Call Girl (2012)

Švédský zástupce na Oscary 2012 -- Tak doufám, že za 20 let vznikne u nás podobně odvážnej biják o aféře Nečas - Nagyová a spol. Chci tam kozy, fet a sex nezletilých. A dostane to Oscara třeba. Esteticky okouzlující, Hoyte van Hoytema zase kouzlí a jsem zvědavej na jeho spolupráci s Nolanem. Ale jinak je to přeci jen moc řídké na 140 minut. Pokud takhle dlouhé, tak by to mělo být osobnější. 7/10 P.S. Pořád jsem čekal, jestli někde zazní ABBA. Dočkal jsem se :)

O myšce a medvědovi (2012)

Škoda, že jde "jen" o animák pro děti, protože jsou zde naťuknuty docela temné a zajímavé motivy/dějové zákruty. Třeba představení myší říše a její mytologie je vynikajicí. Stejně jako hudební medvěd Ernest, ale jen v původním znění. Klasická animace samozřejmě vynikajicí, produkčně jde o vypiplaný a dost nákladný projekt.

Pole v Anglii (2013)

2x kino -- Ben Wheatley se stal svým vlastním pánem a natočil masterpiece. Vizuální bomba roku. Samozřejmě nejen vizuální, ale nemám potřebu tenhle film racionalizovat, to už tu udělali jiní. Pokud máte šanci jít na velké plátno, neváhejte ani vteřinu. P.S. Až se za pár desítek let budou dělat zase takové ty filmové kompilace ikonických záběrů z velkých filmů, tak tady bude lehký výběr.

Fruitvale (2013)

Podbiziva nezavislarna pro masy. Na jednu stranu me to štve, ale požadované emoce to doluje pusobive.

Simon Killer (2012)

Slušnej vejlet. A našel jsem novou vyzváněcí melodii pro telefon.

Prince Avalanche (2013)

Příroda uklidňuje. Princ Avalanche je film plný klidu a míru. Skvěle zahrané od Hirsche i Rudda, takhle skoro až hmatatelně budované přátelství mezi postavami se jen tak nevidí. A ta přírodní poetika mě dostala (kombinace kamery a hypnotického soundtracku).

Futurologický kongres (2013)

Slzy v očích. -- Odhoďte svoje ego a nechte se unášet. Robin Wright skvělá a Max Richter může konečně do topky skladatelů. Zážitek, o kterém se těžko mluví.

Drogová válka (2012)

Johnnie To se opravdu vrací a všechno už tu bylo vypsáno. Na film jsem se začal dívat hodně ospalý pozdě večer a stejně jsem vydržel do konce a ještě si pustil nějaké sekvence kvůli choreografii znova. Jízda od začátku do konce, kterou si nejspíš brzy dám celou znova. Scéna se šňupáním top.

Muž z oceli (2013)

První zklamání od Snydera. Blockbusterova mašinérie semele všechny. Vynikající momenty se samozřejmě najdou. 7/10 -- Update po dvou dnech od projekce: Nějakým záhadným způsobem mi ten film leze do hlavy, bude to chtít ještě jednu projekci.

Blood (2012)

Solidní psychologické krimi/drama. Dobří herci v až moc přimočarém příběhu, kde všechno směřuje do známých vod. Třeba klasický motiv oběti - našeptávajícího ducha je spíš úsměvný a ubrečené finále nic moc. Bettany je ošem výborný. Jinak Mark Stong by měl změnit agenta, ty jeho vedlejší role "charizmaticky zachmuřeně koukám" už jsou otravné. Pokud máte rádi tuhle chladnou britskou školu, určitě zkuste trochu přehlédnuté Shadow Dancer