Detektivní příběh (1951)

Nečekaných pět hvězdiček. Detektivní příběh je předchůdce všech policajtských filmů, něco jako Pevnost Apačů v Bronxu bez akce, pouliční špíny a vůbec exteriérů. Vystačí si jednou policejní stanicí, pár výborně vymyšlenými případy a neskutečný hlavním hrdinou. Detektiv McLeod se zdá být skvělým poldou, milujícím manželem, jenže v průběhu se ukazuje že to není taková idylka - to když vyplouvá na povrch jeho cynismus, srdce z kamene a ve finále i naprostá ubohost co se týče vztahu k jeho ženě. Je to v podstatě konverzačka, ale vynikající, člověk má pocit, že je nováčkem na stanici a kouká na to, co se děje, obyčejné vyšetřování i rutinu střídají dramata mezi otevřenými i zavřenými dveřmi. A samozřejmě bez vynikajícího Kirka Douglase by to bylo poloviční. Jen ten zbytečně tragický konec si tvůrci mohli odpustit. Krimi/thriler roku 1951.

Hrůza na jevišti (1950)

Dost slabý, dokonce byl řekl, že Hitchcocka snad jeden z nejslabších filmů. Hlavní hrdinka je zamilovaná do podezřelého z vraždy, který pro změnu miluje ženu, která skutečně vraždila. Místo napětí tu máme komické záměny osob, místo spádu je tu překombinovaná a utahaná detektivka. Navíc starší Hitchcockovky byly napřed, tohle oproti ostatním filmům z roku 1950 působí dost zastarale. Tři hvězdičky snad jen za jednotlivosti - sympatická Jane Wymanová v roli naivky a naprosto famózní Marlene Ditrich, která tu cynickou, ležérní a zhýčkanou divu snad ani nehraje. Finále v divadle je fajn. A falešné flashbacky jsou originální, ale trochu podraz na diváky.

Asfaltová džungle (1950)

Výborná moderně střižená lupičská týmovka. První půlka je klasika - seznámí s postavami, tři specialisté, mozek, bankéř, muž v pozadí a bezchybně naplánovaná a provedená loupež. Druhá půlka je pak už jen dojezd k povinnému konci roku 1950 - lupiči musí být potrestáni a "zlo" musí prohrát. A tak se postavám stanou neskutečné náhody, nebo spíše scénáristické naschvály (taxikář co si vzpomene, zbraň co sama spustí, policajti v nepravou chvíli na nepravém místě). Trošku mě to zamrzelo, protože to nebylo špatně vymyšlené, postavy byly sympatické a docela jsem jim přál úspěch. Mimochodem, Marylin Monroe se filmem mihne v menší roli a byla to v té době opravdu kočka.

Pásmo soumraku (1985) (seriál)

Nejsem zvyklý hodnotit nedosledovaný seriál, ale tady udělám výjimku. Všechny díly v češtině totiž nejsou k dispozici a hlavně každý díl je o něčem jiném. V tuhle chvíli mám nasledováno víc než polovinu, takže se dá hodnotit. Na svoji konkurenci pro mě Twilight Zone trochu ztrácí - Příběhy ze záhrobí byly nekompromisně eRkové a krvavé, na Neuvěřitelné příběhy mám nostalgické vzpomínky a Krajní Meze jsou nepřekonatelné hard sci-fi. Twilight Zone je spíše pro děti, spousta dílů je stupidních, dětinských nebo přeslazených, na druhou stranu i tady se najdou neskutečné perly. A ten zbytek se drží v šedivém průměru. Námětově je to spíše nadpřirozeno, i když občas se nějaká ten mimozemšťan, vesmír, budoucnost nebo cestování časem objeví. Na papíře ty nápady nevypadají špatně, ale většinou jsou zabité nevýrazným zpracováním, bez nějaké akce, vzrušení, napětí. Což je trochu paradox, protože díly točili špičkoví režiséři a v každém z nich se objeví nějaké známé jméno. A dvě neskutečné prasárny, které nemají se seriálem nic společného, ale musím je zmínit. Zaprvé příšerný dabing, kdy pět herců mluví všechny postavy, děti jsou namluvené pitvořícími se dospělými a celé je to tragédie poslouchat. A druhé pozor na ripy, které jsou k dispozici na netu - jsou to ripy z TV Nova, který kdysi sestříhala všechno 22ti minutových dílů. Problém je, že každá epizoda je jinak dlouhá a co se nevlezlo, to Nova jednoduše ustřihla. Z výborného 32 minutového Paladin of Lost Hour je po zkrácení nekoukatelný paskvil a nechápu, jak tohle mohlo projít. Takže pokud si bude shánět tenhle seriál, zkuste radši originál DVD, nebo youtube. EDIT: Po dokoukání zbytku dílů ponechávám 3 hvězdičky. V poslední sérii zmizeli známí režiséři a většinou i herci. Zbyly průměrné, slušné a pár výborných dílů, ale těch je málo na lepší hodnocení.

Na opuštěném místě (1950)

Na opuštěném místě je spíše dramatem než kriminálkou. Máme tu scénáristu, který je podezřelý z vraždy a během pátrání se zamiluje do své sousedky. Vztah je ale komplikován jeho cynismem, chladností, která postupně přerůstá v majetnickost a násilnické sklony. A divák si kladě otázku - vraždil hlavní hrdina? A dokázal by to udělat znovu? Slušný námět stojí a padá hlavně na výborném Bogartovi, který svoji obvyklou postavu cynika povýšil na další level a díky němu se jedná o výborné drama. Jinak ale z hlediska toho co jsem hledal (krimi/thriler) trošku zklamání.

Panika v ulicích (1950)

Můj první Kazan a hned výborná záležitost. Vě městě je nalezena mrtvola nakažená morem a jeho vrah se nevědomky stává šiřitelem epidemie. Doktor ze CDS a policejní kapitán mají jen pár dní, aby našli naprosto neznámého člověka. Pročesávají bary, lodě, přístav, sbírají střípky informací, čelí nedůvěře lidí, zvědavým novinářům i jeden druhému. Zkrátka takový předchůdce buddy movie ozvláštěný námětem moru s perfektní atmosférou a slušnými hereckými výkony. Hlavně Jack Palance snad v první pořádné roli je tu stejně skvělý záporák jako to uměl o celá desetiletí později. Krimi/thriler roku 1950.

Blázni do zbraní (1950)

On je poctivý mladík se zálibou ve zbraních, ona rozmažilá holka, která neumí být hodná a když se bojí tak zabíjí. Je to z toho láska a brzy také série vykradených bank, pronásledování policií a samozřejmě tragický konec. Gun Crazy je zkrátka takový základ pro desítky podobných filmů a přestože má spád a je celkem akční, nenabízí pro mě nic navíc - výborné postavy, herecké výkony, cokoliv. Takže standartní pohodová kriminálka.

Noc a město (1950)

Mám pocit, že starý filmy jsou tu těžce nadhodnocený. Třeba tohle je variace na mafiánský film stylu "vzestup a pád", přičemž premisa "kdo ovládá wrestling ovládá mafii" mě přišla neskutečně k smíchu. A hlavní hrdina je takový šmejd, že se mu dá těžko fandit, čili závěrečná dramatická dvacetiminutovka vyjde naprázdno. Ve finále jsem celou dobu přemýšlel, proč hlavní hrdina nejde prostě na policii? Ale dobře, koukat se na to v klidu dalo a vrchol filmu pro mě byla celá postava zestárlého wrestlera a jeho poslední boj - to nemělo chybu.

Ženatý se závazky (1987) (seriál)

Konečně další splněný sen a poslední sitcom, který stál za kompletní nasledování. Ženatý se závazky jsou bomba, seriál, který jsem poprvé viděl někde ve věku, kdy jsem na tom byl trochu jako Bud a dnes si připadám spíše jak Al. Je to sitcom, který nestaví zápletky (jen) na nekonečných vztahových zápletkách, nikdy nesklouzne k romantice, dojímání nebo moralizování (ano Přátelé a Krok za Krokem, mluvím o Vás). Naopak, začíná jako seriál o celkem normální rodině, ale s léty neskutečně přitvrzuje, náměty vesele přeskakují žraloka (objeví se tu nebe, peklo, mimozemšťani ad..) a těžce nekorektní humor (všechny ty uražený tlusťošky či očumované modelky) přidává kromě nekompromisních stěrů i grotesku a někdy až animácký styl. Al Bunda, šovinista, bývalý sportovec, prodavač bot a věčný smolař který nikdy nevyhraje a ženu považuje za trest z pekla. Peggy, líná, marnotratná, sebestředná požíračka bonbónů a televize, ho nezapomene nikdy setřít. Kelly je neustále hloupnoucí blondýna, matrace pro všechny, Bud chytrý ale mrňavý úchylák, který se stále snaží o holky, i když ho žádná nechce. A nesmíme zapomenou na sousedy - feministicko-perverzně-psychopatická slepice Marcy, její pokrytecký manžel Steve i druhý manžel plážový gigolo, prasák a povaleč Jefferson. Všichni hází hlášky jak o život a scénárista je podporuje jedním ulítlejším dílem za druhým. Ani ke konci to není nuda. A někdo za tím vším je občasný problesk že Al a Peggy se mají vlastně rádi a že Bundovi a někdy i Darcyovi vlastně občas umí držet i dohromady. Co ještě? Jiggly Room, záchod, John Wayne, fotbal, Ne Madam a hlavně životní moudro - nejhorší povolání na světě je prodavač bot. Takže až se budete cítit mizerně, tenhle seriál je skvělá terapie, vždycky je na tom někdo hůř :)

Semena zla (1981)

Blondýna na vesmírné stanici je znásilněná mimozemšťanem, hrábne ji a začne vraždit. A tak jako slasherového zabijáka máme uječenou, hysterickou bloncku, což je snad to nejhorší, co jsem za hodně dlouhou dobu viděl. Postavy jsou tradičně stupidní, efekty nemá cenu zmiňovat, protože neexistují a klidně by se to vše mohlo odehrávat v jeskyních na Zemi. No a je to nuda. Zkrátka totální sračka. Jason by si s takovou kravkou vytřel prdel během pěti sekund. EDIT 2024: Tohle je prostě otřesný slasher. Vesmírný horor s příšerou bez vesmírných kulis, bez příšery (ta se objeví 6 minut před koncem) s nesnesitelně ječící krávou a příšernými fighty/vraždami. 1* snad jen za to, že jsem viděl mnohem horší hrůzy.