Vidiny (1972)

A tak jsem se pronudil dalším pseudouměleckým hororem/dramatem, který by tak rád byl Rosemary, ale není. Opět je tu ženuška, která vidí to co ostatní ne, přičemž tady je jasno zhruba od půlky jestli je blázen nebo není. V těch jejich představách jsem se každopádně ztrácel a protože ani finále nedává moc smysl a celý film se táhne, nemůžu dát více než dvě. A ty děsivě kýčovité fantasy úryvky, které hlavní hrdinka neustále předříkává mě lezly na nervy asi nejvíce. PS: René Auberjonois alias měňavec Odo ze Star Trek: DS9 sice potěšil, ale nic moc nepředvedl.

Tales from the Crypt (1972)

Druhý povídkový film v roce 1972, tentokrát se stejným názvem jako geniální seriál z přelomu 80-90. let. Pětice lidí se sejde v kryptě, kde jim Strážce zkouší připomenou poslední okamžiky jejich života. 1. And All Through The House: Mladá žena zabije svého postaršího manžela přesně na Štědrý den. Do domu ale míří vrah v kostýmu Santy. Dobrý námět, nudné provedení které skončí v nejlepším, remake v seriálu je o 100% lepší - 2/5. 2. Reflection of Death: Záletný manžel se vydává za milenkou. Během noční cesty však jejich auto havaruje a po procitnutí hrdina všechny děsí. Skvělý first-person pohled po nehodě, výborná dvojitá pointa - 5/5. 3. Poetic Justice: Skupině spořádaných občanů se nelíbí jejich ošuntělý soused Grimsdyke a tak se rozhodnou ho vyštvat. Kromě skělého Cushinga, který mě svoji rolí starého pána dostal docela obyčejný a předvídatelný příběh - 3/5. 4. Wish You Were Here: Zadlužená žena si vzpomene na sošku, která má plnit tři přání. A ty se plní, ale velmi zlomyslným způsobem a zejména třetí přání je fakt brutální. Remake v seriálu byl o něco slabší, tohle je paráda - 5/5. 5. Blind Alleys: Major Rogers se stává ředitelem ústavu pro slepé a začne je terorizovat. Ti se ale brzy vzbouří, ředitele zavřou a to co na něj připraví je zkrátka masakr a jasná inspirace pro sérii Saw - 5/5. Pointa i to kam pětice směřuje je jasné od začátku, ale celkově se jedná o výborný povídkový film.

Vampire Circus (1972)

Musím přiznat, že už jsem od hammerů moc nečekal, ale tenhle film mě neobyčejně příjemně překvapil. Parta vesničanů se na začátku naštve a zabije jednoho upírského hraběte. Ten z posledních sil vyřkne kletbu nad jejich dětmi. O 15 let později je vesnice kosena morem, kolem jsou vojáci hlídající aby nikdo neutekl a ještě ke všemu přijíždí cirkus plný upírů a zrůd, aby naplnili kletbu a hraběte oživili. Pěkně to odsýpá, upíři ani vesničani se s tím moc nepárají a mrtvol přibývá na obou stranách, přičemž ani na krvi se nešetřilo. Režisér se nebojí ani zabít pár dětí, to by dnes určitě neprošlo. Romantika je na pozadí, erotických scén jen pár, zato vzrušujících (výstup tanečnice) a holky jsou zde jednoduše nádherné. Nejde o žádnou klasiku, ale je radost se na takový film koukat.

Znovuzrození Dr. Phibese (1972)

Krásný příklad, že mizerná pokračování skvělých filmů se netočí jen dnes. Dr. Phibes ožívá z mrtvých díky měsíčnímu svitu! aby se následně vydal do Egypta pro živou vodu! pro svoji Viktorii. Na cestu se vydává i milionář se svoji expedicí archeologů, kteří mají tu smůlu že jedou na výpravu (o jejimž cíli nic neví) a tak je Phibes začne vraždit. Výprava je za pár šupů, logika neexistuje, příběh stojí za prd. A samotný Phibes? Z tichého vraha se mění na béčkového záporáka se spoustou otravných patetických proslovů. Jediné co je stále dobré jsou samotné vraždy (nejlepší s hady je skoro na začátku).

Noční příchozí (1972)

Naprosto zbytečný prequel k filmu Neviňátka. Místo nudné viktoriánské duchařiny zde máme ještě nudnější viktoriánské melodrama, která si ani přiliš neláme hlavu s návazností (obě postavy skončí jinak než bylo řečeno v prvním filmu), čili se film nedá doporučit ani těm, kterým se líbil první díl. Pravda je tu jedna slušná sado-maso scéna s dětskou dohrou a poměrně temné finále, za což dávám dvě hvězdy, ale jinak se většinu filmu nic neděje. A Marlon Brando je castingový omyl jak hovado - protože se svými šedivými ustupujícími vlasy a počínajícím panděrem hraje postavu tak o dvacet let mladší, než kolik mu v té době bylo. Proboha vždyť v témže roce hrál patriarchu Rodiny v Kmotrovi, koho napadlo ho obsadit do role mladého Quinta fakt nepochopím.

Asylum (1972)

Dr. Martin přijíždí do blázince, kde má jako vstupní test poznat zešílevšího dr. Stara mezi čtyřmi pacienty, kteří vypráví své příběhy. 1. Frozen Fear - Chlápek zabije svoji ženu, rozseká ji na kousky a ty hodí do mrazáku, aby mohl být s milenkou. Kousky ale ožívají a chtějí se vypořádat s ním i milenkou. Originální ale dost jednoduchý příběh - 3/5. 2. Weird Tailor - Krachující krejčí dostane zakázku na podivný oblek, který musí šít jen po půlnoci a který má zvláštní moc. Napínavý, tajemný příběh s dosti nepochopitelným vyústěním - 4/5. 3. Lucy Comes To Stay - Mladá bláznivá holka má imaginární přítelkyni Lucy, která je trošku psychopat. Nejblbější a nejnudnější díl s naprosto příšerným hereckým výkonem Britt Ekland - 1/5. 4. Mannikins of Horror - Sledujeme dr. Byrona, který věří, že se může přemístit do těla panenky. Slušný nápad je zabitý provedením panenky, která je k smíchu - 3/5. Závěrečná pointa kdo je dr. Star je povedená, nicméně celkově se film utápí v průměrných až podprůměrných povídkách.

Smrtelná čára (1972)

Death Line kombinuje klasickou staroanglickou detektivku a drsný kanibalistický horor. Zatímco detektivní linie svižně odsýpá díky, ta hororová poměrně dlouho nudí dlouhými táhlými záběry na doupě kanibala a jeho život v metru. Nakonec všek chytne pořádné grády když se kanibalovi podaří unést mladou dívku a finále se může měřit s moderními horory. Pleasance je v hlavní roli geniální - sarkastický, umí se pořádně ožrat i pohádat s MI5 (skvělý Lee). 4 hvězdičky za originální nápad a docela slušné zpracování.

Noc králíků (1972)

Opravdu ultimátní sračka - zvířátkový horor, navíc s králíky a ještě k tomu ze 70. let, čili s mizernými efekty. Zlověstně vypadající armáda králíků, natočená zespodu zazoomovanou kamerou mezi modely ve mě svým amatérismem vyvolávala záchvaty smíchu, a závěrečná střílečka a past na železnici byla docela dobrá, proto nemám srdce dát odpad. Ale jinak ruce pryč.

Ohavný Dr. Phibes (1971)

Devět lékařů zklamalo a nedokázalo zachránit manželku dr. Phibese. On sám při šílené jízdě za ní vyboural a v požáru ztratil hlas i obličej. Po letech maniákálního plánování má přípravený dokonalý plán - zabít všech devět. Jako inspirace mu poslouží deset egyptských božích ran. Námět jak lusk, k tomu vynikající nápadité vraždy (za mě plný počet má především žabí maska) a skvělý Price v roli Phibese, který je stále o krok před policií a poslednímu přeživšímu přichystá test, který nemá daleko k sérii Saw. K tomu všemu hraje krásná táhlá smutná hudba. Abych jen nechválil - scény z Phibesova sídla se svítícima varhanama a mechanickým orchestrem jsou jak z béčkové Bondovky a jsou jednoduše stupidní a policajti jsou ve filmu jen do počtu a totálně neschopní. A nečekejte žádné velké gore, stále je to klasický horor ze staré školy. Přesto jednoznačně horor roku 1971.

Willard (1971)

Willard je trošku zabržděný kluk, postrkovaný dominantní matkou, terorizovaný šéfem a nemá žádné přátele. V domě se pravidelně objevuje parta "přátel" jeho matky, ve skutečnosti banda vyžírků. Není divu že se skamarádí s krysou a postupně ji i spoustu dalších začne učit různé kousky. Zkrátka ideální Norman Bates 2, ale Willard je většinu filmu relativně normální a když mu konečně ke konci rupně v bedně, v podstatě udělá totéž, co by udělal na jeho místě každý. V podstatě až na dvě scény to ani není horor, spíše lehce nezávislé pomalu plynoucí drama s pěknou hudbou a hereckými výkony. Míra hnusu/strachu plyne nejspíše z toho, jak moc se bojíte krys. Já vůbec, připadají mi celkem roztomilé, takže pro mě to zkrátka horor moc nebyl. Ale nenudil jsem se.