ji zasvětí do života na ulici. A tak spolu honí slepice, poznávají hrůzu útulku, bojují se zákeřnou krysou a samozřejmě vše dobře dopadne. Nechybí nezapomenutelná scéna se špagetou a Bella Notte už mi zní v hlavě. Animovaný film roku 1955.

Slaměný vdovec (1955)

Billy Wilder mě tentokrát úplně nenadchnul, ale zase ani nezklamal. Ono co jde vymyslet na konverzačce na téma ženatý muž ve středních letech a mladá kočka. Navíc když se psal rok 1955 a řádila cenzura. A tak se samozřejmě nic nestane kromě pár nevinných pus, ale zato z toho má hlavní hrdina pořádné schízy, běhá, šílí, představuje si. Naprosto neznámý Tom Ewell je skvělý, Marilyn je pěkná a naivní. Hlavní hvězdou je ale sám Wilder, který to úžasně ozvláštňuje. Ať už snovými sekvencemi (drby, vražda), nadčasovými gagy (jak zabalit pádlo) a především skvělými nápady. V jedné scéně je tak parafráze na plážovou scénu z Odtud až na věčnost, v druhé prolamuje 4. rozměr (co když tu mám Marilyn Monroe). A samozřejmě slavná scéna nad foukajícím kanálem (překvapivě krotká). Ty 4* si to zaslouží. Komedie roku 1955.

Richard III. (1955)

Království za koně, nebo spíše za film. Prostě marná snaha, Shakespeare a já to nejde dohromady. Nepomůže ani tentokrát celkem dobrý příběh o hrbatém intrikánovi, který se chce dostat na trůn, ani to že příběh není úplně vycucaný z prstu. A ani ani to, že Laurence Olivier je v hlavní roli celkem dobrý. Prostě je to divadlo hrající si na film, kulisy jsou opravdu jen kulisy už na první pohled, v desítkách vedlejších postav jsem se ztrácel, sáhodlouhé dialogy a monology jsou nekonečné a celá ta kolosální nuda trvá dvě a třičtvrtě hodiny. Líbila se mi technicky povedená přehlídka duchů a také svedení ženy, která protagonistu nenávidí, to bych chtěl umět, jinak pro mě k neusledování.

Pět lupičů a stará dáma (1955)

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec dávám tři. Pět lupičů a stará dáma docela zestárlo a chybí tomu drajv. To neznamená, že nejde o milý film - na jedné straně pětice ostřílených kriminálníků, na druhé straně roztomilá stará dáma jako jejich domácí, která je neustále vyrušuje při dokonalé loupeži. A když se ji rozhodnou oddělat, chybí jim k tomu kuráž a tak se začnou likvidovat mezi sebou. Samozřejmě jde o starý film, takže se moc násilí nedočkáme, zato tu nechybí ve finále pořádná porce černého humoru (projíždějící vlak). Obsazení je skvostné, ale bohužel jen na papíře - Guinness šíleně přehrává, Sellers tu zatím ve své první větší roli moc nepředvedl a Herbert Lom se jen tváří jako dokonalý vrahoun. Nejlepší je tak stará babka a posledních cca 20 minut.

Džungle před tabulí (1955)

Popravdě mnohem drsnější než bych čekal. Myslel jsem si že vzhledem k roku vzniku to bude uhlazená verze Nebezpečných myšlenek. A zatím se tady učitel utkává s ukázkovými šmejdy, kteří se nezastaví před ničím. Pokus o znásilnění, dopisy jeho ženě, přepadení na ulici, loupežné přepadení. Nejvíce mě dostalo rozbití desek učitele, který je sbíral 15 let. Zkrátka sígři, kteří patří do kriminálu a ne do školních lavic, navíc s ukázkovým obsazením - Vic Morrow kraluje, ale ani 27letý student (sic!) Sidney Potier není špatný. Kdo chce vidět mladičkého Jamie "Klingera" Farra, má možnost. Bohužel v hlavní roli je absolutně nevýrazný Glenn Ford, který nemá co hrát, protože jeho učitel nemá ani autoritu, respekt, ani nedokáže zaujmout. A ten víceméně násilní happyend je divný. Ale každopádně finále s nožem je parádní a úvod a závěr obstarává jedna z nejzásadnějších písniček 50. let - Rock Around The Clock. Jak to, že si nezasloužila nominace na Oskara je mi záhadou.

Letní opojení (1955)

David Lean vs. červená knihovna podruhé (po Poutu nejsilnějším). Co naplat, když David Lean točil Dickense nebo později své velkofilmy, bylo to super, ale tady neměl co předvést. Ne že by se nesnažil - Benátky se svoji výpravou, kamerou a hudbou jsou úžasné. Sympatický je malý klučina i celá první půlka filmu, kdy stárnoucí Katherine Hepburnová poznává v odlehčeném duchu město, potkává různé lidi a užívá si slunné Itálie. A pak se objeví italský seladon, navíc ženatý a je to z toho slaďák jak blázen. Romantické výlevy, žena co neví co chce (a nedá pokoj dokud to nedostane) a dojemné loučení na konci. Prostě romantika z 50. let a nic moc pro mě.

Piknik (1955)

Tohle jsem si stáhl kvůli povědomému názvu (později mě došlo že ho znám spíše z jednoho sci-fi románu) a dvěma Oskarům. A je to taková pěkná sonda do obyčejného života roku 1955. Do malého městečka přichází tulák a obrátí život naruby všem. Praštěné puberťačce která se v něm vidí i místní královně krásy, která si má brát továrníkova syna, ale místo toho se nečekaně zamiluje. Je to taková banální historka, plná brebentění ženských, melodramatu a slziček, ale musím uznat, že William Holden je fantastický a ani ostatní herci nejsou marní. A vedlejší příběh o postarší učitelce, která s nadhledem odmítá stárnoucího seladona, dokud ji nedojde že ji ujel vlak je skvostný.

Je krásné lásku dát (1955)

Na tohle jsem kouknul jen proto, že film dostal tři Oskary, z toho jeden za písničku a tak jsem byl zvědavý. Co mám napsat - byla to načinčaná nuda. Krásná kamera, krásná hudba, zajímavé prostředí Hongkongu 1949, lehounké naťuknutí komunismu v Číně a jinak stokrát viděný příběh on a ona. Velikou lásku komplikuje fakt, že on je ženatý a ona euroasijka (hraná americkou herečkou). Je to přeslazený až běda, bez většího dramatu a nakonec SPOILER to skončí blbě. To jsem fakt potřeboval ve svém stavu romanťárnu se špatným koncem, za to hvězdička dolů KONEC SPOILERU. Oskarová písnička je průměrná, v 50. letech byly lepší oskarovky.

Země faraonů (1955)

Hawks uměl nadprůměrné filmy, ale tohle je čistý průměr. Hezká kamera, pěkné davové scény, ale první část je zoufale o ničem - faraon posedlý posmrtným životem dává budovat pyramidu. A buduje se a staví a lidi u toho zpívají, skoro jako v českých budovatelských filmech té doby. V druhé půlce se rozjede sice trošku zajímavé drama o hamižné a intrikující druhé manželce, ale zas tomu chybí aspoň trošku zajímaví herci. Co se mi nejvíce líbilo byl celý mechanismus pyramidy, jinak to nebyla blbost, ale ani žádný zázrak. Nulová konkurence a historický film roku 1955.

Ďáblové v oblacích (1955)

Po dlouhé době starý film. Ďáblové v oblacích jsou celkem tradičním válečným filmem své doby, ale narozdíl od ostatních se nezdržují vedlejšími či milostnými liniemi. Prostě je tu cíl - zbořit německé přehrady a k tomu celý film postupně směřuje. Máme tu profesora který bojuje s vynálezem skákavé bomby i nedůvěrou nadřízených, spoustu pilotů a jejich výcvik, hledání správného řešení pro odhad výšky či zaměření a samozřejmě finální akci. I když film nemám zrovna strhující tempo ani hvězdné herecké výkony, kouká se na něj slušně, to si Michael Anderson ve svém prvním známějším filmu ošéfoval. A parádní letecká akce na konci filmu z něj dělá solidní 4* záležitost a válečný film roku 1955.