Ligeina hrobka (1964)

Po zklamání, které mi připravil Cushing s Lebkou se ani druhý hororový matador Price nevytáhl. Ligeina hroba je o tom že si pošahaný hrdina veme ještě pošahanější holku, přičemž ale v zámku kde spolu bydlí (nejspíše) straší duch jeho první ženy. Price se snaží hrát mladšího než je, což se mu moc nedaří a filmem se potácí jak mátoha, hlavní hrdinka je hysterka k nesnesení, ve filmu se většinu času buďto neděje nic a nebo se děje něco co absolutně nechápete. A to včetně neustále útočící kočky, nepochopitelných snů a překombinovaného a nic neřešího závěru bez odpovědí. Nejslabší Cormanova Poeovka.

The Skull (1965)

Skull je perfektní příklad hororu, který už dneska nefunguje. Už samotný nápad s lebkou markýze de Sade, která nutí majitele dělat zlo je lehce ujetý. A zpracování tomu dává korunu - blikající a zlověstně tvářící se lebzna nejenže nikoho nevyděsí, ale vyvolává záchvaty smíchu. Cushing celkem dobrý, ale na to závěrečné "psycho" by to přecejen chtělo lepšího herce, který by to uhrál.

Dům hrůzy doktora Schrecka (1965)

Dr. Schreck, věští pěti mužům ve vlaku budoucnost. Každý z nich má před sebou nějakou hrůzostrašnou historku se špatným koncem. 1. Vlkodlak - architek se vydává do domu, kde ve sklepě leží mrtvola vlkodlaka. Ten ale ožívá. Průměr, příšerná maska a celkem useknutý konec - 3/5. 2. Popínavá rostlina - Muž se svoji rodinou zjišťují, že jejich dům obkličuje inteligentní kytka, která je chce zabít. Zajímavý nápad, ale opět uskeklý konec - 3/5. 3. Voodoo - Hudebník si v karibiku opíše hudbu voodoo rituálu a pokouší se s z ní udělat hit v Londýně. Jenže krást od boha Dambaly se nevyplácí. Celkem to má atmosféru i zajímavý nápad - 4/5. 4. Ujetá ruka - Snobský literární kritik srazí autem malíře, kterého považuje za packala a ujede mu ruku. Malíř se zastřelí, ale ruka žije dále a nepřestává ho pronásledovat. Asi nejhororovější povídka s vynikající pointou - 5/5. 5. Upír - Dvojice doktorů zjišťuje, že ve městečku řádí upír, kterým je manželka mladšího z nich. Solidní nápad s logickým vyústěním a skvělou pointou - 4/5. Hlavní příběh má pak perfektní a nečekané zakončení. Celkově velice povedený povídkový film a horor roku 1965.

Die, Monster, Die! (1965)

Mladý muž přichází za svou milou do strašidelného domu, se kterým nechce mít nikdo nic společného. Nikdo mu neporadí cestu, neveme ho sebou, ani kolo nepůjčí. Otec milé (strašlivě zestárlý Karloff) ho vyhání od prahu, matka skrytá za závěsy lůžka ho prostí aby odvedl dceru pryč. Začátek je nejlepší, bohužel poté následuje jen standartní nuda ala strašidelný dům korunovaná ne už tak nudným, ale zato řádně pitomým finále.

Frankensteinovo zlo (1964)

Evil of Frankenstein si neláme příliš hlavu s kontinuitou. Frankenstein a Hans se vrací po letech do Karlstaadu, přičemž ve vzpomínkách vidíme jiné monstrum, stvoření i skon, než jsme viděli v prvním filmu. Ale čerto to vem, díky produkci Universalu máme konečně zábavného Frankensteina. Nechybí rozpadlý hrad, klasické monstrum, vesnice plná lidi připravených k lynčování. Frankeninstein je zde v podstatě obyčejný vědec a tak tu jako bonus zde máme zlotřilého hypnotizéra, která monstrum neváhá využít ke krádežím a později vraždám. I finále (požár a vybuchující hrad) jakoby vypadlo z klasických Universal dílů. Skvěle jsem se bavil a proto horor roku 1964.

Počátek (2010)

SPOILERY: Tak jsem se podíval na nový film po dlouhé době - údajně 49 nelepší film, navíc sci-fi. A opět jako většina filmů od Nolana mi něco chybí. Vnořování do snů je krásný nápad (oceňuji detaily typu že během pár minut v realitě jsme ve snu delší dobu, nebo že se probudíte pokud padáte), efekty jsou opravdu zajímavé, akce slušné (nejlepší akční scény jsou u sněhové pevnosti). Di Caprio je geniální herec a většina ostatní mu slušně přihrává. Problém je, že jsem na to buď moc starej, nebo jsou 4 úrovně snů opravdu nesledovatelnej maglajz, který má maskovat dvě věci. 1) Režisér chce ukázat nadupané akce ze tří různých prostředí. 2) Režisér tím vším maskuje v podstatě neskutečně triviální příběh o převýchově bohatého synka, aby z něj nebyl nový Bill Gates. A stejně jako Dokonalý trik je to emočně studený jako psí čumák. Trochu rozpačité sci-fi roku 2010.

Maska rudé smrti (1964)

Maska rudé smrti v podstatě není horor - jen velmi temný středověký příběh, čili zase něco trochu jiného a chytlo mě to. Zatímco v kraji řádí rudý mor a lidé umírají, na místním zámku si princ Prospero pořádá nákladné bály a žádná krutost mu není dost zvrhlá. Navíc se se svou ženou modlí k Satanovi a jako další rozmažilost se rozhodl zkazit a zničit čistou nevinnou dívku z místní vsi. Líbil se mi fantastický Price, barevné ladění, všeprostupující temnota a atmosféra smrti, kde život nemá cenu. Smrti byly překvapivé (dýky, citace Ptáků, vynikající scéna s kostýmem opice - kdy nikdo z přihlížejících nejeví zájem o to, že jeden z nich je upalován). A samozřejmě finále, kdy Rudá smrt přichází na zámek.

Komedie plná hrůz (1964)

Komedie kde si Price spolu s hororovými veterány Lorrem, Karloffem a Rathbonem užívá každou vteřinu na plátně. Bohužel tomu nejspíše chyběl pevnější režijní dohled, takže zatímco některé dílčí vtipy a running jokes jsou výborné (medicína a skvělá pointa na konci) jiné jsou nesnesitelné (neustále ječící "zpěvačka" nebo magor recitující Shakespeara). Jo a není to fakt horor, jen komedie, pokud tedy za horor nepovažujete že jsou tam rakve a nebožtíci, co nechtějí umřít.

The Gorgon (1964)

Opět jeden Hammer, až má člověk pocit že v 60. letech se netočilo nic jiného než Cormanovky s Pricem nebo Hammerovky s Cushingem a Leem. Gorgona je skvělé monstrum do hororu, bohužel v tomhle filmu značně nevyužitá. V plné parádě se ukáže až v závěru filmu a do té doby sledujeme romanticko-detektivní cosi, co rozbředává chvílemi v šílenou nudu. Až finální souboj v hradu má trošku grády, ale jinak velké zklamání.

Městečko prokletých II (1964)

Telepatické děti jsou zpět a opět z nich nejde strach. Spíše než o horor se jedná o drama ze studené války, protože různé mocnosti chtějí děti nejprve využít a po pár vraždách je jasné, že je musí zničit. Tedy jasné je to každému kromě protivně humanistického doktora, který svými výlevy o tom, jak jim máme dát šanci kazí slušně napínavou druhou půlku.