Sňatek bez domova (1989)

Velmi slušné komorní psychologické drama o nekontrolovatelnosti citů a emocí, o bezvýchodnosti určité situace a velmi křehké hranici mezi vášnivou láskou a nenávistí. Klasický francouzský film v dobrém slova smyslu.

Quantum of Solace (2008)

Tvůrci tentokrát porušili několik psaných i nepsaných pravidel bondovek a rozhodně ke škodě věci. Od základní tvůrčí myšlenky (viz. můj profil) se odchylují hned několikrát. Zaprvé v této bondovce zcela chybí Q a jeho vychytávky, které dosud vždy byly nedílnou výbavou Jamese Bonda. Zadruhé s britským šarmem a stylem to není silné. Jediné co zůstává zachováno je pár drsných vtipných replik z úst 007. A ani s tím zachraňováním světa to tady není slavné. Poměrně dlouho totiž vůbec není jasné, proti komu vlastně 007 tentokrát bojuje. Spíše jde slepě za pomstou. Absence kvalitní gradace je celkově další slabinou. "Hrozba" je tentokrát spíše lokálního významu a moc nedochází k dramatizaci. Sice se mluví o nějaké "mocné organizaci", ale pořádně rozvinuté to není. Konečné vítězství je velmi rychlé a konec filmu přichází překvapivě brzy. Myslím, že si režisér klidně mohl dopřát dalších 5-10 minut a film v některých částech zklidnit a dotahovat. Dalším "prohřeškem" je, že Quantum of Solace vlastně přímo navazuje na Casino Royale, a bez jeho znalosti nemůže být spousta postav a motivů vůbec pochopena. To je opět proti nepsané tradici, kdy každá bondovka byla samostatným celkem. Po technické stránce mi ještě vadí až příliš rychlý střih v některých částech filmu, kdy spíše tušíte, než že byste stíhali sledovat. A jako vysloveně špatná, zdlouhavá a otravná mi přijde celá scéna kdy Bond honí svého ex-kolegu a oba visí na lanech na rozpadlém lešení... Jak úžasná a nápaditá byla proti tomu úvodní honička v Casino Roayale, kdy Bond honil Sebastiena Foucana v parkourovém stylu! K pozitivům na druhou stranu patří určitě sám Daniel Craig. Kdyby občas přidal trošičku suchého britského humoru, patřil by určitě mezi nejlepší Bondy. Casting je celkově vynikající, stejně jako kostýmy. Skvělá je Olga Kurylenko, která občas připomíná Sophii Morceau. Mathieu Amaric je skvělým prototypem soudobého padoucha s kořeny ve zkorumpované ekonomicko-politické sféře. Hodně mi připomíná jednoho ambiciózního primátora. Dobře zvládnutá je také další tradiční součást bondovek – produkt placement, který tentokrát vůbec neruší (jako například v Zítřek nikdy neumírá; 1997). Marc Forster se ve svém pojetí více vrací k literární předloze a koření jí notnou dávkou akčních scén. Odhazuje spoustu elementů, které literární předloha Iana Fleminga neměla, ale přidalo je 21 řadových bondovek vytvořených v průběhu 46 let. Z "bondovky" - téměř samostatného žánru - se tak stává sice slušný, ale poměrně běžný akční thriller. Zatímco Casino Royal považuji za jednu z nejlepších bondovek, tuto bohužel za jednu z nejhorších. V mnoha ohledech jde směrem jako Licence to Kill (Povolení zabíjet; 1989), což se ukázalo jako slepá ulička po níž musela následovat resuscitace bondovek v podobě Zlatého oka. I tak to ale stačí na stačí na 4* za slušný akční thriller s 007; bondovky jsou prostě moje srdeční záležitost.

Tváří v tvář smrti (1986)

Kolísající, nevyrovnaný, nelogický a nesourodý jsou asi slova nejlépe charakterizující tento snímek. Většinu času pomalý, banální, nezáživný... najednou bác a parta venkovských zlodějů okresního významu začíná popravovat v míře a způsobem nevídaném ve filmech o těch nejšílenějších mafiánských kmotrech. Nepřijde mi to ale jako tvůrčí záměr, není to ten případ, kdy si najednou uvědomíte, že šlo o klid před bouří, ale spíše se vám zdá, že to nějak nesedí a nezapadá. Zakopaný pes je myslím ve scénáři, postava Brada mladšího je prostě nepravděpodobná, v určitých momentech ukazuje velkou inteligenci, vnitřní sílu a sveřepost, ale v 90% procentech děje ukazuje naopak inteligenci a morálku téměř nulovou. Stejné je to s partou zlodějů, která se přerodí ve špičkovou mafii ... No a režisér tomu taky vůbec nepomohl. Zajímavý, i když ne nutně přitažlivý, je "feeling" 80. let, který se silně projevuje ve všech aspektech (účesy, oděvy, doplňky...) a je podtržen i závěrečnou písničkou od tehdy ještě nové popové hvězdy Madonny. Záběry z filmu se staly součástí jejího klipu k songu Live to Tell http://www.youtube.com/watch?v=augaF7IdrW0. Tradičně vynikající je Christopher Walken a celkem i Sean Penn, kteří tomu galimatyáši dodali alespoň nějakou linku a tvář. Nakonec ale dávám 3 díky Ch. Walkenovi a díky tomu, že je tam několik momentů a dialogů, které mi překvapivě silně ulpěly v paměti.

Tváří v tvář (1997)

Tahle kombinace akčního filmu s trochu sci-fi prvkem proměny vizuálních identit, magnetických vězeňských bot a podobných pitomin mi prostě nějak nesedla. Jako akční film po technické stránce asi dokonalé. Jako thriller trochu povrchní a slabší. Celkově by to ještě nebylo špatné, pokud by závěrečná část filmu více řešila drama jak přesvědčit okolí, že jsem ten kdo jsem... Ale tvůrci pravděpodobně měli pocit, že akce bylo ještě málo, a tak závěr je jeden velký ohňostroj. Ke konci už se scénář vysloveně zaměřuje jen na hledání příležitostí pro vizuálně atraktivní akční scény a to je rozhodně ke škodě celku.

Dva výtečníci (1977)

Úplná klasika. Lehká "akční" komedie, která si vůbec na nic nehraje, nekonstruuje nějaké rádoby vtipné zápletky jenom gagy, hlášky a hlavně fantastické bitky dua Bud Spencer & Terence Hill. Funguje to v podstatě jako groteska nebo sitkom - pořád stejné schéma, postavy bez vývoje a bez překvapení, přesně víte jak to bude dál a stejně už se nemůžete dočkat další skvělé bitky. Asi je to tím, že jsem na tom vyrost, ale ani na okamžik mi to nepřijde trapné, což se ještě žádnému soudobému dílu toho žánru nepovedlo.

Archanděl (2005) (TV film)

Film začíná celkem zajímavě, hodně to v něčem připomíná Bournův mýtus. Dobrá atmosféra a exteriéry, napínavé, realistické... Překvapení nastává asi po 45 minutách, když se objeví závěrečné titulky. Obal DVD totiž nijak nekomunikuje, že film je rozdělen do 3 částí, každé s titulky a počátkem shrnujícím předchozí obsah ...Je to docela rušivé a někdo si fakt mohl dát tu minimální práci a na DVD to přestříhat. Jinak ale i pak film pokračuje ve slušném tempu a napětí. Bohužel v závěru to přestává být realistické a začíná být příliš fantastické. Škoda, myslím, že kdyby scénárista napsal závěr o trochu méně senzační (ie. že by nikdy nedošlo k zveřejnění ...), dalo by se skoro uvěřit, že to tak mohlo být. Mimochodem jsem byl před pár týdny Rusku, právě tam probíhá něco jako bylo u nás soutěž "O největšího Čecha" a J.V.Džugašvili aka Stalin lehce vede před Mikulášem II., se značným odstupem před třetím V.I.Leninem. Takže ono by to nereálné fakt nebylo! Zpět k filmu - nebýt trošku upachtěného závěru, dal bych 4, takto je to 3,5. Ale rozhodně doporučuji skouknout!

Velmi nebezpečné známosti 2 (2000)

Kumblovi Velmi nebezpečné známosti přenesly starý příběh do nové doby, trochu upravily, ale celkem zachovaly smysl a vše podstatné a přidaly velkou dávku sexuálního jiskření. Kvalitní herci odvedli dobrou práci a režisér také. Kumblovi Velmi nebezpečné známosti 2 naopak velmi obratně odstranily z příběhu vše podstatné, pečlivě potřely jakýkoliv intelektuální přesah, nastoupili herci 2-3 kategorie, díky nimž se nedostavilo ani to sexuální jiskření, ale jenom trapnost. Skutečně si nemohu vzpomenout na tak špatný herecký výkon, jako odvádí představitelka hlavní naivky. Konec je sice překvapivý, ale bohužel tomu vůbec nepřidá, spíše podtrhne předchozí. Hrůza! Největší záhadou pro mě zůstává fakt, že celkem kvalitní VNZ a velmi ubohé VNZ2 stvořil jeden a ten samý člověk.

Red Rock West (1993)

Celkem příjemný thriller. Scénář začíná banální a stokrát ohranou zápletkou, která se následně rozvíjí zajímavě. Chvílemi si sice říkáte, že těch náhod už je trochu moc, ale ono na malém městě to zase tak nepravděpodobné není. Občas nastává nečekaný zvrat a tak jsem vydržel v příjemném napětí až do úplného konce. Výborná "noir" atmosféra. Všichni herci vynikající, z počátku chladná Lara Flynn Boyle to později pěkně rozpálí... a pro Nicolase Cage to byl typ role, v které mu tak nějak nejvíc věřím. Není to tedy nějaká úplná perla žánru, ale prostě slušnej thriller po všech stránkách a to není málo. Po druhém zhlédnutí dokonce zvyšuji hodnocení ze 70% na 80%.

Simone (2002)

Na komedii je to málo vtipné a na intelektuální alegorii příliš povrchní a plytké. Jak kdyby se režisér nemohl rozhodnout, co tedy bude točit a tak je to takové velké nic, které střídá intelektuální úvahy s klišovitými scénami jak z béčkové komedie. Celkový dojem takový studený, ke konci už mi to přišlo jako vyložené trápení (úmrtí a zase oživení Simone...). Tohle se tedy po mém soudu fakt moc nepovedlo.

Aféra s náhrdelníkem (2001)

Celkem dobré historické drama, tím zajímavější, že je napsáno podle skutečné události. Ničím mě to mimořádně nezaujalo, ale ani ničím nezklamalo. Velmi slušné řemeslo, dobré herecké výkony, samozřejmě krásné kostýmy. Hillary Swank mě bohužel nijak nebere, celkem vynikající byl ale Jonathan Pryce. Nadchla mě hudba, korunovaná magickými Dead Can Dance v závěru. 117 minut dobré zábavy. Hodnotím to tak na 70% -> trochu slabší 4.