Místo nahoře (1959)

Film, který předběhl svou dobu. Neskutečně ostré. Simone Signoret je bohyně.

Sviňák (2013)

Sviňák sbírá drsné body na všech frontách a i to překlopení do vážnější noty ve druhé polovině funguje, má smysl a dává filmu víc než jen nálepku samoúčelné blbiny. Nečekaná pecka konce roku, kterou byste si neměli nechat ujít v kině. Snad se Danny Boyle opravdu vrhne na to Porno.

Návrat do země Oz (1985)

Opravdu jde o nedoceněné pokračování filmové klasiky, na Disneyho pořádně temné (úvod v léčebně bych jako dítě asi nedal a spousta dalších bizarností) a produkčně kvalitní. Zábavnější než originál. Waltera Murche mám zafixovaného jako střihače Coppolovy Apokalypsy a teď koukám, že dělal i scénář k Lucasově THX 1138, tak už mi to je jasnější...

Láska na dvě města (2012)

Souhlasím, že pokračování je slabší než první film. Zbytečně natahované a přebolístkované a s kýčovitější hudbou. Přesto je to pořád fajn v případě, že jste si hlavní dvojici oblíbili v prvním filmu.

Ten kluk (2007)

Je mi smutno z toho, že se Garfield zakopal ve Spidermanovi. 90%. P.S. Opět perfektní kamera Roba Hardyho.

Decision Before Dawn (1951)

O třídu výše film ještě povyšuje to, že se natáčel v autentických lokacích v Německu, které hrají samy sebe (Mnichov, Mannheim, Nuremberg ad.) takže se dočkáte působivých rozbombardovaných budov a exteriérů, které mají syrovou patinu a nečiší z ních papundekl. P.S. Desetivteřinové vystoupení Klause Kinskiho jako bonus. Už tady vypadal jako magor.

Kapitán Phillips (2013)

Doteď si živě vzpomínám na mrazivé ticho v "kulturáku" na LFŠ po skončení Letu č. 93 a moje nadšení z filmu. Zelenou zónu jsem měl za ojedinělý útlum a prvotní ohlasy na Kapitána slivovaly velký návrat dokustylu. Ale kouzlo je pryč. Greengrass vykrádá sám sebe (finále) a opravdu zaháčkovat mě dokázal jen občas, nehledě na vlažný zájem o kapitánův osud. S vědomím jakými intenzivními zážitky nás krmil Greengrass před pár lety je to trochu smutné.

Budoucnost nejistá (2013)

Po prvních 5 minutách jsem se tetelil, že tohle bude něco speciálního, nakonec je to ale díky odbytým vztahům trochu zklamání. Britské sociální drama z venkova se mění v trip a la Potomci lidí, ale chybí tomu větší intenzita a vykreslení Daisyiny motivace. Fajn kamera a herci, Saoirse je tradičně dobrá a škoda nevyužitého Toma Hollanda, kterej během minuty přehraje většinu usmrkanců, které jste letos ve filmech viděli. Kevin MacDonald v mých očích na svůj průlomovej film pořád čeká, tohle je už třetí kousek, kde byl blízko. Tak snad konečně příště.

Frances Ha (2012)

Tarantinova top 10 za rok 2013 -- Doporučuji konzumovat společně s německým Oh Boy. Greta Gerwig je jako vždy zlatíčko.

Všechny roztleskávačky zemřou (2013)

Přiznám se, že jsem pochyboval. Po smíšených ohlasech z Toronta jsem šel do kina bez nějakých očekávání, spíš jen abych naplnil "kvótu" hororového fanouška a nevynechal příležitost vidět na plátně. Lucky McKee ale do toho šlape hned od začátku a definitivně potvrzuje status nejpodvratnějšího amerického hororového režiséra současnosti. Tolik nápadů, uvědomělosti, pohrávání si se žánrem a nekompromisnosti se jen tak nevidí. Po Ženě i tady probleskují vážnější tóny, ale tentokrát jde hlavně o zábavu. Energické, svižné a černohumorné, McKee s kolegou do nás za minimum peněz pumpuje jednu audiovizuální bombu za druhou a ve finále nás vyplivne s příslibem pokračování (které nejspíš nikdy nepřijde). P.S. Musím poděkovat Jiřímu Flíglovi, že už několik let takhle tříbí vkus a hlavně nám dopřává vidět tyhle kousky na velkém plátně. A zapříst rozhovor s Davidem Čeňkem, potácejícím se v alkoholovém oparu (kulantně řečeno) nočními žižkovskými ulicemi byla už jen taková třešnička na dortu...P.P.S. František Novák bude tento film milovat.