Kontakt (1997)

Možno nesadne každému, ale svoju cieľovú skupinu si dozaista nájde. Naskytlo sa mi veľmi náročné, sumárne hodnotenie, ktorého pohyb kľučkuje v relatívne veľkom rozmedzí 7-9/10. Aby však bolo v rámci možností spravodlivé, urobím presný sek stredom pieskoviska a vznikne solídne čísielko 8/10. __ Kontakt si vás získa predovšetkým pokiaľ pasujete do skupiny milovník sci-fi, prípadne radi pátrate po neznámom odhaľovaní veľkých tajomstiev alebo jednoducho milujete premýšľanie nad nekonečným univerzom. Na druhej strane môže odradiť obyčajný, ničím nevypovedajúci soundtrack, pre niekoho veľmi zdĺhavá a natiahnutá stopáž. A výsledok? Ten už závisí od vášho osobitého vkusu a kritérií. Viac nechcem napovedať.. musíte vidieť sami. Recenzia zde

Větší, silnější, rychlejší (2008)

Steroidy - ich klady/zápory, odvrátená strana "American dream", dopovacie excesy športovcov, pohľad na U.S. hviezdy z druhého kopca barikády a príbeh troch bratov Bellových. To všetko obsahuje tento nadmieru zaujímavý dokument, ktorému však ku koncu pomaly dochádza šťava, začína sa opakovať a prespríliš kombinovať techniku "ukáž z každého rožku trošku". Režisér dokument Chris Bell rozhodne nie je klasickým príkladom kritizujúceho a nespokojného američana. Naopak ponúka názor "toho", "toho" a "tých", konkrétne príklady, príčinu, priebeh a následky. Vy sami si môžte zvoliť či naozaj stojí za to byť LEN prvým, LEN najlepším, najväčším, najsilnejším a najrýchlejším. A keď sme už pritom. Čo si vlastne zvolíte?

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Hoci som Pilgrima dlho, dlho, dlho odkladal, nastalo nečakané prekvapenie. Cera nie je natoľko nesympatický hlemížď aby nejak extrémne zavadzal (ako napr. v prípade Juno), slečna Winstead zas a opäť skvelá .. a ten Culkin! Myslím Kierana Culkina! Skladám mu skutočne vrelú, priam neuveriteľne teplú poctu - bravo človeče! __ Rozbeh Scotta Pilgrima odštartoval "vážnou" dávkou humoru, ktorá sa prelínala celým snímkom až k mierne naťahovanému záveru. Všetky super-cool komiksovo-bojové vsuvky boli však už časom (na svoju škodu) mierné ohrané, stále sa opakujúce a nevlastnili ten správny, počiatočný efekt. Ale nevadí, nevadí! Drvivú väčšinu stopáže z filmu sršila obrovská dávka zábavy, dokokonca natoľko silná, aby prebila niektoré proslusé komédie, humoresky, čokoľvek z podobného repertoáru. Ale Scott nie je komédia.. toto je opojne štýlové, dravé a šialené predstavenie!

Úsměvem ke štěstí (2007)

T.J. je sympaťák, Victoria kráska a všetci sú šťastní. Čo viac si priať? Vážne úsmevný filmík. Len škoda, že netrval o niečo dlhšie.. no nič to, nevadí - SMILE SMILE SMILE :-)

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Po zdejších ohlasoch som očakával niečo veľkolepého a omračujúceho, no bolo mi dané "iba" kvalitného pôžitku v podobe Formanovho a Nicholsonovho umu. Nič prehnané a prvoplánované - to oceňujem, ale.. jeden z najemocialnejších filmov aké ste kedy videli? Myslíte to vážne? McMurphyho príbeh je vskutku zaujímavý a jeho povaha charizmatického a neopotrebovaného minirebela inšpirujúca, no tam už asi tak so všetkou chválou končím.. škoda.

Znalec psí duše (2004) (seriál)

Discovery, National Geographic - jedny z mála kanálov, ktoré sú v dnešnej dobe sledovateľné. Na Cesarovi ľahko spoznáte, že vie o čom hovorí. Skrátka - znalec psí duše. Pomohol nespočetne veľkému množstvu hafanov a ich majiteľom, pričom určitú kladnú odozvu od "zákazníkov" nájdete aj na internete.

Má mě rád, nemá mě rád (2010)

Bezstarostný a oddychový príbeh, ktorý zahreje nejedno divácke srdce. Náhmatovo rozoberá téma detskej (no i tej dospeláckej) fantázie, nesplnených snov, povrchnosti niektorých jedincov, priateľstva, zadržiavanej (pre okolie neprípustnej) lásky a ďalšie. Hlavné duo je skutočne sympatická kopa a zároveň poteší i mini rolička Johna Mahoneya ala Frasierov papa. Pochopiteľne sa nejedná o nič revolučného alebo prevratného, no keď on ten Flipped odsýpa tak neuveriteľne rýchlo, pohodovo a nenútene, až neverím svojím rukám škaredým, no vážne mám chuť nahodiť možno aj zaslúžený, plný počet. V jednoduchosti spočíva krása - pravda, pravda. Ale.. predýcham to, schladím hlavu a teraz... vychádzajú "len" krásne štyri hviezdy. P.S. dodám, že TOTO si každý z nás zažil a možno práve v onej nenápadno-šibalskej ingrediencii spočíva suverénne očarenie davov miestnej komunity - čo zatiaľ môžme názorne pozorovať.

Princ z Persie: Písky času (2010)

I keď je Mike Newell učebnicový príklad režíjného dreva, Prince of Persia zas tak megalománne nepokazil. Filmový kameň úspechu však v tom prípade spadá na hlavu skvelého Jakea Gyllenhaala a roztomilú Arterton, pri ktorej treba hlasito zařvat "Damn, she's so cute!". Bojové scény sú taktiež ako herecké sympatie na vysokej úrovni, pričom jediný vhodný dôvod kvôli ktorému znížiť hodnotenie bude zbytočne dlhá stopáž a pocit, že sa konala iba oddychová "jednorázovka". A "jednorázovkám" žiadne obzvlášť nadmerné hodnotenie neprisluhuje, no nie?

Upír Nosferatu (1922)

Miestami Nosferatu vlastní priam Lovecraftovskú atmosféru, hlavne behom prvej časti, ktorá bola mimochodom o poriadny kus lepšia než záverečná pol hodina. A dôvod? Scén, kde sa objavuje hrabě Orlok ku koncu ubývá. Samotný Orlok je natoľko strašidelný, že bezkonkurenčne válcuje dokonca aj kultové, hororové postavy ako Freddy Krueger alebo Jason Vorhees (i keď pravda, tak odlišných zabiajkov len sťažka zrovnávať s Orlokom). Intenzívne pôsobenie okolitej hrôzy, neprívetivo ľadové tóny neznámeho skladateľa, dokonalo zahraný upírí gróf a krásy (nielen) slovenských lokalít. Vďaka bohu, že niektoré kópie filmu prežili!

Zločiny v zahradách (2003) (seriál)

Staré rašple záhradníčky ako detektívovia? Našim mamám, babičkám a manželkám sa to snáď môže zapáčiť čo by "oddychová, nedeľná pohoda", ale.. keďže niesom ani mama, ani babička, ani manželka a dokonca ani žena, tento seriál pre mňa znamená jedno veľké utrpenie. Dobre, dobre, nepopieram, že pár dielov uzrelo aj moje oko, no každopádne nemienim pri Zločinoch v záhradách zapustiť korene. Tých zopár častí, ktoré by ste bezproblémovo zrátali na jednej ruke vojnového zajatca z komunistickej Číny skutočne nestoja za reč.