Bitva o Falklandy aneb jak jsem vyhrál válku (1992) (TV film)

Ač by obal a název naznačoval něco jiného, je to vlastně takový spíše poklidný až romantizující film popisující první fázi války o Falklandy. Asi nejzajímavější je ukázka života malé komunity na ostrově před vypuknutím konfliktu. Čekal jsem spíše válečný film o válce o Falklandy, plný vojenské techniky a slavných See Harrierů ...., ale tento film se zabývá výhradně epizodní záležitostí na počátku konfliktu, celá válka je pak okomentována s černobílými záběry ve 2 minutách před závěrečnými titulky. Nicméně úplně mizerné to taky není. Kdybych na to šel do kina, asi bych byl naštvaný, ale jako odpočinkový film na DVD může být. Ostatně bych řekl, že to tak na úrovni lepšího TV filmu.

V této zemi (2006)

Méně je někdy více a je škoda, že si to tvůrci nevzali k srdci. Film je plný postav a příběhových os, které spolu zdánlivě nemají nic společného, jenomže problém je v tom, že oni spolu opravdu nemají nic společného a jejich pospojování tímto příběhem je úplně samoúčelné. Tvůrci se evidentně nemohli rozhodnout jaký žánr vlastně budou točit a výsledkem je hybrid, který je mizerný jako detektivka i mizerný jako psychologické drama. Ono totiž dělat psychologické drama asi tak 15 postav je velký úkol i pro velké filmaře. Kdyby tam těch postav byla maximálně polovina a místo povrchního doteku jejich pestrých problémů a životních osudů šli buď do hloubky a nebo se zaměřili na příběh, udělali by stokrát lépe. Takhle toho hodně naklovli a ve výsledku je to úplně o ničem.

Osudový dotek (2004)

Hodně zajímavý film pracující s alternativními scénáři vývoje děje, aneb jak jedna událost a její průběh zásadně determinuje životy lidí. Tentokrát v zajímavém provedení, kdy hlavní hrdina má schopnost se ve svých snech vracet v čase (nebo si to alespoň myslí). V určité fázi už jsem trochu začínal ztrácet přehled, ale bylo to ku prospěchu věci. Celkově opravdu skvělý film. Maličko mi vadilo pár scén jak z nějakého debilního teenagerovského hororu / komedie. Jestli to měla být parodie, tak to nevyšlo. V každém případě to bylo zbytečné a trochu to narušovalo jinak výbornou atmosféru. Lepší 4.

Nestyda (2008)

Velmi plytký film, který nemá kvalit ani průměrné televizní inscenace. Myslel jsem, že se nudou ukoušu. Asi jediný výrazně vtipný moment byl "...vem si korytnačku, telefon a vypadni!" a to je na film trochu málo. Jinak to tak plynulo od nikud nikam, nereálně jednoznačné a charakterní postavy, čekal jsem nějaký zvrat či alespoň dilema, ale ani na to nedošlo. Dvě hvězdičky za to, že to alespoň nebylo trapné.

Tenkrát v Americe (1984)

Filmu o délce 227 minut jsem se obával, ale nebyl to nakonec problém, pouze první půlhodina mi přišla trošku zbytečně pomalá. Film trvá dlouho, plyne pomalu a výsledkem je, že se člověk ponoří velmi hluboko, hodně nasaje atmosféru a po jediném vzhlédnutí mám pocit, jako bych to viděl 3x. Tak dobře a intimně znám hlavní aktéry. Přispívá k tomu i neustálé prolínání 3 časových os, časté návraty zpátky do dětství. Právě díky tomu je film navzdory své délce dobře snesitelný. Ta obrovská hloubka, důkladnost a ponechání času pro dobré vstřebání je hlavní předností a film je doslova celovečerním prožitkem. I příběh sám není špatný, byť by se dal zvládnout i za 120 minut. Vůbec jsem se ale nenudil. Slabší stránkou pro mě je, že ve výrazových prostředcích a hudbě film občas až příliš připomíná TENKRÁT NA ZÁPADĚ, čehož si všimne i ten, kdo neví, že obojí dělal stejný tvůrce. To mi přijde trochu škoda, protože hudba by se asi místy byla bývala dala vybrat trochu relevantnější době a prostředí. Proč ale nakonec nedám plných 5 je skutečnost, že jsem celou dobu očekával něco co bude silným a jasným vyvrcholením celého eposu, a toho jsem se bohužel nedočkal. Paradoxně tak mám z filmu lepší pocit až druhý den, než bezprostředně po jeho skončení.

Paříž (2008)

Takové civilní a reálné, svým způsobem i hezké, zejména pokud znáte Paříž a máte ji rádi. Ale bez nějaké výraznější poetiky, trochu nudné, chybí tomu hloubka. Přišlo mi to skoro jako takový pomalu plynoucí dokument, na což je ale 130 minut trochu příliš.

Veřejní nepřátelé (2009)

Celkem slušné krimi drama, gangsterka z Chicaga 30. let. Hodně přestřelek, které jsou udělané hodně technicky kvalitně. Production values výborné, vynikající zvuk. Ale příběh zase nijak zvlášť zajímavý není, chybí větší story, chybí rozpracování postav, chybí vlastně i napětí a i atmosféra není silná... Johhny Depp opět klasicky věčně zamračený rebel bez příčiny a bez větší hloubky. Trochu promarněná příležitost. Slabší 4.

Baader Meinhof Komplex (2008)

Velice zajímavý film podle skutečných událostí. Myslím, že jeho největší hodnota je právě dokumentární - zprostředkování atmosféry 60. let v západní Evropě a zejména v Německu, kde mladí lidé měli pocit, že nesmějí udělat stejnou chybu jako generace jejich rodičů, tj. mlčet k útlaku ze strany vládnoucího režimu, který páchá čím dále větší zvěrstva. Vlastní stát považovali za prohnilý a nebezpečí nové diktatury spatřovali ve světovém imperialismu a mezinárodním kapitálu a rozhodli se bojovat všemi prostředky. Východisko viděli v marxistických teoriích. Je velice překvapivé a šokující vidět a slyšet rétoriku jejich radikálních vůdců s naší historickou zkušeností. Dokumentární syrovost, kvalitní produkce a výborné herecké výkony (Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek) jsou hlavní devizou. Co mi naopak trochu chybělo byla přece jen větší propracovanost postav a jejich motivů. Stále mi není zřejmé, proč se matka 2 malých dětí, vysokoškolsky vzdělaná úspěšná novinářka těch dětí nenávratně vzdala a vrhla se do boje se zbraní v ruce. Možná autor záměrně nechtěl jít do hloubky postav a chtěl ukázat celek, mechanismus radikálního extremismu obecně, ale to je škoda, protože to nebyla náhoda, že tohle hnutí vzniklo zrovna v Německu a zrovna v té době a to člověk z filmu nepochopí. Ale možná to někoho, stejně jako mě přiměje k tomu si o tom něco nastudovat. Celkem dobře to shrnuje tento článek "http://zpravy.idnes.cz/krvava-historie-raf-oziva-ve-filmovych-obrazech-fts-/kavarna.asp?c=A080926_153557_kavarna_bos"

Temný rytíř (2008)

Tzv. production values jsou nezpochybnitelné, stejně jako vynikající herecký výkon Heath Ledgera v roli Jokera. Jeho Joker je vskutku mrazivý, pro mě ani nejšílenější v momentě, kdy odchází převlečen za sestřičku od nemocnice. Naštěstí ani film není založen jenom na drahé produkci, triků a efektů ani není přehnaně moc. Bohužel ale zbytek filmu postrádá sílu. Příběh není rozehrán do hloubky a to platí i postavách. A žádné velké napětí se také nekoná. Občasné morálně-filozofické exkurze jsou v kontextu filmu spíše legrační. Taková povrchní moralitka. Místy kulhá věrohodnost a směrem k závěru i logika. Aaronu Eckhartovi jeho roli moc nevěřím. Zajímavý začne být až když má dvě různé poloviny obličeje. Chování jeho postavy v závěru filmu mi k němu sice sedne více, ale v kontextu filmu není logické. Tenhle žánr není úplně můj šálek čaje a čekal jsem, zda budu příjemně překvapen. Nebyl jsem ani uchvácen, ale ani příliš zklamán. Za mě 3,4.

Rallye smrti (2008)

K tomuto filmu jsem se dostal náhodou, když zaskakující pán v půjčovně přehlédl číslo a do obalu vložil jiný disk. Je to sci-fi thriller, který asi ani nemá žádné intelektuální ambice, ale snaží se být jen vizuálně zajímavou podívanou. Zápletky jsou raději řečeny hezky polopaticky, a pro ty kterým by to nedošlo, tak ještě se zpomaleným záznamem momentu, který ukazuje souvislost. Základní schéma je staré jak literatura sama, ale tady v už hodně bizarním kabátě, kdy gladiátoři budoucnosti bojují v něčem mezi závoďákem a tankem. A vším manipulující šéfka věznice průběžně mění pravidla, jak vyhovuje jejím zájmům. Svalnatí atraktivní herci s bystrými mozky, atraktivní herečky s pěknými zadečky, impozantní vizuální efekty, vysoké tempo. Jako hlavní přednost filmu nicméně vidím stopáž 98 minut. To naznačuje zdravou sebereflexi tvůrců ohledně vydatnosti scénáře a je to přesně tak maximum co to sneslo než by to začalo úplně nudit. A jelikož to odsejpalo, bylo to chvílemi maličko napínavé, nebylo to úplně trapné a včas to skončilo, hodnotím slušnými 3*.