Cesta (2009)

Komentár môže obsahovať čiastočné spoilery: V prvom rade musím pochváliť nádherne spracovanú, vizuálnu stránku filmu, ktorá len pridáva na status beznádeje. Skutočná pastva pre oči! __ V post-apo sa tak trocha vyžívam a práve z toho dôvodu je pre mňa Cesta miernym sklamaním. Nieže by bola núdza o kvalitné herecké výkony, prípadne dosiahnutie už vyššie spomínaného statusu beznádeje.. ale. Ten sakramentsky predvídateľný scenár vám bije do očí ako trojmetrové osvetlenie nočnej ulice! Na svete žije nespočetne málo obyvateľstva, no kamkoľvek sa ústredná dvojka pohne, (otec, syn) neustále a neustále im hrozí nebezpečie od cudzincov. Miestami Hillcoat tak strašne naťahuje scény, že musel aj trpezlivý človek (len v oblasti filmov) ako ja, gúľať očami. Ďalej si nedokážem vysvetliť nelogické chovanie matky - veď práve ona mala bojovať zo všetkých síl (minimálne) kvôli synovi. Nejaký ten materinský pud, nie? __ No a zas aby tej kritik nebolo priveľa - na jedno zhliadnutie film určite stojí. Keď už vážne nič, tak aspoň hezká podívaná vďaka atmosfére, Mortensenovi a neskutočne uveriteľnému podaniu Roberta Duvalla.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Režisérovi sa nedá uprieť jeho filmársky um. Všetko do seba počas premietania bezchybne zapadá a mne na záver nezostali žiadne nezodpovedané otázky (čo je mimochodom škoda). Po Mužovi na mesiaci predviedol Carrey svoj druhý najlepší výkon, na ktorého konto by filmový laik nepovedal, že niekedy v minulosti hral (Jim) veselé postavy. Kate pochopiteľne ako vždy výborná, pričom tie všemožné farby vlasov jej naozaj svedčali. __ Rozhodujem sa medzi štyrmi a piatimi hviezdami. Väčšina užívateľov odporúča zhliadnuť film po určitej dobe ešte raz. Ja už však práve teraz viem, čo presne mi na filme nesedelo a tým pádom poznám i dôvod nepridania poslednej hviezdy. Možno to bude pre niekoho klad, pre iného nie, ale Gondry (rež.) vôbec netlačí na pílu emócií. So všetkou dávkou talentu poskytuje krásne vyrozprávanú, a mierne popletenú love story, ale jednoducho sa príliš nesnaží zatlačiť na srdce diváka.

1492: Dobytí ráje (1992)

Historická epika, ktorú NAPLNO docení asi len málokto. Ridley sa z každej jednej minúty stopáže snaží vyšťaviť absolútne maximum a pritom všetkom nemáte pocit, že by vás chcel opantať nejakými srdcervúcimi scénami. __ Zdĺhavé filmy mi v žiadnom prípade neprekážajú, pokiaľ je čo vychutnávať/na čo sa pozerať. A zaručujem vám, že zde môžete precítiť naozaj každý detail, každú jednu omrvinku, ktorú vám režisér predhodí pod nos. Pripočítajte si ešte skvostne zahraného Columbusa ala Depardieu, neuveriteľne zákerného Moxicu ala M. Wincott, hlavnú skladbu filmu, ktorá vám bude ešte niekoľko hodín po premietaní znieť v ušiach, a dostanete nadmieru nedocenený, veľkolepý príbeh dobytia raja - 1492.

Expendables: Postradatelní (2010)

Ďakujem Slyovi za to, že spojil seba, Arnolda a Brucea do jednej scény, ktorá nejednému filmovému fanúšikovi vyvolala široký úsmev na tvári. Ďakujem mu za poriadnu dávku akcie, adrenalínu a rozstrieľaných tiel. A ďakujem, že aj vo svojom pokročilom veku nezapadol prachom (ako napr. JCVD). __ Akčné filmy neboli nikdy zrovna mojím obľúbeným žánrom, ale bez tak som nespočetnú väčšinu z toho "starého základu" videl (Willis, Schwarzenegger, Stallone, Jcvd, Seagal). __ Očakávania zneli nasledujúco - kvalitná akcia, zopár vtípkov, masakrálnych scén. Dostal som kvalitnú akciu, zopár vtípkov a masakrálnych scén. Všetky priania splnené! Čo chcete viac? Epickú ódu na staré časy? Máte ju TU so všetkým všade, v podaní nových i starých, akčných tvrďasov. __ Expendales je natočený ako film terajší, nie film dobový. Novodobý kabát ala tuti mu jednoducho sedí. Nesmierná spokojnosť.

Osvícení (1980)

Všimli ste si (áno, určite ste si všimli), že Kubrick používa mrazivé tóny aj keď sa prakticky nič strašidelného nedeje? Tomu vravím brilantný nápad! Resp. spravil z pôvodne nudných pasáží, pasáže (minimálne) zaujímavé. Zatiaľ čo iné thrillery/horory majú tendenciu zo začiatku nudiť - The Shining nie. __ Psychologický thriller, ktorý vás ani minútu nenechá chladným. Výborná kamera, fantastický Jack Nicholson, uvrieskaná, ale nadmieru uveriteľná postava Shelley Duvall-ovej, tiesnivé a predsa otvorené priestory hotelu a na záver - do bodky premyslená, Stanova réžia. Nevidím už žiaden dôvod, prečo by som sa mal viac rozpisovať. Za tridsať rokov od vzniku filmu bolo napísaných veľa slov, veľa viet a veľa recenzíí. Medzi tým všetkým sa moje myšlienky ľahko stratia. Jednoducho záležitosť ala "must see".

Sirotčinec (2007)

Ďalším dňom hľadám nejaký ten kvalitný horor, kde nie je príliš krvi, ale za to nadmerná dávka strachu. Bohužiaľ, zas a znova som sa sekol! Bez urážky k hercom, režisérovi, scenáristom, ale toto vážne nie je horor. Označenie mysteriózny thriller by sedelo viac. Určite časti a scény z filmu boli natočené na jedničku. Za príklad - scéna po zrazení (výborná lakačka), scéna ala paranormálne aktivity na zelený motív (mrazivá atmosféra navôkol..). Avšak pokiaľ si odmyslím kvalitných hercov, dobre zvolené skladby a určité pasáže, ostáva len rutinne natočený priemer. Dejová línia ide dopredu až príliš lineárne a vy máte stále viac a viac pocit, že vám je osud postáv absolútne lahostajný. __ Na druhej strane ma potešila spolupráca s Del Torom, ktorý dodal filmu určitý nádych fantasy. __ El Orfanato bolo sklamaním v tom zmysle, že som očakával po tunajšom hodnotení možno až príliš. Za skúšku však určite stojí. (P.S. ak už by som teoreticky uvažoval nad štvrtou hviezdou, záver moju nerozhodnosť zakopal pod čiernu zem - uvidíte sami.)

Ring (1998)

Porovnávaniu medzi novodobým, americkým remakeom a japonským Ringu sa pravdepodobne nevyhne ani jeden z komentárov. Môj nebude žiadnou výnimkou. __ Isté kvality a nápady Nakatovmu dielu nejdú vytknúť. Problém však nastáva v tej chvíli, keď už niekoľko desiatok minút očakávate kedy sa UŽ NIEČO stane! Jednoducho, réžia je na oko európskeho diváka až moc strohá a pomalá - čo by nebolo v žiadnom prípade na škodu.. lenže. Vizuálna stránka by v tom prípade musela vyžarovať istú krásu a detailne sa zaoberať objektami, ktoré by vytvárali ďalšiu zbierku hororového napätia. Prepáčte, pán Nakata, ale niekoľko minútový záber na žranie ryže a obkecávanie situácie bez akejkoľvek hudby je na skapatie. __ Niekde som čítal, že práve mrazivá hudba pri hororoch tvorí až 70% potenciálneho strachu! Možno práve z toho dôvodu som (skoro) žiaden nepociťoval. Ringu nie je vyslovene zlý film, ale príliš abstinuje od poriadnej atmosféry, mrazivej hudby (ala Hans Zimmer). A zas naopak.. ak už šlo do tuhého, tak do toho šlo poriadne - na plné obrátky. Záverečná scéna s dievčaťom bez nechtov, "sépiové" flashbacky, začiatočný záber na more (kde mi bohužiaľ opäť chýbala smrtonostná muzička..) atď. atď.

Geriho hra (1997)

Nostalgia v žánri krátkometrážnych animákov číslo jedna.

The Yellow Handkerchief (2008)

Milovníci road-filmov, Kristen Stewart a (či už ťažkých alebo prostých) dramat si príjdu na svoje. Môže zamrzieť mierne odfláknutá práca scenáristov, ktorá vonkoncom neponúka nič nové, tobôž prevratné. Ak však hľadáte niečo jednoduché a zároveň zložité (ako sám život), niečo veselé a zároveň smutné - pustite sa smelo do toho. Viac na - http://csfdkofein.blog.cz/1008/the-yellow-handkerchief-2008.

Proboha! (2008)

"Ak má jedného dňa svet naozaj skončiť, nebude to rukou Boha, ale rukou človeka" (moja myšlienka, nie Billova). Dokument, ktorý si nekladie servítku pred ústa, ale zároveň nechová voči náboženstvám zášť. Kritizuje ich, iste - ale s tak ľadným a vtipným podtónom, ako ste to ešte nezažili __ Všetko čo som chcel zo seba dostať už bohužiaľ napísala užívateľka kiddo - jej názor = môj názor = podpisujem sa.