Nonstop párty (2002)

Celkem příjemný hraný dokument, ale pokud bych neznal pozadí, asi bych těžko chápal o co jde, bohužel to nejde příliš do hloubky, spíše to vypadá jako promo Tonyho Wilsona. Nejlepší je postava Iana Curtise, zpěváka Joy Division, ta je vycastovaná i zahraná naprosto skvěle, ta jeho neartikulovatelná urputnost, zoufalost, nekonečný talent, deprese … z postavy úplně sálají. Mému srdci velmi blízké téma a kapely, zejména Joy Division; hodně mě nadchl první koncert Sex Pistols, prezentovaný jako epochální milník. Jako přímý inspirační zdroj pro většinu inkriminovaných kapel to trochu kulhá, ale počáteční roznětka nové epochy - proč ne. Jako celek - chvílemi velmi silné, chvílemi celkem slabé - tak za 3,5.

Rudý baron (2008)

K tomuto filmu jsem se dostal úplně náhodou a tudíž nemaje vůbec žádné apriorní očekávání či skepsi, což je u tohoto typu filmu vždy výhoda. Dostalo se mi celkem příjemného filmu o Manfredu Freiherrovi von Richthofenovi (aka Rudý Baron) a pilotech první světové války. Celkem hezky natočené letecké souboje, příběh konfrontace romantického pohledu na letecké souboje s realitou kruté války a postupné ztráty iluzí. Moje historické znalosti tohoto tématu nejsou hluboké a pocházejí zejména z poslední počítačové hry, kterou jsem kdysi dávno hrával. Tím pro mě je toto téma a zpracování atraktivní, ale zároveň rozumím rozhořčení znalců (Enšpígl a další..). Pokud to mám hodnotit ryze jako film a filmový příběh, tak z mého pohledu docela slušné.

Nebezpečná krása (1998)

Tenhle žánr zrovna nemiluji a z počátku jsem z toho byl spíše rozpačitý, obával jsem se, že půjde o Angeliku..., ale postupně mě to vtahovalo čím dál více a poslední třetina filmu je skvělá a dodává tomu intelektuální rozměr a smysl. Pro mě zajímavá je v tomto filmu výprava a kostýmy. Nedokáži to přesně popsat, ale snad poprvé mě to u filmu výrazně pozitivně zaujalo. Nejsou tak okázale bombastické, jako v řadě jiných historických filmů (Amadeus...), ale jsou naprosto funkční a zásadní pro vyznění filmu. Druhá úžasná věc je zachycení politické a společenské kultury a morálky Itálie, která přetrvává do dnešních dní. Jak málo se mění během mnoha století! Vždyť to tolik připomíná vládu a chování Silvia Berlusconiho! A jejich schopnost bez uzardění a dokonce s elegancí otočit o 180° ("...přece byste si nešpinili ruce s obyčejnou děvkou...!") Pro mě nejzajímavější postava filmu je asi osoba benátského dóžete, řekne jen pár slov, udělá pár gest, ale je vidět, že je to velký utilitaristický politik.

Ocelová past (2007) odpad!

Bizarní řezničina bez pointy. Ještě 5 minut před koncem bych uvažoval třeba o jedné hvězdičce, ale závěr z toho dělá čistý odpad! Škoda filmového materiálu i času.

Poslední plavky (2008)

Zajímavé, že Petr Čtvrtníček dovede na jednu stranu dělat skvělé věci a na druhou stranu takovéhle hovadiny. Pár gagů film neudělá, na pětiminutový skeč do České sody by to bylo fajn, ale jako 100 minutový film je to bída k nedokoukání.

Teletubbies (1997) (seriál)

Tohle není pro dospělé, ale pro děti ve věku cca 1-3 let. Je to vytvořeno BBC spolu s dětskými psychology a hlavním cílem je naučit velmi malé děti koordinovat sluchovou a zrakovou pozornost a pochopit význam několika základních slov. A funguje to výborně, jako většina věcí, za nimiž stojí BBC. Bohužel český dabing je o dost horší než britský originál, ale dabing je v toto případě nutnost. Porovnávání například s Krtečkem není na místě, tohle je úplně jiný žánr a jiný účel. Tohle je pro děti ve věku, kdy by se na TV neměli koukat více než 15 minut denně a klasický večerníček ještě nemohou pochopit a neudrží u něj pozornost.

Spojenec (2006)

Výborný, inteligentní krimi thriller, který je daleko více, než jen krimi. Jak to u Spike Lee bývá, dotýká se zásadních společenských témat a zvládne jich opravdu hodně. Rasové, náboženské a národnostní předsudky a stereotypy, prapůvod bohatství určitých vrstev, právníci prominentů řešící C O K O L I V, prohnilost politických elit... Skvěle napsané postavy, vynikající herci skvěle hrající (možná nejlepší role Denzela Washingtona), skvělé dialogy se špetkou břitkého humoru (Keithele, ukaž mi botu ...), bez zbytečných ohňostrojů a balastu. Krimi je pro Spikyho Lee vlastně jenom jevištěm, na němž tentokrát svoje témata odehraje. Ale i přesto je to vynikající krimi a pokud si z toho někdo neodnese hlubší témata, i tak bude spokojený s napínavým filmem, který má spád.

Neptunův trojzubec (2008) (TV film)

Francouzský detektiv na stopě podivného zločince, který už má být 18 let po smrti, ale přesto se zdá, že je opět na scéně a za detektivem se dokonce vypraví až do Kanady. Chvílemi velmi rozvláčné a o ničem, chvílemi zajímavé, napínavé a se spádem. Bohužel rozvláčné a nejasné převažuje. A závěr jsem asi úplně nepochopil. Myslím, že jsem něco podobného četl a viděl už asi 10x a většinou lépe natočené. Ale jednou se to vidět dá, zejména druhá část už docela odsejpá.

Noc s Andělem (1999) (pořad)

V době svého vzniku pozitivní zjevení na našich obrazovkách. Vysoká kvalita hostů a hudební produkce, která často pokrývala zajímavé žánry a interprety, kteří jinak neměli šanci se na obrazovku dostat. Na poněkud svérázný způsob moderování Pavla Anděla pohybující se na hraně nepříjemné familiérnosti a občas s nějakou vysloveně stupidní otázkou jsem si postupem času zvyknul a za výběr hostů a kvalitu hudební produkce jsem si ho i oblíbil. Bohužel je asi velice těžké udržet vysokou kvalitu dlouhodobě a ta začala postupně klesat. V hudební produkci čím dále větší příklon k mainsteamu. Nicméně občas i nadále zajímavé. Píši své hodnocení po shlédnutí posledního dílu a musím říci, že mě zrušení pořadu opravdu mrzí, představoval určitou sice kolísající, ale stále slušnou kvalitu a ČT tak dále směřuje k totální šedi, nezajímavosti, nekontroverznosti postupně až ke konečné zbytečnosti.

Uvolněte se, prosím (2004) (pořad)

Důstojná česká adaptace formátu Late Night Show, která zatím nemá u nás ani vzdálenou konkurenci. Po většinou vtipné a na úrovni, ale bohužel ne vždy. Právě kolísající úroveň je asi jediné co mohu vytknout. Na Janu Krausovi je někdy bohužel vidět, že nemá úplně náladu a i jeho přístup k hostům je hodně diferencovaný a někdy bohužel sklouzne k samolibé dehonestaci. Není to ale moc často, hodnotím za 4+.